کد خبر: ۱۴۰۰۱۷
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۲
رئیس کمیته امداد با حضور در برنامه تلویزیونی متن و حاشیه از شبکه سه سیما به روند جدید کمیته امداد در تبلیغات رسانه ای اشاره کرد .
رئیس کمیته امداد با حضور در برنامه تلویزیونی متن و حاشیه از شبکه سه سیما به روند جدید کمیته امداد در تبلیغات رسانه ای اشاره کرد. هزینه ساخت این تبلیغات توسط کمیته امداد پرداخت و با همکاری مناسب صدا و سیما و نگاه هنرمندانه رئیس سازمان صدا و سیما به مقولات و آسیب های اجتماعی و به لحاظ مسئولیت اجتماعی این سازمان دستور پخش تبلیغات تلویزیونی کمیته امداد به صورت رایگان داده شده است.

به گزارش اعتدال، مهندس سید پرویز فتاح با حضور در این برنامه تلویزیونی با اشاره به تغییر در اساسنامه کمیته امداد گفت: بر اساس اساسنامه جدید مسئولیت ریاست کمیته امداد بیشتر شده است، در گذشته کمیته امداد به صورت شورایی اداره می شد اما اکنون به صورت هیات امنا متشکل از  ۷ نفر با تاییدمقام معظم رهبری اداره می شود که رویکرد آن علمی، سیستمی عمل کردن،به صورت فراگیر و ملی و  به دور  از حواشی و پرداختن به متن اصلی ماموریت کمیته امداد در رسیدگی به امور محرومان و نیازمندان است.

وی تغییرات در این نهاد را در جهت شفاف سازی اقدامات  و رفع ابهامات افکار عمومی عنوان کرد و افزود:ماموظف هستیم به طور شفاف و صادقانه عمل کنیم تا اعتماد عمومی به اندازه کافی جلب شود که تا کنون تلاش کرده ایم در جهت افزایش اعتماد عمومی گام برداریم.

وی با اشاره به انتقال ساختمان کمیته امداد به مرکز شهر و فروش ساختمان سوهانک  در سال آینده،یادآور شد:با توجه به حساسیت مردم نسبت به این ساختمان این انتقال مکان صورت می گیرد چرا که خیلی ها معتقدند در این ساختمان نمی شود برای فقرا کار انجام داد.

فتاح در ارتباط با فعالیت کمیته امداد در خارج از کشور،اظهار کرد: ما  در خارج از کشور دفتر و شعبه داریم و الگوی حمایتی کمیته امداد در آن کشور پیاده شده است.الگوی کمیته امداد در دنیا بی نظیر و بی بدیل است و روح دینی و قرآنی دارد و در کشورهای مسلمان قابل الگو گیری است.درآمد پرسنل آن کشورها هم از کمک های آن کشور تامین می شود  و مدیریت هم با خودشان است و کمیته امداد فقط به ارائه الگو پرداخته است.

رئیس کمیته امداد در این برنامه تلویزیونی در پاسخ به سوال مجری مبنی بر اینکه نظارت بر صدقات در داخل کشور به چه نحوی انجام می شود،گفت:صدقه رویکرد قرآنی و جنبه شرعی دارد و از جنس زکات عام محسوب می شود.این صدقه را می توانیم در مسکن،معیشت،ازدواج و امور مختلف نیازمندان هزینه کنیم.نحوه جمع آوری از صندوق ها در معابر،ادارات و منازل و یا به صورت نقدی است و مجموعه این موارد یک سیستم جمع آوری و یک سیستم توزیع دارد و صدقه هیچ استانی از آن استان خارج نمی شود .

وی با بیان اینکه صدقات هیچ ربطی به پرداخت حقوق کارمندان ندارد،گفت:کارمندان ما رسمی و کارمند دولت حساب می شوند. از سال ۷۰ کمیته امداد بخشی از مسئولیت تامین اجتماعی کشور را انجام می دهد که مسئولیت دولت هاست و بر این اساس حقوق کارمندان رسمی از دولت دریافت و  پرداخت می شود.

فتاح در ادامه با بیان اینکه کمیته امداد در انتخابات هیچ دخالتی نداشته است،ادامه داد: بنده کارمندان عادی را با وجود اینکه قانونی نمی شود این کاررا انجام داد،از فعالیت انتخاباتی منع کردم، اما برای جلوگیری از شائبه کهممکن است از ظرفیت مددجویی ما استفاده شود و تلقی پیش می آید که کمیته امداد از طریق آن نماینده کمک کند و در راستای تبلیغ باشد بخشنامه به همه کشور صادرشد و به دولت هم اطمینان دادیم،ما به شدت از دخالت در انتخابات پرهیز می کنیم.

وی در مورد فعالیت های اقتصادی کمیته امداد،خاطر نشان کرد:امداد بخشی را به عنوان مجتمع اقتصادی دارد و اموالی که از طرف نظام در اختیارش قرار می گیرد ویا مردم هبه می کنند اگر این موارد را به قیمت بالاتر به فروش برساند خرج محرومان می کند و برخی مواقع عین مال را در اختیار نیازمندان قرار می دهد و به دنبال آن است که با ارزش افزوده  ثمر بیشتری از آن نصیب جامعه مددجویی شود.

رئیس کمیته امداد به نظارت دستگاه های نظارتی کشور از جمله:سازمان بازرسی کشور، دیوان محاسبات  و شرکت مفید راهبر بر فعالیت های کمیته امداد هم اشاره کرد و از راه اندازی صندوق وام قرض الحسنه امداد با مجوز از بانک مرکزی در ۵۰ شعبه  برای پرداخت وام قرض الحسنه به جامعه تحت حمایت کمیته امداد خبر داد.

فتاح در پاسخ به این سوال مبنی بر تعداد صندوق صدقات کمیته امداد،یادآور شد:۴میلیون صندوق صدقات خانگی و ۱۵۰ هزار صندوق در معابر  وجود دارد که سال گذشته مردم خیر کشورمان ۲۵۰ میلیارد تومان صدقه داده اند و امسال نیز  ۱۰ درصد رشد خواهد داشت و این در حالی است که با اصلاح روش ها و توسعه پرداخت الکترونیکی و امکان پرداخت صدقه از طریق تلفن همراه و ایرانسل تا پایان سال  افزایش خواهد داشت.

وی با بیان اینکه تا چند سال قبل کسی جرات نمی کرد به صندوق صدقات نزدیک شود.حتی مردم به خاطر اعتقاد دینی و آخرتی به صدقات در منزل خودشان هم دست نمی زنند ،اظهار کرد: با توجه به  آسیب پذیری بسیاری از صندوق ها، تعداد زیادی از آنها اصلاح شدند و در سال آینده تمامی صندوق ها ایمن می شود.

وی با اشاره به اینکه رویکرد کمیته امداد ارائه خدمت به نیازمندان در زمینه های درمانی،تحصیلی،ازدواج و ...به جای پرداخت پول نقد است، گفت: ۱ میلیون و۸۰۰ هزار خانوار یعنی نزدیک به ۴ میلیون نفر تحت حمایت ما قرار دارند و سالانه نیز ۲ میلیون نفر هم به صورت موردی از خدمات این نهاد بهره مند هستند تمامی افراد تحت حمایت بیمه درمانی و ۴۰۰ هزار خانوار نیز بیمه تامین اجتماعی هستند.

رئیس کمیته امداد با حضور در این برنامه به روند جدید کمیته امداد در تبلیغات رسانه ای اشاره کرد و گفت: هزینه ساخت این تبلیغات توسط کمیته امداد پرداخت و با همکاری مناسب صدا و سیما و نگاه هنرمندانه رئیس سازمان صدا و سیما به مقولات و آسیب های اجتماعی و به لحاظ مسئولیت اجتماعی این سازمان دستور پخش تبلیغات تلویزیونی کمیته امداد به صورت رایگان داده شده است. چنانچه قرار بود به نرخ تجاری قرارداد امضاء شود نمی توانستیم درآمد و هزینه ها را پرداخت کنیم که در اینجا از تمامی مدیرانسازمان صدا و سیما که در یکسال اخیر به صورت ویژه با این نهاد همکاری داشته اند تشکر و قدردانی می کنم.

 

فتاح با اشاره به تشبیه وابستگی کمیته امداد به دولت به   وابستگی دولتبه نفت ادامه داد:هر میزان کمیته امداد به بودجه دولت وابسته شود از اهدافش دور می شود و این همت مردم را می طلبد.

وی با تاکید بر اینکه حفظ کرامت انسانی اساس کار کمیته امداد است،خاطر نشان کرد:اینکه یارانه به همه افراد جامعه پرداخت شود نیاز به اصلاح دارد ما طرحی را ارائه کرده ایم تا افرادی که نیاز به یارانه ندارند قانون اجازه دهد با تدبیر خودشان به افراد نیازمندبدهند. امیدوارم دولت در این زمینه تصمیم انقلابی را به نفع محرومانبگیرد.چرا که با بهبود وضعیت اقتصادی کشور مراجعه افراد به کمیته امداد کاهش خواهد یافت.

رئیس کمیته امداد در باره چابک سازی امداد عنوان کرد:چابک سازی بدان معناست که اگر نیازمندی معرفی شد سرعت رسیدگی به آن افزایش یابد.

وی در پایان به حل مشکل مسکن مددجویان با کمک امداد و مردم خیر اشاره کرد و افزود:طبق رایزنی های صورت گرفته مقرر شده مسکن های مهر نیمه ساز را دریافت و با تکمیل ساخت  به مددجویان تحویل دهیم.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری