کد خبر: ۱۹۹۷۸۰
تاریخ انتشار: ۰۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۵
تکرار ادعاهای ضد ایرانی هیلی و انتقاد از برجام؛
ایران در حال تبدیل شدن به یک مشکل واقعا بزرگ است. حقوق بشر آخرین چیزی است که به آن فکر می کنند. به حمایت از تروریسم ادامه می دهند. مشکل ما با مردم نیست با دولت است و این یک چالش واقعی برای مردم است زیرا وقتی که اعتراض می کنند تنبیه می شوند. اما ما هر کاری بتوانیم برای کمک به مردم خواهیم کرد.
نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل در دانشگاه شیکاگو گفت: ایران در حال تبدیل شدن به یک مشکل واقعا بزرگ است. حقوق بشر آخرین چیزی است که به آن فکر می کنند. به حمایت از تروریسم ادامه می دهند. مشکل ما با مردم نیست با دولت است و این یک چالش واقعی برای مردم است زیرا وقتی که اعتراض می کنند تنبیه می شوند. اما ما هر کاری بتوانیم برای کمک به مردم خواهیم کرد. 

به گزارش اعتدال، نیکی هیلی افزود: برجام نقص داشته است. میلیاردها دلار به آنها داده شد و قرار بود که فعالیت هسته ای را متوقف کنند که البته این کار را کردند و کارهایی که طبق طرح برجام قرار بود را انجام دادند اما با ادامه آزمایش موشکهای بالستیک و فروش سلاح مانند سلاحهایی که به حوثی های یمن داده اند ، قطعنامه های سازمان ملل را نقض می کنند و همچنان از تروریسم حمایت می کنند. بنابراین با نگاه به این مسائل حرف ما این است که جامعه بین المللی نباید چنان مشغول این توافق باشد که چشمش را به روی تمام این کارهای بد ببندد. ما باید آنان را برای این کارها پاسخگو کنیم. 

نماینده آمریکا در سازمان ملل ادامه داد: باید تضمین کنیم که همچنان به آنها فشار وارد می کنیم اما جامعه جهانی دست و پایش می لرزد که آنها از توافق خارج می شوند در صورتی که آنها از توافق خارج نخواهند شد این بهترین توافق برای ایران بود چون پول زیادی به دست آوردند و زندگی را از سر گرفتند و کارهای بد خودشان را ادامه دادند. "بند غروب" برجام باید بازنگری شود و در مورد کارهای دیگری که ادامه می دهند باید پاسخگو باشند. 

هیلی با انتقاد از برجام گفت: متحدان ما در حال حاضر با تمرکز بر آزمایش موشک بالستیک و بررسی بند غروب برجام و بررسی مسائل دیگر ، در حال کمک به ما هستند. حرف ما این است که وضعیت را بهبود ببخشید. اما اگر اوضاع را بهبود نبخشید و ما همچنان این نکات منفی را داشته باشیم ما چرا باید در آن باقی بمانیم؟ این یک روایت اشتباه است ، شما داستان اشتباهی درست کردید که آنها تبعیت نمی کنند. رئیس جمهوری تصمیم خواهد گرفت که آیا ما در این توافق خواهیم ماند یا خارج می شویم اما می توانم بگویم دو مساله برای او (ترامپ) خیلی مهم است: یکی موارد نقض (قطعنامه های سازمان ملل) است که دبیر کل هم به نقضها اذعان کرد؛ و حمایت از تروریسم و فروش سلاح - که آنها تحت تحریم تسلیحاتی هستند و نباید این کار را انجام دهند - و همچنین تضمین اینکه حمایت از تروریسم و آزمایشهای موشکی باید متوقف شود. 

هیلی در سخنرانی خود در دانشگاه شیکاگو درباره عملکرد آمریکا در سازمان ملل و "دفاع از اصول آمریکا" نیز سخنانی اظهار داشت. وی از جمله گفت : شورای امنیت به لطف روسیه نتوانسته کشتار کودکان با سلاح شیمیایی در سوریه را محکوم کند. اما آمریکا با شلیک موشک به پایگاهی که دولت اسد از آنجا حمله شیمیایی کرده بود ، از اصول خود دفاع کرد و نمایندگان بسیاری گفتند از رهبری دوباره آمریکا خوشحال هستند. 

هیلی افزود: در دهه های گذشته هر ماه جلسه ای در شورای امنیت درباره خاورمیانه با عنوان "بحث باز خاورمیانه" برگزار شده اما بر خلاف تصور شما تنها موضوعی که در این نشستها مطرح شده مناقشه اسرائیل - فلسطین بوده است. وی گفت: البته این مساله مهمی است اما تنها موضوع خاورمیانه نیست.  ما با تغییر فرهنگ حاکم در سازمان ملل موضوعات دیگری را نیز از قبیل نقض حقوق بشر در ایران ، حمایت ایران از تروریسم ، سلاح های غیرقانونی حزب الله در لبنان ، نیم میلیون کشته و 5 میلیون آواره سوری یا فاجعه انسانی در یمن را نیز وارد مباحث مربوط به خاورمیانه در شورای امنیت کردیم. 

هیلی در پاسخ به این سوال که از نقض حقوق بشر در ایران صحبت کردید اما نامی از مصر یا عربستان که متحدان آمریکا هستند نبردید ، چگونه حقوق بشر را با سایر الزامات استراتژیک تطبیق می دهید ؟ گفت: ما همیشه این موضوع را با آنها نیز مطرح میکنیم. عربستان را در این زمینه تحت فشار گذاشتیم و اکنون خوب است که می بینیم به زنان اجازه رانندگی داده اند که بسیار عالی است اما امیدوارم که بسیار جلوتر بروند. هیچ مشکلی با انتقاد از مصر هم نداریم. 

نماینده آمریکا در سازمان ملل درباره احتمال حمله دوباره به سوریه گفت: در درجه اول به شواهد و مدارک (حملات شیمیایی) نیاز است و همچنین حمله باید دقیقا بررسی شود و پرزیدنت (ترامپ) همواره تاکید دارد که اعلام نکنیم چه اتفاقی خواهد افتاد اما به گمانم اسد بخوبی می داند که اگر ما مدرکی داشته باشیم که این کار را کرده است حتما اقدام می کنیم و آنها دوباره در حال حرکت در مسیر دردرسرسازی هستند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری