کد خبر: ۹۹۴۶۶
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۴:۰۵
علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش نتوانست نمایندگان را قانع کند و دومین کارت زرد را از مجلس نهم دریافت کرد.
به گزارش اعتدال به نقل از ایرنا، وزیر آموزش و پرورش برای پاسخ به سوال نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه درباره علت استخدام نشدن معلمان پیش دبستانی، اعلام نشدن زمان و سرفصل آزمون استخدامی و همچنین پرداخت نشدن مطالبات معلمان در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی حضور یافت.

فانی به طور کامل به سوال های این نماینده مجلس پاسخ داد اما قاضی پور اعلام کرد که از اظهارات وی قانع نشده است و خواستار رای گیری و اخذ نظر نمایندگان شد.

پاسخ های وزیر آموزش و پرورش به رای گذاشته شد که در این رای گیری از مجموع 215 نماینده حاضر در جلسه تنها 74 نفر از نمایندگان اظهارات وزیر آموزش و پرورش را قانع کننده دانستند،114 نماینده نیز از این اظهارات قانع نشده بودند و 14 نماینده رای ممتنع دادند.**قاضی پور: چرا قانون مجلس برای تعیین تکلیف معلمان اجرایی نشده است

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در این جلسه با مطرح کردن این پرسش که چرا قانون مصوب مجلس در ارتباط با تعیین تکلیف معلمان پیش دبستانی نهضتی و شرکتی از سوی وزیر آموزش و پرورش اجرایی نشده است، گفت: فرصت دوساله در این باره داده بودیم که این مهلت تمام شده است.

«نادر قاضی پور» افزود: قانون الحاق دو تبصره به ماده 17 و قانون تعیین تکلیف معلمان حق التدریسی در فرصت دو ساله که به اتمام رسیده، اجرا نشده است.

وی ادامه داد: مشکل معلمان کشور که منتظر اقدام عملی ما بودند، همچنان حل نشده است و این معلمان پیش دبستانی نهضتی و شرکتی کشور چندین سال است که بدون آینده شغلی خدمت کرده اند.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این معلمان با کمترین دستمزد و حقوق به دانش آموزان تدریس و جوانی خود را تلف کرده اند؛ معلمان نهضتی در روستاهای دور افتاده سواد آموخته اند تا افتخار کاهش بی سوادی را به یدک بکشیم، چرا مشکل آنها حل نشده است؟

قاضی پور ادامه داد: چرا آزمون استخدامی که در 17 مرداد اعلام کرده بودید، برگزار نشده است؟ متاسفانه امید معلمانی از این دست به یاس تبدیل شده است؛ باعث شدید هر هفته معلمان در مجلس تجمع کنند.

وی خاطرنشان کرد: اگر با دختر و پسر شما چنین می شد با انقلاب و نظام بدبین نمی شدید؟ اگر نیاز به همکاری معلمان نبود چرا از آنان استفاده کردید؟ این ها باید تا کی منتظر پاسخ بمانند؟

نماینده مردم ارومیه در مجلس افزود: بهانه هایی که برای استخدام نشدن آنها مطرح می شود دردی از مشکلات آنها حل نمی کند؛ باید مشکلات آنان را در هیات دولت حل می کردید.

قاضی پور به جلسه رای اعتماد فانی اشاره کرد و گفت: شما گفتید قانون تصویبی مربوط به استخدام پیش دبستانی را قبل از اتمام وقت قانونی عمل می کنید اما به آن عمل نکردید.

وی افزود: توجه به نیروی انسانی واجب تر از توجه به رفاه دوستان است؛ در این دوره فقط آموزش است و از پرورش خبری نیست؛ چرا آموزش و پرورش نیروی بومی در برخی مناطق نمی گذارد؟ چرا معلمان شرکتی را به روستاها نفرستادید؟

قاضی پور با بیان این که معلمان پیش دبستانی، نهضتی و شرکتی سال ها در آموزش و پرورش خدمت کرده و جوانی خود را در این سال ها هزینه کرده اند؛ اظهار داشت: این معلمان در روستاهای دورافتاده به بی سوادان خواندن و نوشتن آموختند تا افتخار کاهش آمار بی سوادی را من و شما در مجامع بین المللی مطرح کنیم. آنها را با کمترین حقوق و دستمزد به استثمار گرفتید. پولی که آنها تا به حال گرفتند حتی کفاف هزینه های رفت و آمد آنها را نمی دهد.

وی گفت: بسیاری از این معلمان حق التدریسی و شرکتی از اقشار ضعیف، کارگر و مستضعفان و روستاییان جامعه هستند و اگر این افراد استخدام نشوند، خانواده آنها از هم پاشیده و حتی به طلاق روی می آورند و آنهایی که ازدواج نکرده اند جرأتی برای انجام این کار ندارند و منتظر اقدام شما هستند.

نماینده مردم ارومیه در مجلس خاطر نشان کرد: چرا آزمون استخدامی که قرار بود 17 مرداد برگزار شود را لغو کردید و امید آنها را ناامید کرده و باعث تجمع آنها مقابل مجلس شدید؟ اینگونه عملکردها باعث بدبینی نسبت به انقلاب و نظام می شود.

وی اظهار داشت: اگر آموزش و پرورش، نیروی مازاد داشت، چرا سال های سال از این افراد استفاده کردید و حالا به بهانه های مختلف نسبت به استخدام آنها اقدام نمی کنید؟ این افراد تا کی باید منتظر بمانند تا از سوی شما (فانی) اتفاقی بیفتد؟ بهانه هایی که شما برای استخدام نکردن آنها اعلام می کنید، دردی از مشکلات آنها دوا نمی کند.

نماینده مردم ارومیه در مجلس نهم با بیان این که امروز به خاطر بی توجهی به تکالیف قانونی در این محکمه سیاسی حضور دارید؛ تصریح کرد: آیا به دنبال اعتبارات صندوق ذخیره فرهنگیان و ایجاد حیاط خلوت بودید و از آموزش و پرورش غافل شدید؟ هر چند در این دوره فقط آموزش مطرح است و از پرورش خبری نیست! به دلیل عملکردهای شما، نانی در سفره فرهنگیان باقی نمانده است. آقای فانی فرمان آموزش و پرورش را بچرخانید.

وی خطاب به وزیر آموزش و پوروش همچنین گفت: اگر با دختر یا پسر شما اینگونه رفتار شد، آیا بدبین نمی شدید که اکنون به بهانه های مختلف قانون را اجرا نمی کنید؟ آیا می دانید این رفتار شما چه تأثیر سویی دارد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس با طرح این پرسش که معلمان تا کی باید منتظر بمانند اما هیچ دردی از مشکلات آنها حل نشود؟، تصریح کرد: به قول هایی که در مورد معلمان داده بودید، عمل نشده است، حتی بیمه طلایی فرهنگیان ارزش چندانی ندارد و تمام طرح ها و برنامه هایی که به بهود وضعیت و ارتقا بیانجامد مسکوت مانده است.

وی خطاب به وزیر آموزش و پرورش گفت: آقای وزیر شما به دلیل عدم اجرای قانون مصوب مجلس متخلف هستید، شما مکلف بودید طی دو سال طرح مربیان پیش دبستانی و شرکتی را اجرایی کنید.

این نماینده سوال کننده افزود: اخبار حاکی از این است که شما با آقای نوبخت توافق کرده اید که به جای این معلمان پیش دبستانی و شرکتی، عزیزان خود را استخدام کنید، آیا مشکل برای حکومت جمهوری اسلامی ایران است که بخواهد به حکومت ساسانیان برگردد؟ فکر می کنم آنقدر اعتبار وجود دارد که حق و حقوق فرهنگیان به موقع پرداخت شود.

پس از پاسخ های وزیر آموزش و پرورش و اظهارات قاضی پور، حجت الاسلام محمد حسن ابوترابی فرد که ریاست ساعاتی از جلسه علنی امروز مجلس را برعهده داشت از قاضی پور پرسید که آیا از پاسخ های فانی قانع شده است که قاضی پور اعلام کرد باید رای گیری شود.

این سوال ابتدا در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی بررسی شده بود.**گزارش کمیسیون آموزش و تحقیقات

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات با قرائت سوال ملی نادر قاضی پور گفت: چرا معلمان پیش دبستانی و شرکتی را استخدام نمی کنید؟ چرا زمان و سرفصل آزمون استخدامی را اعلام نمی کنید؟ و چرا مطالبات معلمان پرداخت نمی شود؟

وی ادامه داد: در اجرای ماده 209 آیین نامه داخلی مجلس سوال های مذکور با حضور علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش در جلسه 16 اردیبهشت 93 مطرح شد و قاضی پور در توجیه سوالات خود گفت: چرا قانون پیش دبستانی ها براساس الحاق دو تبصره به ماده 17 اجرایی و قوانین مصوب در خصوص شرکتی ها چرا انجام نمی شود؟

نماینده مردم بجنورد در مجلس ادامه داد: برای پیش دبستانی ها شرایط گذاشتید که تا سال 89 سرفصل ها و زمان امتحان را مشخص کنند. برای سن شرکت کنندگان چه شرایطی را مشخص کرده و این نکته باید مدنظر وزارتخانه آموزش و پرورش باشد که این افراد جوانی که خود را صرف این راه کرده اند چرا به این شکل با آن ها برخورد می شود؟

جعفری تصریح کرد: در پاسخ به سوال قاضی پور، فانی بیان داشت که درباره پیش دبستانی ها کار تمام شده و باید با معاونت توسعه ریاست جمهوری هماهنگی و مجوزهای لازم اخذ شود.

وی به نقل از فانی گفت: درباره بازنشستگان حدود 800 میلیارد تومان به خزانه داده ایم و برای امتحان نیز بخش های دیگر همچون معاونت توسعه و برنامه ریزی ریاست جمهوری هماهنگی کرده و نمی توانیم به تنهایی تاریخی برای برگزاری آن تعیین کنیم اما آن چه در قانون تعیین شده است را اجرایی خواهیم کرد.

سخنگوی این کمیسیون ادامه داد: در پایان، قاضی پور اعلام داشت که از توضیحات وزیر، قانع نشده است و اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات حیطه سوال را ملی و مراتب را جهت طرح در جلسه علنی ارایه کردند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری