کد خبر: ۹۲۴۶۴
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۳ - ۰۰:۲۴
مذاکره کننده پیشین هسته ای:
سید حسین موسویان عضو تیم مذاکره کننده پیشین هسته ای با بیان این که خواسته های قدرت های جهانی در محدود سازی فعالیت هسته ای جمهوری اسلامی ایران فراتر از معاهدات بین المللی است، گفت: آمریکا و اعراب به سیاست تقابل و خصومت با ایران خاتمه داده و یک دوره جدیدی را بر مبنای تعامل وهمکاری آغاز کنند.
سید حسین موسویان عضو تیم مذاکره کننده پیشین هسته ای با بیان این که خواسته های قدرت های جهانی در محدود سازی فعالیت هسته ای جمهوری اسلامی ایران فراتر از معاهدات بین المللی است، گفت: آمریکا و اعراب به سیاست تقابل و خصومت با ایران خاتمه داده و یک دوره جدیدی را بر مبنای تعامل وهمکاری آغاز کنند.

به گزارش روز جمعه ایرنا، سید حسین موسویان در اجلاس سالیانه تصمیم گیرندگان سیاسی آمریکا و جهان غرب در واشنگتن، افزود: آمریکا و بیشتر کشورهای عربی در 35 سال بعد از انقلاب یک سیاست دو منظوره در مورد ایران اجرا کرده اند، ابتدا تغییر رژیم در ایران و اگر موفق نشدند تضعیف و انزوای این کشور.

وی ادامه داد: آمریکا و اعراب در این دوره از تمام راه های ممکن خصومت آمیز از قبیل تجاوز به خاک ایران، استفاده از سلاح های کشتار جمعی علیه ایران و اعمال بدترین نوع تحریم ها و جنگ مخفی استفاده کرده اند، در عین حال امروز نگرانی اصلی و گلایه بزرگ آن ها این است که ایران در تمام منطقه و کشورهای عربی نفوذ پیدا کرده است.

موسویان اضافه کرد: این بدان معنی است که با وجود سه دهه خصومت، ایران امروز با ثبات ترین، قدرتمندترین و با نفوذترین کشور منطقه است و لذا پیشنهاد می کنم که آمریکا و اعراب به سیاست تقابل و خصومت با ایران خاتمه داده و یک دوره جدیدی بر مبنای تعامل وهمکاری را آغاز کنند.

در این اجلاس که بالغ بر یک هزار نفر از سیاستمداران فعلی و سابق آمریکا و جهان عرب حضور داشتند، موسویان با بررسی تغییرات ژئوپولتیک در منطقه اظهار داشت: اکنون اتحادیه عرب سقوط کرده ، برخی از متحدین آمریکا ساقط شده اند و برخی از کشورهای عربی در آستانه سقوط هستند.

وی تصریح کرد: آمریکا قادر به مدیریت بحران در خاورمیانه نیست، پروسه صلح اعراب و اسراییل بخاطر لجاجت های نتانیاهو و نه سیاست های ایران به شکست انجامیده و با این همه؛ منطقه با یک تهدید بزرگتری مواجه شده که آن هم جریان تروریستی افراط گرایی تکفیری ها به سرکردگی داعش است.

موسویان تاکید کرد: چنین وضعیتی به آمریکا و اعراب دیکته می کند که با ایران وارد تعامل و همکاری شوند و من اطمینان دارم که ایران برای چنین همکاری هایی سازنده آماده است.

سخنگوی سابق هسته ای ایران با اشاره به مذاکرات هسته ای قدرت های جهانی و ایران، گفت: اگر قدرت های جهانی خواهان یک توافقنامه ای در چارچوب معاهده بین المللی ان. پی. تی باشند، ایران در چارچوب مقررات بین المللی، این معاهده، توافق نامه پادمان، پروتکل الحاقی و ترتیبات فرعی که 1/3 ملاک هستند و هیچ چیز هم فراتر از آن وجود ندارد، هیچ مشکلی ندارد.

موسویان تصریح کرد: اما خواسته های فعلی قدرت های بزرگ در مورد محدودیت های برنامه هسته ای ایران تماما فراتر از معاهده ان. پی. تی است و مبنای حقوقی و بین المللی ندارد.

معاون پیشین سیاست خارجی شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به سوالی درمورد کارشکنی اعراب در بهبود روابط ایران و آمریکا گفت: دولت ایران به یک سیاست موازی دوگانه نیاز دارد، بهبود روابط با کشورهای عربی همسایه و در عین حال؛ به موازات حل و فصل مسئله هسته ای با آمریکا، در مورد ثبات و امنیت خاورمیانه نیز همکاری کند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری