کد خبر: ۸۴۹۸۸
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۳۹۳ - ۱۴:۰۸
علی کریمی نامه نوشت و رفت
افتخارات علی کریمی از کسب عنوان بهترین بازیکن سال آسیا و درخشش او در بسیاری از رویدادهای ملی گرفته تا بازی‌های زیبای او برای باشگاه‌هایش به ویژه پرسپولیس تاییدی است بر اینکه یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال ایران از مستطیل سبز خداحافظی می‌کند.

نامزد سلطان دریبل جهان و مارادونای آسیا . اینها تنها بخشی از آن چیزی است که در جهان به علی کریمی نسبت داده و می دهند. بازیکنی که سایت اخبار "فوتبال" بلژیک از او با عنوان بزرگ‌ترین بازیکن تاریخ ایران یاد کرده است. حالا اما – هر چند خیلی زود – وقت خاموشی ستاره فوتبال ایران فرارسیده است. خودش معقتد است میخی بر دیوار کوبیده و دیگر کفش‌ها را آویخته است.


به گزارش خبرنگار ورزشی اعتدال این بازیکن پرآوازه ایرانی که با ۱۲۷ بازی و ۳۸ گل ملی، سومین بازیکن تیم ملی ایران از نظر تعداد بازی ملی و همچنین سومین گلزن برتر تیم ملی ایران به شمار می‌رود، در نامه خداحافظی اش از دنیای فوتبال نوشت :


خداحافظی همیشه تلخ و ناگوار است. جدایی از عشقی که تار و پود وجودت را در تصرف دارد، کار آسانی نیست. یک بار صرفا تحت تاثیر خداحافظی غریبانه مهدوی‌کیا تصمیمی احساسی گرفتم و فضای اندوه بار آن همه بی اعتنایی مرا از فوتبال بیزار کرد و خود را در پایان دیدم.
هر چند همین تصمیم احساسی و عجولانه باعث شد تا برخی‌ها همه چیز را تمام شده بدانند و مرا با دست خود به مسلخ ببرند. با توجه به شرایطی که در آن قرار دارم راهی جز ترک صحنه برایم نمانده. این تصمیم را در حالی که تمام وجودم را شک، تردید و اندوهی ناشناخته گرفته با مردم خوب و مهربان وطنم به اشتراک می گذارم... تصمیمی قطعی و برگشت ناپذیر.
از این پس هوادار متعصب برای تیم محبوبم پرسپولیس و تیم ملی کشورم خواهم بود. دوست دارم و این را وظیفه خود می‌دانم از تمامی سروران و مهرآفرینانی که من را از یک فوتبال خیابانی به میادین جهانی همراهی و مساعدت کردند تشکر کنم و البته تقاضا دارم تا اشتباهات و خطاهای این حقیر که در مقاطعی موجب آزردگی خاطر، نگرانی و رنجش احساسات پاکشان شده بخشیده و مورد عفو قرار دهند.
من علی کریمی هر چه دارم بعد از خدا از فوتبال و محبت مردم است که البته هرگز خود را شایسته این همه محبت و لطف نمی‌دانم چرا که در حقیقت قهرمان واقعی این مرز و بوم آنهایی هستند که به خاطر آرامش من و امثال من از آسایش و جان خود گذشتند تا این آرامش و آسایش نصیب ما شود. از همین رو با درود و سپاس به شهدا و جانبازان راه وطن و آزادی. این عزیزان را شایسته و لایق بالاترین ستایش‌ها می‌دانم.
اما از اینکه نتوانستم با پیراهن تیم محبوبم پرسپولیس فوتبال را ترک کنم اصلا ناراحت نیستم زیرا این اتفاق عجیبی نیست. هرگز تن به بازی خداحافظی که متاسفانه در فوتبال ما نوعی حرکت تشریفاتی، تبلیغاتی و بعضا ریاکارانه است نخواهم داد. بسیاری از بزرگان فوتبال ما بی سروصدا خاموش شدند و به گورستان فراموشی رهسپار گردیدند.
در خاتمه قلبا اعلام می‌دارم که با خداحافظی از فوتبال تمامی حوادث و حاشیه هایش را هم در همان زمین خاک کرده و آنچه در این مسیر برایم پیش آمده را تنها چالش‌ها ، رقابت ها و احساسات منطقی می دانم. و بالاخره کلام آخر باز با هواداران که همواره برایم اهمیت بالایی داشته و خواهند داشت: شما همیشه در قلب من خواهید بود. از احترامی که طی این سالها نسبت به من داشته اید لذت بردم و سپاسگزارم.
سرانجام باید از این خاک رفت ... خوشا آنکه پاک امد و پاک رفت
خاک پای تمام ایرانیان علی کریمی


 

 

 

 

 

خداحافظی ای که خیلی ها را از جمله فرهاد مجیدی - که او هم در اقدامی که همه اهالی فوتبال را غافلگیر کرد ، از استقلال خداحافظی کرده بود- را شوکه کرد.
فرهاد مجیدی در پیامی که به مناسبت خداحافظی علی کریمی از فوتبال در شبکه‌های اجتماعی انتشار داد، نوشت: "رقابت در کنار رفاقت با تو، برای من روزهای شیرینی را رقم زده است."
او در این پیام نوشت :
علی عزیز
جای امید است امروز دیگر اثری از متملقین و ناپاکان دیروز نیست و نسل مافیایی در فوتبال رو به انقراض است. پس آینده روشن است و متعلق به ستاره‌های پاک فوتبالی.
رقابت در کنار رفاقت با تو برای من روزهای شیرینی را رقم زده است. خاطراتی که همیشه آنها را به یاد دارم.
امیدوارم در کنار خانواده و بچه‌های دوست داشتنی‌ات موفق و تندرست باشی.
بدرود رفیق دوست داشتنی!
فرهاد مجیدی


واکنش های جهانی این خداحافظی هم در جای خود خواندنی است :


* سایت "گل" : کریمی ایستاد
- بخش فرانسوی سایت "گل" با اشاره به خداحافظی علی کریمی نوشت: ستاره سابق تیم ملی ایران روز گذشته در سن 35 سالگی برای همیشه از فوتبال خداحافظی کرد. او که سابقه بازی در تیم‌های مطرحی همچون بایرن‌ مونیخ و شالکه را در کارنامه خود داشت، طی 127 بازی با پیراهن تیم ملی ایران 38 گل به ثمر رساند.

* "کیکر" : بازیکن مورد علاقه ماگات خداحافظی کرد
- نشریه "کیکر" آلمان نیز درباره خداحافظی علی کریمی نوشت: بازیکن مورد علاقه فلیکس ماگات روز گذشته از فوتبال خداحافظی کرد. ماگات زمانی که هدایت بایرن‌ مونیخ را بر عهده داشت، علی کریمی را به این تیم آورد و در بازی‌های مهم او را به میدان فرستاد.

* "ژوگو" : کریمی کفش‌هایش را آویخت
روزنامه‌ "ژوگو" پرتغال با اشاره به خداحافظی علی کریمی نوشت: یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال ایران که سابقه بازی در تیم‌های مطرح همچون بایرن‌ مونیخ را در کارنامه خود داشت ، روز گذشته از فوتبال خداحافظی کرد. کریمی در سال 2004 به عنوان بهترین بازیکن قاره آسیا انتخاب شد و طی 127 بازی با تیم ملی ایران موفق شد 38 گل را به ثمر برساند.

* سایت اخبار "فوتبال" بلژیک: بزرگ‌ترین بازیکن تاریخ ایران خداحافظی کرد
سایت "اخبار فوتبال بلژیک" نیز به خداحافظی علی کریمی از فوتبال پرداخت. این سایت با معرفی علی کریمی به عنوان بهترین بازیکن تاریخ فوتبال ایران نوشت: این بازیکن 35 ساله روز گذشته از فوتبال خداحافظی کرد. این بازیکن تکنیکی در سال 1998 اولین بازی حرفه‌ای خود را برای "پرسپولیس" انجام داد.

او همچنین 33 بار پیراهن بایرن‌ مونیخ را بر تن کرد و توانست با این تیم آلمانی به قهرمانی در لیگ و جام حذفی آلمان برساند. کریمی همچنین در سال 2011 در مقطعی کوتاه پیراهن شالکه را بر تن کرد.

کریمی که 127 بازی ملی در کارنامه خود دارد در تیم‌های باشگاهی همچون الاهلی، قطر، السیلیه، استیل‌آذین و تراکتورسازی بازی کرده است.

* شبکه ورزش فرانسه: خداحافظی بازیکن باسابقه ایرانی
شبکه ورزش فرانسه نیز گزارشی درباره خداحافظی علی کریمی از دنیای فوتبال اعلام کرد: بازیکن با سابقه ایرانی در حالی از فوتبال خداحافظی کرد که در بیانیه پایانی خود عنوان کرد: "هواداران فوتبال همیشه در قلب او باقی می‌مانند" علی کریمی در کنار علی دایی و کریم باقری از مهم‌ترین بازیکنان تاریخ فوتبال ایران است.

آنچه در نامه کریمی به راحتی می شد احساس کرد ، احساسات فوتبالیست خوشنام و دوست داشتنی ای است که شاید دلش از خیلی ها هنوز هم گرفته اما به احترام مردمش همه چیز را در زمین مسابقه تمام شده می داند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری