کد خبر: ۱۳۰۸۱۰
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۷
کیومرث یزدان پناه درو*
«اعتدال» واکنش فوق العاده مردم ایران ، مسئولان و نمایندگان مجلس در تریبون های رسمی و رسانه های مختلف در برابر زجه های اردوغان در این برهه حساس تاریخی، فرصتی بی نظیر برای به رخ کشیدن اتحاد قدرتمند ملی کشور عزیزمان ایران فراهم کرد.

فریاد بی نظیر ایرانیان بر سر اردوغان نشان داد که حرف های بی پایه و اساس رئیس جمهور ترکیه کاملا از روی استیصال بوده است و همچنین نشان داد که او سعی دارد با داد و قال های بی خاصیت در حوزه ژئوپلیتیک شرقی ، درد ناشی از حقارت های بی پایان حوزه ژئوپلیتیک غربی خود که اتفاقا آن هم ناشی از عملکردهای غلط وی بوده است را فراموش کند.

اما واقعیت امر این است که استمرار این روند رفتاری از سوی رجب طیب اردوغان شرایط برای ترکیه را بسیار سخت خواهد کرد،تکرار این رویه ها حتی احتمال بيشتر کودتایی قوی تر از کودتای ۲۰۱۶ را در کشورش تقویت می کند.

زیرا شواهد نشان می دهد که اردوغان نه توان تورگوت اوزال را دارد نه ذکاوت و پشتیبانی مردمی نجم الدین اربکان را. و اگر حواسش را جمع نکند، وضعیت ترکیه به لحاظ ژئوپلیتیکی بسیار شکننده تر از اوضاع فعلی خواهد شد که درحال حاضر در سه جبهه ژئوپلیتیکی شمالی و غربی و جنوبی دچار گسل شدید ژئوپلیتیکی شده است.

در این میان جمهوری آذربایجان هم با افتادن در تله خطرناک اردوغان، خود را به سمت انزوای منطقه ای هدایت می کند.همه این اتفاقات در حالی رخ می دهد که ایران مطمئن ترین تکیه گاه دو حوزه ژئوپلیتیکی قفقاز جنوبی و آناتولی به شمار می آید و فاصله گرفتن از ایران یعنی سرآغاز فرسایش ژئوپلیتیکی این دو حوزه.

علاوه بر موضوعات فوق ،ترکیه به رغم بلندپروازی های خطرناک و پر هزینه اردوغان، هیچکدام از ویژگی های ژئوپلیتیکی وحدت زای قومیتی را در داخل خود ندارد و تکیه بر سیاستهای هیجانی و بی پایه و اساس، تنها انزوای همه جانبه ژئوپلیتیکی این کشور را رقم خواهد زد.


زیرا رفتارهای اردوغان بویژه در ۴ سال نسبت به همسایگان موثر خود، به حدي احساسی و خارج از عرف و منطق سیاسی بوده است که حاصلی جزء واگرایی گسترده برای مردم کشورش در پی نداشته است..

کاش اردوغان اظهارت نسنجیده خود را در معرض قضاوت افکار عمومی کشورش و جمهوری آذربایجان می گذاشت و بعد اظهار نظر می کرد.

قطع به یقین اکثریت مطلق آنان دل در گرو هویت اصلی خود که همان ایران کهن با سروری های تمدنی اش می باشد، دارند.لذا رئیس جمهور کم خرد ترکیه کاش قبل از اظهارت هیجانی ،اندکی به تحولات تاریخی گذشته و حتی نوشتار تاریخ نویسان عثمانی و منابع معتبر تاریخی و جغرافیایی همچون مطلب زیر نگاهی بيندازد تا در منجلاب خود بزرگ بینی فرو نرود.

مطلب کوتاه زیر موید یک واقعیت انکار ناپذیر تاریخی و جغرافیایی است که اذعان می‌کند:

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری