کد خبر: ۱۹۷۲۲۶
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۰
نمایش تازه هیلی علیه برنامه موشکی ایران؛
نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد سفیران چند کشور در این سازمان را برای بازدید از آنچه به‌ادعای وی بقایای موشک‌های مورد استفاده ایران علیه ریاض است، به واشنگتن دعوت کرده است. این بازدید با هزینه عربستان صورت می پذیرد.
آمریکا از سفرای کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل دعوت کرده که روز دوشنبه به واشنگتن بروند تا شواهدی به آنها نشان دهد که دولت ترامپ ادعا دارد گواه این است ایران برای شبه نظامیان حوثی در یمن سلاح فرستاده و از جمله یک موشک که از یمن به سوی عربستان پرتاب شده، از ایران آمده است.

به گزارش اعتدال، هم‌چنین قرار است این سفرای ١۵ کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل با دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا نهار بخورند.

به‌خصوص در چند ماه گذشته، دولت ترامپ در پی آن بوده است که فشار دیپلماتیک بر جمهوری اسلامی را افزایش دهد.

با گزارش‌های پیاپی آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای درباره پای‌بندی ایران به توافق هسته‌ای، آمریکا فشارش را بر برنامه موشکی ایران و رفتارش در منطقه گذاشته است.

از جمله مقام‌های دولت آمریکا گفته‌اند ایران با فرستادن تسلیحات برای شبه نظامیان حوثی در یمن، دارد تحریم‌های تسلیحاتی را نقض می‌کند.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل، پیش‌تر در برنامه‌ای در واشنگتن، با نمایش بقایای موشکی که حوثی‌ها به ریاض، پایتخت عربستان سعودی شلیک کردند ایران را به نقض تعهدات بین‌المللی متهم کرده است. ایران بارها این اتهام‌ها را رد کرده است.

در ماه جاری گزارش کارشناسان به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه شد که در آن نتیجه گرفته‌اند ایران تحریم‌های سازمان ملل برای منع رساندن سلاح به یمن را نقض کرده است. آنها در گزارششان نوشته‌اند "ایران نتوانسته است اقدامات ‌لازم برای جلوگیری از ارائه مستقیم یا غیرمستقیم" موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد و دیگر تجهیزات نظامی به حوثی‌های یمن را به عمل بیاورد.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل، گفته است در حال بررسی گزینه‌های مختلف در سازمان ملل برای فشارآوردن بر ایران است که به گفته او "رفتارش را اصلاح کند". با این حال او با چالش حق وتو قدرت‌های جهانی از جمله چین و روسیه هم مواجه است.

برای تصویب قطع‌نامه در شورا امنیت، رای ۹ کشور از ۱۵ کشور عضو این شورا لازم است و در عین حال هر یک از ۵ قدرت جهانی که عضو دائمی این شورا هستند می‌توانند آن را وتو کنند.

در قطع‌نامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که بعد از توافق هسته‌ای بین ایران و شش قدرت جهانی ‌تصویب شد، از ایران "خواسته شده است" که برای ۸ سال از توسعه موشک‌های بالستیکی که "برای حمل تسلیحات هسته‌ای طراحی شده‌اند" خودداری کند.

ایران و برخی کشورهای دیگر می‌گویند هم لحن این بخش از قطع‌نامه الزام‌آور نیست و هم چون ایران موشک‌ها را به قصد حمل سلاح هسته‌ای نمی‌فرستد، شامل آن نمی‌شود.

هم‌چنین یک قطع‌نامه دیگر شورای امنیت درباره یمن، تامین تسلیحات برای رهبران حوثی و "کسانی که از طرف آنها یا به دستور آنها عمل می‌کنند" را ممنوع کرده است.

ایالات متحده می‌تواند پیش‌نهاد کند سازمان ملل افراد یا نهادهایی را در ایران بابت نقض قطع‌نامه مرتبط با تحریم تسلیحاتی یمن در فهرست سیاه قرار دهد. چنین تصمیمی در جلسه‌های غیرعلنی شورای امنیت و با رای اجماعی ۱۵ کشور عضو گرفته می‌شود.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل، بیش از چهل روز پیش در میانه ماه دسامبر، ایران را به تنش‌آفرینی در خاورمیانه متهم کرد و گفت آن‌چه از بررسی بقایای موشک برمی‌آید می‌تواند به عنوان "شواهد انکارناپذیر" نقض تعهدات بین‌المللی ایران و تلاش نافرجام ایران برای لاپوشانی این موارد تلقی شوند.

او گفت موشک شلیک‌شده به فرودگاه ریاض نشان گروه صنعتی شهید باقری را داشته است. این مجموعه صنعتی وابسته به وزارت دفاع ایران پیش از این به دلیل نقش ادعایی در برنامه موشکی ایران مورد تحریم قرار گرفته است.

ایران آن اتهام‌های نیکی هیلی را درباره موشک‌هایی که از یمن به عربستان شلیک شدند ساختگی خوانده و گفته است این جزئی از "نقشه دولت آمریکا علیه ایران" است.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، سخنرانی نیکی هیلی را "نمایش" خوانده است.

ظریف در توییتر خود نوشته است: "وقتی در سازمان ملل بودم همین نمایش را دیدم و آن‌چه را هم که از آن برآمد..."

او عکس نیکی هیلی را در کنار کالین پاول، وزیر خارجه پیشین آمریکا قرار داده که در سخنانی در سازمان ملل مدعی شد آمریکا شواهد انکارناپذیری از تسلیحات کشتار جمعی عراق دارد. آمریکا بر همین اساس به عراق حمله کرد. اما بعدتر مشخص شد که ادعای آقای پاول پایه و اساسی نداشت.


سفر به واشنگتن برای مشاهده بقایای موشک‌های یمنی

پیش از این جلسه هیلی، خبرگزاری‌های غربی اخبار متناقضی درباره نظر کارشناسان ملل نسبت به موشک شلیک شده به ریاض منتشر کردند. از جمله خبرگزاری رویترز نوشت بنا به گزارشی محرمانه، کارشناسان سازمان ملل می‌گویند موشک ظاهرا ساخت ایران بوده اما خبرگزاری فرانسه نوشت بنا به گزارشی محرمانه، کارشناسان سازمان ملل نمی‌توانند تایید کنند که موشک ساخت ایران بوده است.

کارشناسان سازمان ملل متحد همچنین می‌گویند که نمی‌توانند تایید کنند که موشک‌های شلیک شده توسط ارتش یمن به عربستان، ساخت ایران است.

این کارشناسان که از آثار برجا مانده از موشک‌های شلیک شده توسط ارتش یمن به عربستان بازدید کرده‌اند، اعلام کردند: قُطر موشک‌هایی که در بیست دو دوم جولای (31 تیر) و چهارم نوامبر (13 آبان) از یمن به سمت عربستان شلیک شده، با قطر موشک‌های اسکاد و مشابه ایرانی آن موسوم به "قیام 1" برابر است.

در گزارش کارشناسان سازمان ملل آمده که این موشک‌ها در ویژگی‌های دیگر خود با موشک‌های ایران مطابقت می‌کنند، اما آن‌ها همچنان از نزدیک در حال بررسی اطلاعات و موادی هستند که به آن دست یافته‌اند.

یگان موشکی ارتش و کمیته های مردمی یمن سیزدهم آبان ماه گذشته اعلام کرد که یک فروند موشک بالستیک دور برد از نوع «برکان اچ 2» به سمت فرود گاه بین المللی ملک خالد ریاض پایتخت عربستان شلیک کرد.

پس از این حمله موشکی عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی در گفت‌وگو با شبکه سی ان بی سی مدعی شد: موشک شلیک شده ساخت ایران بود و شبیه به موشکی بود که در 22 جولای به سمت شهر ینبع پرتاب شد. موشک به واسطه کارشناسانی از سپاه و حزب‌الله به یمن قاچاق شد و این کارشناسان بودند که هماهنگی‌های لازم برای حمله به عربستان را انجام دادند و این امر می‌تواند به معنای اعلام جنگ باشد.

این ادعاها در حالی مطرح شد که امیر حاتمی وزیر دفاع ایران در این زمینه گفت: دشمن از هر فرصتی برای اتهام زنی علیه ایران استفاده می‌کند و قطعا ما این مساله را رد می‌کنیم. بنا نیست هر اتفاقی در منطقه رخ می‌دهد، ایران را متهم می‌کنند البته این موارد از دشمن بعید نیست.

همچنین سردار جعفری فرمانده سپاه پاسداران در واکنش به این ادعاها تاکید کرده است: ما امکان انتقال موشک به آنجا (یمن) را نداریم و موشک‌ها برای خودشان است.

غلامعلی خوشرو، سفیر دائم ایران در سازمان ملل متحد، ضمن رد ادعای سفیر آمریکا آن را نشانه بارز نقش «مخرب، تحریک‌آمیز و غیرمسئولانه» این کشور خواند. وی با صدور بیانیه‌ای پس از اظهارات نیکی هیلی منتشر شد گفت: «شواهد و مدارک ادعائی که امروز به نمایش گذاشته شد، مثل مدارک جعلی و ساختگی است که آمریکا در گذشته در مناسبت های دیگر نیز ارائه کرده است.»

وی افزود: «دولت آمریکا برای تعقیب اهداف مخرب خود در منطقه، در صدد فریب مستمر افکار عمومی جهان است به نحوی که رئیس جمهور آمریکا بلافاصله چند ساعت پس از اصابت موشک به ریاض، حتی قبل از طرح چنین اتهامی توسط عربستان، ایران را در این رابطه متهم کرد. همچنین در ماه گذشته سفیر آمریکا در سازمان ملل خواستار اقدام بین‌المللی علیه ایران در خصوص حمله موشکی مذکور گردید.»

نماینده ایران ادامه داد: «در حالی که ایران موشکی به یمن ارسال نکرده، این جار و جنجال ها فقط برای سرپوش گذاشتن بر اقدامات ماجراجویانه آمریکا در منطقه، شامل حمایت افسار گسیخته و ظالمانه از رژیم صهیونیستی است.»

ایرانی‌بودن این موشک از همان ابتدا از طرف عربستان سعودی مطرح شده بود. هیلی این گفته مقام‌های سعودی را تکرار کرد که مشخصات این موشک با موشک قیام ایران مطابقت دارد.

یکی از ویژگی‌های مورد اشاره آمریکا، بالک نداشتن موشک قیام و موشک شلیک شده است. آمریکا می‌گوید موشک قیام تنها موشک بالستیک کوتاه‌برد بدون بالک است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری