کد خبر: ۱۹۹۴۰۵
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۰
روایت اسناد افشاشده از تغییر موضع ضد برجامی ترامپ؛
ترامپ بر اساس یک سند افشاشده از وزارت خارجه آمریکا معتقد است برای ادامه مسیر برجام باید 3 مشکل اساسی در توافق نامه حل شود : نخست،حل ناتوانی در برخورد با برنامه موشکی بالستیک ایران، دوم ایجاد شرایطی که بازرسان بین المللی قادر باشند از سایت های هسته ای ایران بازدید کنند؛ و سوم حذف بندی که به موجب آن، برنامه هسته ای ایران پس از 10 سال، مجددا به راه خود ادامه می دهد.
بر مبنای اسناد جدیدی که از وزارت امور خارجه آمریکا درز کرده، دولت ترامپ امیدوار است شرکای اروپایی آمریکا با اصلاح برجام، ادامه اجرای این موافقت‌نامه بین‌المللی را تضمین کنند.

به گزارش اعتدال، اخیرا خبرگزاری رویترز اسناد جدیدی از مکاتبات دیپلماتیک وزارت امور خارجه آمریکا را به دست آورده که نشان می‌دهد دولت آمریکا چندان مشتاق بر هم خوردن برجام آن گونه که ترامپ بارها وعده آن را داده، نیست و در عوض واشنگتن امیدوار است شرکای اروپایی آمریکا با اصلاح برجام امتیازهایی را به نفع واشنگتن از ایران بگیرند. براساس این طرح، سه متحد اروپایی کلیدی تنها متعهد به اصلاح توافق هسته ای شوند و در ازای آن ترامپ برجام را با تمدید تعلیق تحریم ها در ماه «مه»، زنده نگه دارد.

2 مقام اروپایی فعلی و 2 مقام اسبق دولت ایالات متحده در گفتگو با رویترز عنوان کردند که متحدان اروپایی ترامپ دقیقا نمی دانند، وی از آن ها چه می خواهد و مطمئن نیستند چه چیزی ترامپ را راضی می کند، بنابراین از انجام چنین تعهدی خودداری می کند، تعهدی که از نگاه اروپایی ها ممکن است منجر به آن شود که ترامپ تقاضاهای بیشتری داشته باشد.

بر اساس این اسناد جدید، وزارت امور خارجه آمریکا به دیپلمات‌های خود در اروپا توصیه هایی درباره 3 خواسته آمریکا از اصلاح برجام ارایه کرده است که شامل:

1- گنجاندن محدودیت توسعه موشک‌های بالستیک دوربرد ایران

2- تضمین بازرسی‌های گسترده بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی هسته ای از همه تاسیسات مورد نیاز از جمله تاسیسات نظامی ایران

3- برداشته شدن محدودیت زمانی توسعه برنامه هسته ای ایران از 10 سال کنونی و دایمی کردن محدودیت‌های توسعه برنامه هسته ای ایران

به نظر می رسد ایالات متحده برای ماندن در این توافق به اصلاح این موارد شدیدا تاکید دارد . در روز 12 ژانویه، ترامپ اظهار داشت که اعضای اتحادیه باید با "اصلاح نقص های وحشتناک معامله هسته ای ایران" موافقت کنند. چرا که در غیر این صورت وی به تمدید معاهده نخواهد پرداخت . در نتیجه تحریم های ایالات متحده از سر گرفته خواهد شد.

اگرچه کاخ سفید به طور رسمی این موارد را به اروپا گوشزد نکرده، اما وزیر امور خارجه ایالات متحده فرایند رسیدن به نقطه نظر مشترک با اتحادیه را موضوعی 2 مرحله ای ارزیابی کرده و گفته است: از تاریخ 12 ژانویه تا تاریخ 12 مه ، ایالات متحده در تلاش خواهد بود تا شرکای اروپایی را با خود همراه کند.

وی ادامه داد : " ما باید آنان را متقاعد کنیم که این توافق نقص هایی اساسی و آشکار دارد. در فاز دوم تلاش های خود، تیر پیکان را به سمت طرف های دیگر این معامله یعنی روسیه و چین خواهیم برد، تا ببینیم با چه گزینه های اصلاحی رو به رو می شویم ."

در یکی از این اسناد از زبان وزارت امور خارجه آمریکا خطاب به اروپایی ها چنین آمده است: ما از شما تعهدی می‌خواهیم که در همکاری مشترک با یکدیگر به یک توافق‌نامه تکمیلی- در زمینه برجام- دست یابیم که در آن محدودیت‌های توسعه و آزمایش برنامه موشکی بالستیک ایران، بازرسی‌های قوی‌تر آژانس و محدودیت‌های دایمی برنامه هسته‌ای ایران، تضمین شود.

به طور عمده پیش بینی می شود گزینه های اصلی شامل 3 موضوع باشد :

*اصلاح توافق فعلی

*مذاکره برای توافق نامه ای مکمل

*پیگیری راهکاری برای تصویب یک قطعنامه جدید شورای امنیت برای اصلاح شرایط فعلی

به نوشته رویترز وزارت امور خارجه آمریکا و کاخ سفید از اظهار نظر درباره این اسناد خودداری کرده اند.

آمریکا برای دستیابی به یک توافق مکمل برای پوشش دادن فعالیت های ایران نیاز به تایید روسیه و چین نیز دارد، اما در صورت توافق با آلمان، فرانسه و بریتانیا نیز می تواند از قدرتی 4 طرفه استفاده کرده و تحریم هایی مجدد علیه ایران تنظیم کند. بر اساس سخنان مقامات ایالات متحده قرار است 3 کشور مذکور برای رسیدن به یک نقطه نظر مشترک تحت نام E3 با آمریکا وارد مذاکره شوند.

گفتنی است اشاره به این شروط سه گانه، مساله ای تازه ای نیست و پیشتر دولت ترامپ بارها به صراحت شرط ادامه پایبندی خود به برجام را در اصلاح و بازبینی آن و گنجاندن شروط جدید آمریکا در آن اعلام کرده است؛ اما مساله ای که بر اساس اسناد افشا شده اهمیت دارد در این است که ظاهرا این اسناد نشان می‌دهد دولت ترامپ آن طور که گمان می‌رود و یا دستکم نشان می‌دهد به دنبال بهانه‌ای برای لغو برجام باشد، نیست و بیشتر تلاش دارد با لفاظی و ایجاد جو روانی و فشار سیاسی علیه ایران و متحدان اروپایی، ایران و اروپا را به اصلاح و بازبینی برجام وادارد.

جمهوری اسلامی ایران و مقامات اتحادیه اروپا از جمله مسئول سیاست خارجی این اتحادیه پیشتر اعلام کرده‌اند که برجام قابل مذاکره مجدد و بازبینی نیست؛ اما همزمان سران 3 کشور اروپایی – بریتانیا، فرانسه و آلمان – در اظهارات خود در هفته‌های گذشته تاکید کرده‌اند که درباره فعالیت‌های موشکی و سیاست‌های منطقه ای جمهوری اسلامی ایران نگرانی‌های مشترکی با واشنگتن دارند و آماده‌اند درباره اتخاذ تدابیر جدید علیه ایران در این زمینه‌ها با واشنگتن همکاری کنند.

دولت ترامپ در بیانیه‌ای در 12 ژانویه امسال با تهدید مجدد به لغو برجام در صورت عدم اصلاح و بازبینی در آن، تاکید کرد که آخرین باری است که تحریم‌های هسته ای ایران را در قالب موافقت‌نامه کنونی برجام تعلیق می‌کند. مهلت بعدی دولت آمریکا برای تعلیق تحریم‌های هسته ای ایران در 12 ماه می 2018 خواهد بود.

برخی دیپلمات‌های اروپایی با توجه به اسناد جدید گفته‌اند که به طور دقیق نمی‌دانند که آیا این اسناد نشان دهنده تغییر رویکرد دولت ترامپ در زمینه برجام باشد یا نه. یک دیپلمات اروپایی در این زمینه به رویترز گفته است: هیچ‌کس نمی‌داند ترامپ چه می خواهد و در 12 می 2018 – موعد تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران از سوی آمریکا- چه خواهد کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری