کد خبر: ۱۳۲۳۵۶
تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۸
سایپا با هدف توسعه ی صادرات و یافتن بازارهای جدید، پنجمین سایت تولید محصولات خود را با ظرفیت سالانه 20 هزار دستگاه در کشور الجزایر راه اندازی می کند.
گروه خودروسازی سایپا با هدف توسعه ی صادرات و یافتن بازارهای جدید، پنجمین سایت تولید محصولات خود را با ظرفیت سالانه 20 هزار دستگاه در کشور الجزایر راه اندازی می کند.
 

به گزارش اعتدال، محسن  دستخوش جوان معاون صادرات و امور بین الملل گروه خودروسازی سایپا با بیان مطلب فوق در نشست خبری که با حضور اصحاب رسانه و خبرنگاران برگزار شد، گفت: هفته گذشته در سفر معاون اول رییس جمهور به الجزایر در قالب کمیته ی عالی مشترک ایران و الجزایر، قرارداد ایجاد خط تولید خودرو در این کشور به امضاء رسید.

وی با بیان این‌که شرکت سایپا- الجری با سرمایه‌گذاری 75 درصدی طرف الجزایری و 25 درصد سایپا، تاسیس خواهد شد، افزود: میزان سرمایه‌گذاری در فاز اول پروژه 20 میلیون دلار است که سهم 25 درصدی سایپا در قالب انتقال دانش فنی و تجهیزات به این کشور خواهد بود.

معاون صادرات و امور بین الملل گروه خودروسازی سایپا خاطرنشان کرد: سایت تولیدی در کشور الجزایر درزمینی به مساحت 20 هکتار ایجاد و ظرفیت اسمی خط تولید آن در فاز اول 20 هزار دستگاه است که در سال 2016 تا ابتدای 2017 به بهره‌برداری خواهد رسید.

جوان با بیان این‌که در فاز اول پروژه، محصولات گروه x100 شامل سایپا 131 ، سایپا 132 ، وانت 151 و گروه x200  شامل: تیبا صندوقدار و تیبا هاچ بک در الجزایر تولید خواهد شد، تصریح کرد: به موازات ایجاد خطوط تولید، زنجیره ی تامین قطعات نیز در الجزایر ایجاد خواهد شد و در فاز اول قطعاتی مانند: رادیاتور، صندلی، فنر و باطری در الجزایر داخلی‌سازی می شود.

وی ادامه داد: به زودی محصول جدید سایپا با نام ساینا به بازار خودروی کشور عرضه خواهد شد که توافق شده است پس از تولید انبوه این محصول در کشور، تولید آن در کشور الجزایر نیز در سال 2017 آغاز شود.

معاون صادرات گروه خودروسازی سایپا درباره‌ی قیمت عرضه این محصولات در کشور الجزایر اظهار کرد: سطح قیمتی در نظر گرفته شده برای محصولات تولیدی در الجزایر بین6500 تا 8000 دلار پیش‌بینی شده است که البته محصولات تولیدی در الجزایر فاقد برخی آپشن‌های محصولات تولیدی در ایران خواهد بود. جوان در خصوص اهمیت بازار خودرو الجزایر تاکید کرد: کشور الجزایر دارای دومین بازار بزرگ خودروی قاره آفریقا بعد از کشور آفریقای جنوبی است، بنابراین بسته به میزان کشش تقاضا در این کشور عرضه محصولات افزایش خواهد یافت.

جوان در ادامه ی این نشست خبری، قیمت عرضه پراید در کشور عراق را 8200 دلار عنوان و اظهار کرد: پراید عرضه شده در عراق فاقد آپشن‌هایی چون ای بی اس و ایربگ بوده و همچنین موتور آن یورو 2 و بدون هزینه‌هایی چون بیمه شخص ثالث و 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده است، بنابراین هزینه تمام شده یک دستگاه پراید صادراتی برای سایپا حدود پنج میلیون تومان ارزان‌تر از پراید عرضه شده در داخل کشور است به گونه‌ای که برای هر دستگاه پراید صادراتی حدود 5500 دلار نصیب سایپا می‌شود .

وی با بیان این‌که تمامی سایت‌های خارجی سایپا به جز کشور سوریه که درگیر جنگ داخلی شده  دارای توجیه اقتصادی است، خاطر نشان کرد: سایت تولیدی سایپا در سوریه تا قبل از آغاز جنگ در این کشور بسیار موفق بوده و صرفه ی اقتصادی داشته است.

معاون صادرات گروه خودروسازی سایپا درباره‌ی میزان طلب خودروسازان داخلی از کشور ونزوئلا بابت خودروهای تولیدی در این کشور اظهار کرد: سایت تولیدی در ونزوئلا باسرمایه‌گذاری 64 درصدی طرف ونزوئلایی و 36 درصدی ایران خودرو و سایپا شکل گرفته و تاکنون 22 هزار دستگاه انواع محصولات این دو شرکت در آن کشور تولید شده است.

وی با بیان این‌که به دلیل مشکلات تحریم و نقل و انتقال پول، تولید در ونزوئلا متوقف شده است، خاطر نشان کرد: سقف اعتبار ونزوئلا بابت خودروهای تولیدی پر شده است به همین دلیل ارسال قطعات متوقف شده تا طلب‌مان از این کشور که در بانک مرکزی ونزوئلا تامین اعتبار شده به ایران منتقل شود تا تولید دوباره آغازگردد.

جوان افزود: از مجموع 100 میلیون دلار خودروی تولیدی ما در ونزوئلا مبلغ 70میلیون دلار آن وصول شده و 30 میلیون دلار در بانک مرکزی ونزوئلاست که فرآیندهای دولتی در این کشور برای انتقال پول در جریان است.

معاون صادرات گروه خودروسازی سایپا در پاسخ به پرسشی مبنی بر تاثیرات اجرایی شدن برجام بر صادرات خودروسازان ایرانی اظهار کرد: در مذاکرات صورت گرفته در چند سال گذشته با شرکت‌های خارجی همواره آنها منتظر رفع تحریم‌ها برای آغاز همکاری‌ها بوده اند.

وی با بیان این‌که برجام باعث می شود تحریم‌های بانکی لغو و نقل و انتقال مالی صورت گیرد، گفت: به همین دلیل پیش‌بینی می‌کنیم از این به بعد وضعیت صادرات بهبود یابد.

معاون صادرات گروه خودروسازی سایپا ادامه داد: هم‌اکنون تیمی از سوی سایپا درکشور سودان در حال مذاکره برای تولید محصولات در آن کشور است و در دو سه سال اخیر نیز مطالعاتی برای آغاز فعالیت‌ها در کشور نیجریه داشته‌ایم.

جوان در پایان افزود: برای تولید در آذربایجان نیز مطالعاتی صورت گرفته است البته کاهش قیمت نفت باعث کاهش توان مالی این کشور و افت فروش خودرو در آذربایجان شده است. با این حال مذاکراتی با یک بانک روسی و بخش خصوصی آذربایجان در جریان است تا خط تولید سایپا در این کشور نیز ایجاد شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری