کد خبر: ۹۷۷۷۸
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۲
امیر پارسا
ایرانیان از پیش از پیدایش جمهوری اسلامی ایران تا کنون، هرگاه خواسته اند نمادهایی برای کشورهای عقب مانده با مردم بیچاره و شوم بنگلادش هم پریدن آموخت!بخت به خاطر آورند ، در کنار کشورها و نواحی چونان آنگولا، بیافرا و بلکه "کل افریقا"،  نام "بنگلادش" و بنگلادشی ها هم سرزبانشان بوده است. به عبارت بهتر در فرهنگ ایرانی، همواره بنگلادش به عنوان ملت-دولتی واپس مانده، فقیر و کمتر توسعه یافته در میان بوده است. ولی داشتن چنین سیمایی برای امروز و فردای نزدیک بنگلادش بس نادرست است.


پهنه بنگلادش کمتر از یک دوازدهم ایران است. کمی بیش از پهنه استان کرمان؛ ولی جمعیتش بیش از دو برابر  ایران (۱۶۵ م) و هشتمین کشور پر جمعیت و در شمار متراکمترین کشور جهان از دیدگاه تراکم و جمعیت نسبی است. بنگلادش به جز اندکی گاز، فاقد هرگونه منابع تجدیدناپذیر برای صادرات است. زبانش بنگالی و زیر تاثیر همه جانبه پارسی. به گونه ای که ۶۰ تا ۶۵ درصد واژه های زبان این مردم آریایی، ریشه در زبان پارسی دارد.

امروزه روز، بنگلادش با تداوم رشد شگفت آور ۸ تا ۹ درصدی، در بالای پیشتازان اقتصادهای جهان است. به گمان بسیاری از اقتصاددانان، از این کشور تا ۱۸ سال دیگر، به عنوان ملتی پیشرفته یاد خواهد شد.

طی چند سال گذشته با کارکرد شگفت انگیز بانکداری و به ویژه بانک "گرامین" (برنده جایزه نوبل اقتصاد) ، ۱۰ میلیون شهروند به بالای خط فقر پریده اند. هم چنین طی تنها ۱۰ سال، درآمد سرانه بنگلادشی ها، ۳۰۰٪ افزایش داشته است.

با مدیریت شگفت انگیز خانم "شیخ حسینه" به عنوان نخست وزیر، بنگلادش به دومین تولید و صادرکننده پوشاک (نساجی) جهان تبدیل شده است. خانم حسینه با بهره برداری از جمعیت جوان، بنگلادش را تبدیل به یکی از کارگاه های جهان از جمله در زمینه IT کرده و میزان بیکاری را با استراتژی تنوع اقتصادی، در سطح کمتر از یک درصد ثابت نگاه داشته است. با چنین روندی، شاید بنگلادش تا چند سال دیگر به قطبی برای جذب نیروی کار تبدیل شود.
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۵ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۲
0
2
مجلس آخر آزادی مطبوعات و اطلاع رسانی به مردم را نشان داد
حسین
|
United Kingdom
|
۰۰:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
1
1
این اعداد چندان به خودی خود با معنی نیستند
قشر مرفه وضعش بهتر بشه، شرکت های چند ملیتی چاق تر بشن و بیشتر سود کنند ولی مردم فقیر وضعشون بدتر بشه، این اعداد وضع را خوب نشان می‌دهند هنوز
حمید
|
-
|
۱۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۲
0
3
اونجا هم تولید کنندگان پوشاکش هر روز از قاچاق اجناس چینی مینالند؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۴
0
1
پیشرفت حاصل ثروتی است با دست تولید شود نه ثروتی از زیر پا استخراج شود
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری