کد خبر: ۱۶۷۸۰۷
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۵
گزارش فایننشال تایمز از فضای سیاسی ایران؛
اصولگرایان ایران از اظهارات ترامپ درباره توافق هسته ای ابراز رضایت میکردند. آنها امیدوارند که تشدید تنشها بین تهران و واشنگتن اصلاح طلبان را که حامی اصلی توافق هسته ای هستند تضعیف کرده و تعامل با جهان را بعد از سالها انزوای ایران مجددا کاهش دهد.
تقریبا 40 روز تا برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران باقی مانده و فضای سیاسی کشور و تنور اتخابات روز به روز داغ ترمی شود تا جایی که توجه برخی رسانه های خارجی را نیز به خود معطوف کرده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی اعتدال، اصلاح طلبان و اعتدال گرایان بار دیگر رییس جمهور روحانی را به عنوان کاندیدای قطعی خود معرفی کرده اند. از سوی دیگر اصولگرایان با برگزاری نشست های جمنا 5 نامزد را از بین کاندیداهای خود به عنوان گزینه های نهایی و در راس آن ها ابراهیم رییسی تولیت آستان رضوی را اعلام کرده اند.

با این حال کارشناسان اعتقاد دارند اصولگرایان در این انتخابات باز هم به وحدت نرسیده و با کاندیداهای مختلف در این انتخابات پا به عرصه رقابت خواهند گذاشت. کما اینکه برخی افراد چون جلیلی و بقایی و گروه ها همانند پایداری ها و موتلفه تقریبا راه خود را از جمنا جدا کرده اند.

فایننشال تایمز نیز با تهیه گزارشی در تحلیل فضای سیاسی ایران در آستانه دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نوشت: اصولگرایان ایران 5 نامزد شامل ابراهیم رییسی روحانی پر قدرت ایرانی را برای انتخابات دور بعد جهت نبرد با حسن روحانی معرفی کرده اند.

جبهه مردمی انقلاب اسلامی یا جمنا گفته با کاندیداتوری پنج نفر به عنوان کاندیداهای پیشتاز گروه های عضو این جریان موافقت شده و قرار است تا انتخابات 19 می ایران چهار نفر از میان این پنج نفر کنار گذاشته شوند.

اصولگرایان ایران امیدوارند که این تاکتیک آنها را در ایجاد چالش جدی برای روحانی در مبارزات انتخاباتی کمک کند اما در عین حال از تکرار تجربه سال 2013 در انتخابات دور قبل هم که کاندیداهای ین جریان به جای حمایت از هم علیه هم حرف میزدند جلوگیری کند.

نامزد برجسته میان این 5 تن، ابراهیم رییسی است که سال گذشته به سمت تولیت آستان قدس ایران انتخاب شد. نامزدی او نشان میدهد که روحانی باید انتظار یک نبرد سخت را در انتخابات پیش رو داشته باشد.

رییسی در گذشته چندان به دخالت در سیاست علاقه ای نداشت. این روحانی 56 ساله سمت های بالای قضایی از قبیل دادستانی کل کشور را در کارنامه اش دارد.

امروز او خود را مردی از میان مردم معرفی میکند. اصوگراها انتظار دارند او با هدف قرار دادن توافق هسته ای و مسائل اقتصادی، بتواند چالشی نه چندان جدی برای روحانی ایجاد کند.

ابراهیم رییسی دیدارش را با جمنا در تهران به بهانه زلزله مشهد و لزوم حضور او در کنار مردم مذهبی این شهر لغو کرد.

به گفته حمیدرضا ترقی یکی از سیاست مداران ارشد ایران و نزدیک به جریان اصولگرا رییسی روحانی برجسته ای است که قادر است به تقاضای فوری مردم برای بهبود اوضاع اقتصادی و اشتغال زایی کمک کند. .

دو کاندیدای دیگر انتخابات محمد باقر قالیباف و حسن روحانی هستند که هر دو در رقابت های سال 2013 نیز با هم حضور داشتند و دیگر کاندیدا علیرضا زاکانی نماینده سابق مجلس ایران و منتقد اصلی برجام است.

اصولگرایان ایران از اظهارات ترامپ درباره توافق هسته ای ابراز رضایت میکردند. آنها امیدوارند که تشدید تنشها بین تهران و واشنگتن اصلاح طلبان را که حامی اصلی توافق هسته ای هستند تضعیف کرده و تعامل با جهان را بعد از سالها انزوای ایران مجددا کاهش دهد.

عباس عبدی معتقد است رییسی میتواند تنور انتخابات را طوری گرم کند که به نفع روحانی تمام شود.

***
دیروز نیز ابراهیم رییسی گزینه اول اصولگرایان و جمنا با انتشار بیانیه ای کاندیداتوری خود در انتخابات ریاست جمهوری ٩٦  را رسما اعلام و تاکید کرد فارغ از گروه بندی های سیاسی رایج در رقابت انتخاباتی حضور خواهد داشت.

تاکید رییسی به حضور مستقل در انتخابات و طبعا عدم پایبندی به آیین‌نامه‌ی جمنا واکنش برخی اعضای جمنا را برانگیخت تا جایی که عزت الله ضرغامی با انتشار نامه ای خواستار معرفی شخصی دیگر در ائتلاف جمنا به عنوان جایگزین جمنا شد.

ضرغامی در نامه خود به اعضای شورای مرکزی جبهه نیروهای انقلاب نوشته است: همانگونه که در متن بیانیه ایشان(رییسی) آمده فارغ بودن از گروه‌بندی‌های سیاسی رایج، مورد تأکید قرار گرفته که در واقع بر مرزبندی ایشان با جریان نوپای سیاسی جبهه‌ مردمی نیروهای انقلاب اسلامی (جمنا)، صراحت دارد... ضمن احترام به اعلام استقلال ایشان و همچنین موضع قبلی‌شان و تمکین نسبت به آن، بر اساس آیین‌نامه‌ی صریح خود که موردپیمان همه اعضا بوده است در این خصوص تصمیم‌گیری نمایید. پیشنهاد می‌کنم به جای ایشان و نفر پنجم اعلامی که با صراحت مورد تکذیب و اعتراض ایشان قرار گرفته، دونفر بعدی یعنی آقایان حاجی بابایی و نیکزاد را جایگزین نمایید.

با این حال جایگزینی جبهه نیروهای انقلاب در واکنش به حضور مستقل رییسی از جمنا و تذکر ضرغامی در دو اطلاعیه‌ اعلام کرد که رئیسی به وحدت پایبند و بیانیه انتخاباتی وی مطابق با اساسنامه جمنا بوده، ضمن اینکه حمیدرضا حاجی بابایی پس از کناره‌گیری پرویز فتاح از کاندیداتوری، جایگزین وی در لیست پنج نفره کاندیداهای این تشکل سیاسی اصولگرا شده است.

بدین ترتیب پنج نفر اول جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی برای رقابت در کارزار انتخاباتی ریاست جمهوری، سیدابراهیم رییسی، علیرضا زاکانی، مهرداد بذرپاش، محمدباقر قالیباف و حمیدرضا حاجی بابایی معرفی شدند.
 
از سوی دیگر جبهه پايداری بار دیگر ساز مخالفت با اصولگرایان را کوک کرده و از جمنا برائت جست. جبهه پايداری انقلاب اسلامی طي اطلاعيه ای اعلام كرد كه برنامه ای براي پيوستن به جبهه مردمي نيروهای انقلاب ندارد و تصميم اين جبهه برای انتخابات رياست جمهوری به زودی اعلام خواهد شد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری