کد خبر: ۸۴۴۳۳
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۳ - ۱۳:۴۷
غزه زیر آتش؛
هفت روز پیش ؛ تنش ها در ارتباط با قتل سه اسرائیلی و یک نوجوان فلسطینی چنان اوج گرفت که حتی دیدار نتانیاهو با پدر محمد ابوخضر و دلجویی از او و دستگیری 6 یهودی نژاد پرست به جرم قتل و سوزاندن جوان 16 ساله فلسطینی؛ نتوانست شعله های خشم دو ملت را فرونشاند. شعله های خشم فلسطین و موشک پرانی های اسرائیل و حماس به یکدیگر به جنگی بدل شد که ارتش رژیم صهیونیستی به آن لقب " صخره استوار " داده است. مسلمانان فلسطینی که همچون کوهی پایدار در برابر این حملات و گرسنگی و تشنگی ماه رمضان در تابستان ایستادگی می کنند؛ نام این عملیات ضد صهیونیستی را بنیان مرصوص نامیده اند.
منصوره عرضی در جمهوریت نوشت : هفت روز است که آتش بین غزه و تل آویو در جریان است.  هشت سال قبل درست در چنین روزهایی، ماه جولای سال 2006نبردی 33 روزه بین همین رژیم و ارتش حزب الله  لبنان درگرفت. این روزها برای لبنانی ها و فلسطینی ها  یادآور شهدای بسیاری از جنوب و شمال غرب لبنان است. شهدایی که به مسلمانان لبنان و فلسطین یادآوری می کند؛ نه تنها برخورد ها و عکس العمل های اسرائیل درباره این دو سرزمین همانند است ، بلکه اهداف و تمایلات او هم یکسان می باشد.

اسرائیل که از روز سوم این جنگ؛ توسط موشک های حماس با صحنه هایی غیرقابل پیش بینی  از مقاومت ملت فلسطین روبرو شده ؛ ادعا می کند تاجایی به نبرد ادامه خواهد داد که موجودی تسلیحات حماس به صفر برسد و زمین فلسطین را برای همیشه از وجود حماس پاک کند. نخست وزیر رژیم صهیونیستی ادعا کرده هیچ تاریخی را برای پایان دادن به این جنگ نمی تواند تعیین کند و تا نابودی حماس دست از ویرانگری نخواهد کشید.
نتانیاهو که اکنون با حمله به منازل مسکونی و کشتار کودکان و زنان مورد انتقاد تمامی سازمان های مدافع حقوق بشر است، پیشتر اظهار کرده بود؛ اسرائیل به مناطق مسکونی فلسطین نزدیک نخواهد شد و هدف او ریشه کن کردن سازمانهای حماس و جهاد اسلامی است ، اما اکنون مدعی شده رزمندگان مقاومت پشت غیرنظامیان سنگر گرفته اند و انبارهای اسلحه را در ساختمان های مسکونی و در مساجد و مدارس پنهان می کنند و بیمارستان ها را به ستاد فرماندهی جنگی خود مبدل ساخته اند و اسرائیل در صدد تخریب آنهاست نه غیرنظامیان!
 

صبح روز شنبه (۱۲ ژوئیه/۲۱ تیر)، حمله هوایی به مسجدی در غزه ، جان دستکم ۷ نفر را گرفت. این خبر را اشرف الغیدره، سخنگوی نیروهای محلی امدادی اعلام و تایید کرد.
نیروی هوایی اسرائیل، بامداد شنبه به دستکم ۶۰ هدف در نوار غزه حمله کرد. دو دخترنوجوان در اصابت بمب به یک مرکز نگهداری معلولان غزه جان خود را از دست دادند.
ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل روز جمعه (۱۱ ژوئیه/۲۰ تیر) اعلام کرد که حملات هوایی اسرائیل می‌تواند نقض قوانینی به شمار رود که هدف گرفتن غیرنظامیان را ممنوع ساخته است. پیلای گفت گزارش‌هایی عمیقا "نگران‌کننده‌" دریافت کرده که نشان می‌دهد بسیار از تلفات انسانی در نوار غزه، از جمله کشته شدن کودکان، ناشی از حمله به خانه‌های مسکونی بوده‌اند.
 

اسرائیل، بی اعتنا به درخواست شورای امنیت برای تحقق آتش بس؛ حملات خود به نوار غزه را شدت بخشیده است. فرمانده ارتش این کشور می‌گوید آماده دستور است تا نیروهای تحت فرمان خود را وارد عملیات زمینی کند.
ارتش رژیم اشغالگر قدس همچنین برای نخستین بار از آغاز این دور از تنش و درگیری٬ در ساعات آغازین دیروز؛ یکشنبه (۲۲ تیر/ ۱۳ ژوئیه) نیروی زمینی ارتش خود را وارد غزه کرده تا بتواند به مناطق مورد استفاده برای پرتاب موشک در خاک فلسطین حمله کند.
این نخستین باری است که در جریان این دور از حملات٬ نیروی زمینی ارتش اسرائیل وارد نوار غزه شده است. با این حال خبرگزاری رویترز اعلام کرده که عملیات مورد نظر توسط کماندوهای نیروی دریایی و نیروهای ویژه انجام شده و نمی‌توان آن را نشانه‌ای از آغاز یک حمله زمینی گسترده دانست.
در مقابل٬ حماس اعلام کرده نیروهایش با حمله به نیروهای اسرائیلی به آنها اجازه فرود در خاک غزه را ندادند. اسرائیل می‌گوید حمله زمینی گسترده به غزه همچنان گزینه‌ای باز است و ۲۰ هزار نیروی نظامی برای آغاز این حمله در حالت آماده‌باش به سر می‌برند.
تاکنون اکثر حملات اسرائیل هوایی بوده و بیش از ۱۲۰۰ نقطه را در غزه هدف قرار داده است. گفته می‌شود حماس هم تا کنون بیش از ۷۰۰ موشک به سوی اسرائیل پرتاب کرده و نقاطی را هدف قرار داده که پیش‌تر در محدوده برد این موشک‌ها نبوده‌اند.
حملات موشکی حماس تا حد زیادی با بهره‌گیری از سیستم دفاع ضدموشکی «گنبد آهنین» که از طرف آمریکا در اختیار اسرائیل قرار گرفته٬ خنثی شده و تاکنون تلفات  چشمگیری از این حملات گزارش نشده است. با وجود اینکه  اسرائیل روز شنبه هشتمین سیستم «گنبد آهنین» را هم به مدار دفاعی خود افزود؛ اما هنوز نگرانی و ترس در شهرهایی چون تل آویو موج می زند. روزی چندبار آژیر خطر در این شهرها به صدا در می‌آیند و مردم سراسیمه خود را به پناهگاه‌ها و نقاط امن می‌رسانند.
بر اساس آخرین آمارهای منتشر شده تا دیروز٬ بیش از 160 تن از فلسطینی‌ها در جریان بمباران‌هایی که از پنج روز پیش آغاز شده٬ شهید شده‌اند. مقامات فلسطینی می‌گویند بخش بزرگی از قربانیان (بیش از دو سوم) از میان غیرنظامیان بوده‌اند. گفته می‌شود ۱۳۵ نفر از قربانیان غیرنظامی و ۳۰ کودک بوده‌اند.
 

گردان‌های عزالدین قسام، شاخهٔ نظامی حماس، اعلام کرده است که پرتاب موشک به مناطق اسرائیلی ادامه خواهد یافت. در همین رابطه شب گذشته نیز پرتاب موشک به اسرائیل ادامه یافت.
دوموشک جدید نیز از لبنان به شمال اسرائیل پرتاب شده‌اند. گفته می‌شود روز شنبه چند موشک هم از نواحی مرزی لبنان به سوی اسرائیل پرتاب شده که ارتش این کشور به آن واکنش نشان داده است. حماس مسئولیت این حملات موشکی را به عهده گرفته است.
نتانیاهو ادعا می کند مبتکر و آغازگر این حملات نبوده و حماس دفاع از خویشتن را امری واجب می داند.
رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، در گفتگویی تلویزیونی با شبکه لبنانی«المیادین» گفت: مهم نیست که مناقشه را چه کسی آغاز کرده، مهم در حال حاضر حفظ جان افراد است.
محمود عباس از طرفین درگیری خواست که حملات خود را پایان دهند و به آتش‌بس توافق شده در سال ۲۰۱۲ بازگردند. او تاکید کرد که راه حل سیاسی، تنها راه غلبه بر شرایط کنونی است. محمود عباس اسرائیل را نیز متهم کرد که با ساخت شهرک‌های یهودی‌نشین، مذاکرات صلح خاورمیانه را به شکست کشانده است.
اتحادیه عرب نیز در نظر دارد روز دوشنبه در قاهره در نشستی ویژه به بررسی درگیری در نوار غزه و راهکارهایی برای پایان آن بپردازد.
دبیرکل سازمان ملل نیز پیش از این هشدار داده بود که جنگ میان اسرائیل و فلسطینی‌ها می‌تواند کل منطقه را تهدید کند. بان‌کی‌مون، خطاب به اسرائیل گفته است: استفاده بیش از اندازه از زور و به خطر انداختن زندگی غیرنظامیان قابل تحمل نیست.
همچنین ؛ رئیس جمهور آمریکا در تماسی تلفنی با نخست وزیر اسرائیل از او خواسته مانع گسترش نزاع در خاورمیانه شود. اوباما گفته که ایالات متحده آماده میانجی‌گری در کشمکش کنونی است. از جمله گزینه‌های پیشنهادی اوباما، بازگشت به توافق آتش‌بس طرفین در سال ۲۰۱۲ است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری