امروز شنبه 30 تیر 1403

Saturday 20 July 2024

مشاوره های حقوقی در طلاق توافقی

1403/04/04
کد خبر : 130
دسته بندی : رپورتاژ
تعداد بازدید : 432 نفر

قوانین ازدواج و طلاق در کشورهای مختلف متفاوت است. در کشورهای اسلامی – همچون سایر زمینه‌ها – قوانین ازدواج و طلاق نیز بر مبنای اسلام تنظیم شده است و کم و بیش یکسان هستند. تنها در برخی جزئیات آن هم با توجه به مذهب افراد، قوانین مختلفی در مورد ایشان اعمال می‌شود. در حالتی که زوجین قصد دارند به صورت دوستانه و بر اساس خواست مشترک هر دو از یکدیگر جدا شوند، می‌توانند درخواست طلاق توافقی بدهند. اما آیا طلاق توافقی نیاز به مشاوره دارد؟ در این نوشتار به این پرسش و فوایدی که مشاوره با وکیل آنلاین در زمینه مشاوره‌های طلاق توافقی دارد می‌پردازیم و برای افرادی که تصمیم به طلاق توافقی گرفته‌اند در ادامه به مراحل این نوع طلاق اشاره کرده‌ایم.

مشاوره‌ طلاق؛ آیا طلاق توافقی نیاز به مشاوره دارد؟

در پاسخ به این پرسش که «آیا طلاق توافقی نیاز به مشاوره دارد» باید گفت به طور کلی بهتر است قبل از هر اقدام قانونی، در مورد آن مشاوره‌‌‌ی حقوقی صورت پذیرد. از آن جایی که ازدواج نیز یک قرارداد است و طلاق گرفتن ولو این‌که توافقی باشد، به مثابه‌ی فسخ آن قرارداد می‌باشد؛ پس لزوم مشاوره در این شکل از جدایی نیز روشن و واضح است. اما ابتدا باید دید که شرایط طلاق توافقی به چه صورت است. سپس روند مشاوره برای طلاق توافقی را به تفصیل بیان می‌کنیم. مراحل مربوط به طلاق توافقی در قانون حمایت خانواده و آیین‌نامه‌های اجرایی آن به صورت کامل تبیین شده است.

در مبحث مشاوره حقوقی طلاق توافقی باید به این موضوع اشاره کرد که تفاهم طرفین بر سر هر نوع توافقی که در خصوص مواردی چون حضانت فرزند یا فرزندان و روند ملاقات والدین با آن‌ها، مهریه، نفقه‌ی زن، نفقه‌ی فرزندان، اجرت المثل و جهیزیه، میان زوجین صورت گرفته باشد، در دادگاه محترم شمرده شده و قابل اجرا خواهد بود. برای نمونه زوجه می‌تواند همه یا بخشی از مهریه‌ی خود را در ازای طلاق ببخشد. این مورد یا هر نوع توافق دیگری در رای دادگاه ذکر خواهد شد. در امر طلاق گرفتن افراد دو راه پیش رو دارند: راه اول این است که می‌توانند شخصا اقدام کنند و در این راه از امکان مشاوره با وکیل آنلاین بهره ببرند. راه دوم هم این است ‌که می‌توانند تمام امور مربوطه را به وکیل طلاق توافقی بسپارند.

مشاوره حقوقی طلاق توافقی؛ تعداد جلسات مشاوره

اگر می پرسید که آیا طلاق توافقی نیاز به مشاوره دارد، باید گفت بله و تعداد جلسات مشاوره برای طلاق توافقی عموما ۳ الی ۵ بار است. (تعداد این جلسات بسته به شرایط و توافقات زوجین متفاوت است.) این ۵ جلسه حداقل در یک بازه‌ زمانی ۴۵ روزه برگزار می‌شود. اگر زوجین پس از طی کردن این جلسات همچنان بر تصمیم جدایی از یکدیگر مصر بودند، از ایشان گواهی عدم انصراف طلاق اخذ می‌گردد. بسیار پیش آمده است که این جلسات به زوج‌ها کمک کرده است که ریشه‌ مشکلات زندگی خود را پیدا کنند و دریابند آن‌چه که ایشان بدان نیاز دارند، کمک حرفه‌ای و مشاوره است و نه جدایی. اما در مواردی نیز این جلسات به تسهیل روند جدایی زوج‌هایی یاری می‌رسانند که به طور قطع از ادامه‌ی زندگی مشترک خود دست شسته‌اند.

با طی کردن این مراحل از پروسه‌ طلاق، رای دادگاه خانواده در مورد جدایی زوج متقاضی صادر می‌شود. زن و شوهر پس از تاریخ صدور رای دادگاه، به مدت سه ماه معادل با ۹۰ روز فرصت دارند که به یکی از دفاتر رسمی طلاق مراجعه کرده و نسبت به ثبت طلاق خود اقدام کنند. البته از طریق برخی از تکنیک‌ها این زمان قابل افزایش می‌باشد. مثلا می‌توان در بازه‌ مقرر ۹۰ روزه یک بار به یک دفتر ثبت طلاق مراجعه کرد و درخواست را ثبت کرد و مراجعه‌ بعدی را خارج از زمان مذکور (پس از گذشت ۹۰ روز) انجام داد. یعنی ملاک فرصت ۹۰ روزه، تنها برای اولین مراجعه به دفتر ثبت طلاق به منظور ثبت دادنامه در نظر گرفته شده است نه برای ثبت طلاق در شناسنامه. اجرای مراحل ثبت طلاق و تشریفات مربوط به آن بر عهده‌ سردفتری است که به آن مراجعه می‌کنند. معمولا سردفتران این مراکز نیز تلاش می‌کنند زوجین را به هم رجوع داده و از طلاق منصرف کنند.

مراحل طلاق توافقی

هدف بسیاری از زوج‌ها از پرسش «آیا طلاق توافقی نیاز به مشاوره حقوقی دارد» این است که می‌خواهند بدانند مراحل طلاقشان چقدر طول می‌کشد. برخی از قوانین مربوط به شرایط طلاق توافقی دچار تغییر شده‌اند. از آذر سال ۱۳۹۷ به این سو روال کار بدین صورت است که باید یکی از طرفین یا هر دوی آن‌ها در سامانه‌ «تصمیم» درخواست طلاق را ثبت کنند. بدین منظور باید اطلاعات شناسنامه‌ای زوجین را وارد سامانه کرد. سپس باید به انتخاب خود، یک مرکز غربالگری مشاوره را انتخاب کنند. در این‌‌گونه مراکز اطلاعات زوجین ثبت شده و دلایل تصمیم به طلاقشان را از ایشان می‌پرسند. بعد از این مرحله آن‌ها را به مرکز مشاوره‌ای که تحت نظر بهزیستی فعالیت می‌کند، ارجاع می‌دهند. زوجین باید جلسات مشاوره‌ خود را در این مرکز سپری کنند.

جلسات مشاوره در طلاق توافقی

مشاوره برای طلاق توافقی

اگر قرار است زوجین به صورت توافقی از هم جدا شوند، پس مشاوره طلاق توافقی چه تاثیری در این امر دارد؟ در کنار دعاوی مربوط به طلاق، دعاوی دیگری همچون دعاوی سرپرستی فرزند یا فرزندان، مطالبه مهریه، مطالبه اجرت المثل در طول زندگی مشترک، مطالبه نحله، نحوه ملاقات فرزند و … مطرح می شود. در این مدل طلاق، زوجین با یکدیگر توافق می کنند تا در تمامی این امور با هم به تفاهم برسند. در واقع هر تصمیمی که بگیرند از طرف دادگاه محترم و پذیرفته خواهد شد. مشاوره طلاق توافقی باعث می شود تا شما از تمامی حق و حقوق خود آگاه شوید و از پشیمانی های بعدی جلوگیری شود.ضمنا پیشنهاد می‌شود در زمینه مطالبه مهریه از وکیل مهریه گروه حقوقی دادارمنش برای تسهیل در حل پرونده خود، مشاوره دریافت نمایید.

طلاق توافقی

در این میان برخی از افراد ترجیح می‌دهند که از مزایای مشاوره آنلاین طلاق توافقی بهره ببرند. مانند بسیاری از امور دیگر، در زمینه‌ی خدمات مشاوره‌ی آنلاین برای طلاق توافقی نیز، اقدامات مفید و موثری صورت گرفته است. به عنوان یک نمونه‌ی موفق در این زمینه، افراد می‌توانند به وبسایت گروه حقوقی دادارمنش در قسمت مشاوره با وکیل طلاق توافقی به آدرس اینترنتی https://dadarmanesh.com/agreed-divorce-lawyer/ مراجعه کنند. وکلای حاذق، متخصص و کاربلد این مجموعه هم به صورت تلفنی و هم در واتساپ آماده‌ی ارائه‌ی خدمات مشاوره‌ی حقوقی به مراجعین محترم می‌باشند. بنابراین افراد می‌توانند با توجه به راهنمایی‌های حقوقی این وکلا، با توجه به شرایط خود بهترین تصمیم ممکن را اخذ کنند.

مشاوره طلاق توافقی چقدر طول می کشد؟

جالب است بدانید که در بسیاری از کشورهای پیشرفته روند طلاق رسمی، حتی نوع توافقی، پروسه ای طولانی و زمان بر می باشد. به عنوان مثال اگر در کشور کانادا زن و شوهری برای طلاق توافقی درخواست دهند، حداقل باید یک سال از درخواست آن ها بگذرد تا حکم طلاق به صورت رسمی و قانونی صادر شود. شاید بپرسید که چرا طلاق توافقی هم امری زمان بر هست؟ از آنجا که در طلاق توافقی، زوجین قصد دارند تا با رضایت از یکدیگر جدا شوند، دادگاه نیز موقع رسیدگی، حساسیت زیادی به خرج نمی دهد. قابل ذکر است که به علت بروز احساسات زودگذر و سرعت در تصمیم گیری برای طلاق، اغلب موجب پشیمانی برای زوجین می شود. لذا با طولانی کردن این فرآیند و جلسات مشاوره می توان به اکثر زوج ها کمک کرد تا به جای تصمیم های شتاب زده و عجولانه، در تصمیم خود تجدید نظر کنند. در خصوص اطلاع از  سریع ترین راه طلاق از طرف زن و از طرف مرد  نیز  می توانید به لینک مشخص شده وارد شوید. 

منبع محتوا: آنا

گالری تصاویر

لینک کوتاه :
https://etedaal.ir/article/show/130
PRINT
شبکه های اجتماعی :
PDF
نظرات
بیشتر بدانید
بیشتر بدانید
بیشتر بدانید