کد خبر: ۱۰۸۸۷۶
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۰۲:۱۱
سخنگوی دولت دو خبر منتشر شده در رسانه ها را تکذیب کرد و گفت: خبر تغییر استانداران و وزرا و همچنین حذف 4 میلیون یارانه بگیر صحت ندارد.

به گزارش اعتدال به نقل از ایرنا، محمد باقر نوبخت روز سه شنبه در نشست خبری افزود:خبر تغییر استانداران و وزرا به هیچ وجه صحت ندارد و در دستور کار نیست.

سخنگوی دولت دیگر خبر نادرست دیگر را مربوط به حذف 4 میلیون یارانه بگیر دانست و ادامه داد: این خبر صحت ندارد و واقعا چنین اتفاقی نیفتاده است.

نوبخت همچنین از ابلاغ رییس جمهوری درباره صرفه جویی 6 هزار میلیارد تومانی اعتبارات جاری خبر داد و اضافه کرد: به این ترتیب اعتبارات عمرانی به بیش از 40 هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

وی با بیان این که این افزایش نشان از عزم دولت برای سرمایه گذاری در طرح های عمرانی دارد، خاطر نشان کرد: اگر بتوانیم امسال بخشی از طرح های ناتمام را منطبق تکلیف قانونی و رویکرد دولت به بخش غیر دولتی واگذار کنیم سرعت بیشتری به طرح های عمرانی داده می شود.

معاون رییس جمهور همچنین درباره اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی نیز گفت: از جلسه روز گذشته شورای عالی اقتصاد ارایه گزارش یکساله عملکرد دستگاه های اجرایی درباره این سیاست ها آغاز شده است و اولین دستگاهی که گزارش خود را ارائه کرد، وزارت جهاد کشاورزی بود.

نوبخت افزود: کاهش تراز منفی تجاری غذایی کشور، افزایش ارزش صادرات مواد غذایی، افزایش ذخایراستراتژیک محصولات راهبردی، افزایش خرید گندم از مردم، رشد تولید محصولات زراعی، شیلات و دام و طیور، رشد بخش زراعت و باغبانی، دام و طیور و تولید گل و گیاهان زینتی و همچنین اجرای عملیات آبخیزداری در سطح 500 هزار هکتار، بهسازی جنگل های غرب و تولید 34 میلیون اصل نهال با مشارکت مردم و ممیزی و اصلاح مراتع در سطح 700 هزار هکتار از جمله عملکردهای وزارت جهاد کشاورزی در این راستا است.** حقوق ملت ایران در مذاکرات تضییع نخواهد شد

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره دبه کردن آمریکا در مذاکرات اظهارداشت: مذاکرات در حال انجام است و هر یک از طرفین تلاش می کنند که بیشترین منافع را برای ملت خود داشته باشند.

وی افزود: تیم مذاکره کننده هسته ای جمهوری اسلامی ایران نیز با ابتنا به مبانی حقوقی و قانونی تلاش می کند حق مسلم هسته ای را تثبیت کند.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: ممکن است یکی ازمقامات آمریکایی در جمع صهیونیست ها قرار بگیرد و برای آرام کردن آنها جملاتی بیان کند . این حرف ها حرف های بی ربطی است و در طول 35 سال بعد از انقلاب زده اند و دیده اند که نظام اسلامی ما هر روز محکم تر و قوی تر در صحنه بین المللی حضور می یابد و تاثیری در حرکت جمهوری اسلامی ایران ندارد.

نوبخت تصریح کرد: مطمئن باشید در توافق جامع نه تنها هیچ یک از حقوق ملت ایران ضایع نخواهد شد بلکه حقوق تضییع شده و تحریم های ظالمانه هم برداشته خواهد شد و به حقوقی که الان در حصر قرار گرفته است دسترسی خواهیم یافت.

وی تاکید کرد: چارچوبی که رهبر معظم انقلاب برای مذاکرات نشان دادند برای دولت، هم بسیار محترم و هم عقلانی است و مورد توجه خواهد بود و بر اساس آن عمل می شود.** پرداخت یارانه نان ادامه دارد

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره برخی نانوایی ها که نان را با قیمت بسیار بالایی به بهانه آزادپز بودن عرضه می کنند ، گفت: تمام فعالیت های ما برای این است که مردم مشکل نداشته باشند. آزادپزی برخی از نانوایی ها نیز در همین راستا بوده است.

نوبخت با تاکید بر اینکه پرداخت یارانه نان همچنان ادامه دارد ، اظهار داشت: 20 درصد از ظرفیت نانوایی های شهر آزادپز شده اند اما در عین حال ممکن است تخلفاتی هم صورت گیرد که دستگاه های نظارتی باید بیش از پیش بر عملکرد نانوایی ها نظارت کند.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی با اشاره به وظایف نظارتی این سازمان اضافه کرد: یکی از وظایفی که بر عهده سازمان مدیریت و برنامه ریزی قرار گرفته نظارت بر عملکرد همه دستگاه های اجرایی است و باید گزارش نظارتی را به هیات وزیران ارائه دهد.

نوبخت در ادامه از خبرنگاری که این سوال را مطرح کرده بود درخواست کرد تا مصادیق مورد سوال را در پایان جلسه به او ارائه کند.

سخنگوی دولت همچنین درباره سفر رییس جمهور به استان آذربایجان شرقی گفت: این سفر راه آورد ارزشمندی برای مردم استان آذربایجان شرقی است و از جمله آن ها اختصاص صد در صدی 960 میلیارد تومان برای طرح های عمرانی استان است که رییس جمهوری دستور آن را داده اند.

وی با بیان اینکه سفر به آذربایجان شرقی همچون سفر به سایر استان ها است و رییس جمهوری با دست پر به دیدار مردم می رود ،افزود: رییس جمهوری با مردم شریف استان آذربایجان شرقی که همواره به غیرت و تدین زبانزد هستند ملاقات خواهد کرد.

نوبخت در عین حال تصریح کرد: رییس جمهوری درباره رویداد ورزشی در تبریز نیز دستور رسیدگی داده است و قطعا اگر حقی تضییع شده باشد فروگذار نخواهد کرد.** قطع موبابل در تبریز

سخنگوی دولت درباره قطع اینترنت و موبایل در زمان مسابقه فوتبال تبریز هم اظهار داشت: الان من چنین چیزی را تایید نمی کنم، قطع اینترنت چه ارتباطی با دو تیمی دارد که وسط میدان مسابقه می دهند، آنها باید سرنوشت بازی را با گل های زده یا خورده تعیین کنند.

وی با این حال تاکید کرد: رییس جمهوری دستور پیگیری داده اند و این موضوع در دست بررسی است.** ممنوع التصویری رییس جمهور پیشین

نوبخت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا رییس جمهوری درباره ممنوع التصویری رییس جمهور پیشین به قوه قضاییه نامه ای نوشته اند گفت: در جلسه هیات وزیران رییس جمهوری دستور پیگیری این مساله را دادند. طبعا مجامع و انجمن های مختلف نظراتی دارند و آقای رییس جمهوری به عنوان مجری قانون اساسی آنچه لازم باشد را انجام خواهد داد.

وی درباره گزارش بند 350 زندان اوین نیز اظهار داشت: وزارتخانه هایی که مامور تهیه این گزارش بودند، گزارش خود را به هیات وزیران ارائه کردند.

سخنگوی دولت درباره رابطه نرخ سود بانکی و بازار سرمایه نیز این گونه توضیح داد که این دو بازار از قواعد خاصی تبعیت می کنند ضمن آنکه می توانند اثراتی بر هم داشته باشند، با توجه به این موارد شورای پول و اعتبار نرخ های جدیدی را برای تسهیلات و سپرده انتخاب کرد.

نوبخت با بیان اینکه از نظر دولت کاهش نرخ سود بانکی در بازار بورس تاثیر منفی نخواهد داشت افزود: تاثیرات ایجاد شده در بازار بورس تحت تاثیر عوامل سیاسی و روانی است و اگر انتظار این باشد که بانک ها در بورس حضور یافته و آن را متعادل کنند نظر درستی نیست و حتی بانک ها باید از بنگاه داری هم فاصله بگیرند.

وی اظهار امیدواری کرد وزارت اقتصاد و دارایی در مورد این بازار بررسی خواهند کرد و برای رونق آن تلاش می کنند.** ستاد انتخابات رییس جمهوری فعال نیست

نوبخت در پاسخ به این سوال که شنیده شده است ستادهای انتخاباتی رییس جمهوری برای مجلس فعال می شوند گفت: این چنین نیست، این ستادها مردمی بوده، در مقطعی شکل گرفت و پس از انتخابات چیزی به نام ستاد رییس جمهوری مطرح نیست.

سخنگوی دولت ادامه داد: اعضای آن ستادها علاقه مند هستند که در موضوعات انتخاباتی اظهار نظر کنند اما هیچ ماموریتی از سوی رییس جمهوری برای ورود این ستادها به انتخابات داده نشده است.**هدفمندی یارانه ها منتظر تصویب آیین نامه اجرایی

نوبخت درباره هدفمندی یارانه ها نیز اظهار داشت: طبق ماده یک و سه قرار بود که 50 درصد از افزایش قیمت حامل های انرژی برای هدفمندی یارانه ها اختصاص یابد که از این میزان، 30 واحد درصد به بخش تولید و 20 واحد درصد به خزانه واریز شود اما در نهایت پول به دست آمده نه تنها تسهیم نشد بلکه بخشی از خزانه و بخشی هم از بانک مرکزی وام گرفته شد و بین مردم تقسیم شد.

وی افزود: چون هرساله برای پرداخت 45 هزار تومان منابع کافی وجود نداشت از خزانه عمومی هم رقمی اضافه می شد و بین مردم تقسیم می شد که البته این کار بر اساس قانون بود؛ همچنان که در سال گذشته 11 هزار و 300 میلیارد تومان از خزاه برداشته و بین مردم تقسیم شد.

سخنگوی دولت با اشاره به قانون بودجه 94 و تقلیل رقم هدفمندی به 39 هزار میلیارد تومان ادامه داد: در سال گذشته 2 هزار و 400 نفر داوطلبانه انصراف دادند و به ما کمک کردند تا طرح تحول سلامت را اجرا کنیم. برخی هم دریافت این مبلغ را حق مسلم خود می دانند که باید با تعقل و تدبر برخورد کرد.

نوبخت به جریان سازی برخی از رسانه ها پس از حذف عده ای یارانه بگیر هم اشاره کرد و گفت: این رسانه ها الان مدام به دنبال حذف یارانه بگیران هستند و پس از این که این کار انجام شد و خدای نکرده یک نفر به صورت غیر کارشناسی حذف شد، سوژه بعدی آن ها می شود که چرا این افراد حذف شده اند.

وی خاطر نشان کرد: برای اجرای تبصره 20 قانون بودجه که به موضوع هدفمندی یارانه ها اشاره دارد، در حال تصویب آیین نامه هستیم که بخشی از آن در جلسه هیات دولت تصویب شده و بخش دیگر آن در جلسه آتی هیات وزیران بررسی و تصویب خواهد شد.

سخنگوی دولت یادآور شد: مسوول اجرای هدفمندی یارانه ها وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و هر آن چه که لازم باشد را اطلاع رسانی می کند.

نوبخت در عین حال اظهار داشت: در سال گذشته یارانه ایرانیان خارج از کشور که افزایش قیمت تاثیری بر آن ها نداشت، همچنین تعداد محدودی که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره تمکن مالی آن ها به قطعیت رسیده بود، حذف شدند. با این حال باید منتظر آیین نامه اجرایی این تبصره بمانیم.

وی با بیان این که در سال گذشته چهار مرحله برنامه حمایت غذایی برای اقشار خاص عملی شد، اضافه کرد: در سال گذشته 4 هزار و 800 میلیارد تومان هم برای طرح تحول سلامت صرف شد و برای اجرای مرحله سوم هدفمندی یارانه ها باید منتظر تصویب آیین نامه اجرایی باشیم.**تغییر یک فرماندار برنامه دولت محسوب نمی شود

معاون رییس جمهوری درباره تغییر یک فرماندار و اظهارات متفاوت درباره چرایی آن نیز گفت: این که یک فرماندار بر اساس نظر استاندار تغییر یابد، برنامه دولت برای تغییرات محسوب نمی شود.

نوبخت تصریح کرد: دولت هیچ برنامه ای برای تغییر استانداران و وزرا ندارد، حالا اگر در آینده متناسب با نیاز روز تغییری لازم باشد، طبیعی است که اعمال خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: از عملکرد همکاران ما در هیات وزیران بسیار قدردانیم، همکاران ما با تمام مشکلاتی که از گذشته همچون 2 هزار و 900 طرح ناتمام، مسکن های ناتمام و بدهی های زیاد برجای مانده بود، تلاش می کنند وبه همین جهت قدردانی خواهیم کرد.**برنامه دولت برای برخورد شدید با قاچاق کالا و ارز

سخنگوی دولت درباره برنامه دولت برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز گفت: این برنامه در دستور کار دولت قرار دارد و در جلسه هیات وزیران، نهاد مربوطه برنامه هایش را ارایه داد و اصلاحاتی هم صورت گرفت.

نوبخت خاطر نشان کرد: دولت با شدت و قوت، متناسب با امکانات، با هرگونه قاچاق کالا و ارز مقابله خواهد کرد.**درباره کشتی نجات متناسب با شرایط تصمیم گیری خواهد شد

معاون رییس جمهوری درباره سرنوشت کشتی نجات هم اظهار داشت: هم چنان که مسوولان وزارت امور خارجه توضیح دادند، این کشتی در چارچوب مقررات بین المللی و کمک به مردم ستم دیده، جنگ و رنج دیده یمن حاوی کمک های بشردوستانه و غذایی ارسال و با سازمان های بین المللی هم هماهنگی شد.

نوبخت تصریح کرد: هیچ مشکلی برای رسیدن این کشتی وجود ندارد و اگر اتفاقی بیفتد، متناسب با آن تصمیم گیری خواهد شد.**با فرهنگ بهبود فضای کسب و کار فاصله داریم

سخنگوی دولت درباره حمایت از سرمایه گذاری نیز گفت: با عملکردی که دولت یازدهم داشته است، رشد منفی متوقف شد و توانستیم رشد مثبت را در کارنامه دولت ثبت کنیم اما برای این که به اهداف مطرح شده در سند چشم انداز برسیم که رشد 8 درصدی را پیش بینی کرده است، فاصله داریم و باید تلاش بیشتری انجام شود.

نوبخت با تاکید بر این که حتما باید بخش غیر دولتی در سرمایه گذاری حاضر شود، افزود: در شهریور 1392 دستور العمل 35 ماده ای برای تسهیل در فضای کسب و کار و بهبود آن تهیه و تکالیفی را بیان کردیم اما این که بدنه اجرایی دولت ممکن است هم چنان موانعی را ایجاد کنند باید بگویم متاسفانه هنوز نسبت به اصلاح آن که به یک فرهنگ تبدیل شود فاصله داریم.**خبر ورشکستگی موسسات مالی صحت ندارد

سخنگوی دولت در خصوص برچیده شدن موسسات مالی غیرمجاز گفت: این موضوع اراده بانک مرکزی است و در جلسه شورای عالی امنیت ملی نیز مطرح شده است و از آن جا به دستگاه های نظامی و انتظامی ابلاغ شد که با بانک مرکزی در این راستا همکاری داشته باشند.

نوبخت تاکید کرد: این حق بانک مرکزی است که برای صیانت از حقوق مردم و سپرده گذاران نظارت داشته باشد.

وی همچنین در خصوص خبرهایی مبنی بر ورشکستگی تعدادی از موسسات مالی، گفت: این موضوع صحت ندارد. بانک مرکزی نظارت های لازم را دارد و در این نظارت ابتدا چتر حمایتی خود را بر حقوق سپرده گذاران برافراشته می کند و سپس اقدامات قانونی خود را انجام می دهد.**دولت تاکید رهبر معظم انقلاب برای تحصیل افاغنه را اجرایی می کند

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت تحصیل افاغنه مقیم ایران نیز گفت: دولت خود را موظف می داند دستور رهبر معظم انقلاب را با دقت و کمال به انجام برساند و وزارت آموزش و پرورش هم برنامه های خود را در این باره اجرایی می کند.**سفر به غرب استان تهران انجام می شود

سخنگوی دولت درباره لغو سفر رییس جمهوری به غرب استان تهران نیز گفت: به دلیل این که برنامه این سفر با 25 رجب سالگرد شهادت امام موسی کاظم(ع) تقارن پیدا کرده بود، رییس جمهوری محترم ملاحظاتی داشتند و این سفر به تعویق افتاد اما انجام خواهد شد.**استخدامی های سال گذشته مشکلی ندارند

نوبخت در پاسخ به سوالی درباره آخرین سرنوشت کسانی که در سال های گذشته در آزمون استخدامی شرکت و پذیرفته شدند، اظهار داشت: تمام کسانی که مراحل قانونی استخدام خود را در سال گذشته سپری کردند که بیش از 38 هزار و 600 نفر بودند، مشکلی برای آغاز به کار ندارند و بالغ بر 550 میلیارد تومان اعتبار برای آن در نظر گرفته شده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری