کد خبر: ۸۶۸۰۲
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۳ - ۰۲:۱۹
به دنبال اعلام وصول استیضاح رضا فرجی دانا اسناد موثقی به دست آمده که طی آن برخی مدیران رسانه‌ای منتسب به اصولگرایان، نمایندگان مجلس، اعضای درجه اول خانواده برخی از وزرای دولت احمدی‌نژاد و نیز فرزندان روحانیون صاحب‌منصب در لیست بورسیه‌های غیرقانونی و تخلفات غیرقانونی در رابطه با وزارت علوم قرار دارند. طبق اسناد به یکی از دامادهای این نماینده مجلس بورس ادامه تحصیل در امریکا و به دیگر داماد وی بورس ادامه تحصیل در کانادا اعطا شده است.

 سرانجام پایداری‌ها کار خود را کردند و استیضاح وزیر علوم، اعلام وصول شد و حالا به رغم مخالفت گسترده جامعه دانشگاهی کشور، وزیر علوم باید روز چهارشنبه برای دفاع از خود به صحن مجلس برود. این قانون است و استیضاح حق نماینده است اما حق افکار عمومی نیز هست که بپرسد استیضاح چرا؟ قطعا دلیل اصلی استیضاح مدیریت عالمانه فرجی دانا بر وزارت علوم نیست. بسیاری از تحلیل گران، استیضاح را سیاسی قلمداد کرده اند و بر این عقیده هستند که افشاگری‌های حداقلی فرجی دانا درباره تخلفات گسترده در وزارت علوم، او را به مذبح استیضاح فرستاد. برخی نیز عطف به متن استیضاح نامه نمایندگان پایداری، دفاع جانانه فرجی دانا از حقوق دانشجویان بخصوص بازگرداندن محرومان از تحصیل به دانشگاه، را دلیل اصلی خشم اقلیت نمایندگان از فرجی دانا قلمداد می کنند.
 
به گزارش اعتدال، اما اکنون که استیضاح کلید خورده است، افکار عمومی می خواهد بداند ماجرای بورسیه دقیقا چه بوده و چه کسانی به صورت غیرقانونی بورس شده اند و دولت قبل قبل چه تخلفاتی داشته است؟ همان طور که انتظار می رفت به دنیال اعلام وصول استیضاح، رسانه ها تلاش کرده اند، به بخشی از این سوالات پاسخ دهند اما ابهامات آنقدر عمیق و پرونده آنقدر سنگین است که این تصاویر ارائه شده از واقعیت بزرگ تخلف، بسیار ناچیز و کوچک هستند. آنچه می آید دورنمای کوچکی از همین افشاگری ها است. احتمالا در روزهای آینده، صفحات جدیدی از آنچه اقلیت پایداری از آن هراس دارد، توسط رسانه ها رونمایی شود.
 
 
این «50 نفر» : که به استیضاح «دانا» آمده اند...
 
اسامی نمایندگان استیضاح کننده دکتر رضا فرجی دانا توسط سایت انصاف نیوز منتشر شد. 21 نفر(42 درصد) یعنی کمتر از نیمی از امضاکنندگان کسانی هستند که در انتخابات مجلس نهم در لیست «جبهه پایداری» حضور داشته اند.
 
اسامی امضا کنندگان نامه استیضاح وزیر علوم به این شرح است: 1- سیدمحمود نبویان نماینده تهران 2- زهره طبیب زاده نوری نماینده تهران 3- عبدالله سامری نماینده خرمشهر 4- سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی نماینده مشهد 5- سیدناصر موسوی لارگانی نماینده فلاورجان 6- محمد سلیمانی نماینده تهران 7- عطاءالله سلطانی صبور نماینده رزن 8- حسینعلی شهریاری نماینده زاهدان 9- محمدرضا آشتیانی عراقی نماینده قم 10- سلیمان عباسی نماینده گنبد کاووس 11- علی اکبر ناصری نماینده بابل 12- احمد سالک نماینده اصفهان 13- حسین آذین نماینده رفسنجان و انار 14- اسماعیل کوثری نماینده تهران 15- فاطمه آلیا نماینده تهران 16- سید مرتضی حسینی نماینده قزوین، آبیک و البرز 17- قاسم جعفری نماینده بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم و گرمه 18- علیرضا سلیمی نماینده محلات و دلیجان 19- عباس مقتدایی نماینده اصفهان 20- کمال علیپورخنک داری نماینده قائم شهر، سوادکوه و جویبار 21- موسی غضنفرآبادی نماینده بم، ریگان، فهرج و نرماشیر 22- محمدرضا امیری نماینده کهنوج 23- مفید کیانی نژاد نماینده ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان 24- محمدحسن آصفری نماینده اراک، کمیجان و خنداق 25- علی علیلو نماینده شبستر 26- محمدجواد نظری مهر نماینده کردکوی، ترکمن، بندرگز و گمیشان 27- سیدعلی محمد بزرگواری نماینده کهگیلویه و بهمئی 28- محمدصالح جوکار نماینده یزد و صدوق 29- علیرضا منظری توکلی نماینده بافت و رابر 30- سیدعلی طاهری نماینده گرگان 31- ابوالقاسم جراره نماینده بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی آباد و خمیر 32- ناصر سودانی نماینده اهواز 33- علی اصغر زارعی نماینده تهران 34- نصرالله پژمانفر نماینده مشهد 35- ابراهیم آقامحمدی نماینده خرم آباد 36- سیدمسعود میرکاظمی نماینده تهران 37- عبدالکریم جمیری نماینده بوشهر 38- حلیمه عالی نماینده زابل 39- احمد آرایی نژاد نماینده ملایر 40- بهرام بیراوند نماینده بروجرد 41- علیرضا زاکانی نماینده تهران 42- بیژن نوباوه وطن نماینده تهران 43- سیدحسین نقوی نژاد حسینی نماینده ورامین 44- حبیب آقاجری نماینده بندرماهشهر، امیدیه و هندیجان 45- الیاس نادران نماینده تهران 46- حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر، میمه و برخوار 47- احمد بخشایش اردستانی نماینده اردستان 48- مرتضی آقاتهرانی نماینده تهران 49- ابراهیم کارخانه نماینده همدان 50- جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد
 
***
 
نمایندگانی که نامه اسیتضاح را امضا نکردند اما...
 
برخی از نمایندگان، مانند محمدمهدی زاهدی، حمید رسایی، جبار کوچکی نژاد، روح الله حسینیان و مهرداد بذرپاش، علیرغم اینکه در یک سال گذشته در زمره مصاحبه کنندگان علیه وزارت علوم بودند، نامه استیضاح را امضا ننموده اند. کسانی که بعضا جزء محورهای رقم زدن استیضاح بوده اند...
 
شاید برنامه آنها این بوده که نام کسانی که خود در زمره ذی نفعان و متهمان مستقیم پرونده های تخلف هستند (زاهدی، کوچکی نژاد و بذرپاش) به میان نیاید تا شبهه در واکنش به قضیه بورسیه ها بودن استیضاح کمرنگ شود.
 
***
 
مسئولینی که بدون کنکور دکترا می‌گیرند + سند
 
پذیرش در آزمون دکترا آن هم در بهترین دانشگاه علوم انسانی کشور آرزوی بسیاری از جوانان این سرزمین است که شب ها بی خوابی میکشند و تلاش می کنند تا بدون فشار یک شاسی یا توصیه یک مسئول و با اتکا به نیروی خویش به مدارج عالی دست پیدا کنند...
 
به گزارش تعامل بر اساس فهرست منتشر شده توسط دانشگاه علامه اصغر بالسینی سردبیر روزنامه ایران و بنیامین شکوه فر مشاور و رئیس حوزه ریاست سازمان حج و زیارت از جمله افرادی هستد که بدون آزمون می توانند تحصیلات تخصصی خود در دانشگاه علامه طباطبایی (بهترین دانشگاه علوم انسانی کشور ) ادامه داده و به درجه دکترا نائل آیند
 
 از دیگر نام هایی که در این لیست می درخشد می توان به حمید رضا افراشته معاون مشاوران جوان رییس جمهور و داماد پروین احمدی نژاد اشاره کرد افراشته که با درخواست 51 میلیاردی خود برای اجرای یک همایش در رسانه های معروف شد اکنون بدون آزمون دکترا در دانشگاه علامه طباطبایی پذیرفته شده است
 
 همچنینی طلوع ملاباشی فرزند محمود ملا باشی معاون دانشجویی وزارت علوم یکی دیگر از قبول شدگان بدون آزمون است که وی پیش از این با مدرک فوق لیسانس دانشگاه آزاد در رشته ی زبان آنهم در سال 88 و صرفاً با سابقه تدریس در یک آموزشگاه، موفق به عضویت در هیأت علمی گروه زبان دانشگاه معتبر علم و صنعت شده بود
 
 پذیرش در آزمون دکترا آن هم در بهترین دانشگاه علوم انسانی کشور آرزوی بسیاری از جوانان این سرزمین است که شب ها بی خوابی میکشند و تلاش می کنند تا بدون فشار یک شاسی یا توصیه یک مسئول و با اتکا به نیروی خویش به مدارج عالی دست پیدا کنند امیدواریم که این دوستان هم طبق ضوابط زیر که از قوانین وزارت علوم است وارد دانشگاه علامه شده و به تحصیل خود ادامه دهند
 
شرایط معرفی دانش‌آموختگان دوره کارشناسی ارشد در آزمون دکترا بدون کنکور :
 
دانش‌آموختگان دوره کارشناسی ارشد بدون شرکت در آزمون نیمه متمرکز دوره دکترای تخصصی از یکی از دو طریق ذیل می‌توانند به دانشگاه‌ها معرفی شوند: دانش‌آموختگانی که به لحاظ میانگین کل دوره با احتساب نمره پایان‌نامه (دفاع از پایان‌نامه با درجه عالی) جزء رتبه‌های اول تا سوم دانشجویان هم رشته و هم ورودی خود باشند، در صورت داشتن یکی از شرایطی شامل دارا بودن حداقل دو مقاله مستخرج از پایان نامه، دانشجویان نمونه کشوری در دوره کارشناسی ارشد دارای حداقل یک مقاله مستخرج از پایان‌نامه، رتبه اول المپیادهای علمی دانشجویی یا آزمون سراسری کارشناسی ارشد دارای حداقل یک مقاله مستخرج از پایان نامه، دارندگان نشان طلای کشوری المپیادهای دانش‌آموزی (موضوع مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی) دارای حداقل یک مقاله مستخرج از پایان نامه؛رتبه‌های اول تا سوم نهایی جشنواره‌های معتبر علمی (از قبیل خوارزمی، جوان خوارزمی، رازی و فارابی) در دوره کارشناسی ارشد با مشارکت حداقل 35 درصد، دارای حداقل یک مقاله مستخرج از پایان‌نامه می‌توانند بدون شرکت در آزمون کتبی نیمه متمرکز دوره دکترای تخصصی، از سوی سازمان سنجش در قالب چند برابر ظرفیت به دانشگاه‌ها معرفی می‌شوند.
 
گفتنی است، دانش‌آموختگانی که مشمول مقررات دریافت بورس بنیاد ملی نخبگان در دوره تحصیلی دکترای تخصصی هستند، بر اساس ضوابط و معیارهای مصوب وزارت به دانشگاه‌ها معرفی می‌شوند تا در صورت قبول در مصاحبه تخصصی، به صورت مازاد بر ظرفیت تعیین شده پذیرفته و مورد حمایت بنیاد مذکور قرار گیرند.
 
***
 
آغاز افشای تخلفات و روشن شدن چرایی استیضاح فرجی دانا
 
به دنبال اعلام وصول استیضاح رضا فرجی دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خبرنگار ایلنا با پیگیری خود به اسناد موثقی دست یافت که طی آن برخی مدیران رسانه‌ای منتسب به اصولگرایان، نمایندگان مجلس، اعضای درجه اول خانواده برخی از وزرای دولت احمدی‌نژاد و نیز فرزندان روحانیون صاحب‌منصب در لیست بورسیه‌های غیرقانونی و تخلفات غیرقانونی در رابطه با وزارت علوم قرار دارند.
 
در لیست بورسیه‌های غیرقانونی نام دو داماد وزیر ارتباطات دولت گذشته به چشم می‌خورد که وی هم‌اکنون از طراحان اصلی استیضاح وزیر علوم به شمار می‌رود.
 
طبق اسناد به یکی از دامادهای این نماینده مجلس بورس ادامه تحصیل در امریکا و به دیگر داماد وی بورس ادامه تحصیل در کانادا اعطا شده است.
 
مطابق بررسی‌های صورت گرفته در لیست بورسیه‌های غیرقانونی نام فرزند وزیر علوم دولت سابق دیده می‌شود که با معدل 13 از بورس نخبگان استفاده کرده و اکنون مشغول تحصیل در مقطع دکتراست.
 
همچنین خواهرزاده و داماد خواهر وی نیز موفق به دریافت بورسیه شده‌اند. در همین حال مطابق اسناد موجود به همسر وی نیز مجوز فعالیت یک مرکز آموزش عالی ویژه زنان در تهران داده شده است که مطابق قوانین موجود این امر یک تخلف قانونی به شمار می‌آید.
 
در ادامه بررسی‌ لیست تخلفات وزارت علوم دولت قبل خبرنگار ایلنا مطلع شد نام یکی از مدیران رسانه منتسب به جریان اصول‌گرا که این روزها با تمام توان پیگیر استیضاح وزیر علوم است، در این لیست وجود دارد.
 
این اطلاعات حکایت از آن دارد که این مدیر رسانه‌ای هم‌اکنون در حال تحصیل در مقطع دکترا در رشته مطالعات منطقه‌ای دانشگاه تهران است که به دلیل کبر سن طبق قانون شرایط استفاده از بورس را ندارد و ایلنا فقط به دلیل ملاحظات حرفه‌ای از ذکر نام این مدیر رسانه‌ای فعلا خودداری کرده است.
 
خبرگزاری ایلنا جزییات دیگری از تخلفات در وزارت علوم دولت گذشته را به دست آورده است که به تدریج آن را در اختیار افکار عمومی قرار خواهد داد.
 
 ***
 
همزمان با اعلام وصول استیضاح : افشاگری تازه در قضیه بورسیه های غیر قانونی
 
رئیس مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم آمار بورسیه‌های غیرقانونی دولت گذشته را 3702 نفر بیان کرد که پرونده 1080 نفرشان همچنان در ابهام است.
 
حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمدرضا رضوان طلب در گفت‌وگو با خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در مورد بورسیه‌های غیرقانونی اظهار کرد: بخشی از مشکلات این بورسیه‌ها، این است که طبق مقررات باید قبل از جایابی و شروع تحصیل، از مرکز جذب اعضای هیئت علمی هم درخواست تایید صلاحیت عمومی شود که این قانون در بسیاری از موارد رعایت نشده است.
 
وی با بیان اینکه وزیر علوم توصیه کرده با این قضیه تا حدی که امکان دارد با مسامحه برخورد شده و بورسیه‌ها تایید شدند، افزود: در حال حاضر یک آمار 3002 نفر و یک آمار 700 نفر بر سر زبان‌ها است که جمعا حدود 3702 نفر می‌شود که مشکل حدود هزار نفر آن‌ها تا کنون برطرف نشده و درمسیر برطرف شدن هم قرار نگرفته و همچنان ابهام درمورد آن‌ها وجود دارد.
 
رئیس مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم ادامه داد: مشکل 70 الی 80 نفر غیر قابل حل است زیرا اظهاراتی کردند که با مدارک آن‌ها مطابقت ندارد، اما آن زمان بنا بر این شده بود که این افراد به سرعت بورس شوند و در بعضی موارد به محض بورس کردن فرد هزینه بورسیه که 30 الی 40 میلیون تومان بود به حساب دانشگاه مربوط واریز شده است.
 
رضوان طلب با بیان اینکه بنا بر این است که به منافع ملی ضربه وارد نشود، اظهار کرد: برخی افراد هستند که مدارک خود را با معدل پایین اخذ کرده‌اند و این اصلا قابل توجیه نیست البته آقای وزیر دستور دادند تحصیل این افراد به هیچ وجه متوقف نشده و سعی می‌شود افراد تحصیل خود را به طرق مختلف ادامه دهند. یعنی برخی ملزم شدند هزینه تحصیل را خودشان پرداخت کنند.
 
رئیس مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم گفت: از طرف دیگر از آنجایی که امکان ماندگاری افرادی که به خارج از کشور بورس شدند، در آن کشورها وجود دارد، تحمیلی وارد نخواهد شد و اگر امکان تایید صلاحیت پرونده‌هایی که نزد ما آورده می‌شود وجود داشته باشد، آن‌ها را توجیه خواهیم کرد.
 
***
 
همزمان با بالاگرفتن احتمال وصول استیضاح؛ معاون وزیر علوم اعلام کرد : کوتاه نمی آییم
 
معاون پارلمانی وزارت علوم تحقیقات و فنآوری گفت:‌ شأن وزارت علوم، اعتقادات و باورهای ما و قول هایی که از سوی وزارت علوم به نمایندگان و مردم شریف ایرا ن در زمان اخذ رای اعتماد داده شد به ما اجازه هیچ نوع برخورد خارج از چارچوب قانونی و اخلاقی و یا کوتاه آمدن در اجرای برنامه های اعلام شده را نمی دهد.
 
دکتر نصیری قیداری با اشاره به اخبار منتشر شده مبنی بر اعلام وصول استیضاح وزیر علوم در روز سه‌شنبه اظهار کرد: مدیران وزارت علوم سعی و تلاش کرده‌اند تا دغدغه های نمایندگان مجلس را رفع کنند و در این زمینه نیز از هیچ کوششی فروگذار نکردند.
 
وی گفت: تمام موارد مطرح شده از سوی نمایندگان مورد بررسی کارشناسی قرار گرفته شد و اقدامات لازم در چارچوب قوانین اعمال شد.
 
معاون وزیر علوم در خاتمه تأکید کرد : اگرچه نمایندگان استیضاح کننده علیرغم تلاش و تعاملات صورت گرفته قانع نشدند اما در صورت اعلام وصول استیضاح بر اساس وظایف قانونی توضیحات لازم در چارچوب قوانین و مقررات به نمایندگان مجلس و ملت ایران ارائه خواهد شد.
 
***
 
پرده برداری از توصیه معاون وزیر برای بورسیه های غیرقانونی/ 20 میلیارد بن کارت کجا رفت؟
 
با توصیه یکی از معاونان وقت وزارت علوم، 700 نفر از افراد عضو برخی تشکل‌های به اصطلاح دانشجویی و سایر کسانی که با این مجموعه‌ها در ارتباط بوده‌اند برای استفاده از مزایای بورسیه معرفی شده‌اند.
 
به گزارش جماران ،خبرگزاری کار ایران " ایلنا" در ادامه افشای تخلفات وزارت علوم در دولت احمدی‌نژاد به اسناد متقنی دست یافته که براساس آن با توصیه یکی از معاونان وقت وزارت علوم، 700 نفر از افراد عضو برخی تشکل‌های به اصطلاح دانشجویی و سایر کسانی که با این مجموعه‌ها در ارتباط بوده‌اند برای استفاده از مزایای بورسیه معرفی شده‌اند.
 
پس از مطرح شدن بورسیه‌های غیرقانونی، یکی از نهادهای نظارتی با ورود به موضوع اعطای بورسیه به نورچشمی‌های دولت احمدی‌نژاد از ادامه تحصیل 300 نفر از افرادی که در دستگاه‌های دولتی شاغل بوده‌اند ممانعت به عمل آورده است. این دستگاه نظارتی از وزارت علوم خواسته تا بورس این افراد را متوقف کند چراکه مطابق قانون، کارگزاران دولت به صورت همزمان حق استفاده از بورس تحصیلی و اشتغال در دستگاه دولتی را ندارند.
 
جدا از تخلفاتی که وزارت علوم دولت قبل در حوزه آموزش و اعطای بورسیه تحصیلی به افراد خاص داشته است، خبرنگار ایلنا به اسنادی دست یافت که حکایت از تخلفات گسترده مالی در برخی از دانشگاه‌ها دارد. تنها طبق یکی از این اسناد، مبلغ 20 میلیارد ریال به یکی از دانشگاه‌های کشور ابلاغ اعتبار صورت گرفته است اما دانشگاه مزبور حق استفاده از این اعتبارات را نداشته و ملزم شده عین اعتبارات دریافتی را به صورت بن کارت در اختیار یکی از افراد مورد نظر مدیران وقت وزارت علوم قرار دهد که اکنون هیچ ردی از این بن کارت‌ها و محل هزینه‌ آنها وجود ندارد.
 
گفتنی است ایلنا اسناد متقنی از متخلفان آموزشی و مالی وزارت علوم دولت احمدی نژاد را در اختیار دارد که در روزهای آینده جهت روشنگری از جزئیات پشت پرده استیضاح فرجی دانا منتشر خواهد کرد.
 
***
 
اسامی آقازاده ها در فهرست بورسیه های خارج از روال
 
رئیس سازمان امور دانشجویان و معاون وزیر علوم با اشاره به آمار بورسیه‌های داخل و خارج پذیرش شده در سالهای اخیر آمار بورسیه‌هایی را که خارج از روال آیین نامه وارد دانشگاه‌ها شده‌اند را اعلام کرد.
 
به گزارش جماران به نقل از ایسنا، دکتر مجتبی صدیقی، امروز یکشنبه در نشستی خبری هدف از اعلام این آمار را حواشی ایجاد شده در ماه‌های اخیر در خصوص بحث بورسیه‌ها و بیان برنامه‌های حوزه بورس داخل و خارج عنوان کرد و گفت: کار اعزام دانشجو به خارج بر اساس قانون مصوب سال 64 مجلس شورای اسلامی و آیین نامه اجرایی آن انجام می‌شد که مسیر پیش بینی شده برگزاری آزمون برای داوطلبان بود.
 
وی افزود: در همان سالهای قدیم مسیر دیگری برای مربیان دانشگاه‌ها اضافه شد که شرایط آن شرایط علمی، امتیازات ارتقاء و شرط سنی بود.
 
رئیس سازمان دانشجویان با اشاره به تنظیم دستور العملی در سال 85 با توجه به عدم برگزاری آزمون، اظهار کرد: براساس این دستور العمل رتبه‌های ممتاز و دانشجویان المپیادی واجد شرایط می‌توانستند از طریق فراخوان متقاضی اعزام شوند که این دستور العمل به تایید وزیر وقت علوم نیز رسید و بر اساس آن از طریق سایت متقاضیان می‌توانستند اقدام کنند.
 
صدیقی خاطرنشان کرد: حدود دو سال بعد بندی به این دستور العمل اضافه شد و افرادی که دارای خدمات و فعالیت‌های برجسته فرهنگی و اجتماعی بودند می‌توانستند متقاضی اعزام شوند که به تدریج در سالهای اخیر این بند بیشترین متقاضیان را به خود اختصاص می‌داد.
 
وی با بیان اینکه داوطلبان علاوه برداشتن شرایط، نیاز به معرف نیز داشتند، تصریح کرد: معرفانی که پیش بینی شده بود معاون فرهنگی وزارت علوم، یک تشکل دانشجویی، مدیر کل بورس و اعزام و روسای دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی بودند که البته در اوایل فقط روسای دانشگاه‌ها معرف بودند؛ اما در سالهای بعد معرف‌های دیگری نیز به این دستور العمل اضافه شد.
 
رئیس سازمان دانشجویان افزود: براین اساس شرایط به گونه‌ای شد که اگر داوطلبی در گوشه‌ای از کشور از لحاظ علمی و اخلاقی مورد تایید بود؛ اما مورد تایید این معرفان قرار نمی‌گرفت، نمی‌توانست برای اعزام اقدام کند.
 
صدیقی با اشاره به آمار بورسیه‌های اعزام شده به خارج از کشور در سال‌های 85 تا 92 تصریح کرد: دراین سال‌ها، 729 نفر به خارج از کشور اعزام شدند که تعدادی از آنها شرایط این فراخوان را نداشتند.
 
صدیقی با بیان اینکه یکی از این موارد داشتن معدل حداقل 14 در مقطع کارشناسی و 16 در مقطع کارشناسی ارشد بود، گفت: از تعداد اعزام شدگان 73 نفر معدل کارشناسی زیر 14 و 70 نفر معدل کارشناسی ارشد زیر 16 داشتند.
 
وی با بیان اینکه امروز بورس خارج از کشور امتیاز بسیار بالایی است، اظهار کرد: امروزه برای بورس خارج حدود 600 میلیون تومان تا یک میلیارد تومان هزینه می‌شود.
 
رئیس سازمان دانشجویان با اشاره به مشکلات ارزی ایجاد شده از سال 89، تصریح کرد: از سال 89 بحث تبدیل قبولی‌های خارج به داخل مطرح شد که در سالهای آخر این موضوع تبدیل به یک روند شد.
 
صدیقی با بیان اینکه در این دستور العمل شرط معدل پیش بینی شده بود، گفت:‌ از سال 88 تا 92، 1884 مورد تبدیل بورس خارج به داخل داشتیم که به دانشگاه‌های کشور معرفی و با گرفتن پذیرش از دانشگاه‌ها مشغول به تحصیل شدند.
 
وی خاطر نشان کرد: از این تعداد 228 نفر معدل کارشناسی زیر 14 داشتند که هفت نفر آنها معدل زیر 12، 70 نفر معدل 12 تا 13، و 151 نفر معدل 13 تا 14 را دارا بوده‌اند.
 
رئیس سازمان دانشجویان همچنین با بیان اینکه معدل کارشناسی ارشد 305 نفر از تبدیل به داخل کنندگان نیز زیر 16 بوده است گفت: از این تعداد نیز 4 نفر معدل زیر 14، 54 نفر معدل 14 تا 15 و 247 نفر معدل 15 تا 16 داشته‌اند.
 
صدیقی خاطر نشان کرد: در پرونده 235 نفر از این افراد نیز معدلشان اعلام نشده که البته این موضوع در حال بررسی است.
 
وی با بیان اینکه دراین دستورالعمل حداکثر سن برای استفاده ازاین امتیاز33 سال پیش بینی شده بود، تصریح کرد: ازپرونده‌های موجود 325 نفر نیز فاقد شرط سنی بوده‌اند و 183 نفرهم در پرونده خود سند محضری برای تعهد خدمت نسپرده‌اند که البته این موضوع پیگیری می‌شود تا دانشجویان سند خود را ارائه کنند.
 
دانشگاه علامه بالاترین رتبه را در پذیرش بورس تبدیل به داخل دارد
 
معاون وزیرعلوم همچنین با بیان اینکه دانشگاه علامه طباطبایی بالاترین رتبه را در پذیرش بورس تبدیل به داخل دارد، گفت: از آمار اعلام شده 259 نفر در دانشگاه علامه پذیرش شده‌اند که البته دانشگاه‌های خوارزمی و گیلان نیز ظرفیت بالایی در پذیرش این دانشجویان داشته‌اند.
 
رئیس سازمان دانشجویان با بیان اینکه برای همه این دانشجویان باید مسیر گزینش نیز طی می‌شد، تصریح کرد: تقریبا نیمی از این افراد نظر گزینش یا هیئت مرکزی جذب را ندارند.
 
صدیقی همچنین با بیان اینکه برای دانشجویان بورسیه داخل علوم انسانی در کل مدت تحصیل 30 میلیون تومان و برای دانشجویان غیرعلوم انسانی 40 میلیون تومان به دانشگاه‌ها پرداخت می‌شود، اظهارکرد: وزارت علوم شهریه دانشجویان را تا پایان سال 92 پرداخت کرده است.
 
وی در ادامه سخنانش درباره روند پذیرش بورسیه‌های داخل در سالهای اخیر تصریح کرد: طبیعی است در این مسیر حضور آقازاده‌ها و منصوبان نیز پیدا می‌شود که اسامی این عده نیز وجود دارد. قرار بر این بوده که به دلسوخته‌های انقلاب توجه شود، اما در آن چارچوب افراد دیگری که معلوم نیست چه شرایطی داشته‌اند نیز از این امتیاز استفاده کرده‌اند.
 
صدیقی با بیان اینکه از نظر ما شرایط کیفی در آیین نامه مربیان به خوبی لحاظ نشده بود، اظهارکرد: بر اساس آیین نامه مربیان با یک سال سابقه اعم از رسمی، رسمی آزمایشی، پیمانی و حتی طرح سربازی نیز می‌توانستند متقاضی شوند که در پنج سال اخیر933 نفر از مربیان دانشگاه‌ها نیز از بورس استفاده کردند.
 
صدیقی افزود: این در حالی است که بحث ادامه تحصیل پیمانی‌ها باید حتما به تصویب هیئت امنای دانشگاه برسد و استفاده مربیان طرح سربازی از بورس نیز اصولا روند صحیحی نبوده است.
 
وی همچنین با اشاره به آیین نامه ایثارگران دانشگاه‌ها و وزارت علوم برای استفاده از بورس گفت: دراین آیین نامه شرط معدل کمی پایین‌تر یعنی معدل 13 در دوره کارشناسی و 15 در دوره کارشناسی ارشد لحاظ شده و شرط سنی نیز تا حداکثر 45 سال افزایش یافته است.
 
رئیس سازمان دانشجویان افزود: از این طریق نیز 185 نفر برای دکتری معرفی شده‌اند که در این جمع نیز، تعداد معدودی ضوابط و شرایط آیین نامه را نداشتند.
 
صدیقی با اشاره به اعلام آمار ورود 3000 دانشجوی بورسیه بدون آزمون به دانشگاه‌های کشور توسط خود و معاونانش اظهار کرد: عده‌ای در این باره تردید کردند اما با عددهایی که اعلام شد در صورتی که بورسیه‌های خارج را کنار بگذاریم با احتساب 933 مربی، 1884 تبدیل به داخل و 185 ایثارگر در مجموع 3002 نفر بدون آزمون از بورسیه دکتری داخل استفاده کرده‌اند.
 
وی خاطر نشان کرد: ما هیچ وقت نگفتیم که در پذیرش همه این افراد مشکل وجود داشته است؛ بلکه نکته‌ای که گفته شد این بود که 3000 نفر بدون آزمون وارد دانشگاه‌ها شده‌اند.
 
رئیس سازمان دانشجویان با بیان اینکه قرار شد ازآبان ماه سال 92 تا پایان سال گذشته تعهدی که درباره بورس ایجاد شده بود را با هر بخشنامه‌ای به آن پایبند باشیم، تصریح کرد: براین اساس افرادی که پرونده‌هایشان در دست اقدام بود کارشان طبق روال انجام شد و در این فاصله 196 دانشجو، 26 مربی و 22 ایثارگر از پرونده‌های قبلی به دانشگاه‌ها معرفی شدند.
 
رئیس سازمان دانشجویان با بیان اینکه تمام پرونده‌های تبدیل به داخل در مهلت قانونی یعنی تا پایان سال 92 که داشته به دانشگاه‌ها معرفی شده است و کسانی که توانسته‌اند در این مهلت پذیرش بگیرند کارشان انجام شد، اظهار کرد: البته برخی از دانشگاه‌ها مثل دانشگاه علامه طباطبایی در سالهای اخیر عجله زیادی داشتند و بعضا پیش از گرفتن نامه نهایی از وزارت علوم، دانشجویان را ثبت نام کرده‌اند و در حال حاضر که برای پرداخت شهریه آنها پیگری شد مشخص شد که این افراد نامه‌ نهایی وزارت علوم را نداشته‌اند.
 
تاکید نمایندگان مجلس بربرخورد با بورسیه‌های خارج از قانون
 
صدیقی افزود: بنابراین بر خلاف آنچه یکی از روزنامه‌ها نوشته بود که ما نبش قبر کردیم ما به هیچ وجه وارد بحث پرونده‌های گذشته نشدیم. البته در جلسه دو هفته قبل کمیسیون آموزش مجلس تاکید کرد که با مواردی که خارج از قانون و مقررات بوده برخورد شود.
 
وی با بیان اینکه در حال حاضر نهادهای نظارتی شامل سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات، نمایندگان خود را در سازمان دانشجویان مستقر کرده و مشغول بررسی پرونده‌ها هستند، تصریح کرد: تا کنون مواردی اعلام شده، اما ما منتظر نظرقطعی نهادهای نظارتی هستیم که تبصره‌های حقوقی نیز معلوم شود و اگر الزام قانونی برای ما وجود داشته باشد درباره آن نیز تصمیم می‌گیریم.
 
رئیس سازمان دانشجویان با تاکید براینکه تمامی کسانی که در سالهای اخیر از طریق بورس به طور قانونی وارد دانشگاه شدند، مطابق آیین نامه‌های مصوب انجام شده و هیچ مشکلی نخواهند داشت، اظهارکرد: برای جایابی این افراد نیز با آنها همکاری می‌کنیم که در این راستا بخشنامه‌ای را به دانشگاه‌ها فرستاده‌ایم که اگر این افراد مراجعه کردند و دانشگاه نیز نیاز داشت اعلام نیازشان را برای ما بفرستند و دیگر منتظر فراخوان نشوند. بنابراین نگرانی‌ها در مورد دانشجویان بورسیه که شرایط آیین نامه را داشته‌اند، بی‌جاست.
 
صدیقی با بیان اینکه تا امروز قریب به اتفاق این افراد در حال ادامه تحصیل هستند، گفت: بجز چند مورد کوچک که یک مورد نظر منفی هیئت مرکزی جذب بود که اقدام شد و یک یا دو دانشگاه نیز برای چند نفر ظرفیت نداشتند و در شروع تحصیل اعلام کردند که نمی‌توانند دانشجو را بپذیرند.
 
وی با اشاره به مسیر جدید بورس، اظهار کرد: در روند جدید نیز فکرکردیم همان مسیرقانونی یعنی آزمون و آیین نامه مربیان با بازنگری را دنبال کنیم. بر همین اساس اعلام کردیم که دانشجویانی که می‌خواهند از امکان اعزام استفاده کنند در آزمون سازمان سنجش شرکت کنند.
 
رئیس سازمان دانشجویان با بیان اینکه قراربود در این زمینه حرفی زده نشود، گفت: احساس کردیم اگر بحث نکنیم بدهکار نیز می‌شویم. بنابراین مسائل در حد واقعیات و تا حد امکان گفته شد؛ اما موارد خاص را معذوریم که اعلام کنیم.
 
صدیقی همچنین در پاسخ به سوالی درباره نحوه برخورد با دانشجویان و مسئولان متخلف اظهار کرد: برخورد با مدیران و افراد مسئول وظیفه نهادهای نظارتی است و به ما مربوط نمی‌شود، اما در مورد خود دانشجویان بعید می‌دانیم که نظر نهادهای نظارتی در خصوص مواردی که آیین نامه رعایت نشده قطع تحصیل باشد، اما باز باید بحث شود و ممکن است نظری برای هزینه‌های انجام شده برای دانشجویان داشته باشند.
 
وی همچنین با بیان اینکه سیاست ما توسعه فرصت‌های مطالعاتی است، اظهارکرد:‌ سیاست ما توسعه درست و هدفمند این فرصت‌هاست. یعنی دانشجویان دکتری ما بتوانند از یک فرصت شش تا 9 ماهه استفاده کنند.
 
رئیس سازمان دانشجویان با بیان اینکه سال گذشته بیش از 400 نفر برای فرصت‌های مطالعاتی اعزام شدند، تصریح کرد: در سالجاری این رقم تقریبا دو برابر شده و حدود 800 ظرفیت به دانشگاه‌ها اعلام شده است، اما در عین حال این نکته تاکید شده که برای پذیرش‌ها دقت بیشتری شود.
 
 
 
صدیقی افزود: به طور کلی گزارش‌ها درباره این دوره‌های کوتاه مدت خوب و مثبت بوده، اما ممکن است موارد انگشت شماری نیز وجود داشته باشد.
 
***
 
استیضاح؛ تاوان افشای بورسیه های غیرقانونی
 
رایزنی های وزارت علوم با نمایندگان استیضاح کننده ادامه دارد و اگر این گفت و گو ها نتیجه بخش نباشد، بعید نیست طرح استیضاح رضا فرجی دانا هفته آینده از سوی هیأت رئیسه مجلس اعلام وصول شود.
 
 وزیر علوم روز یکشنبه در جلسه ای شرکت کرد که دو نایب رئیس مجلس به همراه علیرضا زاکانی، محمد مهدی زاهدی و الیاس نادران در آن شرکت داشتند.
 
برخی نمایندگان مخالف دولت همچون جواد کریمی قدوسی و الیاس نادران در گفت و گوهایی بعد از این جلسه بر اصرار استیضاح کنندگان برای اعلام وصول آن تأکید کردند.
 
روح الله حسینیان از چهره های شاخص جبهه پایداری و امضا کنندگان استیضاح فرجی دانا هم «برخی انتصابات و همچنین بحث لغو بورسیه هایی در دولت گذشته که او قانونی می خواند» را از مهم ترین محورهای این استیضاح دانست.
 
عزل و نصب های انجام شده در وزارت علوم هر چند قانونی و بر اساس رویکردها و برنامه های اعلام شده توسط رئیس جمهوری برای حوزه آموزش عالی و دانشگاه ها صورت گرفته است، اما از همان ابتدا به مذاق برخی حامیان دولت قبل خوش نیامد و به همین دلیل یک کارت زرد به وزیر علوم دادند.
 
با وجود این، افشای برخی تخلفات صورت گرفته در وزارت علوم دولت قبل شائبه انگیزه و علت حذف فرجی دانا از وزارت علوم را تقویت کرده است. در پرونده یاد شده که در کمیته آموزش عالی مجلس در حال پیگیری است، ادعا شده مسئولان وزارت علوم دولت قبل ضوابط قانونی برای بورسیه کردن دانشجویان مقطع دکتری را رعایت نکرده و برخی دانشجویانی که معدل و سن آن ها اجازه بورسیه شدن را نمی داده، بورسیه گرفته اند.
 
افشای این تخلف که گفته می شود شامل حال 3000 نفر شده، انعکاس گسترده ای در رسانه ها یافت. به موازات اعلام این خبر و تأکید برخی مسئولان دولتی همچون معاون اول رئیس جمهوری بر پیگیری آن و ورود مجلس به بررسی آن، مخالفان وزیر علوم هم طرح استیضاح وی را کلید زدند.
 
به گفته برخی کارشناسان و نمایندگان مجلس، استیضاح یاد شده بیش از آنکه مرتبط با وظایف وزیر علوم باشد، تاوانی است که فرجی دانا برای افشای تخلفات دولت گذشته باید بپردازد.
 
نمایندگان موافق رسیدگی به بورسیه های غیر قانون هستند
 
حجت الله درویش پور عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان این که این استیضاح بیش از آن که راجع به عملکرد آموزشی وزارتخانه باشد، سیاسی است و مسائلی چون ورود این وزارتخانه به بحث بورسیه های دکترا دولت دهم را در برمی گیرد، به ایرنا گفت: اگر افرادی در دولت قبل به صورت غیرقانونی بورسیه شده اند و امروز وزارت علوم با آن برخورد کرده است، باید از این وزارتخانه تشکر کرد نه این که به خاطر آن وزیر استیضاح شود.
 
درویش پور افزود: با این حال طراحان استیضاح بر این باورند که برخورد وزیر با بورسیه های دولت قبل، اقدامی سیاسی است نه قانونی. زیرا کسانی در این بورسیه ها پذیرفته شده اند که از طیف حامیان دولت نهم و دهم بوده اند.
 
به گفته وی طراحان استیضاح می گویند حتی اگر بورسیه ها غیرقانونی بوده نباید این گونه در جامعه مطرح می شد. عضو کمیسیون آموزش تأکید کرد: برخلاف استیضاح کنندگان، بسیاری از نمایندگان بر این باورند که اگر افراد از طریق رابطه بازی در این بورسیه پذیرفته شده اند این حق وزارت علوم است که با آن برخورد کند. به گفته وی افرادی هستند که در موضوع بورسیه ها ذی نفع هستند برای همین از پیگیری موضوع در وزارتخانه رضایت ندارند.
 
جواد هروی دبیر کمیته آموزش عالی هم که موضوع بورسیه های غیر قانونی در کمیته تحت نظر وی در دست بررسی است در گفت و گو با ایران، بروز تخلفات قابل توجه در این پرونده ها را تأیید کرد و گفت: این که رعایت نکردن ضوابط از روی سهل انگاری بوده یا با قصد و نیت قبلی، در حال رسیدگی است. این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس که خود در زمان رأی اعتماد در مخالفت با فرجی دانا نطق کرده بود، طرح استیضاح وی را سیاسی و جناحی خواند.
 
مجید نصیر پور معاون نظارت و هماهنگی معاونت پارلمانی رئیس جمهور هم به مهر گفت: به اعتقاد دولت قسمت عمده ای از طرح استیضاح وزیر علوم خارج از حوزه اختیارات وی است و قسمت دیگر هم قبلا پاسخ داده شده است.وی با اظهار امیدواری برای نتیجه بخش بودن رایزنی های هیات رئیسه با نمایندگان افزود: پاسخ به نمایندگان را وظیفه خود می دانیم و نمایندگان هم باید این موضوع را در نظر بگیرند که استیضاح باید منطقی انجام شود.
 
**بررسی استیضاح در فراکسیون اکثریت
 
اصرار برخی از نمایندگان مخالف دولت بر استیضاح وزیر علوم به مفهوم پایان کار رضا فرجی دانا نیست. چه آن که رایزنی ها و برگزاری جلسات مشترک همچنان ادامه دارد و برخی چهره های وجیه و بزرگان مجلس درصدد هستند استیضاح کنندگان را قانع کنند. این استیضاح قرار است روز یکشنبه آینده در فراکسیون رهروان ولایت هم مورد بررسی قرار گیرد.
 
چنانچه توضیحات فرجی دانا در این جلسه قانع کننده باشد و سیاسی بودن این استیضاح برای اعضای فراکسیون محرز شود، اعلام وصول شدن و طرح آن در جلسه علنی هم چه بسا راه به جایی نبرد. کما این که اعضای فراکسیون رهروان در جلسه سؤال از وزرای نفت و امور خارجه هنگامی که قصد سیاسی سؤال کنندگان محرز شد، تمام قد به حمایت از زنگنه و ظریف برخاستند و مانع ارائه کارت زرد به این دو وزیر دولت شدند.
 
***
 
استیضاح فرجی دانا، دلواپسی بابت تحصیل دانشجویان ستاره دار یا افشای بورسیه های غیرقانونی؟
 
نمایندگان مجلس متقاضی استیضاح وزیر علوم پس از جلسه با این وزیر از توضیحات او قانع نشده‌اند. دو شرط نمایندگان مجلس برای عدم استیضاح وزیر علوم "اخراج دانشجویان ستاره‌دار که به دانشگاه بازگشته‌اند" و "اخراج افرادی که در فتنه ۸۸ فعال بوده و دستگیر هم شدند و هم اکنون در پست‌های کلیدی وزارت علوم سمت دارند" است.
 
دویچه وله نوشت: نمایندگان مجلس متقاضی استیضاح وزیر علوم پس از جلسه با این وزیر از توضیحات او قانع نشده‌اند. دو شرط نمایندگان مجلس برای عدم استیضاح وزیر علوم "اخراج دانشجویان ستاره‌دار که به دانشگاه بازگشته‌اند" و "اخراج افرادی که در فتنه ۸۸ فعال بوده و دستگیر هم شدند و هم اکنون در پست‌های کلیدی وزارت علوم سمت دارند" است.
 
به گزارش «تیک»، ناصر موسوی لارگانی گفته وزیر علوم کار خاصی نسبت به مطالبات متقاضیان استیضاح انجام نداده است.
 
به این ترتیب قرار است نمایندگان تا روز یک‌شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۳ تصمیم نهایی خود برای استیضاح وزیر علوم را اعلام کنند.
 
خبرگزاری "فارس" نیز نامه‌ای از گروهی موسوم به "بسیج دانشجویی دانشگاه تهران" خطاب به نمایندگان مجلس منتشر کرده که در آن آمده یکی از مهمترین چالش‌های اخیر وزارت علوم در چند ماه اخیر، نگرانی جدی در جهت بازگشت فضای دانشگاه‌ها به "دوران سیاه دوم خرداد و تبدیل گشتن دانشگاه به جولانگاه احزاب سیاسی است".
 
در همین زمینه و به گزارش خبرگزاری "ایلنا" علی محمد حاضری عضو "شورای مرکزی انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها" در دفاع از وزیر علوم گفته: «بزرگترین نقصان در عملکرد وزیر علوم نداشتن دلواپسی گروه دلواپسان است. بزرگترین جرم فرجی‌دانا زنده نگه‌داشتن امید در دانشگاه‌ها است».
 
این استاد دانشگاه افزوده درصورت عملی شدن استیضاح رضا فرجی‌دانا وزیر علوم "باید از این مسئله استقبال کند و برخی از ناگفته‌ها را مطرح کند".
 
پیش از این علی مطهری نیز به وزیر علوم توصیه کرد از فرصت استیضاح در مجلس استفاده کند و به افشای تخلف‌های دولت گذشته بپردازد.
 
ظاهرا شماری از امضاءکنندگان طرح استیضاح فرجی‌دانا بورسیه‌های غیرقانونی دوره احمدی‌نژاد هستند.
 
فرجی‌دانا دومین گزینه حسن روحانی برای تصدی وزارت علوم بود که پس از رأی اعتماد نگرفتن جعفر میلی‌منفرد به مجلس معرفی شد.
 
حجت‌الله درویش‌پورعضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز پیش‌تر اعلام کرد: «در اسامی بورسیه‌های غیرقانونی، نام برخی نمایندگان نیز وجود دارد و همین موضوع باعث فشار و استیضاح علیه وزیر علوم شده است.»
 
به گفته‌ی حجت‌الله درویش‌پور شماری از نمایندگان مجلس از اصرار وزیر بر غیرقانونی بودن بورسیه‌های یادشده برآشفته شده‌اند و می‌گویند این موضوع در گذشته اتفاق افتاده و نباید در شرایط حاضر دوباره به آن پرداخته شود.
 
***
 
ابعاد تکان دهنده از بورسیه‌ های غیرقانونی
 
متاسفانه از سال 75 که بورسیه‌ها انجام‌شده مواردی از تخلف دیده می‌شود اما بیشترین آن در دولت دهم است (دکتر رضا فرجی دانا وزیر علوم)
 
اعلام‌نشدن محور‌های استیضاح وزیر علوم، از سوی امضاکنندگان طرح، شایبه سیاسی‌کاری در روند استیضاح فرجی‌دانا را بیش از پیش تقویت کرده است. سیاسی‌کاری‌ای که نشان‌دهنده وجود پشت‌پرده‌هایی در این طرح استیضاح است.
 
در همین رابطه رسانه‌ها روز گذشته اقدام به انتشار اخباری کردند که حکایت از آن دارد، برخی مدیران رسانه‌ای منتسب به اصولگرایان، نمایندگان مجلس، اعضای درجه اول خانواده برخی از وزرای دولت احمدی‌نژاد در فهرست بورسیه‌های غیرقانونی و تخلفات غیرقانونی در رابطه با وزارت علوم قرار دارند.
 
ایلنا نوشت: خبرگزاری‌کار ایران اقدام به انتشار این گزارش کرده و می‌نویسد: «به‌دنبال اعلام وصول استیضاح رضا فرجی‌دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، با پیگیری خود به اسناد موثقی دست یافت که در فهرست بورسیه‌های غیرقانونی نام پسر و داماد وزیر ارتباطات دولت گذشته به چشم می‌خورد که وی هم‌اکنون از طراحان اصلی استیضاح وزیر علوم به شمار می‌رود. طبق اسناد این خبرگزاری، همچنین به داماد این نماینده مجلس بورس ادامه تحصیل در آمریکا و به پسر وی بورس ادامه تحصیل در کانادا اعطا شده است.
 
 انتشار این اطلاعات در شرایطی که پیش از این نیز زمزمه‌هایی از وجود نام برخی نمایندگان مجلس و وابستگان آنها در فهرست بورسیه‌های غیرقانونی به‌صورت غیررسمی شنیده می‌شد هنوز از سوی نهاد‌های رسمی مانند وزارت علوم تایید نشده است. همچنین مطابق بررسی‌های صورت گرفته در فهرست بورسیه‌های غیرقانونی نام فرزند وزیر علوم دولت سابق دیده می‌شود که با معدل 13 از بورس نخبگان استفاده کرده و اکنون مشغول تحصیل در مقطع دکتراست.
 
«همچنین خواهرزاده و داماد خواهر وی نیز موفق به دریافت بورسیه شده‌اند و در همین حال مطابق اسناد موجود به همسر وی نیز مجوز فعالیت در یک مرکز آموزش عالی ویژه زنان در تهران داده شده که مطابق قوانین موجود این امر یک تخلف قانونی به شمار می‌آید.
 
در ادامه بررسی‌ فهرست تخلفات وزارت علوم دولت قبل مطلع شدیم نام یکی از مدیران رسانه منتسب به جریان اصولگرا که این روزها با تمام توان پیگیر استیضاح وزیر علوم است، در این فهرست وجود دارد. این اطلاعات حکایت از آن دارد که این مدیر رسانه‌ای، هم‌اکنون، درحال‌تحصیل در مقطع دکترا در رشته مطالعات منطقه‌ای دانشگاه تهران است که به‌دلیل کبر سن، طبق قانون شرایط استفاده از بورس را ندارد. به دلیل ملاحظات حرفه‌ای از ذکر نام این مدیر رسانه‌ای فعلا خودداری کرده است.
 
بیشترین تخلفات در دولت دهم رخ داده است
 
انتشار این اسناد درحالی است که رییس کمیته آموزش عالی مجلس، از اتمام بررسی پرونده بورسیه‌ها در تمامی دولت‌های پیشین خبر داد و گفت: طبق بررسی‌ها بیشترین تخلف در زمینه بورسیه‌ها مربوط به دولت دهم است که گزارش نهایی آن به‌زودی از سوی کمیته به کمیسیون آموزش مجلس ارجاع داده می‌شود و با یادآوری طرح پیشنهاد بررسی پرونده بورسیه‌ها در تمامی دولت‌های پیشین، گفت: بررسی این طرح در کمیته آموزش عالی مجلس به اتمام رسیده و نتایج تحقیقات به‌زودی به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ارایه خواهد شد.
 
 نماینده مردم قائنات در مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: به‌ثمرنشستن استیضاح وزیر علوم و روی‌کارآمدن وزیری دیگر، تاثیری در پیگیری تخلف دانشجویان بورسیه نخواهد داشت. این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه مختومه‌شدن طرح بررسی پرونده بورسیه‌ها در تمامی دولت‌ها با استیضاح وزیر علوم، فرضی غیرممکن است، تصریح کرد: بررسی پرونده بورسیه‌ها تا حصول نتیجه ادامه خواهد داشت و هیچ موضوعی نمی‌تواند خللی در آن ایجاد کند.
 
وی با تاکید بر اینکه طبق بررسی‌های انجام شده بیشترین تخلف در پرونده دانشجویان بورسیه دولت دهم مشاهده شده است، افزود: متاسفانه از سال 75 که بورسیه‌ها انجام‌شده مواردی از تخلف دیده می‌شود اما بیشترین آن در دولت دهم است. هروی با بیان اینکه موضوع تخلف سه‌هزار دانشجوی بورسیه‌شده آن هم بدون آزمون، بر همگان مشخص است، افزود: 731نفر نیز بورس خارج از کشور هستند که بررسی پرونده این دانشجویان نیز تخلفاتی را نشان داده است.
 
 رییس کمیته آموزش عالی مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه نداشتن آزمون برای پذیرش بورسیه دانشجویان تخلفی است که حق تحصیل و پس از آن اشتغال را از دیگر افراد جامعه سلب کرده، گفت: برای احقاق حقوق جوانان و همچنین روشن‌‌شدن تخلفات علمی، این بررسی‌ها ادامه خواهد داشت.
 
منبع: چماران

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری