کد خبر: ۱۷۰۷۵۶
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۰
به گزارش اعتدال ؛ وزارت دفاع روسيه براي اولين‌بار از زمان امضاي توافق براي پايان دادن به درگيري‌ها در قره‌باغ كوهستاني، از تبادل آتش بين جمهوري آذربايجان و ارمنستان در روز جمعه خبر داد و گفت از دو طرف خواسته شده به آتش‌بس پايبند بمانند. 

وزارت دفاع روسيه كه در منطقه قره‌باغ نيروهاي حافظ صلح مستقر كرده، در بيانيه‌اي اعلام كرد: يك مورد نقض آتش‌بس روز ۱۱ دسامبر (جمعه ۲۱ آذر) در منطقه «هادروت» گزارش شد. به گزارش «فرانس ۲۴»، پيش از آن ارتش ارمنستان اعلام كرده بود حملاتي از طرف باكو عليه دو روستا كه تحت كنترل نيروهاي قره‌باغ قرار دارند، انجام شده است. 

از طرف ديگر ارتش جمهوري آذربايجان هم گفته بود اقدامات مقابله‌اي كافي عليه تحركات طرف مقابل انجام شده، اما افزود آتش‌بس در حال حاضر برقرار است. يك سخنگوي نيروهاي حافظ صلح روسيه تبادل آتش با سلاح‌هاي خودكار بين دو طرف را تاييد كرد و گفت، درخواست براي احترام به آتش‌بس براي هر دو طرف ارسال شده است. پيش از آن نيروهاي قره‌باغ مدعي شده بودند سه تن از آنها در حمله از سوي نيروهاي جمهوري آذربايجان زخمي شده‌اند. 

اين اولين‌بار است كه روسيه از زمان دستيابي به توافق بين باكو و ايروان، نقض آتش‌بس در منطقه قره‌باغ كوهستاني را گزارش كرده است. 

«سرگئي لاوروف» وزير خارجه روسيه روز شنبه در سخناني تاكيد كرد كه هرگونه تلاش براي تضعيف توافق آتش‌بس قره‌باغ محكوم به شكست است. پيش‌تر «حلوصي آكار» وزير دفاع تركيه از انجام شدن اقدامات و تداركات لازم براي تاسيس مركز نظارت بر آتش‌بس بين جمهوري آذربايجان و ارمنستان در منطقه مورد مناقشه قره‌باغ كوهستاني خبر داده بود. 

آكار در اين باره توضيح داد: «كارهاي بين آنكارا، باكو و مسكو براي تاسيس مركز مشترك نظارت بر آتش‌بس قره‌باغ، در حال انجام شدن است.» باكو و ايروان در ۱۰ نوامبر (سه‌شنبه ۲۰ آبان) با توافقي كه با پادرمياني روسيه حاصل شد، به چند هفته نبرد خونين خاتمه دادند. 

براساس بخشي از اين توافق ۱۰‌ بندي كه باعث بروز اعتراضاتي در داخل ارمنستان و تشديد درخواست‌ها براي استعفاي «نيكل پاشينيان» از نخست‌وزيري شده است، قرار شد نيروهاي صلح‌بان روسيه در منطقه مستقر شوند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری