کد خبر: ۹۰۰۵۸
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۳۹۳ - ۱۰:۵۰
۸۸ سناتور آمریکایی در نامه‌ای به «جان کری» درخواست کردند تا واشنگتن اقدامی را انجام دهد تا طی آن کنترل «غزه» را از حماس بگیرند و آن را به تشکیلات خودگردان فلسطین بدهند.
۸۸ سناتور آمریکایی در نامه‌ای به «جان کری» درخواست کردند تا واشنگتن اقدامی را انجام دهد تا طی آن کنترل «غزه» را از حماس بگیرند و آن را به تشکیلات خودگردان فلسطین بدهند.

به گزارش فارس به نقل از روزنامه آمریکایی «دیلی بیست»، 88 سناتور آمریکایی در نامه‌ای به «جان کری» وزیر خارجه آمریکا از دولت «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا درخواست کردند که «غزه» را از حماس بگیرند و آن را به تشکیلات خودگردان فلسطین بدهند.

در این نامه نوشته شده بود: ما باید از تلاش‌هایی که تشکیلات خودگردان را قادر می‌سازد تا قدرت واقعی در غزه را به دست آورد، حمایت کنیم. حماس به طور قطعی نشان داد که هیچ علاقه‌ای به صلح با اسرائیل ندارد و همچنین هیچ‌گونه دغدغه‌ای برای رفاه شهروندان غزه ندارد.

این نامه سناتورهای آمریکایی به جان کری توسط «کلی آیوت» سناتور جمهوری‌خواه و «باب کیسی» سناتور دموکرات در سنا توزیع شد.

این مقامات آمریکایی که به کشته شدن فلسطینیان بی‌گناه نوار غزه هیچ اهمیتی ندادند هم‌اکنون در نامه تصریح کردند که از کمک انساندوسنانه به غزه حمایت می‌کنند اما مخالف بازسازی غزه تا زمان خلع‌ سلاح حماس می‌باشند.

این سناتورهای آمریکایی در حالی چنین لفاظی‌هایی را مطرح کرده‌اند که در حملات اخیر رژیم صهیونیستی به نوار غزه، بیش از دو هزار فلسطینی که اکثر آنها غیرنظامیان و زنان و کودکان بودند، به شهادت رسیدند اما هیچ یک از مقامات آمریکایی نه تنها حاضر نشدند این اقدامات صهیونیست‌ها را محکوم کنند بلکه می‌گفتند که صهیونیست‌ها در دفاع از خود چنین حملاتی را صورت داده‌اند.

بر اساس این گزارش، سناتورهای آمریکا همچنین از کری خواستند تا تلاش کنند مانع آن شوند که «محمود عباس» رئیس‌ تشکیلات خودگردان فلسطین در نشست‌های بین‌المللی همچون دادگاه جرایم بین‌الملل، اسرائیل را به دلیل جنایات اخیر در نوار غزه هدف گیرد.

این نامه ادامه می‌دهد: تمامی فلسطینیان شایسته دولتی هستند که به دنبال ایمنی و رفاه آنها باشد نه آنکه از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده کند.

این مقامات آمریکایی در توجیه خواسته خود تصریح کردند: صلح واقعی بین اسرائیلی‌ها و فلسطینیان نیازمند یک شریک فلسطینی است که کنترل کرانه باختری و غزه را برعهده داشته باشد و بر توسعه و ثبات اقتصادی در هر دو منطقه متمرکز باشد و خلع سلاح غزه را بپذیرد. ما باید این فرایند را هم‌اکنون آغاز کنیم.

این اولین باری نیست که سناتورهای آمریکایی از کری می خواهند تا علیه حماس اقداماتی صورت دهد. در ماه مه سال جاری میلادی «مارک کرک» و «مارک روبیو» دو سناتور آمریکایی از کری درخواست کردند تا آشکارا اعلام کند که کمک‌های آمریکا به تشکیلات خودگردان در صورتیکه، دولت وحدت ملی آن با حماس نتوانند به شروط مفصلی که طبق قانون 2006 ضدتروریسم فلسطین تعیین شده پایبند باشد، قطع می‌شود.

در ماه سپتامبر 2011، بسته کمکی 192 میلیون دلاری به تشکیلات خودگردان توسط کنگره بعد از آن مسدود شد که تشکیلات خودگردان تلاش کرد تا عضویت سازمان ملل را به دست آورد که البته اعضای کنگره بعد از آن بودجه 40 میلیون دلاری برای تشکیلات خودگردان فلسطین ارائه کردند و تأکید داشتند که این بودجه برای ایجاد و تقویت بنیان‌های لازم برای دولت آتی فلسطینی ضروری است.

در آوریل 2012، «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا، این تصمیم کنگره برای بلوکه کردن کمک به تشکیلات خودگردان فلسطین را رد کرد و گفت که این کمک در جهت منافع امنیتی آمریکا است و برای آن حائز اهمیت است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری