کد خبر: ۸۷۷۰۰
تاریخ انتشار: ۰۴ شهريور ۱۳۹۳ - ۲۳:۳۵
فلسطین غرق در جشن پیروزی؛
آتش‌بس طولانی مدت با میانجی‌گری مصر و با تن دادن رژیم صهیونیستی به خواسته‌های مقاومت رسما آغاز شد و مردم غزه با سردادن تکبیر و شلیک هوایی این پیروزی را جشن گرفتند.گروههای مقاومت و مقامات صهیونیستی با اعلام مواضعی آغاز آتش بس از ساعت هفت امشب (20:30 به وقت تهران) را تایید کرده اند.


آتش‌بس طولانی مدت با میانجی‌گری مصر و با تن دادن رژیم صهیونیستی به خواسته‌های مقاومت رسما آغاز شد و مردم غزه با سردادن تکبیر و شلیک هوایی این پیروزی را جشن گرفتند.

به گزارش پایگاه خبری اعتدال ، به نقل از اسکای نیوز عربی، محمود عباس در سخنانی کوتاه ضمن تشکر از نقش کلیدی مصر در انعقاد توافق آتش‌بس، تأکید کرد که این توافق از ساعت 19 به وقت محلی به اجرا گذاشته می‌شود.

در پی برقراری آتش‌بس، صدای تکبیر مردم نوار غزه در مساجد طنین‌انداز شد. به دنبال پیروزی مقاومت پس از 51 روز جنگ قهرمانانه، مردم غزه همچنین در کوچه و خیابان‌ها به جشن و پایکوبی پرداختند.

مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین گزارش داد، هزاران فلسطینی در غزه به خیابان‌ها آمده و پیروزی در جنگ را جشن گرفتند. آن‌ها با پخش شیرینی و جشن و پایکوبی، برای ابراز شادی و خوشحالی خود تیرهای هوایی شلیک کردند. همچنین مردم فلسطین در رام‌الله واقع نیز به خیابان‌ها آمده تا در جشن مردم و مقاومت غزه بر رژیم صهیونیستی شریک باشند.

در همین حال، عباس از اقدامات مصر و همه طرف‌هایی که با تلاش‌های خود به حصول این توافق و توقف تجاوزات کمک کردند، تشکر کرد.

بنا به گفته مسئولان فلسطینی توافقنامه آتش بس به بازگشایی کامل گذرگاه‌های غزه خواهد انجامید و به محاصره این منطقه پایان می‌دهد.

بر اساس این گزارش مسائل دیگر مانند احداث بندر و فرودگاه در غزه یک ماه پس از اجرای توافقنامه در مذاکرات غیر مستقیم پیگیری می شود.

به گفته مسئولان فلسطینی منطقه صید ساکنان غزه گسترش خواهد یافت و رژیم صهیونیستی نیز متعهد شده هیچ یک از رهبران مقاومت را ترور نکند یا تحت پیگرد قرار ندهد.

این توافق در نشست کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی به رای گذاشته شده و پیش‌بینی می‌شود اسرائیل نیز با آن موافقت کند.

منابع فلسطینی پیش از این اعلام کرده بودند که آتش‌بس جدید میان مقاومت و رژیم صهیونیستی از ساعت 19 به وقت محلی (20:30 به وقت تهران) آغاز می‌شود.

بنا به گفته مسئولانی در جنبش جهاد اسلامی گروه‌های مقاومت و رژیم صهیونیستی بر سر آتش‌بس طولانی مدت که دست کم یک ماه به طول می‌انجامد توافق کرده‌اند و این توافق رسما از ساعت 19 به وقت محلی اجرایی می‌شود.

شبکه تلویزیونی المیادین نیز گزارش داد، کانال 10 تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرده که اسرائیل با آتش‌بس موافقت کرده است. یک منبع اسرائیلی نیز به کانال 10 گفت، آتش‌بس از ساعت هشت امشب به اجرا در خواهد آمد.

 در همین حال "سامی ابوزهری" سخنگوی حماس در اظهاراتی تاکید کرد: مقاومت، رژیم صهیونیستی را در عمق سرزمینهای تحت اشغالش هدف قرار داد تا شکستش را به اثبات برساند.

وی افزود: بهای این پیروزی این است که راه آزادی قدس و کل فلسطین را فراهم می کند و ما هم اکنون یقین داریم که به قدس نزدیک تر شده ایم.

ابوزهری همچنین از کشته شدن دو نظامی ارتش رژیم صهیونیستی در آخرین حملات گروههای مقاومت فلسطین به شهرک اشکول خبر داد.

وی افزود: به صهیونیستها می گویم که پس از آغاز آتش بس با تصمیم حماس می توانند به منازل خود بازگردند.

همچنین پایگاه لبنانی العهد گزارش داد، در پی آغاز آتش بس نامحدود در غزه مردم فلسطین به جشن و پایکوبی پرداختند.

مردم فلسطین به ویژه در غزه در این جشن تاکید دارند پذیرش شرایط آتش بس توسط رژیم صهیونیستی پس از گذشت 51 روز از تجاوزات همه جانبه علیه غزه، پیروزی مقاومت محسوب می شود، به ویژه اینکه در این جنگ صهیونیستها هیچ دستاورد قابل ذکری غیر از کشتار زنان و کودکان فلسطینی نداشته اند.

جزئیات توافق  آتش بس نامحدود

 به گزارش اعتدال به نقل از مهر،"محمود عباس" نیز در اظهاراتی اعلام کرد: آتش بس نامحدود در غزه شامل ورود مواد غذایی، دارویی و مصالح ساختمانی به غزه (جهت بازسازی غزه) می شود.

وزارت خارجه مصر نیز با صدور بیانیه ای اعلام کرد: برای حفظ جان مردم بی گناه غزه و بر اساس پیشنهاد مصر (2014) و توافقات قاهره در سال 2012 طرف فلسطینی و اسرائیلی با آتش بس جامع و دو طرفه موافقت کردند. بر اساس این توافق گذرگاههای میان غزه و اسرائیل باز خواهد شد تا کمکهای بشردوستانه و مصالح ساختمانی جهت بازسازی غزه وارد این باریکه شود.

همچنین بر اساس این توافق مسافت مجاز برای صیادی در سواحل غزه برای فلسطینی‌ها به 6 مایل افزایش پیدا می کند.

میانجیگر مصری اعلام کرده است که مذاکرات غیر مستقیم میان دو طرف، برای رسیدن به توافق در موضوعات دیگر طی یک ماه آتی ادامه خواهد یافت.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری