کد خبر: ۸۴۵۵۴
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۳ - ۱۸:۲۲
جنبش حماس موافقت اولیه خود را با طرح مصر برای آتش بس میان رژیم صهیونیستی و گروه‌های فلسطینی در نوار غزه اعلام کرد.

جنبش حماس موافقت اولیه خود را با طرح مصر برای آتش بس میان رژیم صهیونیستی و گروه‌های فلسطینی در نوار غزه اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، شبکه خبری اسکای نیوز عربی تاکید کرد که جنبش حماس موافقت اولیه خود را با طرح ارائه شده از سوی وزارت خارجه مصر برای برقراری آتش بس میان رژیم صهیونیستی و گروه‌های مقاومت در نوار غزه اعلام کرد.

پیشتر نیز کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی در نشستی که امروز (سه‌شنبه ) برگزار کرد، موافقت خود را با طرح مصر برای برقراری آتش‌بس میان این رژیم و گروه‌های فلسطینی در نوار غزه اعلام کرد.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا نیز با استقبال از موافقت کابینه رژیم صهیونیستی با این طرح مصر، حماس را به پذیرش این طرح ترغیب کرد.

در این طرح وزارت خارجه مصر آمده است که ساعت 6 روز 15 ژوئیه برای آغاز اجرای تفاهم‌های آتش‌بس میان دو طرف تعیین شده است تا ظرف 12 ساعت از اعلام این طرح مصر و پذیرش طرفین، آتش‌بس اجرا شود.

وزارت خارجه مصر اعلام کرد، قاهره ظرف 48 ساعت از آغاز اجرای این طرح با هیات‌های عالیرتبه از رژیم صهیونیستی و گروه‌های فلسطینی دیدار خواهد کرد تا درخصوص تثبیت این آتش‌بس بحث و گفتگو کند.

قاهره از رژیم صهیونیستی خواست تا به توقف تمام حملات خصمانه خود چه زمینی و دریایی و هوایی به نوار غزه پایبند باشد و دست به هیچ‌گونه عملیات زمینی به نوار غزه نزند و غیرنظامیان را هدف قرار ندهد.

در این طرح وزارت خارجه مصر آمده است که تمام گروه‌های فلسطینی در نوار غزه نیز باید به توقف تمام اقدامات خصمانه از نوار غزه به سمت اراضی اشغالی چه به صورت هوایی و چه زمینی و دریایی و زیرزمینی پایبند باشند و شلیک موشک‌ها و حملات خود را متوقف ساخته و غیرنظامیان را هدف قرار ندهند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در مراسم افطار ماه رمضان در کاخ سفید با استقبال از این طرح مصر مدعی شد: اسرائیل حق دارد از خود در مقابل حملاتی که "نابخشودنی است" دفاع کند.

در همین حال اتحادیه عرب نیز از تمامی طرف‌های ذیربط خواست تا از این طرح مصر حمایت کنند.

محمود عباس، ‌رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز از این طرح مصر برای برقراری آتش‌بس استقبال کرد و از تلاَش‌های مصر برای "حفاظت از مردم فلسطین" قدردانی کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری