کد خبر: ۹۹۵۳۱
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۳۹۳ - ۲۳:۰۳
شاید هیچ‌وقت آمریکا و عربستان مانند دوران ریاست‌جمهوری اوباما با هم اختلاف نداشته‌اند اما روزگذشته رئیس‌جمهور آمریکا در سفری بی‌سابقه با صف بلندی از مقام‌های فعلی و سابق آمریکا به ریاض رفت تا نشان دهد کشورش هنوز بر ادامه همکاری‌ها با عربستان در میان همه اختلاف‌ها پافشاری دارد.

 


محمد کرباسی در همشهری نوشت:

شاید هیچ‌وقت آمریکا و عربستان مانند دوران ریاست‌جمهوری اوباما با هم اختلاف نداشته‌اند اما روزگذشته رئیس‌جمهور آمریکا در سفری بی‌سابقه با صف بلندی از مقام‌های فعلی و سابق آمریکا به ریاض رفت تا نشان دهد کشورش هنوز بر ادامه همکاری‌ها با عربستان در میان همه اختلاف‌ها پافشاری دارد.

مرگ عبدالله بهانه‌ای شده تا آمریکایی‌ها نگاهی دیگر به رابطه خود با بزرگ‌ترین صادر‌کننده نفت جهان بیندازند و به همین‌خاطر هیأتی شلوغ و پرتعداد اوباما را در این سفر همراهی کردند تا مذاکراتی مهم میان دوطرف شکل بگیرد. جمع کردن سریع حدود ۳۰ مقام ارشد آمریکا برای این سفر هم اما باعث نشد تا اوباما انتقادهایش از عربستان را متوقف کند و قبل از سوار شدن به هواپیما به مقصد ریاض در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان به نرمی بار دیگر درباره مشکلات حقوق بشر عربستان صحبت کرد.

در هیأت آمریکایی‌ها که شب‌گذشته به ریاض رسیدند جمعی از نمایندگان جمهوریخواه و دمکرات کنگره، مقام‌های نظامی، امنیتی و حتی مقام‌های سابق آمریکا حضور داشتند. اوباما که در دوران ریاست‌جمهوریش در سفر برای تسلیت مرگ مقام‌های سیاسی کمتر دیده شده برای رفتن به ریاض سفر خود به هند را کوتاه کرد تا بتواند شب گذشته شام را در دیدار با سلمان بن عبدالعزیز پادشاه جدید عربستان صرف کند.

جان برنان، رئیس سیا، ژنرال لوید آستین رئیس فرماندهی مرکزی آمریکا و جان مک‌کین، سناتور جمهوریخواه و دوست سعودی‌ها ازجمله کسانی هستند که به اوباما و کری در این سفر پیوسته‌اند. مک‌کین کمتر از 10 روز قبل هم به ریاض رفته بود و دیدار مفصل و گرمی با سلمان داشت. جمهوریخواهان که قبل از اوباما روابط خوبی با عربستان و عبدالله داشته‌اند نقش ویژه‌ای در هیأت آمریکا داشته‌اند. کاندولیزا رایس و جیمز بیکر وزرای سابق امور خارجه آمریکا به همراه برنت اسکوکرافت و استفان هادلی 2مشاور امنیت ملی سابق این کشور از چهره‌های شناخته شده برای سعودی‌ها در این سفر بودند. مقام‌های آمریکا اعلام کرده‌اند که علاوه بر مقام‌های دولتی چندین نماینده دمکرات کنگره هم اوباما را همراهی می‌کنند. سناتور مارک وارنر، نانسی پلوسی نماینده ویرجینیا، آمی برا نماینده کالیفرنیا، الیوت اینگل و جوزف کراولی نمایندگان نیویورک ازجمله افرادی بودند که جداگانه به ریاض رفتند.

    تجدید خاطره به بهانه تسلیت

هیأت پرتعداد و شلوغ آمریکا برای تسلیت گفتن مرگ عبدالله نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها با وجود همه اختلاف‌ها بر سر طیف گسترده‌ای از مسائل با عربستان همچنان به‌دنبال روابط نزدیک با این کشور هستند. حضور چندین مقام سابق در این سفر نشان می‌دهد که مقام‌های واشنگتن با وجود اختلاف‌های سال‌های اخیر امید داشته‌اند خاطرات خوش دوران گذشته سعودی‌ها را زنده کنند. دوران ریاست‌جمهوری جورج بوش اوج سفرهای مقام‌های دوکشور بود.

بوش در سال ۲۰۰۸ 2بار به ریاض سفر کرد تا یک رکوردشکنی از خود به جا بگذارد. هیچ وقت تا قبل از بوش سابقه نداشت که یک رئیس‌جمهور آمریکا طی ۴‌ماه دوبار به یک کشور خارجی سفر کند. عبدالله هم در سال‌های ۲۰۰۲، ۲۰۰۵ و ۲۰۰۸، 3بار به واشنگتن رفت. اوباما در گذشته با سلمان پادشاه جدید عربستان دیدار داشته است اما رابطه دوطرف هیچ‌گاه جدی نبوده است. در مقابل اما محمد‌بن‌نایف که حالا نخستین فرد از نسل جدید عربستان در دایره اصلی قدرت به‌حساب می‌آید شخصی است که رابطه نزدیکی با مقام‌های واشنگتن داشته است. محمد‌بن نایف وزیر کشور عربستان از سوی سلمان به‌عنوان جانشین ولیعهد انتخاب شده و در گذشته با آمریکایی‌ها به‌ویژه در مسئله مقابله با تروریسم همکاری نزدیکی داشته است.

در هیأتی که روز گذشته به ریاض رفت به همین‌خاطر افراد متعددی که با محمد بن نایف همکاری کرده‌اند حضور داشتند. جان برنان، رئیس سیا، لیزا موناکو، مشاور ضد‌تروریسم رئیس‌جمهور آمریکا، حوزف وستفال، سفیر آمریکا در ریاض، ساموئل برگر، مشاور سابق امنیت ملی بیل کلینتون و فرانسیس فراگوس تاونسند، مشاور ضد‌تروریسم جورج بوش ازجمله این افراد بودند.

    رابطه‌ای سردرگم میان عشق و نفرت

سلمان بن عبدالعزیز در حرف‌های خود پس از به‌دست گرفتن قدرت به خوبی نشان داده که نمی‌خواهد تغییری در سیاست‌های این کشور ایجاد کند و مسیر عبدالله را ادامه می‌دهد. در دوران اوباما اختلاف‌ها میان دوطرف به اوج رسید اما سفر روز گذشته اوباما نشان داد که واشنگتن همچنان به ادامه همکاری با ریاض اما شاید به شکلی جدید چشم دارد. اوباما قبل از ترک دهلی‌نو در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان اعلام کرد که آمریکا درباره عربستان باید توازنی میان مسئله حقوق بشر و امنیت ایجاد کند.

طی هفته‌های گذشته توجه رسانه‌های آمریکایی به نقض حقوق بشر در عربستان بیشتر شده و آنها به‌ویژه پس از قطع سر یک زن و شلاق زدن یک وبلاگ‌نویس توسط سعودی‌ها نقض حقوق بشر در این کشور را رصد می‌کنند. مسئله نفت اما یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که به اختلاف‌ها میان دوطرف دامن زده است. آمریکایی‌ها در‌واقع با پافشاری بر تولید نفت شیل(نفت غیرمتعارف) سعودی‌ها را نگران کرده‌‌اند. در دوره اوباما اعلام شد که آمریکا قصد دارد با تولید نفت شیل تا سال ۲۰۲۰ اتکای خود به خرید نفت از عربستان را پایان دهد. مقام‌های عربستان ازجمله الولید بن طلال هشدار داده‌اند که این اقدام آمریکا خطری بزرگ برای اقتصاد نفت‌محور ریاض است. علاوه بر نفت درباره سوریه هم مقام‌های عربستان به‌شدت در زمان عبدالله از آمریکایی‌ها انتقاد کردند. سعودی‌ها به‌دنبال سرنگونی حکومت اسد بودند اما اعتقاد داشتند که واشنگتن در این رابطه اهمال کرده است.

بندر بن سلطان، رئیس سازمان اطلاعات عربستان حتی خواستار کاهش سطح روابط با آمریکا به این خاطر شده بود. درباره یمن هم اختلاف‌ مشابهی وجود دارد. سعودی‌ها در یمن مخالف قدرت گرفتن شیعیان حوثی هستند و می‌خواهند مهره‌های خودشان در قدرت باشند اما می‌گویند آمریکا در این رابطه بی‌تفاوت است. سعودی‌ها همچنین دل‌خوشی از مذاکرات هسته‌ای ایران و آمریکا ندارند و این مسئله را به صراحت اعلام کرده‌اند. در‌واقع مقام‌های عربستان حل و فصل مسئله هسته‌ای ایران را تهدیدی برای خود به‌حساب می‌آورند. داعش و قدرت گرفتن آن از دیگر محورهای مهم اختلاف دوطرف است. اسناد زیادی در رسانه‌های آمریکا منتشر شده که نشان می‌دهد حجم گسترده‌ای از حمایت مالی و نیرویی گروه تروریستی داعش از داخل عربستان صورت‌می‌گیرد. مقام‌های آمریکا بارها انتقاد خود را از ریاض در این رابطه مطرح کرده‌اند. دوره جدید عربستان نشان می‌دهد رابطه میان دو طرف به سمت عشق یا نفرت می‌رود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری