کد خبر: ۱۶۱۰۹۸
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۲
روز گذشته نخستین نوزاد حاصل از کاربرد PRP (پلاکت‌درمانی) در بیمارستان فاطمیه همدان دیده به جهان گشود.
دکتر مرضیه فریمانی پس از سال‌ها تلاش به مادران نابارور که چندین بار اقدام به باروری ناموفق از طریق روش لانه‌گزینی جنین را داشتند، نوید می‌دهد.

این متخصص زنان و زایمان در همدان گفت: نخستین نوزاد حاصل از کاربرد در شکست مکرر لانه با روش PRP موفق به لانه‌گزینی در بیماری 42 ساله و اهل همدان با سابقه چهار بار شکست IVF(لقاح خارج از رحمی) دیده به جهان گشود که این نوزاد پسر است.

وی تصریح کرد: استفاده از روش‌های IVF کمک قابل‌توجهی به زوجین در حل مشکل ناباروری کرده اما همچنان تعدادی از زوجین بر خلاف استفاده از این روش موفق به باروری نمی‌شوند.

فریمانی با بیان اینکه یکی از دلایل عدم موفقیت IVF عدم لاله‌گزینی موفق است، تأکید کرد: روش PRT از تزریق داخل رحمی پلاسمای غنی‌شده از پلاکت خود فرد 24 تا 36 ساعت قبل از انتقال جنین استفاده می‌شود.

وی عنوان کرد: این روش می‌تواند به درک صحیح از پروسه لانه‌گزینی و فاکتورهای دخیل آن کمک شایانی کند که هنوز از مشکلات و مسائل ناشناخته در عمل ناباروری است.

به گزارش ایسنا؛ این نوزاد با استفاده از حاصل کار تحقیقاتی کاربرد فاکتورهای موجود در پلاکت در بیماری با سابقه چهار نوبت شکست مکرر در لانه‌گزینی به علت فاکتور رحمی، برای نخستین‌بار در دنیا چشم به جهان گشود.

این اقدام به سرپرستی دکتر مرضیه فریمانی، متخصص زنان، زایمان و نازایی در بیمارستان فاطمیه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی همدان و همکاری اداره‌کل انتقال خون استان همدان بوده است.

خوشبختانه با اعلام تنایج اولیه این تحقیق در 8 مردادماه 95 توسط دکتر فریمانی در کمیته علمی پانزدهمین کنگره بین‌المللی زنان و مامایی شاهد توجه سایر مراکز ناباروری به این موضوع شده که سایر مراکز نیز تحقیقات مشابه و همسویی در این راستا آغاز کرده‌اند.

امید است تمامی مادران که تلاش ناموفق باروری به روش IVF داشته‌اند با این روش حضور گرم و شیرین نوزاد را در بین خانواده حس کنند.

منبع : ایسنا 
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری