کد خبر: ۹۳۲۲۱
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۳ - ۱۱:۴۱
ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که جنگنده‌های این کشور و متحدانش، طی روزهای چهارشنبه ۲۱ تا جمعه ۲۳ آبان، ۱۹ حمله هوایی در سوریه و ۱۶ حمله مشابه را به نیروهای شبه نظامیان تندروی داعش در عراق انجام داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این حملات علیه مواضع گروه حکومت اسلامی و گروه خوراسان که مرتبط با القاعده است، انجام شده است. حملات هوایی آمریکا و متحدانش به مواضع گروه‌های مسلح اسلامگرا در سوریه و عراق نقش زیادی در عقب راندن این گروه‌ها از مواضع‌شان و بازپس‌گیری برخی مناطق اشغال شده توسط ارتش عراق و پیشمرگه‌های کرد داشته است.

همزمان، یک گزارش سازمان ملل متحد می‌گوید که گروه حکومت اسلامی در سوریه، به میزان وسیعی به ارتکاب جنایت علیه بشریت مبادرت کرده است. به گزارش خبرگزاری فرانسه، گزارش کمیسیون مستقل تحقیق سازمان ملل متحد که جمعه ۲۳ آبان منتشر شد، حاکی است که سر بریدن، قتل عام، شکنجه، بردگی جنسی و حاملگی اجباری، حالا به جزیی از زندگی در مناطق تحت کنترل مخالفان اسلامگرا و رادیکال بشار اسد در سوریه تبدیل شده است.

گزارش گروه بازرسان سازمان ملل متحد در اولین گزارش خود اقدامات گروه داعش را "هولناک" و با "قصد و برنامه‌ریزی قبلی" توصیف کرد. گزارش تاکید می‌کند که تروریست‌های این گروه کاملا آگاهانه به قتل‌عام و شکنجه‌ی شهروندان غیرنظامی دست می‌زنند. گزارش همچنین تاکید می‌کند که این افراد به شکل "فردی" نیز در این جنایات مقصر محسوب می‌شوند.

شکنجه، بریدن سر پسرهای نوجوان، شلاق‌زنی در انظار عمومی، اجبار شهروندان و حتا کودکان به تماشای مراسم اعدام، سنگسار زنان، سربازگیری از میان پسربچه‌ها، تجاوز جنسی و بردگی زنان، بخشی از فهرست طولانی جنایات و اقدامات مجرمانه‌ی این گروه تندرو است.

هم‌زمان با انتشار اولین گزارش سازمان ملل متحد درباره جنایات جنگی "دولت اسلامی"، نیروهای ارتش عراق اعلام کردند که کنترل شهر استراتژیک بیجی در شمال عراق را بار دیگر به دست گرفته و نیروهای داعش را به عقب راندند. تا کنون این مهم‌ترین پیروزی ارتش عراق علیه پیشروی‌های دولت اسلامی محسوب می‌شود. این پیروزی می‌تواند احتمال پیشروی نیروهای ارتش عراق در شهر تکریت و کنترل دوباره‌ی این شهر به دست نیروهای دولتی را افزایش دهد.

یکی از مهم‌ترین حوزه‌های نفتی عراق در نزدیکی شهر بیجی قرار دارد. ارتش عراق اعلام کرد که نیروهای دولتی در حال حرکت به سوی این بخش نفت‌خیز کشورند. نزدیک به ۵۰ درصد استخراج نفت عراق در این منطقه و این میدان نفتی صورت می‌گیرد. درگیری خونین نیروهای ارتش عراق با نیروهای "دولت اسلامی" در این منطقه از ۴ هفته‌ی پیش شروع شد. نیروهای عراقی از ابتدای پیشروی‌های داعش از ماه ژوئیه گذشته، همیشه تلاش داشتند کنترل این منطقه‌ی مهم را بار دیگر در دست گیرند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری