كد مطلب: 9940
تاريخ انتشار: 16 مرداد 1390 ساعت 16:48

فاجعه سد گتوند؛ 10روز پس از افتتاح + عکس

سد گتوند پایین‌دست‌ترین سد مخزنی رودخانه کارون است که 10 روز پیش توسط رئیس جمهور افتتاح گردید. آقای احمدی نژاد در تاریخ 06/05/90 برای آغاز آبگیری سد به کارگاه آمد و آبگیری آغاز شد. سه روز بعد، آب از پتوی رسی رد شدو نمک های ناحیه زیرین دیوار حائل، در آب حل شد و دیوار حائل، نشست کرد.

سد گتوند پایین‌دست‌ترین سد مخزنی رودخانه کارون است که 10 روز پیش توسط رئیس جمهور افتتاح گردید. این در حالی بود که از دو سال پیش اعتراض‌های رسانه‌ای و کارشناسی مبنی بر وجود معادن نمک در مخزن سد، موجب ایجاد تردید در بهره‌برداری از آن شده بود. این مساله موجب می‌شد آب شیرین کارون پس از تجمع در پشت سد، به صورت آب شور از سد خارج شود. پیامدهای فاجعه‌بار این مساله بر زمین‌های پایین سد آشکار بود. همان زمان سناریوی مربوط به احتمال وجود نمک به مشاور طرح یعنی شرکت دی . اچ . آی دانمارک داده شد.

 

شرکت دی اچ آی اقدام به نمونه برداری از نمک در اعماق مختلف نمود تا درجه خلوص ومیزان انحلال آن را در آزمایشگاه بدست آورد. نظریه کتبی مشاور که تقدیم آب  نیرو شد، حاکی از آن است که آب در سناریوهای مختلف به درجات مختلف شور می شود. ماجرا مطالعات دی اچ آی رسانه ای شد و تاکنون نه از طرف آب  نیرو و نه از طرف دی اچ آی تکذیب رسمی یا تلویحی و ضمنی نشده است.

 پس از مطالعات مشاور، شرکت راه حلی ارائه کرد: گفتند بین دریاچه سد و کوه نمک، یک دیوار حائل یا پتوی رسی احداث می کنیم که خود مثل یک سد خاکی هسته رسی عمل می کند و مانع از انحلال نمک در آب می شود. نمونه آزمایشگاهی دیوار حائل ساخته شد. به این ترتیب که مصالح بکار رفته در دیوار حائل، در ابعاد آزمایشگاهی کمپکت (فشرده) شد و به مدت 24 ساعت در معرض آب قرار گرفت.

ولی آزمایشها نشان می داد که نمک از دیوار حائل (پتوی رسی) عبور می کند و به مخزن سد وارد می‌شود. مدیران آب نیرو، در این مرحله مدعی بودند که دیوار حائل، کارآمد است و آزمایش، گویا نبوده است پس روند احداث را آغاز کردند. سرانجام تصمیمی گرفتند آبگیری را تا تراز 130 متر انجام دهند. پتوی رسی تا این تراز ساخته شدو ادامه آن نیز در دست احداث بود.

آقای احمدی نژاد در تاریخ 06/05/90 برای آغاز آبگیری سد به کارگاه آمد و آبگیری آغاز شد. سه روز بعد، آب از پتوی رسی رد شدو نمک های ناحیه زیرین دیوار حائل، در آب حل شد و دیوار حائل، نشست کرد. همانطور که قبلاً آزمایش نمونه آزمایشگاهی دیوار حائل نشان داده بود، نمک های ناحیه زیرین دیوار حائل بصورت یک جاذب قوی عمل کرده و آب را جذب کردند و حل شدند. در نتیجه در تاریخ 08/05/90 ترک های کوچ در دیوار حائل پدیدار شد.

در تاریخ 09/05/90 ترکها تبدیل به حفره های کوچک در کف دیوار شد. در تاریخ 10/05/90 چهار حفره به ابعادی دو برابر یک خودروی سواری در قسمت انتهایی باند دیواره حائل که پیمانکار آن شرکت کیانکار است، پدیدار شد که به سرعت، بصورت سطحی و نه عمقی ترمیم شد.


در تاریخ 11/05/90 دیوار حائل بطور ناگهانی و به ارتفاع 7 متر نشست کرد و حجم حفره ها به ویژه در قسمت ابتدای باند دیوار حائل که پیمانکارش سپاسد می باشد به حدی بود که ماشین آلان سنگین راه سازی نظیر لودر و بولدوزر نیز در معرض خطر سقوط بودند. در نتیجه کارگاه تعطیل و تخلیه شد. هم اکنون کارگاه دیوار حائل تعطیل میباشد و تدابیر شدید امنیتی در آن به اجرا گذاشته شده تا هر گونه عکس‌برداری مقدور نباشد. حال پرسش این است: اینهمه تعجیل در افتتاح یک طرح خسارت‌بار، چرا؟

 

 

 

 

 

 

 

 


نظرات

آقا میدونید چیه؟؟ در دورهرییس جمهوری آقای احمدی نژاد،قیمت نفت به بالاترین حد خودش تو کل تاریخ رسید،ایشون نمیدونست اونهمه پول رو چیکار کنه گرفت گند زد تو مملکت،عامل ویرانی ایران همین آقاست،و السلام.

0
0
شناسه: 53493 |  محمد

مهندسین عمران و سازه و سد بایست جوابگو باشند

0
0
شناسه: 53189 |  مهندس

در مورد این موضوع شنیده بودم ولی عمق فاجعه رو نمیدونستم . تمامی.تصمیمات ایشان از روی نخوت و خود بزرگ بینی مفرط گرفته میشد .من به عنوان یک ایرانی ایشان و مسببین ایشان را نمیبخشم آرزوی بدترین عذابها را برای ایشان در این دنیا ودر آخرت را از خداوند متعال آرزو دارم .

0
0
شناسه: 52966 |  حامد

انتقال آب بین حوضه ای ندادیم حالا بهتر شد؟؟!!! سد گتوند با هزینه بالغ بر 5 هزار میلیاردتومان احداث شد که برای تولید برق و آبادی خوزستان مفید باشد و آب سرشاخه های کارون به مرکز انتقال داده نشود که پسته کاشته شود... ولی حالا کارشناسان معتقدند که تا 10 سال آینده به علت این تصمیم اشتباه کشاورزی زیردست این سد نابود خواهد شد! خسته نباشی مهاب قدس!!!!!!!!! حالا بیاییم دوباره هزینه کنیم کانال بزنیم این 4و نیم میلیارد متر مکعب آب شور را به خلیج انتقال بدیم! میدانید با این حجم آب فقط در یک سال و آنهم کشاورزی چقدر عاید دولت می توانست بشود حداقل حداقلش 60 هزار میلیاردتومان که اگر خواستید حاضرم اثبات کنم! چرا جلوی اونهمه آبی که بخصوص در زمستان به خلیج فارس میریزد را نمیگیریم بدیم جایی که نیاز دارند و از خروج آب جلوگیری کنیم؟؟؟ مگر استان خوزستان با اونهمه ورودی آب کمبود دارد؟ نه خیر فقط سوء مدیریت...

0
0
شناسه: 52781 |  احمد

فقط میگم.که زنده باد محمود خان مغول.کسی که علم ودانش نداشته باشد.خراب کاریهایش بیشتر از اصلاح کاریهایش میشود.( پیامبر اکرم )

0
0
شناسه: 52719 |  سید مراد.

یکی از شاهکارهایی محمود خان مغول

0
0
شناسه: 52594 |  بدون نام

آقایون محترم، طرف می خواد یه دختر شوهر بده هزار جا میره برای تحقیقات و پرس و جو در مورد داماد،آخه یه چیزی که برای این همه ملت و دنیا مهمه یه تحقیقات درست و حسابی نمی خواد اون آقایی که میگه دیکته نانوشته غلط نداره اگه دختره خودش رو هم می خواست شوهر بده همینطوری فکر میکرد . باید تو همه چیز درست فکر کرد و عاقبت اندیش بود.

0
0
شناسه: 49240 |  بدون نام

نگران هیچی نباشید

0
0
شناسه: 39548 |  مهندس

وای بحال نسل های بعدکه میان بازدید سد ببینن

0
0
شناسه: 38500 |  امیر

بابادست خوش مهندس ها آخه احتیاج به زمین شناسی نبود کافی بود از بابابزرگ من سوال می کردید آخه فکرکنم حدود 50 سال که از اون کوه نمک برای برای استفاده گاو هاش سنگ نمک میاورد

0
0
شناسه: 30499 |  بدون نام

این سد هرچی نداشت برای بعضی ها خوب بود نوش جونشون آواره شدن مردم ومهاجرت روستای ها به شهر و...........رو بی خیال

0
0
شناسه: 30497 |  بدون نام

سلام بیش از 20 سال است که سد سازی در دنیا انجام نمیشود و منابع دیگر انرژی مد نظر است. دلیل این موضوع زیانی است که در اثر ساختن سد به اکوسیستم و طبیعت منطقه وارد میشود.

0
0
شناسه: 21953 |  سینا

بابا ول کنید یه مشت زمین بی حاصل پایین دست رو آب کارون از قدیم شور بوده بزارید برق تولید بشه این قدر حرفای خاله زنکی نزنید والا سد خوبیه

0
0
شناسه: 21922 |  حجی از دزفول

فقط عده ای به میلیاردها دست یابند همه چیز به جهنم

0
0
شناسه: 21570 |  علی محمدزاده

سلام خدمت شما مهندسین و کارشناسانه دلسوز ما جمعیت کسیری از احالی شهرستان های پایین دست سد هستیم تا انجا که ما میدانیم و تجربه کرده ایم اب شور به تدریج توانایی از بین بردن سازه ها را دارد . اگر ظرفیت مخزنی سد را به طور مثال یک میلیارد متر مکهب حساب کنیم و با در نظر گرفتن فشار اب به دیواره سد این موضوع به طور واضح قابل مشاهده است که اب شور پیه یا بخش هایه دیگر را از هم گسسته کند و با عث ویرانی در قسمتهایی شود ان موقع چه چیز جلویه نیرویه عظیمی که یک ملیارد متر مکعب پشتوانه دارد را خواهد گرفت . . . . . . !!!!!!!. . . . . ؟؟؟؟ (((((((((به امید چاره ای برای نجات اب ما را خواهد برد))))))) خداحافظ

0
0
شناسه: 21563 |  از طرفه کسانی که اب انها را در اینده با خود میبرد

سلام ما دانشچوی عمران هستیم یک تحقیق داریم در مورد زمین شناسی و این که سد هایی که روی زمین نامناسب ساخته میشه و به دلیل نامناسب بودن خاک خراب میشه میتونین به ما کمک کنین؟مطلبی در این مورد دارین؟

0
0
شناسه: 18662 |  mohandes

اگه کسی براش مهم بود کار به اینجا نمی کشید

0
0
شناسه: 18571 |  خوش خیال

ما که میدونیم ولی مسئله اینجاست که بعضی نمیفهمند بعضی

0
1
شناسه: 14442 |  از گتوند

آقای پیمان عزیز سدسازی خیلی وقته توی دنیا منسوخ شده

1
2
شناسه: 12783 |  سارا

هرکی خربزه میخوره پا لرزشم میشینه.خوبه که تمام سرمایه مملکت واسه مملکت خودمونم خرج بشه.انشاله دیگه بقیه سد هایی که میسازیم دیگه حرفی توشون نباشه.مرسی از کسایی که تلاش کردن این سد رو بسازن.

2
0
شناسه: 10611 |  پیمان

سلام واقعا پادم گریش میگیره این همه بدبختی چرااچه؟

1
2
شناسه: 9741 |  مهرداد

حیف از نوشتن مطلب کی که گوش کنه

1
2
شناسه: 8155 |  بدون نام

باید هرچه سریعتر فکری برای این افتضاح بشود بجای اینکه دنبال مقصر باشیم.فکر میکنم نقشه هایی که واسه آینده این سد دارن خیلی وحشتناکتره. متاسفانه بعضی ها فقط تاجلو دماغشونو میبینن.

1
2
شناسه: 6166 |  پارازیت

در صورت کاهش شوری فعلی آب رودخانه درآینده شوری شدید رودخانه تضمین می شود

1
2
شناسه: 5986 |  سجاد

آقای سجاد اسد پور، کارشناسی دقیق شد . اما کسی برای نظرات کارشناسی ارزش قایل نشد .

0
3
شناسه: 5172 |  بدون نام

قابل توجه بعضی از دوستان . من کارشناس ارشد زمین شناسی مهندسی هستم و مطالعاتی روی ساختار این سد داشتم . باید خدمت شما عرض کنم که مساله ساز بودن سازند گچساران در محل اجرای سد در همان ابتدای پروژه به طور واضح به مسئولین امر هشدار داده شده بود و برای هر زمین شناسی از روز اول کاملا روشن بود که اگر تغییراتی در برنامه اجرایی ایجاد نشود ، هرگز این پروژه یک پروژه موفق نخواهد بود . اما شرکت پیمانکار که به هیچ قیمتی حاضر به از دست دادن این پروژه نبود بر روی تمام گزارش ها و هشدار ها سرپوش گذاشت . این اصلا یک فاجعه نیست ، بلکه یک مساله از پیش تعیین شده است که هنوز فجایع زیست محیطی آن مشخص نشده . کسانی که به دنبال راه حل و چاره مشکل می گند باید بدانند الان برای چاره اندیشی بی نهایت دیر است . انتخاب این محل از ابتدا یک اشتباه مهلک بود و در حال حاضر تنها راه ممکن خراب کردن سد و انتقال آن به مکانی دیگر برای جلوگیری از فاجعه واقعی یعنی شور شدن آب کارون و مشکلات زیست محیطی ناشی از آن است . هر دم از این باغ بری می رسد ...

1
2
شناسه: 5171 |  بدون نام

به قول عادل فردوسی پور - همه چیزمون مثل همه چیزمونه آ - ل

2
3
شناسه: 4740 |  بدون نام

آقای دلسوزملت!!!که شایددلسوزپیمانکارباشید دیکته به این بزرگی ندیدی ؟؟؟؟

1
3
شناسه: 4316 |  کشاورزازعقیلی

حیف از این همه پول بی زبون بیت المال که هدر رفت .....

1
2
شناسه: 3815 |  بدون نام

نا امیدم کردین واقعا که............

1
1
شناسه: 3686 |  مهندس غلامی

اگه قبل از احداث سد کارشناسی دقیق می شد الان با مشکل مواجه نمی شدند

1
5
شناسه: 3203 |  سجاد اسدپور

حیف اونهمه پول که الکی خرج شد

1
3
شناسه: 3200 |  بدون نام

من قبلا میدونستم موضوعش رو و حتی دوستان من که در اونجا کار میکنند گفتند که حدود صد میلیارد هزینه شده تا این کوه نمک مهار بشه ولی قرار نبود تا قبل مهار آبگیری بشه که متاسفانه شد و اگه نشه باید منتظر فاجعه انسانی بود

1
1
شناسه: 2762 |  مرتضی گلناز

بدتر از اشتباه کتمان اشتباه است!

1
4
شناسه: 2743 |  mj

با درود ؛با توجه به در نظر نگرفتن برخی از پارامتر های مهم سد سازی امکان بروز اشکالات اساسی در پروژه کاملا" محتمل می باشد.واین مورد موضوع جدیدی در صنعت سد سازی کشور نمی باشد.بعنورن مثال سد لار و یا سد عظیم کرخه با صرف هزینه هنگفت ساخته شد به علت مشکلات فنی در تکیه گاه و پرده آبند هیچگاه نمی تواند در ظرفیت نامی خود آبگیر ی شود.و با توجه ابعاد و محل احداث سد هزینه های زیادی از بیت المال صرف کسب تجربه صعنت سد سازی کشور شده است.

1
3
شناسه: 2416 |  بدون نام

سلام من خوم از مهندسین ای بودم که در گتوند کار می کردم هم خود کارفرما و هم شرکت نظارت آن وقت مهاب قدس و هم شرکت پیمانکار آن یعنی سپاسد از آن اطلاع داشتند و سوالی که برای من هم پیش آمد این بود که چرا پس از هشت سال کاراز سال 1379که پروژه شروع شد هیچ کس بفکر نبود و این یکی دو سال آخر همه تزبرای اون معدن نمک می دادنداز نشانه های دانستن این فاجعه و پیش بینی آن این بود که شرکت نفت هم در سال های قبل از اون معدن نمک بهره برداری می کردحالا باید پرسید اینهمه سرمایه مملکت چه کسی باید جواب بده

0
6
شناسه: 2408 |  سعید

با سلام خیلی متاثر شدم بله متاسفم اگر واقعیت داشته باشه باید به سازندگان ،طراحان ، تیم تحقیقات، مشاوران،گروه مطالعات وتحقیقات آب وسایر عناصر تبریک گفت دست مریزاد

0
2
شناسه: 2366 |  حسین رسولی

تنها راه ترک منطقه ورها کردن سد وبرگرداندن منطقه به حال اولیه است .هر نوع دستکاری موجب خسارت بیشتر وفاجه آلودگی بیشتری خواهد شد.

2
1
شناسه: 2345 |  بدون نام

این گفته من جواب محکمی برای کسی است که میگه دیکته نوشته نشده غلط ندارد.

1
1
شناسه: 2161 |  خدری

کاهش شوری در ابتدای ابگیری اگر واقعیت داشته باشد دور از ذهن نیست. دلیل آن هم آرام شدن آب و عدم اختلاط آبهای شور با آبهای شیرین میباشد. اگر شما در یک لیوان اب چند حبه قند بیاندازید و آنرا بهم نزنید همین اتفاقی که در سد گتوند افتاده است خواهد افتاد یعنی یک لایه غلیظ شیرین در زیری لایه ای از آب خواهید داشت که خیلی هم شیرین نیست. ولی این به این معنی نیست که شکری در آب حل نشده است بلکه به معنی اینست که بالاخره این شیری و یا شوری تجمع یافته با آب کل مخزن مخلوط خواهد شد. و قطعا میزان شوری در زمانی نزدیک افزایش خواهد یافت مگر اینکه لایه های خیلی شور تحتانی را به شیوه ای تخلیه کنند که بعید است چنین امکانی وجود داشته باشد. حالا فقط خدا کند این نشت گریبانگیر خود کوههای نمکی و فروریزش انها نشود.

1
3
شناسه: 2139 |  بدون نام

جناب آقای اصلاح گر- این بار اول نیست که باعدم مدیریت صحیح فاجعه ببار آمده است .درست است که ما مهندس نیستم اماخدا روشکر مردمی فهیم داریم که اطللاع رسانی کنند و سوتی های دولت و مسئولین را به گوش دیگران برسانند .بهتر است شما به جای جبهه گرفتن گشتی در اینترنت زده تا متوجه اوضاع خراب مملکت که همه اش ناشی از سوء مدیریت است شوید .

0
2
شناسه: 2095 |  س - س

سلام آقای مهندس با تشکر از مطلبتون ولی لطفا به این مطلب که در پاسخ خبر فوق از خبرگزاری دولت منتشر شده است توجه کنید: http://dolat.ir/Nsite/FullStory/?Id=204971 مجری طرح سد و نیروگاه گتوندعلیا گفت: با گذشت 12 روز از مرحله نخست آبگیری سد گتوند علیا، هم اکنون کیفیت آب رودخانه کارون در محدوده این سد در مقایسه با گذشته 30 درصد بهبود یافته است. به گزارش پایگاه اطلاه رسانی دولت به نقل از پایگاه خبری وزارت نیرو، "کریم شیبانی" افزود: با گذشت 12 روز از مرحله نخست آبگیری سد گتوند علیا، هم اکنون 290 میلیون مترمکعب آب در پشت این سد بزرگ ذخیره شده است. وی با بیان اینکه بهبود کیفیت آب رودخانه کارون در پایین دست سد گتوندعلیا کاملا مشهود است، تصریح کرد: در گذشته EC آب کارون در این منطقه به 1200 هم رسیده بود ولی هم اکنون EC آب به 800 رسیده و در نتیجه کیفیت آب رودخانه کارون در مقایسه با گذشته 30 درصد بهبود یافته است. مجری طرح سد و نیروگاه گتوندعلیا با رد شایعه های مطرح شده در برخی سایت های خبری در خصوص از بین رفتن پوشش خاکی سازند گچساران نیز اظهار داشت: این پوشش خاکی به منظور پایین آوردن نرخ انحلال برخی مواد قابل حل در آب، بر روی سازند گچساران ایجاد شد و از قبل پیش بینی کرده بودیم که با آغاز عملیات آبگیری به صورت طبیعی تغییر شکل هایی در آن ایجاد می شود. وی افزود: هرسازه خاکی در تماس با آب تغییر شکل می دهد و تغییر شکل این پوشش خاکی قابل پیش بینی بود در نتیجه از این بابت هیچگونه نگرانی وجود ندارد و این مسئله موضوع غیر مترقبه ای نبوده است. شیبانی در ادامه یادآور شد: در زمان حاضر تجهیزات و ماشین آلات در دو شیفت کاری و بدون هیچگونه مشکلی در این کارگاه مشغول کار هستند. مجری طرح سد گتوندعلیا با بیان اینکه پوشش خاکی تاکنون عملکرد خوبی داشته و توانسته است نرخ انحلال را پایین بیاورد، خاطرنشان کرد: هم اکنون کیفیت آب پایین دست کارون و رفتار سازند گچساران در وضعیت بسیار مناسبی قرار دارد و هیچ چیزی خارج از انتظار پیشین ما نبوده است. سد گتوندعلیا به عنوان بلندترین سد خاکی کشور با ارتفاع 182 متر که در روز 6 مرداد با حضور رئیس جمهوری آبگیری شد، هم اکنون 290 میلیون مترمکعب آب ذخیره دارد و دریاچه ای به طول 50 کیلومتر ایجاد کرده است. این سد بزرگ ضمن کنترل سیلاب های مخرب رودخانه کارون، آثار خشکسالی را در استان خوزستان به کمترین میزان می رساند. سد گتوندعلیا پس از سد کرخه دومین مخزن ذخیره آب کشور به شمار می رود و دریاچه این سد نیز می تواند 5/4 میلیارد مترمکعب آب برای مصرف استان خوزستان ذخیره کند ضمن اینکه دریاچه این سد نه تنها بزرگترین دریاچه بر روی رودخانه کارون محسوب می شود بلکه پس از دریاچه سد کرخه، دومین دریاچه بزرگ سدهای کشور است. طرح سد و نیروگاه گتوندعلیا در استان خوزستان و در پنج کیلومتری شهرستان گتوند واقع شده است.

3
1
شناسه: 2053 |  محمد امین قماشچی

اقای دلسوز یک ملت! شور شدن آب کارون مشکل کوچکی نیست.

0
5
شناسه: 2042 |  یکی

در مسایل تخصصی بهتر است متخصصین صحبت کنند . سدی با همت و تلاش مهندسین ایرانی طراحی و اجرا شده است . شما از دور نشستید و می گویید لنگش کن. شما آقای منتقد اگر نظر اصلاحی داری نظرت رو برای طرح ارسال کن . در هر طرح بزرگی مطمئنا مشکلات کوچکی وجود دارد. چرا از کاه کوه می سازید .دیکته نوشته نشده که غلط ندارد آقای نویسنده

7
1
شناسه: 2035 |  یک دلسوز ملت

بنده از این کار شهرداری که سطح کوچه ها و خیابانها را در صورتی که می تواند با لکه گیری درست کند بصورت کامل آسفالت می کند عصبانی بودم و می گفتم هیچ آدم عاقلی اگر دوتا از موزاییکهای حیاط خانه اش بشکند کل حیاط را موزاییک فرش نو نمی کند! با شنیدن و خواندن خبر سد گتوند به کلی خیالم راحت شد. و فهمیدم مشت نمونه خروار است! ما را به دشمن نیازی نیست!! برخی دوستان چنان ضربتی بر پیکر این مملکت می زنند که صد دشمن توان آن را نخواهد داشت!

1
5
شناسه: 2031 |  علی

واقعا درداور است که در کشور ما اینهمه سوء مدیریت است.در شرایط دشواری بسر میبریم.ایکاش آنانی که در راس تصمیم گیریهای کلان کشور هستند یکبار و برای همیشه بر دانش و دانشمند ارج نهاده و کار را به کاردان سپرده و از مشورت با دانایان گریزان نباشند و همیشه صادق باشند.امیدوارم ولی کی نمیدانم.خیلی ناراحتم و بغض گلویم را میفشارد.متاسفم 19-05-1390

0
4
شناسه: 2025 |  محمد عباسی حبشی

سئوالی که به ذهن متبادر می شود اینست مگر درمطالعات اولیه مکان یابی و پیش زمینه شناخت وجود کوهها و یا به عبارتی کوهچه های نمکی دیده نشده بود و اگر دیده شده باشد چه گزینه دیگری پیشنهاد شده و یا چه راه حلی پیش بینی شده بود که مورد توجه قرار نگرفته و حال ترمیم سد با چنین مشکل عظیم و پر هزینه ای روبرو و مواجه است؟

1
3
شناسه: 2018 |  علی- از کرج

با این همه امکانات و دسترسی به تمام استانداردهای فنی، باز هم هر روز شاهد چنین اشتباهات وحشتناکی هستیم

0
7
شناسه: 1995 |  انشالله مهندس
ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی :
وب سایت:
* متن نظر: