کد خبر: ۸۴۸۰۶
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۳۹۳ - ۱۹:۱۴
سرانجام صخره استوار همچون باران تابستانی و سرب گداخته خواهد بود؟
اسرائیل با مصونیتی که در برابر جنایت علیه بشریت دارد؛ روز به روز بر دامنه وحشی گری علیه انسانیت می افزاید و با گذشت 12 روز از شروع درگیری ها بین حماس و اسرائیل؛ هر روز شاهد آماری جدید از جنایت و کشتار غیرنظامیان غزه هستیم.

منصوره عرضی در جمهوریت نوشت : با وجود تمام جنایاتی که رژیم صهیونیستی علیه کودکان و غیرنظامیان غزه مرتکب شده است؛ برای دفاع از حیثیت خود در برابر انتقاد تمامی مخالفان قتل و جنایت در سراسر دنیا؛ با نمایشی مضحک سعی دارد آبرویی برای خود جمع کند و نشان دهد اسرائیل هم معنای مبهمی از انسانیت را درک می کند.
از طرفی به کشتار کودکانی که در ساحل در حال بازی هستند دست می زند و بعد در نشست پارلمانی خویش؛ نمایندگانش به احترام کشته شدگان غزه یک دقیقه سکوت می کنند و به داستان کشتار کودکان لقب تراژدیک می دهند!

اسرائیل پیش از این اعلام کرده بود هدف او نابودی منابع تسلیحاتی حماس است. اما هیچگاه پاسخگوی این سوال نبود که کودکانی که در ساحل بازی می کنند چه شباهتی به سکوهای پرتاب موشک حماس دارند؟ آیا تشخیص این کودکان از نیروهای نظامی آماده به نبرد ممکن نیست؟

 
با حمله تانک‌ها و سربازان اسرائیلی از مرزهای شمالی به نوار غزه٬ حالا بحران خاورمیانه پیچیده‌تر از پیش شده و نمی‌توان پیش‌بینی کرد که تنش و درگیری نظامی چه زمانی متوقف خواهد شد٬ گرچه گفته می‌شود احتمالا دامنه حملات محدودتر از عملیات های گذشته خواهد بود و آن‌طور که یکی از مقامات اسرائیلی به رویترز گفته٬ هدف نهایی اسرائیل از این حملات٬ براندازی کامل حماس نیست.
دامنه جنایاتی که اسرائیل در غزة مرتکب می شود چنان گسترده است که رئیس جمهور آمریکا را وادار به اعتراف درباره دلخراش بودن این جنایات کرده است. اوباما گفت که "قلب همگی ما از خشونت‌ها خصوصا مرگ و جراحت تعداد زیادی غیرنظامی در غزة اعم از زن و مرد و کودک که در میان آتش‌بارها گرفتار شده‌اند به درد آمده است."

سرب گداخته؛
آخرین پیشروی زمینی اسرائیل در نوار غزه، به اواخر سال ۲۰۰۸ و اوایل سال ۲۰۰۹ باز می‌گردد که  اسرائیل نام سرب گداخته را روی آن گذاشته بود . در آن زمان، ۱۴۰۰ فلسطینی و ۱۳ اسرائیلی کشته شدند. این جنگ که به مدت 22 روز به طول انجامید از 27 دسامبر 2007 شروع و در 18 ژانویه 2009 آتش بس اعلام شد. هدف  این عملیات نیز ، جلوگیری از موشک‌پرانی به نواحی مرزی اسرائیل از نوار غزه عنوان شد. پس از پایان جنگ؛ اسرائیل و مصر با مسدود ساختن مرزهای فلسطین مانع کمک رسانی و ورود مواد غذایی و دارویی به  جنگ زدگان عزة شدند.

 
عملیات سرب گداخته ویرانی وسیعی در غزة برجای گذاشت

پیش از عملیات سرب گداخته؛ در ژوئن سال ۲۰۰۶ ارتش اسرائیل برای آزادی گیلعاد شالیط، نظامی اسیر این رژیم ، دست به عملیات نظامی گسترده‌ای زد که «باران تابستانی» نام داشت و  سنگین‌ترین درگیری در بیت حانون در شمال نوار غزه روی داد. محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در آن زمان، از شورای امنیت سازمان ملل برای متوقف کردن حملات کمک خواست. گیلعاد شالیط پنج سال بعد و در اکتبر ۲۰۱۱ در مبادله با صدها زندانی فلسطینی آزاد شد.

 

عملیات صخره استوار؛ مقامات تل‌آویو می‌گویند هدف از این عملیات "پایان دادن به موشک‌پرانی حماس به خاک اسرائیل از سرزمین فلسطین و بازگرداندن آرامش به این کشور است." آنها قصد دارند در عملیات زمینی "تونل‌هایی  از غزه به اسرائیل" که گفته می‌شود توسط نیروهای حماس برای گذشتن از دیوارهای حائل طراحی شده را از بین ببرند.
نیروهای اسرائیل که خبر آغاز حمله زمینی را ابتدا در اکانت توییتر خود منتشر کردند و می‌گویند حمله زمینی تا زمانی که توانایی حماس برای آغاز حملات علیه اسرائیل از بین برود ادامه خواهد داشت. هیچ جدول زمانی مشخصی برای عملیات که از شب پنج‌شنبه آغاز شده٬ ارائه نشده است. نخست‌وزیر اسرائیل در نشست اضطراری کابینه گفت، این تونل‌ها را نمی‌توان صرفا از طریق هوا هدف گرفت و سربازان ما به همین منظور پیشروی زمینی می‌کنند. او هم‌زمان تهدید کرد که جبهه نبرد علیه حماس می‌تواند وسیع‌تر شود.
به گزارش رویترز٬ نیروهای اسرائیلی دستور دارند تونل‌های طراحی‌شده توسط حماس در خاک غزه برای نفوذ به این کشور را نابود کنند.

 

تانک‌ها و تجهیزات سنگین نظامی اسرائیل از بیش از یک هفته پیش در نواحی مرزی با غزه مستقر شده بودند و ۴۰ هزار سرباز برای آغاز این عملیات نظامی در حالت آماده‌باش قرار داشتند. ارتش اسرائیل از زمان آغاز حملات، ۱۸ هزار نیروی دیگر را هم فراخوانده است.
پیش بینی می شود عملیات موسوم به صخره استوار نیز به سرانجام باران تابستانی و سرب گداخته منتهی شود. اینکه چقدر احتمال دارد طرفین میانجی گری شورای امنیت را بپذیرند هنوز مشخص نیست اما دست یابی به راهکار بلند مدتی که  اسرائیل  به دهه‌ها درگیری و اشغال پایان دهد، کاملا بعید به نظر می رسد.

نشست شورای امنیت برای بررسی بحران غزة
روز جمعه (۱۸ ژوئیه/۲۷ تیر) شورای امنیت برای بررسی اوضاع خاورمیانه تشکیل جلسه می‌دهد. بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل پس از اعلام عملیات زمینی اسرائیل خواستار آن شد که پیشروی‌ها به خاطر حفظ جان غیرنظامیان هرچه زودتر قطع شوند.
بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد قرار است امروز برای مذاکره درباره بحران غزه و پایان درگیری حماس و اسرائیل به منطقه سفر کند
سفر دبیرکل سازمان ملل متحد به منطقه در حالی اعلام می‌شود که تلاش‌های رییس‌جمهوری مصر برای ایجاد آتش‌بس میان حماس و اسرائیل ناموفق بوده است.
 شمار کشته‌ها در غزه در ۱۲ روز گذشته به بیش از ۳۱۰ نفر رسیده است. بیش از دو هزار و ۲۶۰ نفر هم زخمی شده‌اند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری