کد خبر: ۸۹۴۳۷
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۳ - ۰۹:۴۵
مخاطبان شبکه «ای تی وی» ترکیه این روزها شاهد پخش تیزرهایی از سریال جدید این شبکه به نام «مارمولک» هستند. سریالی که به گزارش روزنامه وطن ترکیه با اقتباس از فیلم‌ «مارمولک» به کارگردانی کمال تبریزی که در‌ سال ٨٢ ساخته شد و حواشی بسیاری بر سر اکران آن به وجود آمد، ساخته شده است و به‌زودی از این شبکه به نمایش در خواهد آمد.

به گزارش شهروند، البته گفته می‌شد «مارمولک» کمال تبریزی هم اقتباسی از «ما فرشته نیستیم» به کارگردانی نیل جردن و با بازی رابرت دنیرو، شن پن و دمی مور بود که در‌سال ١٩٨٩ ساخته شده بود. فیلمی که درباره دو محکوم فراری از زندان بود که مجبور می‌شوند برای عبور از مرز، برای مدتی در یک شهر مرزی نقش کشیشان را بازی کنند.

فیلم‌ «مارمولک» نوشته پیمان قاسم‌خانی با بازی پرویز پرستویی درباره رضا مثقالی معروف به رضا مارمولک دزد سابقه‌داری است که بارها دستگیر و زندانی شده؛ او در حادثه‌ای مجروح می‌شود و به بیمارستان خارج از زندان منتقل می‌شود. در آن‌جا لباس یک روحانی بیمار را می‌رباید و در لباس روحانیت موفق به فرار از زندان می‌شود. او با مصونیتی که در لباس تازه پیدا کرده به یک شهرک مرزی می‌رود تا از این طریق و با گذرنامه جعلی از کشور خارج شود اما با همان روحانی‌ای که لباس او را ربوده اشتباه گرفته می‌شود و امامت جماعت محلی را برعهده‌اش می‌گذارند.

این فیلم اولین‌بار در بیست و دومین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد، چیزى که همه روى آن اتفاق نظر داشتند، رکورد شکنى‌اش در گیشه بود و کمتر کسى دردسرسازشدن آن را پیش‌بینى مى‌کرد. این‌که سازندگان «مارمولک» به شوخى با روحانیت پرداخته و به نوعى از خطوط قرمز گذر کرده بودند در ایام جشنواره چندان با واکنش‌هاى منفى مواجه نشد. با توجه به محبوبیت فیلم در میان تماشاگران جشنواره، سازندگان «مارمولک» تصمیم گرفتند تا در اولین فرصت فیلم را اکران کنند. کمى جرح و تعدیل هم روى فیلم اعمال شد تا مشکل براى نمایش عمومى پیش نیاید.

«مارمولک» با تمام اما و اگرها در دوم اردیبهشت در ۲۶ سینماى تهران اکران شد و پس از چندروز در شهرهاى مشهد، شیراز، اصفهان، زنجان، قزوین، کاشان و ارومیه نیز بر پرده رفت. «مارمولک» چنان با استقبال مردم مواجه شد که در سه روز اول صدمیلیون تومان فروخت. در حالى که تنها یک روز از نمایش «مارمولک» در مشهد مى‌گذشت، رئیس شعبه دادگسترى این شهر حکم توقیف فیلم را صادر کرد. دامنه واکنش‌ها به «مارمولک» روز به روز افزوده شد و به تدریج فیلم در دیگر شهرهایى که اکران شده بود نیز از پرده برداشته شد.  روحانیون بلندمرتبه زیادى هم به اظهارنظر درباره فیلم پرداختند، چنانکه در روز ۸ اردیبهشت امامان جمعه چند شهر در خطبه‌هاى نمازجمعه از مارمولک انتقاد کردند.

«مارمولک» به‌تدریج سینماهاى اکران شهرستانش را از دست مى‌داد اما نمایش فیلم همچنان در تهران دنبال مى‌شد و رکوردهاى تازه‌اى در زمینه فروش روزانه و فروش کل را از خود به‌جاى گذاشت. وقتى اصفهان هم «مارمولک» را از پرده برداشت، فیلم، دیگر در هیچ شهرى جز تهران روى پرده نبود و زمزمه مخالفت‌ها علیه فیلم همچنان ادامه داشت. فیلمى که خیلى زود از دایره سینماى ایران خارج و بحث و نظر درباره‌اش به سطح جامعه و تریبون‌هاى سیاسى، مذهبى کشیده شد. حالا شبکه «‌ ای تی وی» ترکیه این فیلم جنجالی سینمای ایران را مورد اقتباس قرار داده و باید منتظر باشیم تا ببینیم این سریال در ترکیه چه واکنش‌هایی به همراه خواهد داشت.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری