کد خبر: ۱۵۰۹۱۴
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۳۹۵ - ۱۷:۲۳
در آن شب همه فرماندهان عالی رتبه نیروی هوایی و دفاع هوایی ترکیه از آنکارا به استانبول رفته بودند تا در مراسم ازدواج دختر ژنرال "ایلهان شانوِر" فرمانده نیروهای دفاع هوایی ترکیه شرکت کنند. از ژنرال "عابدین اونال" فرمانده نیروی هوایی ترکیه گرفته تا همه فرماندهان عالی رتبه نیروی هوایی و دفاع هوایی ترکیه.در این مراسم تنها یک فرمانده غایب بود و او ژنرال " آکین اوزتورک " 64 ساله بوده است.
در شب کودتا یک فرمانده عالی رتبه نیروهای هوایی ترکیه که یک ژنرال 4 ستاره است، رهبری عملیات هوایی را در دست داشته است.

به گزارشاعتدال به نقل از عصر ایران با فروکش کردن تهدید کودتا، رسانه های ترکیه اخباری را که هنوز میزان صحت و سقم آنها مشخص نیست، درباره پشت پرده " شب کودتا " منتشر می کنند.

بر اساس یکی از این  گزارش ها که  سی ان ان ترک انتشار داده ، یک ژنرال 4 ستاره نیروی هوایی ترکیه  با نام " آکین اوزتورک " و دامادش سرهنگ " هاکان کاراکوش" فرماندهی اصلی عملیات هوایی شب کودتا را در دست داشتند.

در آن شب همه فرماندهان عالی رتبه نیروی هوایی و دفاع هوایی ترکیه از آنکارا به استانبول رفته بودند تا در مراسم ازدواج دختر ژنرال " ایلهان شانوِر " فرمانده نیروهای دفاع هوایی ترکیه شرکت کنند. از ژنرال " عابدین اونال " فرمانده نیروی هوایی ترکیه گرفته تا همه فرماندهان عالی رتبه نیروی هوایی و دفاع هوایی ترکیه.

در این مراسم تنها یک فرمانده غایب بود و او ژنرال " آکین اوزتورک " 64 ساله بوده است.

اوزتورک فرمانده سابق نیروی هوایی ترکیه بود . او پس از ماجرای تصفیه فرماندهان ارتش از سوی اردوغان در سال 2013 فرمانده نیروی هوایی شد و در سال 2015 این سمت را به ژنرال ایلهان شانوِر " داد.

او پس از آن به مدت یک سال به عضویت شورای عالی نظامی ترکیه (YAS) – عالی ترین شورای فرماندهان نظامی ترکیه – در آمد و قرار بود در 30 آگوست سال جاری (40 روز دیگر) از ارتش بازنشسته شود.

این فرمانده عالی رتبه که پیشتر فرمانده نیروی هوایی ارتش ترکیه بود، نفوذ گسترده ای در ساختار نیروی هوایی و ارتش ترکیه داشت.

سال گذشته یک گروه از فرماندهان نیروی هوایی با ارایه گزارشی به مقامات بالای حفاظت اطلاعات ارتش ترکیه، از ارتباطات گسترده ژنرال اوزتورک با طرفداران فتح الله گولن ( آنچه که دولت ترکیه دولت موازی می خواند) و احتمال تلاش او برای انجام کودتا خبر داده بودند.

در شب کودتا این فرمانده سابق نیروی هوایی به همراه دامادش از فرصت عدم حضور همه فرماندهان نیروی هوایی در پایتخت و شرکت آنها در مراسم ازدواج دختر یکی از فرماندهان استفاده کرده و فرمان آغاز عملیات و پرواز جنگنده های اف -16 و هلی کوپترهای "سیکورسکی" را صادر کرد.

او به منظور تامین سوخت اف 16 ها دستور پرواز دو فروند هواپیمای سوخت رسان را از پایگاه اینجرلیک نیز صادر کرده بود. اف 16 ها نخست در آنکارا و سپس در استانبول پرواز می کردند تا هم به اهدافی خاص حمله کنند و هم با پرواز در ارتفاع پایین رعب و وحشت ایجاد کنند. آنها باید مدام در آسمان می بودند و به همین منظور نیاز بود تا دو هواپیمای سوخت رسان به آنها سرویس دهد.

بر اساس گزارش سی ان ان ترک این فرمانده نظامی که به همراه دامادش دستگیر شده است،قرار بوده در صورت موفقیت کودتا به سمت ریاست " ستاد مشترک ارتش ترکیه " برسد.

احتمال دست داشتن باند کودتا گر در سقوط هواپیمای روسی

برخی رسانه های ترکیه گمانه زنی ها درباره ارتباط باند کودتا گر با حادثه سرنگونی هواپیمای سوخو در 24 نوامبر سال گذشته را نیز به میان کشیده اند.

بر اساس این گمانه زنی ها احتمال دارد همین باندی که به سرکردگی ژنرال اوزتورک نفوذ فوق العاده بالایی در ساختار نیروی هوایی ترکیه داشته است، در پشت پرده ساقط کردن هواپیمای سوخی روسی در نوامبر سال گذشته ، به منظور ایجاد بحران در روابط خارجی دولت ترکیه باشد.

البته هیچ بعید نیست که دولت اردوغان به استقبال این گمانه زنی ها برود و با این کار یک گروه اصلی در ایجاد گشایش در روابط سیاسی با روسیه را حل کند.

 با گناهکار شناخته شدن باند کودتاگر در ماجرای ساقط کردن هواپیمای روسی ، هم مساله سردی در روابط سیاسی با روسیه حل می شود و هم بر کفه گناهان باند کودتاگر افزوده می شود و این هر دو مطلوب دولت ترکیه خواهد بود.

باید منتظر ماند و رفتار رجب طیب اردوغان و دولت ترکیه را در روزهای آتی در زمینه نحوه مقابله و مواجهه با نیروهای مخالف در بدنه ارتش و دستگاه قضایی را دید.. شواهد و نشانه ها حاکی از دورخیز اردوغان برای جمع کردن بساط مخالفانش تا پایین ترین رده های ارتش و دستگاه قضایی است.

تا کنون نزدیک به 6 هزار نفر در هر دو دستگاه دستگیر شده اند و دستگیری ها همچنان با شدتی زیاد ادامه دارد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری