کد خبر: ۱۵۶۱۸۰
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۳۹۵ - ۱۷:۳۱
شاخص کل بورس در نخستین روز کاری فصل پاییز (شنبه) با 456 واحد رشد به 76 هزار و 906 واحد رسید.
شاخص کل بورس در نخستین روز کاری فصل پاییز (شنبه) با 456 واحد رشد به 76 هزار و 906 واحد رسید.

به گزارش اعتدال به نقل از ایرنا، در معاملات امروز، 654 میلیون و 228 هزار سهم و حق تقدم به ارزش بیش از یک هزار و 769 میلیارد ریال در 56 هزار و 433 نوبت خرید و فروش شد.

شاخص های اصلی بازار سرمایه در معاملات امروز با افزایش مواجه شدند و بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) 162 واحد، شاخص کل (هم وزن) 149 واحد، شاخص قیمت (هم وزن) 119 واحد، شاخص آزاد شناور 710 واحد، شاخص بازار اول 301 واحد و شاخص بازار دوم یک هزار و 100 واحد بالا رفت.

گروه خودرویی از جمله صنایعی بود که امروز بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشت.
نمادهای فارس (هلدینگ پتروشیمی فارس)، خودرو (ایران خودرو)، خساپا (سایپا)، فملی (صنایع ملی مس)، وغدیر (سرمایه گذاری غدیر) وشبندر (پالایش نفت بندرعباس) بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند و در مقابل شپدیس (پتروشیمی پردیس) با تاثیر منفی، مانع رشد بیشتر شاخص شد.

بالاترین رشد قیمت درمعاملات امروز به حق تقدم سرمایه گذاری رنا، سرمایه گذاری توکا فولاد، بین المللی محصولات پارس و حق تقدم لیزینگ خودرو غدیر تعلق داشت.

حق تقدم کابل البرز، حق تقدم سرمایه گذاری مسکن، پشم شیشه ایران، حق تقدم بانک خاورمیانه و پارس سرام نیز امروز با بیشترین کاهش قیمت مواجه شدند.

**رشد بازار سرمایه در صورت تزریق نقدینگی
«محسن عباسی» کارشناس بازار سرمایه به پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه گفت: مشکل کنونی بازار نقدینگی و رکود فراگیر بخش اقتصاد است که در بازار سرمایه بازتاب یافته است.

وی یادآورد: زمان که سایر بازارها نیز همچنان در رکود نسبی به سر می برند و نقدینگی را نتوانسته اند به خود جذب کنند، نباید انتظار بی مورد از بازار سرمایه داشت.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بازار مسکن و ارز و تا حدودی سکه، همگی با وجود کاهش اسمی نرخ سود بانکی نتوانستند درخششی داشته باشند، اضافه کرد: بنابراین در هر زمانی که نقدینگی (به هر دلیل اعم از بنیادی یا سیاسی) وارد بازار سرمایه شود روند بازار به طور چشمگیری تغییر پیدا می کند و از همه بازارهای موازی سبقت می گیرد.

این فعال بازار سرمایه ادامه داد: بنابراین مشکل بازار سرمایه را نمی توان فقط به سودآوری شرکتها مرتبط دانست چون نسبت سود بر قیمت سهام (پی.ای) بازار اکنون منطقی است و فقط نبود سوخت برای حرکت یعنی حجم و ارزش معاملات است که باعث درجا زدن بازار می شود.

عباسی واکنش مثبت بازار سرمایه را در نخستین روز معاملاتی فصل پاییز و آغاز ماه مهر قابل پیش بینی خواند و گفت: اواخر پاییز امسال، احتمال دارد کارزارهای انتخاباتی آغاز شود و مانورهای سیاسی در بخش های مختلف اقتصادی شکل بگیرد.

وی ادامه داد: امکان دارد در فصل پاییز شاهد افزایش پرداخت تسهیلات، رونق بازارها و اتخاذ سیاست های مثبت و اثرگذار در برخی صنایع باشیم.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه در طول تاریخ، سیاست های انبساطی همواره خوشایند بورسی ها بوده است، گفت: ارایه گزارش عملکرد مناسب 6 ماهه شرکت ها که در اواخر مهر ماه منتشر می شود، محرک مثبتی برای رشد بازار سرمایه است.

عباسی ادامه داد: فصل زمستان تا اردیبهشت ماه سال آینده می تواند زمان برداشت کاشته های اقتصادی و سیاسی دولت باشد؛ هر تصمیمی که دولت تا پیش از این زمان بگیرد در این برهه اثر خود را نشان می دهد، بنابراین ممکن است تغییرات قابل توجهی در داده های بازار سرمایه رخ دهد.

وی اضافه کرد: تا بهار سال آینده عملکرد یکساله شرکت ها نیز برای همه فعالان روشن و عملکرد آنها با توجه به ارایه گزارش 9 ماهه به راحتی تحلیل خواهد شد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: اگر همه این موارد از عملکرد شرکت ها تا قیمت های جهانی به همراه سیاست های دولت هم سو باشند و نقدینگی قابل توجهی به کمک سهامدارن حقوقی، صندوق های سرمایه گذاری و به تبع آن سهامداران خرد وارد بازار شود می توان به رشد و رکورد شکنی بازار تا 9 ماه آینده امیدوار بود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری