کد خبر: ۹۳۹۰۱
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۹۳ - ۱۹:۰۳
محمد جواد ظریف و جان کری وزیران خارجه ایران و آمریکا و کاترین اشتون هماهنگ کننده 1+5 در پنجمین روز مذاکرات وین 8 برای چهارمین بار با یکدیگر مذاکره می کنند.

ظریف و کری تاکنون سه دور با یکدیگر مذاکرات سه جانبه داشته اند و چهارمین دور این مذاکرات ساعت 17 امروز به وقت محلی برگزار می کنند.

 

ظریف پیش از دیدار سه جانبه خود کری و اشتون، با فرانک والتر اشتاین مایر وزیر خارجه آلمان دیدار دو جانبه ای خواهد داشت. مایر پیش از دیدار با ظریف، مذاکره دو جانبه ای با کری داشته است.

وزیر خارجه آلمان صبح روز شنبه برای دیدار با ظریف و گفت‌وگو درباره مذاکرات هسته‌ای وارد وین شد.

وزیران خارجه انگلیس و فرانسه جمعه به وین آمدند و با ظریف و کری جداگانه دیدار کردند.

هم‌چنین مذاکرات کارشناسی میان هیات‌های ایران و 1+5 از عصر روز شنبه آغاز می‌شود.

در ادامه مذاکرات در پنجمین روز معاونان وزیران خارجه ایران و روسیه با یکدیگر دیدار کردند.

سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی پیش از ظهر امروز با همتایان خود وندی شرمن و ویلیام برنز با حضور هلگا اشمید، معاون اشتون گفت‌وگو کردند.

تیم کارشناسان ایران و آمریکا نیز هم اکنون به ریاست حمید بعیدی نژاد مدیر کل سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه و «جیم تیمبی» رییس هیات کارشناسی آمریکا با حضور استفان کلمنت دستیار ویژه کاترین اشتون مذاکرات خود را آغاز کرده اند.

عمده ترین اختلافات میان طرفین همچنان میزان غنی سازی اورانیوم ایران، نحوه لغو تحریم ها و مدت زمان توافق جامع است که طرفین به ویژه ایران و آمریکا در تلاشند تا روز 24 نوامبر /سوم آذر ماه که پایان مهلت قانونی مذاکرات جامع است، به راه حل های مشترکی به منظور دستیابی به توافق نهایی دست یابند.

جمهوری اسلامی ایران تاکنون پیشنهادها و راه حل های منطقی بسیاری را ارائه کرده تا بر اساس آن هم نگرانی ها مشروع طرف مقابل درباره برنامه هسته ای صلح آمیز خود را برطرف کند و هم حقوق حقه ملت بزرگ ایران در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای تثبیت کند.

نام:
ایمیل:
* نظر: