کد خبر: ۹۴۷۵۴
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۳ - ۱۲:۰۸
فلز زرد در روزی که بنا بود به دلیل رای منفی سوئیسی‌ها به افزایش ذخایر طلای بانک مرکزی این کشور، با کاهش قیمت روبه‌رو شود، به بالاترین سطح قیمتی در ۵ هفته گذشته رسید، گرچه دیروز از آن اوج به زیر کشیده شد.

هر اونس فلز زرد که هفته گذشته در بازار نیویورک روی قیمت ۱۱۶۸ دلار متوقف شده بود، روز دوشنبه تا قیمت ۱۲۲۱ دلار اوج گرفت و در نهایت روی رقم ۱۲۱۲ دلار متوقف شد. روز سه‌شنبه هم نوسان‌های زیادی داشت و در ساعت ۷ بعدازظهر به وقت تهران بهای ۱۱۹۸ دلار برای اونس ثبت شده بود، گرچه هم اکنون که شما این گزارش را می‌خوانید ممکن است قیمت متفاوتی به‌عنوان قیمت نهایی روز رقم خورده باشد.

طلا روز دوشنبه تحت‌تاثیر نتیجه همه‌پرسی سوئیس درباره ذخایر طلا، در بازارهای آسیایی رو به کاهش گذاشت، اما با آغاز به کار بازارهای غربی جهش از کف قیمتی روز را آغاز کرد. به این ترتیب، طلا در یک روز هم کمترین قیمت‌ها در ۳ هفته گذشته و هم بیشترین قیمت‌ها در ۵ هفته گذشته را تجربه کرد.

به گفته تحلیلگران این بازه قیمتی روزانه، در سال‌های گذشته بی‌سابقه بوده است. در این جهش قیمتی، چندین عامل اثرگذار بودند. پوشش کوتاه‌مدت معامله‌گران، تضعیف شاخص دلار ایالات‌متحده، جهش قیمت نفت خام از کمترین قیمت در ۵ سال گذشته و همچنین افزایش خرید طلا به‌عنوان سرمایه امن باعث اوج گرفتن طلا در نخستین روز کاری هفته و نخستین روز ماه دسامبر شد. نقره هم در این روز از کمترین قیمت خود در ۵ سال گذشته در بازارهای آسیایی فاصله گرفت.

بازارهای سهام جهان و بازارهای کالاهای پایه دوشنبه تحت فشار سقوط قیمت نفت بودند، روندی که اجلاس اوپک در روز پنج‌شنبه آن را تسریع کرد. نفت پیش از اجلاس اوپک در وین رو به افت گذاشته بود، اما با تصمیم اوپک مبنی‌بر عدم تغییر سطح تولید، کاهش بیشتر قیمت را تجربه کرد.

شاخص نایمکس دوشنبه به پایین ترین سطح خود در ۵ سال گذشته رسید، اما با شروع به کار بازارهای آمریکا، قیمت نفت تا حدی احیا شد. طلا هم از این اتفاق تاثیر گرفت. روز دوشنبه خبر کاهش رتبه اعتباری ژاپن توسط موسسه اعتبارسنجی مودی نیز به افزایش تقاضای طلا به‌عنوان سرمایه امن به‌ویژه از سوی سرمایه‌گذاران آسیایی کمک کرد. اینها در حالی است که بازار در پی شکست همه‌پرسی‌ای که کارزار «طلای ما را حفظ کنید» در سوئیس به راه انداخته بود، در ساعات نخست فعالیت بازارها با فشار فروش مواجه شد، اما در همان ابتدای روز خبر برداشته شدن محدودیت واردات طلا در هند که از بزرگ ترین مصرف‌کنندگان طلا در جهان است اثر این همه‌پرسی را خنثی کرد تا بعد عوامل مورد اشاره به جهش فلز زرد کمک کنند.

دیگر خبر مهم روز دوشنبه اعلام شاخص خرید مدیران بخش تولید منطقه یورو بود که برای ماه نوامبر۱/۵۰ واحد اعلام شد. این شاخص در ماه اکتبر ۶/۵۰ واحد اعلام شده بود. رقم مورد انتظار ۴/۵۰ بود. دوشنبه شاخص خرید مدیران چین هم کمتر از انتظار بود. این شاخص برای ماه نوامبر ۳/۵۰ واحد اعلام شد که کمترین میزان در ۸ ماه گذشته بود. این خبر فشار روی بازارهای آسیایی سهام را افزایش داد.

دلار روز دوشنبه تضعیف شد، اما این باعث فرار روبل از سقوط نشد. ارز روسیه دوشنبه باز هم مقابل دلار به کمترین نرخ برابری در تاریخ رسید تا ۵ درصد دیگر افت کرده باشد. گزارش‌ها حاکی از آن است که بانک مرکزی روسیه برای جلوگیری از سقوط بیشتر روبل در بازار مداخله کرده است. دلار گرچه در این روز افت داشت، اما همچنان نزدیک بالاترین ارزش خود در چهار سال گذشته نوسان کرد.

روز سه‌شنبه قیمت اونس رو به افت گذاشت که با توجه به جهش عجیب روز دوشنبه، باعث شگفتی نبود. کمترین قیمت ثبت شده برای هر اونس فلز زرد تا لحظه تنظیم این گزارش ۱۱۹۴ دلار بود. بهای اونس تا زمان نوشته شدن این گزارش به ۱۱۹۸ دلار رسید که نشانه فاصله گرفتن از کف روز بود. شاخص دلار روز سه‌شنبه رو به رشد بود. علاوه‌بر تقویت دلار، افت دوباره قیمت نفت هم روز سه‌شنبه به افت طلا کمک کرد. دلار و نفت در تمام هفته‌های گذشته مهم‌ترین عوامل خارجی در بازار فلزهای گرانبها بوده‌اند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری