کد خبر: ۹۶۹۸۹
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۳ - ۱۵:۰۴
رییس دفتر رییس جمهوری با بیان این که سهم نفت در اقتصاد کشور به گونه ای نیست که کاهش آن زلزله اقتصادی ایجاد کند، گفت: بزرگ نمایی این مطلب واقعیت ندارد و از نظر مناسبات سیاسی ما و مذاکراتی که داریم به نفع کشور نیست.
به گزارش اعتدال از ایرنا، محمد نهاوندیان امروز (یکشنبه) در حاشیه نخستین کنفرانس اقتصاد ایران در جمع خبرنگاران افزود: ما خودمان نباید به دست خودمان مواضع مذاکراتی را تضعیف کنیم.

وی با بیان این که در زمان تقدیم لایحه بودجه سال 94 به مجلس شورای اسلامی واقع بینانه عمل کردیم ، اظهار داشت: در شرایط کنونی این مقتضیات عوض شده است و باید تغییرات در بودجه دیده شود.

رییس دفتر رییس جمهوری ادامه داد: هرچه بودجه شفاف تر و واقع بینانه تر باشد به حفظ سرمایه اجتماعی و اعتماد بین مردم و دولت و همچنین در سیگنال دهی به فعالان اقتصادی به هدف نزدیک تر می شویم.

نهاوندیان اظهار داشت: البته الان در مرحله ای هستیم که مجلس شورای اسلامی با مشارکت دولت باید بررسی ها را انجام دهد و من مطمئن هستم به تصویر بهتری دست خواهیم یافت.

وی خاطرنشان کرد: با نگاه به گذشته درمی یابیم که این نوسانات دائمی نیست و باید ملاحظات آینده دورتر هم در نظر گرفته شود.**هشدار نهاوندیان به رانت خواران؛ اقتصاد ایران مسیر رقابتی را انتخاب کرده است

رییس دفتر رییس جمهوری درباره ارتباط سیاست با اقتصاد نیز گفت: این ارتباط دو سویه است و ویژه اقتصاد ایران نیست، هیچ نسخه اقتصادی بدون ملاحظات سیاسی کامل نیست؛ تاکیدی که رییس جمهوری در سخنان امروزشان داشتند تاکید بر این نکته بود که رویکرد دولت، اتخاذ یک سیاست هماهنگ است.

نهاوندیان افزود: همزمان که التهابات را در کشور کاهش دادیم، تورم نیز کاهش یافته و نرخ رشد اقتصادی و رکود به نرخ رشد مثبت و رونق تبدیل شده است؛ همزمان در صحنه بین الملل هم مناسبات اقتصادی را با قوت و منطق دنبال می کنیم.

وی ادامه داد: قدرت اقتصادی حتما به قدرت مذاکراتی ما کمک می کند و البته از آن طرف هم گسترش مناسبات سیاسی بین المللی، قدرت قوی اقتصادی را به دلیل ایجاد بازارها و امکانات جدید فراهم می کند.

رییس دفتر رییس جمهوری با تاکید بر این که اگر بخواهیم به رشد مستمر و توسعه پایدار برسیم حتما باید با فساد مبارزه کنیم، گفت: اقتصاد سالم با فساد اداری، رانت و امتیازهای ویژه برای برخی واحدها همراه نمی شود.

نهاوندیان یادآور شد: طبعا با از بین رفتن برخی منافع انحصاری، برخی ها فشار سیاسی ایجاد می کنند که همزمان باید روشنگری کرده و مردم باید کاملا در جریان تصمیمات باشند.

وی تصریح کرد: آن ها که درآمدهای نجومی اقتصادی را با ارتباطات ویژه دنبال می کردند باید این پیام را دریافت کنند که اقتصاد ایران مسیر رقابتی شدن را انتخاب کرده است و فقط کسانی می توانند پیروز این میدان باشند که قیمت و کیفیت بهتر را ارایه کنند.**تاکید بر همکاری دولت و مجلس برای بودجه ای متوازن

رییس دفتر رییس جمهوری با اشاره به آموزش های اقتصادی گفت: می توانیم در آموزش های اقتصادی، دانشجویان را بهتر و روزآمدتر تربیت کنیم و دانشگاه را در کنار صنعت قرار دهیم و به رشد پایدار اشتغالزا دست یابیم.

نهاوندیان با اشاره به آغاز رونق اقتصادی در کشور اظهار داشت: پس از دو سال رکود اقتصادی، خروج از رشد منفی آغاز شد که حفظ و ارتقا آن به سطح نرخ رشد هشت درصدی که در سند چشم انداز مورد توجه بوده است، نیاز به هماهنگی بسیاری از عوامل هم در بازار سرمایه، هم بازار کار و هم اصلاح مدیریت و راه های ارتقا بهره وری دارد.

وی ادامه داد: بنابراین با چنین اجماع سازی فکری در سطح عمومی اقتصاد کشور، لازم است دست اندرکاران کنار هم بنشینند و این کنفرانس باید آغازگر این تعاملات مثبت باشد.

نهاوندیان در پاسخ به این سوال که با توجه به آغاز بررسی لایحه بودجه 94 و از سوی دیگر کاهش 50 درصدی قیمت نفت در بازارهای جهانی آیا دولت برای قیمت نفت در لایحه بودجه 94 پیشنهاد جدیدی مطرح خواهد کرد یا منتظر تصمیم مجلس خواهد بود؟ گفت: اقتصاد ایران با اینگونه نوسانات قیمت نفت در بازارهای جهانی بیگانه نیست، ما قیمت های بسیار پایین نفت را تجریبه کردیم و حتی در سالهای دفاع مقدس چنین شرایطی را شاهد بوده ایم.

وی با تاکید بر اینکه اقتصاد ایران از چنان بنیه و توانایی برخوردار است تا بر این ناملایمات فائق آید، افزود: خوشبختانه با بزرگ شدن اقتصاد ایران، سهم بخش نفت در مجموع اقتصاد ایران کمتر از گذشته شده و به همین دلیل قابل مدیریت تر است.

رییس دفتر رییس جمهوری تصریح کرد: البته متاسفانه نتوانسته ایم در بودجه دولت طی سالهای گذشته برای کاهش اتکا به درآمد نفتی متناسب با آنچه در سیاست های کلی نظام داشته ایم، توفیق یابیم.

نهاوندیان با بیان اینکه فرصت پایین آمدن درآمد نفت معمولا فرصت مغتنمی برای برخی اصلاحات ساختاری است و از این جنبه مثبت نباید غافل ماند، گفت: البته تدابیری در گذشته اتخاذ شده است. هنگامی که حساب ذخیره ارزی و صندوق توسعه ملی پیش بینی شد، یکی از فلسفه های این تدابیر آن بود که اقتصاد کشور و بودجه دولت در شرایطی که درآمد نفتی سقوط پیدا می کند منابعی را داشته باشد که در آن شرایط بتواند از آن استفاده کند که اکنون یکی از آن شرایط است.

وی تصریح کرد: حکمت و تدبیر اقتضا می کند، ما در این شرایط از رشد مثبت اقتصادی حراست کنیم، به ویژه با توجه به تاثیری که مدیریت عزتمند اقتصادی روی مذاکرات هسته ای ما می گذارد و برای ناکام ماندن آنهایی که گمان می کردند با تحمیل تحریم های اقتصادی می توانند ملت ایران را تحت فشار قرار دهند، اکنون باید از اقتصاد ما پیام مقاومت و توان فایق آمدن بر این مشکلات و نوسانات بیرون رود.

رییس دفتر رییس جمهوری ادامه داد: به همین جهت همکاری مجلس با دولت برای به دست آمدن یک بودجه متوازن و با ملاحظه همه جنبه های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی به طور حتم می تواند پیام آرامش بخش و اعتماد زا به فعالان اقتصادی دهد و از سوی دیگر به دیپلماسی فعال ما کمک کند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری