کد خبر: ۱۸۱۳۵۹
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۹
موافق و مخالفان ربیعی در مجلس چه گفتند؟
تذکرات لاریجانی و نمایندگان درباره جابجایی اظهارات مخالفین و موافقین وزرای پیشنهادی/ ربیعی، وزیر پیشنهادی کار: با پاشیدن پول، اشتغال و فقر قابل حل شدن نیست/ حمایت از کودکان بی‌سرپرست و زنان قربانی خشونت، از برنامه‌های ماست/ امنیت اجتماعی را هم سنگ امنیت ملی می دانم/ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی لبه تعامل و ارتباط با مردم است/ طرح کارورزی یک مدل جهانی است/ تعاونی‌ها را افزایش می‌دهیم
مجلس در ادامه بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی به بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی کار پرداخت.

به گزارش اعتدال، امروز از ساعت 8 صبح برنامه و صلاحیت وزیر پیشنهادی اطلاعات مورد بررسی قرار گرفت. سپس نوبت به مسعود کرباسیان وزیر پیشنهادی اقتصاد رسید تا برنامه او در مجلس مورد بحث نماینگان قرار بگیرد.

سپس بررسی برنامه ها و صلاحیت محمدجواد ظریف، وزیر پیشنهادی امورخارجه در دستور کار مجلس قرار گرفت.

امروز در دقایق پایانی جلسه نوبت صبح مجلس، بررسی صلاحیت سیدحسن قاضی زاده هاشمی وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در دستور کار قرار گرفت و در نوبت عصر این موضوع پایان یافت.

در ادامه نمایندگان مجلس به ریاست لاریجانی، بررسی برنامه علی ربیعی وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی را آغاز کردند.

در بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی ۲ نماینده موافق و ۲ نماینده مخالف هر کدام به مدت ۱۵ دقیقه به ایراد سخن می پردازند و خود وزیر نیز به مدت نیم ساعت از خودش دفاع می کند. با این حال نمایندگان مخالف و موتفق می توانند بخشی از وقت اختصاصی را در اختیار سایر نمایندگان همسو قرار دهند. در نهایت خود وزیر نیز به مدت نیم ساعت از برنامه خود برای مدیریت وزارت خانه دفاع می کند.


فرج الله رجبی در مخالفت با وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی/ صندوق‌های بازنشستگی نباید در هم ادغام شوند

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت: عدم ادغام صندوق‌های بازنشستگی برای کارگران حیاتی است و نمی‌تواند در هم ادغام شود.

آغاز بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی کار در دستور مجلس

فرج‌الله رجبی در جلسه علنی بعدازظهر امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفت: از دو جهت تحت فشار هستم یکی از جبهه کارگری و بازنشستگان از بنده خواسته شده در تایید شما صحبت کنم اما شرمنده هستم. دوم اینکه می‌دانم شما در چه وزارتخانه‌ای مشغول کار هستید. این وزارتخانه از جهت ساختار، منابع و امکانات وزارتخانه کم نظیری است.

این عضو کمیسیون عمران در مجلس با تشریح چالش‌های وزارت فوق گفت: برخی از چالش‌های این وزارتخانه، فراوزارتخانه‌ای است و باید با کمک هیات دولت حل شود. بیکاری مسئله اصلی کشور است. بیکاری را نمی‌شود فقط از وزارت تعاون خواست چون پارامترهای غیرقابل کنترل آن از وزارتخانه تعاون فراتر است. نمی‌دانم چرا شما خودتان را برنامه‌ریز برای این مسئله می‌دانید.

وی ادامه داد: بخش تعاون برای جلوگیری از هر گونه زیاده‌خوابی و انباشت و تکاثر سرمایه‌ها باید در اقتصاد کشور تاثیرگذار باشد. 26 سال است با مسائل تعاونی‌ها آشنا هستم. بنده در حوزه ساختمان یکی دو تعاونی سراغ دارم که جان سالم به در بردند. مشکلات این بخش باید از طریق اعمال حاکمیت حل شود. اعمال حاکمیت در چیست؟ تعاونی‌های نابسامان و ناتوان خودشان به بخش اقتصاد آویزان شده‌اند. این تعاونی‌ها یا باید ادغام شوند یا باید تعطیل شوند یا باید توانمندی‌های‌شان اضافه شود.

نماینده مردم شیراز در مجلس به تجدید نظر در ساختار وزارتخانه تاکید کرد و افزود: سازمان بهزیستی باید به معاونت بهزیستی تبدیل شود تا این سازمان از حالت فرودست به حالت فرادست تبدیل شود. باید به این مسئله توجه جدی شود.

رجبی صندوق‌های بازنشستگی را از معضلات کشور دانست و افزود: چرا دولت دعوای بین وزارتخانه‌های بهداشت و تعاون در زمینه تداخل منافع و مسئولیت‌ها را رها کرد و به مجلس واگذار کرد. عدم ادغام صندوق‌های بازنشستگی برای کارگران حیاتی است و نمی‌تواند در هم ادغام شود.

این عضو کمیسیون عمران مجلس خاطرنشان کرد: در بخش پزشک خانواده اگر آ ریال باید پرداخت می‌شد به روال غیر معمول 4آ پرداخت شد. این مبلغ از کدام منبع تامین شد؟ چرا موضوع را برای مجلس و مردم کالبد شکافی نکردید؟ سازمان تامین اجتماعی و شستا نسبت به 8 سال قبل وضعیت‌شان بهتر شده است اما کافی نیست. آیا بررسی شده شستا در حوزه استانی قابل ساماندهی است.

نماینده مردم شیراز در مجلس رفع سه چهار ابرچالش‌ در حوزه تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این وزارتخانه‌ها را پیشنهاد داد.

 وی گفت: برای حل مشکلاتمان سال‌هاست دنبال رستم، سهراب و اسفندیار هستیم اما هیچ رستم، سهراب و اسفندیاری جز قانون وجود ندارد.

رجبی از ربیعی پرسید که چه برنامه‌ای برای گرفتن مطالبات سازمان تامین اجتماعی از دولت دارید، گفت: قانون بازنشستگی پیش از موعد باید اصلاح شود. بازنشستگان با حقوق پایین‌تر حق جوانان را در بازارکار اشغال می‌کنند. 500 هزار مهندس در کشور حضور دارند که سالی 20 درصد اعضای آنان اضافه می‌شود، چه برنامه‌ای برای بیمه کردن آنان دارید؟

این عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: حل مشکلات وزارتخانه که فرا وزارتخانه‌ای است را بدون تعارف از دولت طلب کنید. مجلس از شما توقع دارد. تیم شما باید قطعا قوی‌تر شود. برنامه های شما چرا مقطع زمانی ندارد؟ موسوی در موافقت با وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی: فعال‌سازی بنگاه‌های تعطیل در دوره ربیعی در دستور کار قرار گرفت/ سود خالص تلفیقی شستا ۹۰ درصد افزایش یافته است

نماینده تهران تاکید کرد: سود خالص تلفیقی شستا ۹۰ درصد افزایش یافته است. در عین حال برای مجموعه‌های اقتصادی حسب نگاه راهبردی، برنامه‌های راهبردی پنج‌ساله توسط وزیر کار تعریف شده‌اند.

آغاز بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی کار در دستور مجلس

سید فرید موسوی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در جایگاه موافق علی ربیعی در جلسه رای اعتماد سخنرانی کرد.

موسوی با بیان اینکه شرکت‌های اقتصادی تحت تصدی‌گری وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی در مسیری درست از لحاظ حسابرسی و شفافیت واقع شده‌اند، گفت: تمامی زیرساخت‌های ایجاد شده در مدت چهار ساله تصدی‌گری آقای ربیعی در بهترین وضعیت قرار دارند و تمامی زیرساخت‌ها برای مردم به عنوان یک دستاورد ملموس است.

او با بیان اینکه در دولت گذشته واگذاری حجم عمده بنگاه‌های زیان‌ده در قالب رد دیون صورت گرفته بود، افزود: حجم نیروهای مازاد در وزارتخانه و شرکت‌های تابعه و فساد موجود در آنها موجب وجود فضایی ناسالم شده بود.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: امروز به برکت ارتقای شفافیت فعل و انفعالات مالی در زیرمجموعه‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دسترسی مدیران به اطلاعات شفاف بهبود یافته است و این اطلاعات قابل دسترسی شده‌اند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: هم اکنون دو شغله بودن اعضای هیات‌مدیره‌ها در شرکت‌های تابعه ممنوع شده است و آقای ربیعی ۳۰ بخشنامه در این خصوص صادر کرده‌اند.

موسوی افزود: هم اکنون شرکت‌های تابعه در بورس حاضر هستند و واحدهای حسابرسی در تمامی شرکت‌ها حضور دارند. همچنین تمامی اقدامات به صورت جامع در شستا اعمال شده است.

او با بیان اینکه اموال سازمان تامین اجتماعی مورد تاراج قرار گرفته بود، گفت: پس از تغییر دولت و روی کار آمدن دولت یازدهم فعال‌سازی بنگاه‌های تعطیل در دستور کار قرار گرفت و هم اکنون از صد شرکت روسی ۳۳ شرکت تابع وزارت اقتصاد هستند. در عین حال صورت‌های مالی شرکت‌های تابعه در سامانه‌های بورس منتشر شده‌اند.

موسوی با اشاره به سرمایه‌گذاری‌های انجام گرفته در شرکت‌های تابعه افزود: با وجود اینکه رکود اقتصادی در فضای کشور حاکم است بازدهی سرمایه‌گذاری در صندوق‌های بازنشستگی به ۳۰۰ درصد افزایش یافته است.

او گفت: سود خالص تلفیقی شستا ۹۰ درصد افزایش یافته است. در عین حال برای مجموعه‌های اقتصادی حسب نگاه راهبردی، برنامه‌های راهبردی پنج‌ساله توسط وزیر کار تعریف شده‌اند.


حسنی در موافقت با وزیر پیشنهادی کار: ربیعی برای برقراری امنیت اجتماعی شب‌ها در وزارتخانه می‌خوابد

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آرامش در عین رکود گسترده برقرار است گفت که دیگر خبری از اعتصابات کارگری نیست.


آغاز بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی کار در دستور مجلس

محمدصادق حسنی در جلسه علنی بعد از ظهر امروز (چهارشنبه) در موافقت با وزیر پیشنهادی کار گفت: روزی که داعش به مجلس حمله کرد، من هم مانند همه مردم ایران قدر امنیت را بیشتر فهمیدم. ما قدر چیزهایی که رایگان در اختیار داریم را زمانی می‌دانیم که از دستمان می‌رود. در دهه ۶۰ هم ناامنی کشور را فراگرفته بود و جوانان انقلابی امنیت را به ما هدیه دادند.

وی افزود: آقای ربیعی هم از همان نسل است و خود را در دهه ۶۰ برای برقراری امنیت در کردستان، گیلان و جای جای کشور به آب و آتش زد و امروز هم برای برقراری امنیت اجتماعی شب‌ها در وزارتخانه می خوابد. امروز آرامش در عین رکود گسترده برقرار است و دیگر بازنشستگان فولاد مقابل مجلس تجمع نمی‌کنند و از اعتصابات کارگری خبری نیست.

نماینده مردم رشت در مجلس اضافه کرد: دولت قبل از هدفمندی فرار کرد اما وزارت رفاه دولت تدبیر و امید یارانه چهار میلیون نفر را حذف کرد البته ما انتظار داشتیم تعداد یارانه بیشتری را حذف کنند ولی آیا باید به آن نمره قبولی داد یا خیر؟ حداقل دستمزد کارگران بیش از تورم یا کمتر از آن افزایش یافته است. آیا به این نمره قبولی می‌دهید یا مردودی؟

وی با بیان اینکه اشتغال پایدار در ارتباط نزدیک با رشد اقتصادی تصریح کرد: در دوره‌های نهم و دهم منابع درآمدی بالای کشور به جای سرمایه گذاری به هزینه‌های جاری اختصاص یافت. در آن دوره ۸۰ درصد درآمد دولت صرف هزینه‌های جاری شد و از سویی تاثیر اشتغالی سرمایه گذاری قدری زمان‌بر است. در سال ۸۴ جمعیت شاغل کشور ۲۰ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر بود که در سال ۹۱ به ۲۰ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر کاهش یافت و امسال به ۲۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر رسیده است.

حسنی در پایان گفت: آقای ربیعی برای چهار سال آینده برنامه کاملی ارائه کرده و در این برنامه اشتغال فراگیر و مشارکت همه دستگاه‌ها را پیش بینی کرده است.


 خجسته در مخالفت با وزیر پیشنهادی تعاون: صندوق‌های بازنشستگی از ابر چالش‌های کشور هستند

نماینده مردم همدان با بیان اینکه در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیاز به قاطعیت بیشتر است، گفت: در حال حاضر گفته می‌شود که در سال‌های آینده یکی از هشت ابر چالش ما صندوق‌های بازنشستگی است

آغاز بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی کار در دستور مجلس

 امیر خجسته در مخالفت با وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ما در اینجا جمع شده‌ایم تا برای بهترین مردم، بهترین وزرا را انتخاب کنیم و از همه وزرا می‌خواهیم تا حق مردم را به خوبی ادا کنند و به صورت خستگی‌ناپذیر در این امر تمام تلاش خود را انجام دهند.

نماینده مردم همدان ادامه داد: مردم ما در حال حاضر مشکل اشتغال و معیشت دارند که این موضوع ارتباط مستقیمی با مبارزه فساد اقتصادی و مبارزه با کالای قاچاق دارد. در حال حاضر مفاسد اقتصادی مانند اژدهای هشت سر از جاهای مختلف سر بیرون می‌آورد.

او خطاب به وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم اظهار کرد: از وزرای پیشنهادی محترم درخواست می‌کنم تا برنامه خود را برای مبارزه با مفاسد اقتصادی به ما و مردم ارائه دهند و در میدان حکم خدا را اجرا کنند.

خجسته گفت: با توجه به اینکه مجموعه وزارت آقای ربیعی بسیار گسترده است نیاز به قاطعیت بیشتری داریم.  در این وزارتخانه باید به اقشار آسیب‌پذیر توجه ویژه‌ای شود و برای آنها برنامه‌های اثرگذاری را داشته باشیم.

این نماینده مجلس به وضعیت بازنشستگان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر کارمندان و کارکنان ما هنگامی به مرز بازنشستگی می‌رسند که با خطر سکته‌های مغزی و قلبی روبرو می‌شوند. شما به عنوان وزیر پیشنهادی کار، تعاون و رفاه اجتماعی چه برنامه‌هایی برای بهبود وضعیت بازنشستگان دارید.

او ادامه داد: شما برای اصلاح قوانین کار و روابط کار چه برنامه‌هایی ارائه دادید. چرا لایحه اصلاح قانون کار در حالی که هنوز به مجلس نیامده بود را پس گرفتید؟ در حال حاضر گفته می‌شود که در سال‌های آینده یکی از هشت ابر چالش ما صندوق‌های بازنشستگی است. شما برای بهبود وضعیت صندوق‌های بازنشستگی چه برنامه‌هایی دارید؟

نماینده مردم همدان ادامه داد: شما به عنوان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای کاهش خطر از دست دادن شغل و بالا بردن امنیت کاری برای کارگران چه کرده‌اید؟ و همچنین در دفاع از برنامه خودتان نظام جامع تامین اجتماعی به کجا رسید؟

خجسته به آسیب‌های اجتماعی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر آسیب‌های اجتماعی در حال افزایش است. شما برای بهبود وضعیت کودکان کار و معتادان متجاهر، با بازماندگان از تحصیل و دیگر آسیب‌دیدگان چه کارهایی انجام داده‌اید؟

این نماینده مجلس گفت: شما در دفاع از برنامه‌های خود بفرمایید در رابطه با شرکت‌های شستا و هولدینگ‌های بزرگ چه مدیرانی را به کار بردید و چرا در رابطه با ۱۱ میلیون نفری که در طرح تحول سلامت بیمه شده‌اند بازنشستگان و کارگران از این اتفاق نگران شدند؟ ما بالای ۶ تا ۷ میلیون بیکار داریم ولی در چنین شرایطی سه میلیون از اتباع خارجی در کشور مشغول به کار هستند.


محمودی شاه‌نشین در موافقت با وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی: سلامت، مسئولیت‌پذیری و حضور ربیعی در سنگرهای انقلابی بر کسی پوشیده نیست

نماینده شهریار تاکید کرد: سلامت آقای ربیعی و مسئولیت‌پذیری ایشان و دلسوزی و حضور در سنگرهای انقلابی بر کسی پوشیده نیست.

آغاز بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی کار در دستور مجلس

محمود محمودی‌شاه‌نشین در موافقت با وزیر پیشنهادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: وزارت تعاون و کار از مهم‌ترین وزارتخانه‌های دولت است. زندگی بازنشستگان، مقابله با آسیب‌دیده‌ها، حمایت از نیازمندان، آموزش مهارت، درمان بیش از ۵۰ درصد از مردم کشور، در حوزه مسئولیت این وزارتخانه است.

او ادامه داد: بررسی صلاحیت وزیر باید در قالب مسئولیت و وظایف او باشد. مسئولیت عدالت اجتماعی، حمایت از اقشار کم‌درآمد، احقاق حقوق کارگران و کارفرمایان، ساماندهی کودکان کار، نظارت و مدیریت صندوق‌های بازنشستگی، ایجاد تعادل بین سهم درآمدی بیمه درمانی از مواردی است که باید وزیر محترم به آن پاسخگو باشند. آیا آقای ربیعی در ایفای این مسئولیت‌ها موفق بوده است؟

شاه‌نشین ادامه داد: بی‌شک سلامت آقای ربیعی و مسئولیت‌پذیری ایشان و دلسوزی و حضور در سنگرهای انقلابی بر کسی پوشیده نیست.  او در کودکی در دهه ۵۰ در کوره‌های آجرپزی کار کرده و با پوست و گوشت و استخوانش طعم کار در کودکی را چشیده است.

نماینده مردم شهریار گفت: موکلان من قشر آسیب‌پذیری هستند که مشمول بیمه تامین اجتماعی هستند. در این منطقه بیشترین مراکز نگهداری سالمندان، معلولان، کمپ‌های آسیب‌دیدگان اجتماعی وجود دارد و این می‌تواند انعکاس خوبی بر عملکرد وزیر کار در حوزه مسئولیت محول شده‌اش باشد .

او در ادامه گفت: شاهد رشد خدمات بهزیستی از استانداردسازی مهدکودک و شیرخوارگاه تا نگهداری سالمندان و توسعه مراکز مهارت آموزی و جلب مشارکت بخش خصوصی و افزایش پرداخت سهم دولت بوده‌ایم که شامل رشد ۹۹ درصدی مراکز اورژانس، رشد ۵۲ درصدی مراکز اعتیاد، رشد ۱۱ درصدی پایگاه سلامت اجتماعی رشد ۵۳ درصدی پایگاه‌های خدمات اجتماعی و همچنین رشد ۱۳ و نیم درصدی تعداد مراکز نگهداری کودکان کار و خیابان و تحلیل ۳۳ هزار و ۵۲۲ واحد مسکونی توسط بهزیستی به مددجویان تحت پوشش و هزار و ۱۶۱ واحد مسکونی به خانواده‌های حداقل ۲ معلول تحویل داده شده است.

او افزود: رشد ۴ برابری اعطای وام ضروری با کارمزد ۴ درصدی بازنشستگان و افراد تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشور را شاهدیم و اگر من امروز به عنوان موافق وزیر کار صحبت می‌کنم پاسخ به پیامک‌های کارگران و بازنشستگانی است که بارها و بارها طی این روزها تماس گرفته‌اند.

شاه نشین گفت: اقدام بی نظیر آقای وزیر و تصویب نمایندگان برای سه برابر مستمری مددجویان به نهادهای اجتماعی و اختصاص ۴ هزار میلیارد به این بخش جای تقدیر دارد و استفاده از فناوری، تکنولوژی در مجموع وزارت تعاون و رفاه به چشم می‌خورد.

نماینده ملارد گفت: از آ‌قای ربیعی پرسیدم کاری که در تصدی وزارت کار در این دوره انجام داده‌اید چه بوده است گفت، صدور شناسنامه اقتصادی الکترونیک برای ۲۳ میلیون خانوار براساس ۵۲ پایگاه اطلاعاتی انجام گرفت که برای همه خانوارهای ایرانی شناسنامه اقتصادی تهیه کرده است که در این شناسنامه‌ها مشخص است که  فرد استخدام دولت است یا خیر و خود و خانواده‌اش جزو بیمه‌شدگان قرار دارند و دارای مجوز صنفی هستند و یا چه سندی به نام آنها به ثبت رسیده است.

او بیان کرد:‌ ثبات در مدیریت تامین اجتماعی از جمله مواردی است که در این دوره شاهدش بوده‌ایم و ما یادمان نرفته ظرف ۴ سال، ۵ مدیر عوض شده است و الان طی چهار سال یک مدیر پاکدست و متخصص که خود از یادگاران دفاع مقدس است و حجم تلاش ربیعی برای خروج از بحران‌ها به ویژه در مسائل حیثیتی و عبور از مقاطع هویتی سازمان قابل تقدیر است. همچنین ار دیگر خدمات ربیعی می‌توان درمان مستقیم، احداث و تکمیل مراکز درمانی که حاصل آن افتتاح چهار بیمارستان و ۱۶ درمانگاه و دو بیمارستان و ۷ درمانگاه که در شرف افتتاح هستند را نام برد. این مراکز درمانی به صورت صددرصد به ۴۲ میلیون نفر خانواده خدمت می‌کنند.

شاه‌نشین ادامه داد: پوشش بیمه‌ای دندانپزشکی کودکان زیر ۱۴ سال در این دوره کار تازه‌ای است و در طول این چهار سال آقای نوربخش حق‌الجلسات همه را به حساب تامین اجتماعی وارد کرده است که حدود ۵۰۰ میلیارد تومان است.


جعفرزاده در موافقت با وزیر پیشنهادی کار: ربیعی در صورت رای اعتماد نظام جامع تامین اجتماعی را اجرا کند

یک عضو فراکسیون مستقلین ولایی مجلس با بیان اینکه ربیعی کارنامه موفق و قابل قبولی دارد گفت:‌ انتظار داریم که آقای ربیعی در صورت رای اعتماد نظام جامع تامین اجتماعی را در کشور اجرا کند.

بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی کار در دستور مجلس

غلامعلی جعفرزاده که در موافقت وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی صحبت می‌کرد گفت:‌ حقوق کارگران مقابله با آسیب‌های اجتماعی و حمایت از نیازمندان از جمله وظایف وزارت تعاون و کار است. موضوعاتی هم که نمایندگان در مورد شستا مطرح کردند خود وزیر گفته تمایلی به کار اقتصادی ندارد لذا باید تکلیف شستا را مشخص کنند.

نماینده مردم رشت در مجلس با اشاره به مسئولیت‌های وزارت رفاه اظهار کرد: عدالت اجتماعی، احقاق حقوق کارگران و کارفرمایان، مقابله با آسیب‌های اجتماعی از جمله مسئولیت‌های این وزارتخانه است و فردی که وزیر می‌شود، قرار است در پایین هرم جامعه به اقشار آسیب پذیر خدمات ارائه کند.

وی خاطر نشان کرد: نمی‌توانیم وزیر اتوکشیده‌ای را برای وزارت رفاه انتخاب کنیم. آقای ربیعی کارنامه موفق و قابل دفاعی دارد؛ البته از سال 93 تفاوت‌های فاحشی را درحوزه وزارت رفاه دیده‌ایم مانند نرخ رشد مشارکت از حدود 37/2 درصد به 39/4 درصد، اما نرخ مشارکت زنان در دو سال اخیر متوقف شده که تصمیم برای پیدا کردن شغل این قشر  در جامعه افزایش پیداکرده است.

این  نماینده مجلس افزود:‌ توسعه کارآفرینی و اشتغال از دغدغه‌های اصلی وزارت رفاه باشد و طرح توسعه و حمایت از مشاغل خانگی، طرح تامین منابع مالی خود، توسعه اشتغال روستایی و طرح تکاپو از برنامه های وزارت رفاه بوده است.

وی با اشاره به اصلاح و بازنگری قانون حمایت از کودکان بی سرپرست و بدسرپرست و گسترش خدمات بیمه سلامت گفت:‌ توسعه خدمات بهزیستی و توانمندسازی گروه‌های آسیب پذیر طی سالهای 91 تا 95 حکایت از رشد 50 درصدی پایگاه‌های خدمات اجتماعی و رشد 83 درصدی در میزان ارائه خدمات به ویژه در مناطق حاشیه نشین دارد.

وی با بیان اینکه یکی از ماموریت های وزارت کار ، همکاری و تعاون موثر با نهادهای مدنی است اظهار کرد: شاهد رشد 57 درصدی تاسیس تشکل های کارگری و کارفرمایی بودیم که در نوع خود کمک موثری را داشته است.

وی افزود: جامع نگری در برنامه و داشتن رویکرد اجتماعی و هدف قرار دادن گروه های محروم جز برنامه های ربیعی است بنابراین وی کارنامه موفقی داشته؛ ممکن است در چنین وزارتخانه‌ای چهار مورد اشکال هم وجود داشته باشد، هر دقیقه که نمی‌توانیم وزیر را تغییر دهیم.

وی در پایان گفت:‌ بزرگترین مشکل کشور که رهبری به آن تاکید کرده‌اند نظام جامع تامین اجتماعی است و امیدواریم آقای ربیعی وقتی از مجلس رای آورد نظام جامع تامین اجتماعی را در کشور اجرایی کند که شنیده‌ام بسترها را هم فراهم کرده است.


***********

پس از اظهارات نمایندگان موافق و مخالف تعدادی از نمایندگان به طرح تذکر و اخطار پرداختند. پس آن وزیر پیشنهادی کار 30 دقیقه وقت داشت از برنامه های خود دفاع کند که رییس جلسه از او خواست طبق هماهنگی صورت گرفته با معاون اول رییس جمهور، جهانگیری، حدود 5 دقیقه از وقت خود را برای دفاع رییس جمهور از وزرای پیشنهادی اختصاص دهد. اما ربیعی از 30 دقیقه وقت اختصاصی خود به طور کامل استفاده کرد.

ربیعی در دفاع از برنامه‌هایش برای وزارت کار: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی لبه تعامل و ارتباط با مردم است

وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی لبه تعامل و ارتباط با مردم است و بهبود روابط دولت و ملت به نوع فعالیت و کار این وزارتخانه بستگی دارد.

بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی کار در دستور مجلس

علی ربیعی وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی و در جریان رسیدگی به صلاحیت وزرای پیشنهادی ضمن‌گرامی داشت یاد و خاطره امام و شهدا به ویژه شهدای کارگر و بهزیستی گفت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیشترین تعامل را با اقشار مختلف جامعه دارد و طبیعی است بیش از هر وزارتخانه دیگری به چشم بیاید و مورد نقد قرار بگیرد.

او با بیان اینکه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی لبه تعامل و ارتباط با مردم است و بهبود روابط دولت و ملت به نوع فعالیت و کار این وزارتخانه بستگی دارد، اظهار داشت: در نطق رئیس جمهور، معاول اول رئیس‌جمهور و پیش از آن در سخنان رهبری در مراسم تنفیذ، موضوعات مختلفی را شنیدیم که در این سخنان چهار موضوع اصلی از هفت موضوع مرتبط با ماست.

وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی بحران فقر مطلق، بحران آسیب‌های اجتماعی، بحران صندوق‌ها و بحران بیکاری را از موضوعات اصلی کشور دانست و تصریح کرد: این چند موضوع، هم مورد توجه هیات دولت و هم مجلس و هم قوه قضاییه است که به طور کلی موضوع مورد توجه حاکمیت است و در این حوزه، کانون حل آن وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.

ربیعی با اشاره به اظهارت رجبی نماینده شیراز که در مخالفت با او سخن گفته بود، خاطرنشان کرد: آقای رجبی گفتند چرا مسئولیت امری را می‌پذیری که همه اختیارات آن در حیطه شما نیست.

او در تشریح سیاست‌های اجرا شده برای مبارزه با بحران فقر ابراز داشت: می‌توان سیاست‌های فقرزدایی را به سه دسته تقسیم کرد؛ سیاست‌های جبرانی، سیاست صدقه‌ای و سیاست هدفمندی. ما در این سال‌ها در این حوزه پول هزینه‌ کرده‌ایم اما با پول‌پاشی بحران فقر و اشتغال حل نمی‌شود. این فرایند امروز نیز ادامه پیدا کرده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان آنکه این وزارتخانه صاحب نظریه و ایده است، عنوان کرد: نظریه بخشی از کار و تلاش برای نیل به هدف است. وقتی هم در دانشگاه قرار می‌گیریم، به فصل دوم که می‌رسیم، می‌گوییم برو جلو و توجهی به فصل دو نداریم در حالی که سیاست‌های رفاهی نظریه دارد و هر سیاست توسعه‌ای بدون برنامه توسعه شکست می‌خورد.

ربیعی افزود: برنامه ملی فقرزدایی و برنامه جامع حمایت از محرومین با تکیه بر آسیب‌های اجتماعی و برنامه حمایت از مناطق محروم با تکیه بر منطقه‌گرایی از جمله برنامه‌های ماست.

علی ربیعی خاطرنشان کرد: توانمندسازی و مهارت سازی و توسعه مهارت انسانی و صیانت از منابع مادی و حفظ کارگاه‌های اجتماعی و توسعه تعاون ، فرهنگ و تامین اجتماعی چند لایه جزو برنامه‌های ما بود که با تمام این‌ها قصد امحای فقر مطلق را داشته‌ام که این موضوع مورد تاکید رهبری نیز بود . نظام تامین اجتماعی چند لایه ، بیمه، صندوق های بازنشستگی حتی برنامه اشتغال که بعدا راجع به آن صحبت می کنم موثرترین کارهای ماست که می توانیم با برنامه‌ریزی و کمی سرمایه گذاری آن‌ها را انجام دهیم و فقر مطلق را امحاء کنیم.

وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: من مسئول فقر غذایی،‌ فقر حرکتی، فقر عاطفی و اشتغال هستم باید به توانمندسازی در موضوع‌های مختلف توجه کرد مخصوصا در فقر سلامت حمایت از معلول یعنی مقابله با فقر حرکتی، حمایت از فرزند و زن بی‌سرپرست یعنی مقابله با فقر عاطفی، امحای فقر، آرمان انقلاب است که آرزوی رهبر و امام راحل و رییس جمهور می‌باشد .

او افزود: من در همین جا از آقای لاریجانی تقاضا می‌کنم با توجه به اینکه ما آمادگی انجام این کارها را داریم، کارگروه مشترکی برای مساله فقر تشکیل شود که سرافرازانه بگوییم نتیجه آن از بین بردن مساله فقر شده است.

ربیعی ادامه داد: من در این مدت اطلس مسائل اجتماعی را در سطح محلی تولید کرده‌ام، خیریه‌ها و نهادهای مدنی دو برابر شده است من با شناختی که از مقوله امنیت دارم، امنیت اجتماعی را همسطح امنیت ملی می‌دانم. مسائل مربوط به ساحت فرهنگ در ساحت اجتماعی حل می‌شود نه در ساحت امنیتی مطالبات اقوام و قومیت ها باید مورد توجه قرار گیرد برنامه‌هایی برای فقر هم پوشان در مناطق مرزی خواهم داشت .

او افزود: در این مدت اشکال مختلف فقر را شناسایی کرده‌ام. ۴ سال است که نرخ افزایش مزد بر تورم پیشی گرفته است و ۶۷ درصد بین مزد و تورم فاصله است. توسعه اقتصادی بازنشستگان و کارگران صورت گرفته قدرت خرید آنها فرو افتاده من برای این کار گفتمان‌سازی کردم یازده میلیون حاشیه‌نشین را بیمه کردیم .

ربیعی تاکید کرد: امروز دفترچه بیمه در حکم دفترچه هویت اشخاص است حتی در خانه یکی از هموطنان بلوچ خود دیدیم که این فرد دفترچه بیمه را به روی شناسنامه خود گذاشته است که در حکم دفترچه هویتی به آن نگاه می‌کند. در این مدت حقوق بازنشستگان را افزایش دادیم. ۱۷۰ هزار کودک بازمانده از تحصیل را شناسایی کردیم که با همکاری آقای فانی این مساله را پیگیری می‌کنیم.

او تشریح کرد: یک روز یک نفر تعریف می‌کرد که از دولت به من زنگ زدند و گفتند که در رابطه با فرزندت با تو کار داریم اول ترسیدم اما از وقتی که شنیدم از وزارت رفاه است آرام گرفتم. البته این فرد آدم مرفهی بود که کودکش به علت معلولیت از تحصیلش بازمانده بود و تعریف می‌کرد که وقتی شنیدم که کسی از دولت زنگ زده که چرا فرزند تو به مدرسه نمی‌رود خوشحال شدم که این گونه به فکر هستند .

ربیعی یادآور شد : مهمترین برنامه من در حوزه فقر کاهش انواع فقر است. با همه توان طرح سلامت را اجرا می‌کنم و نمی‌گذارم هیچ گاه زمین بماند. این اشکالات مربوط به کمبود امکانات است. هیچ ساختاری بدون اشکال نیست شاید ما به دلیل تشنگی که در این زمینه‌ها داشتیم سریع عمل کردیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: طرح تکاپو بر وضعیت منطقه‌ای طرحی است که دولت آن را مصوب کرده و در اقتصاد می‌تواند گام‌های موثری باشد.

او خطاب به نمایندگان گفت: عزیزان شاید ۳ سال پیش را یادتان بیاید که در یک جلسه غیرعلنی صحبت کردم و گفتم ما با رشد اشتغال منفی روبرو هستیم. با رشد اشتغال کلاسیک نمی‌توان سالانه ۴۰۰ هزار شغل ایجاد کرد ما باید از الگوی رشد فراگیر استفاده کنیم که ۹۷۵ هزار شغل باقی مانده ایجاد شود.

ربیعی تاکید کرد: برای عرضه و تقاضا برنامه‌های ده‌گانه اشتغال را داریم. نمایندگان انتقاد کردند که طرح کارورزی درست نیست. اتفاقا باید بگویم این یک مدل جهانی است من از همه کارشناسان دانشگاه‌های معتبر دعوت کردم از ۵۲ کارشناس خارج از کشور نیز برنامه خواستم تا این طرح آماده شد.

او خطاب به رئیس مجلس گفت: آقای لاریجانی یک خواهش از مجلس دارم اگر خدا توفیق داد و در خدمت شما بودم یک کمیته مشترک اشتغال تشکیل دهیم تا بتوانیم در این زمینه کارها را دنبال کنیم. در وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی که ریزش نیروهای آن اتفاق افتاد سال گذشته کمترین میزان چالش را داشتیم.

ربیعی با اشاره به تجمعات کارگری و مطالبات آنان گفت: سال ۱۳۵۴ من نیز جلوی وزارت کار تحصن کردم. همواره در این خیابان دوران اتحاد را پشت سر گذاشتیم. امروز کمترین دوران چالش میان کارگر و کارفرماست. اتحاد بخشی از سرمایه اجتماعی کشور است.

 وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه عنوان کرد: ۵۷ درصد هماهنگی در کار و ۳۳ و نیم درصد حوادث کار از سال ۹۲ به ۹۵ بیست و هفت درصد کاهش یافته است.

او در ادامه افزود: وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید جایی باشد که به رفاه مطلوب برسیم. سوال می‌کنند که چرا به رشد ۲۵ درصدی در رفاه نرسیده‌ایم؟ آیا اقتصاد ما بزرگ شده که رفاه ما هم بزرگ شود؟ ما دوران رکود را پشت سر گذاشتیم. اگر توفیق خدمت پیدا کنم برای تعاونی‌ها برنامه دارم و قصد افزایش آنها را دارم. در بخش تعاون روزنه‌های جدیدی ایجاد خواهیم کرد. مخصوصاً تعاون روستایی. تعاون را به سمتی می‌بریم که زمینه رشد آن به وجود آید.

ربیعی ادامه داد: اقای رجبی گفتند تعاونی‌ها مرده ما هم این را قبول داریم ما برای آنها و احیای‌ آنها برنامه ریختیم.

ربیعی با اشاره به رایزنی‌های خود با وزرای کار چند کشور اظهار داشت: من با وزیر کار چند کشور صحبت کردم. آنها گفتند ما اول مهارت را افزایش دادیم. ما در این زمینه مشکل داریم. در کشور ما فقط ۴/۱ یا چهار دهم درصد را در حوزه فنی و حرفه‌ای خرج می‌کنیم. باید با کمک شما طرح هر ایرانی یک مهارت و هر روستایی یک مهارت را دنبال کنیم. ما با ستاد کل برای سربازخانه صحبت کردیم و به دنبال آن رفتیم تا مهارت را به دستگاه‌ها ببریم.

او افزود: اگر می‌خواهیم کشور توسعه یابد، باید به مهارت بپردازیم. مهارت راه بی‌بدیل توسعه کشور است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به بحران صندوق‌ها تصریح کرد: من در این باره زیاد نمی‌خواهم حرف بزنم. من از آقای لاریحانی می‌خواهم جلسه‌ای را در این باره بگذاریم و مسائلی را ارائه کنم. البته در مجلس در این باره توضیحاتی را داده‌ام.

ربیعی با بیان اینکه من اولین کسی بودم که برای نخستین بار آژیر هشدار را در دولت و در مجلس دادم، خاطرنشان کرد: ۱۸ صندوق موجود وضعیتشان ناپایدار بوده است. نسبت شش به یک در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وجود دارد. ما به اصلاحات نیاز داریم. ما باید اصلاحات ساختاری کنیم و به دنبال منابع و مصارف صندوق‌ها باشیم. این مساله غیرواقعی و برای خنده نیست.

او اضافه کرد: کسی به خواستگاری رفت، به داماد گفتند چکاره‌ای؟ گفت بازنشسته. ما آنقدر در امور این صندوق‌ها دخالت کرده‌ایم که در چهار سال گذشته یک میلیون نفر به بازنشسته‌ها اضافه شده‌اند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه سیاست‌های حمایتی باید جایگاه حمایتی داشته باشند، ابراز داشت: با صندوق‌های بیمه‌ای نمی‌توان جایگاه جماعتی را دید و فراهم کرد. ما مطالعات عمیقی کردیم و از سازمان‌هان بین‌المللی مانند آی‌ال‌او و افراد تحصیل‌کرده کمک گرفته‌ایم.

ربیعی با بیان اینکه راه نجات صندوق‌ها و حفظ تامین اجتماعی امروز استخراج شده است، عنوان کرد: حل مسائلی مانند اشتغال و صندوق‌ها اجماع ملی می‌خواهد. ما باید برای حل این مسائل یک حرف را بزنیم. ما در مورد چند مسئله نیازمند اجماع هستیم و باید گفت‌وگوی ملی کنیم. ما پنج هزار و ۵۰۰ میلیارد برای پرداخت مستمری‌ها وام گرفتیم ولی الان وام‌ها برای توسعه بنگاه‌ها است. هم‌اینک نسبت‌ها برهم خورده است.

او با بیان اینکه پرارزترین شرکت‌ها به بورس رفته است، یادآور شد: ما به سمت شفافیت رفته‌ایم. ما دی‌آی و کنترل صندوق را حتی در دفتر ریاست جمهوری نصب کرده‌ایم. همه کمیسیون‌های مجلس می‌توانند در دفتر ما حاضر شده و گزارش‌ها مطالعه شود و گزارش‌ها هم ارائه شود. ما هیچ چیز پنهانی نداریم. ما شفافیت را دنبال می‌کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه یکی از استراتژی‌های من خروج از بنگاه‌داری صندوق‌هاست، بیان کرد: همه باید کمک کنیم تا بتوانیم از بنگاه‌داری خارج شویم. وظیفه من مقابله با فقر و فقرزدایی است اما این بنگاه‌ها دست و پای ما را بسته است. طرح خروج از آن شرایط آماده شده و از مجلس می‌خواهیم ما را از این زنجیرها آزاد کنند.

او گفت: دو پرسش از من شده است که لازم دیدم آن را پاسخ دهم؛ اما ابتدا می گویم که باید در بعضی موارد تجدید نظر کنم. مثلا در تیمی که قرار است بچینم این کار را انجام می‌دهم. همچنین ضعف‌هایی در تعامل با مجلس داشته‌ایم که باید آن را تقویت کنیم .

ربیعی افزود: در بخشی دیگر در توزیع عادلانه شستا باید یادآور شوم که آن شرکت‌ها تنها به ما واگذار شده است. در عین حال به تمام تذکرات توجه می‌کنم چرا که مخالفان من امروز راهگشا شدند .

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس سپاسگذاری کرد و افزود: از ارشادات برادر عزیزم آقای پورابراهیمی و تذکرات ایشان که نوبت به صحبت وی نرسید هم تشکر می‌کنم.

ربیعی ادامه داد: تمام تلاش من این بود که حافظ اموال مردم باشم و خطاها را کمتر کنم و ساختارها را کارآمد.

او با بیان اینکه کتاب زنده باد فساد را در همین راستا نوشته‌ام، گفت: من افتخار می‌کنم که چنین کتابی را نوشته‌ام و فساد را در آن طبقه‌بندی و تحلیل نموده‌ام. فساد ساختاری سازمان یافته و مبتنی بر عاملیت است و این چنین فسادی باید ریشه‌کن شود .

ربیعی در پایان با تشکر از اعتماد رییس‌جمهور گفت: از اعتماد همکارانم هم سپاسگذاری می‌کنم و در این راستا هرچه پیش آید را به فال نیک می‌گیرم.
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری