کد خبر: ۹۰۳۰۹
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۳۹۳ - ۰۱:۲۴
تصویب یارانه ۴۵۰ میلیارد تومانی و افزایش قیمت خرید شیر خام به هزار و ۳۰۰ تومان موجب طرح زمزمه‌های افزایش حداقل ۶ درصدی قیمت‌ها توسط شرکت‌های لبنی شده است.
تصویب یارانه ۴۵۰ میلیارد تومانی و افزایش قیمت خرید شیر خام به هزار و ۳۰۰ تومان موجب طرح زمزمه‌های افزایش حداقل ۶ درصدی قیمت‌ها توسط شرکت‌های لبنی شده است.

پرداخت یارانه تکلیفی است که با افزایش نرخ شیر خام از هزارو 110به 1440تومان برای جلوگیری از تشدید سیر نزولی مصرف و افزایش قیمت لبنیات برعهده دولت گذاشته شد. اما به‌رغم تصویب یارانه 300میلیارد تومانی برای پرداخت مابه‌التفاوت نرخ شیر خام از فروردین تا تیر‌ماه امسال و سرنوشت مبهم این یارانه در 3ماهه دوم، دولت از تصویب 450میلیارد تومان یارانه برای نیمه دوم امسال و افزایش نرخ خرید شیر خام از هزارو 250به هزارو 300تومان خبر می‌دهد.

به گفته معاون وزیر جهادکشاورزی یارانه 450میلیارد تومانی خرید شیر خام از دامداران در 6ماهه دوم امسال تصویب شده و در حال ابلاغ است. عبدالمهدی بخشنده تأکید کرد که براساس این مصوبه صنایع لبنی موظف هستند از ابتدای مهر‌ماه هر کیلوگرم شیر خام را از دامداران 1300تومان خریداری کنند که با یارانه 140تومانی دولت از محل این مصوبه قیمت شیر خام در 6‌ماه دوم به 1440تومان می‌رسد.

این یارانه برای 6ماهه دوم امسال در حالی مصوب شده که رئیس انجمن صنفی گاوداران استان تهران با تأکید بر سردرگمی تولید‌کنندگان به‌دلیل ابهام در سرنوشت یارانه نرخ نیمه نخست امسال به خبرنگار ما اعلام کرد که از ابتدای امسال تا‌کنون هیچ یارانه‌ای بابت مابه‌التفاوت نرخ شیر خام به دامداران پرداخت نشده و اکنون نیز کارخانه‌های لبنی شیر خام را به نرخ هزارو 110تا هزارو 200تومان می‌خرند. احمد مقدسی افزود: دولت باید با الزام شرکت‌های لبنی به خرید شیر خام با قیمت مصوب هزارو 300تومانی، سرنوشت یارانه شیر خام در نیمه نخست امسال را مشخص کند.

رئیس انجمن صنفی شرکت‌های لبنی نیز ضمن اظهار بی‌اطلاعی از پرداخت یارانه شیر خام به خبرنگار ما اعلام کرد که تعیین نرخ شیر خام تابع نظام عرضه و تقاضا بوده وبراساس کیفیت شیر در هر شهر و استان متفاوت است. رضا باکری افزود: پرداخت یارانه شیر خام ارتباطی به شرکت‌های لبنی نداشته و اطلاعی از این موضوع ندارم. این در حالی است که مشاور شرکت صنایع شیر ایران با اعلام اینکه امکان افزایش قیمت خرید شیر خام توسط کارخانه‌های لبنی براساس تحلیل هزینه فایده وجود ندارد اعلام کرد: درصورتی که نرخ شیر خام از 1200به 1300تومان افزایش یابد، مسئولان باید با افزایش 6درصدی قیمت فرآورده‌های لبنی موافقت کنند.

حسین چمنی با بیان اینکه افزایش نرخ شیر خام قیمت تمام‌شده تولید فرآورده‌های لبنی را افزایش می‌دهد و شرکت‌های لبنی را وارد نقطه زیان می‌کند، افزود: شیرخامی که برای آن قیمت هزارو 200تومان تعیین شده بار میکروبی زیر 100هزار و چربی 3.2 درصد دارد و شرکت‌های لبنی نیز شیر با چنین کیفیتی را به قیمت بیش ازهزارو 200تومان خریداری می‌کنند اما متوسط نرخ کنونی خرید شیرخام توسط کارخانه‌ها به‌دلیل اینکه تمام شیر تولیدی کشور ممتاز نیست، پایین‌تر از هزارو 200تومان می‌شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری