کد خبر: ۱۳۳۷۶۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۰
شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز یکشنبه ۳۰ آذرماه با کاهش پنج هزار و ۸۷۰ واحدی به رقم یک میلیون و ۴۳۹ هزار و ۵۵ واحد رسید. در این روز شاخص کل چهار مرتبه روند خود را تغییر داد و حدود ۱۵ هزار واحد نوسان داشت. در پایان شاخص کل با افت ۴۱ صدم درصدی روبرو شد، اما در عین حال، شاخص هم‌وزن رشد ۵۸ صدم درصدی را تجربه کرد و شاخص فرابورس هم صعودی بود. موردی که نشان می‌دهد فشار فروش در نماد‌های شاخص‌ساز بلای جان سهامداران شده بود
شاخص بورس کار خود را با روند صعودی هفت هزار واحدی در ۱۵ دقیقه اول آغاز کرد، اما در ادامه با افزایش فشار فروش در نماد‌های شاخص‌ساز شاهد عقب‌نشینی شاخص کل هستیم. طوری که در پایان ۳۰ دقیقه ابتدایی، شاخص کل حدود چهار هزار و ۸۰۰ واحد معادل ۳۳ صدم درصد رشد کرده و شاخص هم‌وزن ۷۲ صدم درصد افزایش را در کارنامه خود به ثبت رسانده. موردی که نشان می‌دهد شرایط برای شرکت‌های کوچک و متوسط خیلی بهتر از نماد‌های شاخص‌ساز است. در بین آن‌ها فارس، شستا، فملی و وغدیر تاثیر مثبت و نماد‌های شپنا، حکشتی و شتران تاثیر منفی روی شاخص کل گذاشته‌اند.


به گزارش اعتدال در ساعات ابتدایی معاملات امروز یکشنبه ۳۰ آذرماه از مجموع ۳۰۲ نماد بورسی معامله شده، ۲۲۸ نماد با رنگ سبز  روی تابلو بورس ظاهر شده‌اند و ۷۴ نماد روند نزولی در پیش گرفته‌اند. همچنین در بازار فرابورس، از مجموع ۲۳۲ نماد معامله شده در ساعات اولیه، قیمت سهام در ۱۶۴ نماد نسبت به روز گذشته افزایش پیدا کرده و شاهد کاهش قیمت سهام در ۶۸ نماد هستیم. موردی که نشان می‌دهد امروز هم مثل روز گذشته اکثریت با نماد‌های سبزرنگ است و بازاری صعودی را شاهد خواهیم بود. البته اگر فشار فروش در نمادهای شاخص‌ساز بگذارد!


آنطور که از نقشه بازار پیدا است، نماد‌های شاخص‌ساز دوباره از شرکت‌های کوچک عقب افتاده‌اند و این مورد در اغلب گروه‌ها قابل مشاهده است. برای مثال در گروه فلزات اساسی که بیشترین معاملات را به خود اختصاص داده‌اند، نماد‌های بزرگ یعنی فولاد، فملی، ذوب و کاوه همگی با کمترین نوسان نسبت به روز گذشته معامله می‌شوند، اما دیگر نماد‌ها مثل هرمز، فروی، وسدید، فرآور، فباهنر، فسازان و فولاد تا پنج درصد افزایش قیمت پیدا کرده‌اند. در گروه محصولات شیمیایی وضعیت مشابهی را شاهد هستیم. آریا، شگویا، تاپیکو و پترول رشد قابل توجهی ندارند، اما برای خرید سهام قرن، شفن، شخارک، وپترو و شسینا در حداکثر قیمت صف تشکیل شده است. 

دوباره شاخص ها ریخت؛ تابلو قرمز شد


در بین خودرویی‌ها، نماد‌های اصلی یعنی خودرو، خساپا و خگستر تا سه درصد ارزش سهام خود را از دست داده‌اند. دیگر نماد‌ها هم شرایط خوبی را تجربه نمی‌کنند. گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری اغلب قرمزرنگ هستند و در مدار نزولی حرکت می‌کنند. گروه محصولات غذایی به جمع گروه‌های پرمعامله پیوسته. در بین آن‌ها غبهنوش با دامنه نوسان ۱۰ درصدی شاهد تشکیل صف خرید و بازدهی چشمگیر است. غصینو و غسالم هم در این گروه صف خرید دارند. غذایی‌ها به طور کلی و به جز غنوش، غویتا و غگل روند صعودی دارند. در گروه فرآورده‌های نفتی، چهار پالایشگاه بزرگ یعنی شپنا، شتران، شبندر و شبریز ارزش سهام خود را از دست داده‌اند. زراعت، محصولات دارویی، ساخت محصولات فلزی، بیمه‌ها، نهاد‌های مالی، کاشی و سرمایک و رایانه از جمله گروه‌های سبزرنگ در ابتدای معاملات امروز هستند.
 

پایان سال مالی حقوقی‌ها و نوسان ۱۵ هزار واحدی شاخص

شاخص کل با گذشت یک ساعت و ۳۰ دقیقه از شروع بازار امروز، دو مرتبه روند خود را تغییر داده و بیش از ۱۵ هزار واحد نوسان داشته است. ولید هلالات، کارشناس بازار سرمایه در توییتی می‌گوید حقوقی‌هایی که سال مالی آن‌ها منتهی به ۳۰ آذرماه است، برای شناسایی سود اقدام به فروش سهام می‌کنند. امروز آخرین فشار عرضه آن‌ها است و از فردا حداقل این بخش از عرضه‌ها حذف می‌گردد.
 

قدرت صف‌های خرید سه برابر صف‌های فروش

در نیمه معاملات امروز و بعد از یک رفت و برگشت عجیب و غریب، حدود ۱۷۰ نماد که یک چهارم بازار سرمایه را تشکیل می‌دهند شاهد صف خرید هستند. ارزش کل صف‌های خرید حدود سه هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان و تقریبا سه برابر صف‌های فروش است. در همین لحظات حدود ۶۰ نماد در صف فروش قرار دارند و ارزش مجموع صف آن‌ها به حدود ۹۰۰ میلیارد تومان می‌رسد.
 

زاگرس؛ بزرگترین صف خرید بازار

عنوان سنگین‌ترین صف خرید در نیمه معاملات امروز به یک نماد فرابورسی تعلق دارد. ارزش صف خرید زاگرس به حدود ۱۸۶ میلیارد تومان می‌رسد. قرن با صف خرید ۱۲۵ میلیارد تومانی در رتبه دوم قرار دارد و کگهر با صف خرید ۸۸ میلیاردی در مقام سوم ایستاده است. البته نماد‌های تازه عرضه شده بوعلی با صف خرید ۵۹۰ میلیاردی و وکبهمن با صف خرید ۱۳۳ میلیاردی در این رتبه‌بندی در نظر گرفته نشده‌اند.
 

کاما؛ بزرگترین صف فروش بازار

کاما، نماد شرکت باما بعد از بازگشایی عجیب روز گذشته و جهش ۲۰ درصدی، امروز در صدر فهرست سنگین‌ترین صف‌های فروش قرار گرفته. حدود دو هزار سهامدار این شرکت ۲۷ میلیون سهام خود را به ارزش ۵۷ میلیارد تومان به فروش گذاشته‌اند و فعلا خریداری برای آن وجود ندارد. پدرخش با صف فروش ۵۴ میلیاردی در مقام دوم و انرژی ۱ با صف فروش ۴۴ میلیاردی در رتبه سوم قرار دارند. خکمک، ونیکی، وسخراج و یاقوت از دیگر نماد‌های دارای صف فروش سنگین هستند.
 

افت شش هزار واحدی شاخص کل بعد از نوسانات عجیب

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز یکشنبه ۳۰ آذرماه با کاهش پنج هزار و ۸۷۰ واحدی به رقم یک میلیون و ۴۳۹ هزار و ۵۵ واحد رسید. در این روز شاخص کل چهار مرتبه روند خود را تغییر داد و حدود ۱۵ هزار واحد نوسان داشت. در پایان شاخص کل با افت ۴۱ صدم درصدی روبرو شد، اما در عین حال، شاخص هم‌وزن رشد ۵۸ صدم درصدی را تجربه کرد و شاخص فرابورس هم صعودی بود. موردی که نشان می‌دهد فشار فروش در نماد‌های شاخص‌ساز بلای جان سهامداران شده بود. در این روز نماد‌های فارس، فخوز و فملی بیشترین تاثیر مثبت و نماد‌های شپنا، خودرو، شتران و وبملت بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشتند. 

بررسی نقشه بازار در پایان معاملات امروز نشان می‌دهد فلزات اساسی بازار پررونقی داشتند، اما در این گروه نماد‌های بزرگ یعنی فولاد، فملی و ذوب نتوانستند کارنامه خوبی از خود به جا بگذارند. در عوض دیگر نماد‌های این گروه و در صدر آن‌ها فمراد و فخوز، عموما سبزرنگ بودند. در گروه محصولات شیمیایی شرایط تا حدودی مشابه است. پترول و شگویا ارزش سهام خود را از دست دادند، فارس در قیمت روز گذشته معامله می‌شود، اما دیگر نماد‌های کوچک از جمله شسینا، شفن، قرن، شگل و ... توانستند تا پنج درصد رشد کنند و اغلب آن‌ها صف خردی داشتند. بانک‌ها و موسسات اعتباری از جمله قرمزترین گروه‌های بازار امروز بودند. وتجارت، وپارس و وبصادر در نزدیکی صف فروش و حداقل قیمت به کار خود پایان دادند. در این گروه تنها وپست و اوراق حق تقدم وگردش سبزرنگ بودند. خودرویی‌ها از جمله گروه‌های قرمز بازار بودند. خودرو، خساپا، خگستر، خزامیا، خپارس، ورنا و ختور همگی با صف فروش به استقبال دی ماه رفتند. صندوق‌های ETF هم امروز شرایط خوبی نداشتند و با وجود شروع خوب، در ادامه به مدار نزولی افتادند. پالایشگاه‌ها از جمله شپنا، شبندر، شتران و شبریز همگی با صف فروش به کار خود پایان دادند. امروز گروه مواد غذایی، دارویی، زراعت، نهاد‌های مالی، بیمه‌ها، لاستیک و پلاستیک و کانی‌های غیرفلزی عملکرد خوبی داشتند و اغلب نماد‌های آن‌ها سبزرنگ بودند.
 

جابه‌جایی ۱۷ هزار میلیارد تومان سهام در بورس امروز

معامله‌گران بورس امروز بیش از ۹ میلیارد و ۷۴۰ میلیون سهام، حق تقدم و اوراق مالی را در قالب یک میلیون و ۴۴۶ هزار معامله به ارزش ۱۱ هزار و ۳۴۱ میلیارد تومان دادوستد کردند. اگر معاملات شش هزار و ۱۵۴ میلیارد تومانی فرابورس را هم در نظر بگیریم، ارزش کل معاملات امروز بازار سرمایه به رقمی حدود ۱۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان می‌رسد که تقریبا مشابه معاملات روز گذشته است.  


انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
رئوف
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۳۰
0
1
کار از قرمز شدن گذشته یعنی باید اقدام جدی ، عملی و سریع قبل از بغرنج شدن ماجرا انجام گیرد.چون ملت زیاندیده در بورس که با وعده و تبلیغات، واردش شدن و هرروز عجایبی میبینند بطوری که هر واحد صندوق پالایش بکم که 4ماه پیش به قیمت 10هزار تومن به مردم فروخته شد، امروز با قیمت اسفناک 8500تومن خریده میشد!
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری