کد خبر: ۸۳۶۹۹
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۳۹۳ - ۰۱:۲۵
فیلم مستند و کتاب جاویدالاثر «سیدمحسن موسوی» یکی از چهار دیپلمات ربوده شده توسط رژیم صهیونیستی تولید و نگارش می‌شود.

به گزارش اعتدال به نقل از خبرگزاری فارس، همزمان با سی و دومین سالروز ربوده شدن جاویدالاثر «سیدمحسن موسوی» توسط رژیم صهیونیستی طی مراسمی کلید تولید فیلم مستند و نگارش کتاب از زندگی این جاوید‌الاثر در خبرگزاری فارس زده شد.

در این مراسم که با حضور مریم مجتهدزاده همسر جاویدالاثر «سیدمحسن موسوی» و فرزند وی، عاطفه تلقانی کارگردان این مستند، مرضیه وزیری‌مقدم نویسنده کتاب زندگی‌نامه این دیپلمات، حمید داودآبادی نویسنده کتاب «کمین جولای 82»، حسین جودوی سردبیر سایت جامع دفاع مقدس و جمعی از اهالی رسانه برگزار شد، هنرمندان به شرح تولیدات این آثار پرداختند.

عاطفه تلقانی کارگردان مستند زندگی جاوید‌الاثر «سیدمحسن موسوی» که پیش از این آثاری همچون «راز گل‌آقا»، «تاریخ مطبوعات» و کتاب «صلح در اکتبر 2003» ارائه داده است، اظهار داشت: در این مستند 60 دقیقه‌ای به زندگی جاویدالاثر موسوی از کودکی تا زمان ربوده شدن و وقایع بعد از آن به روایت همسر، فرزند، خانواده و دوستان خواهیم  پرداخت.

مرضیه وزیری‌مقدم نویسنده کتاب زندگی‌ جاویدالاثر «سیدمحسن موسوی» نیز بیان داشت: 32 سال زمان زیادی است برای انتظار؛ آن هم برای یک همسر؛ چگونه می‌توان سه دهه انتظار را به قلم و تصویر کشید و امیدوارم با مدد الهی و کمک دوستان بتوانیم آنچه که شایسته معرفی آقای موسوی و لحظات انتظار خانم مجتهدزاده است، به تحریر 4کشیده شود.

وی ادامه داد: این کتاب در 14 دفتر از کودکی جاویدالاثر سیدمحسن موسوی تا پیگیری‌های خانواده از وضعیت وی و همچنین برگزاری همایش‌ و مراسم‌هایی پیرامون این دیپلمات نگارش می‌شود.

مریم مجتهدزاده در مراسم گرامیداشت جاویدالاثر «سیدمحسن موسوی» که عصر امروز در خبرگزاری فارس برگزار شد، ضمن قدردانی از این خبرگزاری، مبنی بر اهتمام بر برگزاری چنین مراسمی اظهار داشت: بعد از 32 سال وقتی می‌بینیم دختران و پسران جوان موضوع مربوط به چهار دیپلمات ربوده شده توسط رژیم اسرائیل را پیگیری می‌کنند، احساس رضایتمندی داریم و خوشحالیم از اینکه ارزش‌ها هر روز بیشتر از قبل استمرار دارد.

وی ادامه داد: در ساخت مستند و نگارش کتاب از زندگی «سید محسن موسوی» بنده به همراه سید رائد، خواهران و دوستان سیدمحسن راوی این مستند خواهند بود و قرار است که به شخصیت این عزیز پرداخته شود.

مجتهدزاده بیان داشت: اسارت چهار دیپلمات ایرانی سند زنده‌ای از عدم پرداختن جوامع بین‌المللی به حقوق بشر و عملکرد آنها برخلاف عرف دیپلماتیک و شعارهایشان است. در صورتی که وقتی فردی از غربی‌ها به اسارت گرفته می‌شود آنها به هر وسیله‌ای سعی دارند تا شرایط آزادی آن فرد را فراهم کنند. این در حالی است که تا سه سال گذشته پرونده‌ای در سازمان ملل برای پیگیری سرنوشت چهار دیپلمات ایرانی ربوده شده توسط رژیم صهیونیستی تشکیل نشده بود حتی در خیلی از نوشته‌های غربی از این دیپلمات‌ها به عنوان گروگان‌های فراموش شده یاد می‌کردند.

وی خاطرنشان کرد: سید محسن برای حضور در لبنان انگیزه زیادی داشت و زمینه‌سازی این حضور توسط امام موسی صدر و شهید چمران فراهم شده بود لذا او دنبال استمرار فعالیت در لبنان بود. در واقع اینها با حضور در لبنان می‌خواستند انقلاب را نشر دهند. انقلابی که به دور از الگوهای شرقی و غربی بود.

همسر جاویدالاثر «سید محسن موسوی» یادآور شد: سید محسن بر این اعتقاد داشت و می‌گفت «فکر نکنید که دوران مبارزه تمام شده است. دشمنان با تمام وجود مانع این انقلاب می‌شوند عطر این انقلاب مستضعفان جهان را جذب می‌کند». او حتی بعد از جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق علیه ایران می‌گفت «باید همیشه آماده باشیم و نخوابیم».

وی ضمن اشاره بر تأکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر استخراج گنج از جنگ، بیان داشت:‌ در بحث شناساندن شهدا و رزمندگان و جانبازان باید تلاش بیشتری کنیم،؛بنده اذعان می‌دارم که در بحث معرفی شخصیت همسرم به عنوان یک الگو سستی کردم و باید سبک زندگی این افراد را در برنامه‌های اصلی خود قرار دهیم؛ کسانی که به تمام دستورات اسلام عمل می‌کردند و جالب اینجاست که بنده هیچ نقطه ضعیفی در زندگی سید محسن ندیدم او عبادت‌ها، رسیدگی به امور مسلمین، مدیریت، خانواده و مسایل علمی را در کنار هم داشت.

مجتهدزاده با اشاره به آخرین جمله جاویدالاثر «سید محسن موسوی» گفت: او در آخرین جمله خود که مکتوب نزد من است، نوشته بود «سرنوشتی برای من اتفاق می‌افتد که نه زنده‌ام و نه شهیدم» ان شاءالله که سید محسن زنده و در اسارت رژیم صهیونیستی است.

وی بیان داشت: بنا به سفارش سیدمحسن، ما تا آخرین لحظات عمر پدر و مادر ایشان در کنار والدینش بودیم؛ مادر سیدمحسن می‌گفت «شما بوی پسرم را می‌دهید» حتی بارها ‌خواستیم به مشهد برویم مادر محسن از این کار ممانعت ‌کرد و ‌گفت «در کنارم بمانید وقتی که شما نیستید احساس می‌کنم محسن هم نیست». مادر سید محسن 25 سال انتظار آمدن و خبری از فرزندش را کشید؛ او در تمام این سال‌ها در سرمای زمستان بخاری را روشن نمی‌کرد و همچنین در گرمای تابستان کولر را روشن نمی‌کرد؛ چون می‌گفت نمی‌‌دانم سید محسن الآن در چه وضعیتی است؛ حتی در لحظات آخر عمر خود پسرش را صدا می‌کرد و می‌گفت «محسن چرا جوابم را نمی‌دهی؟» او با گفتن همین اسم این دنیا را وداع گفت.

مجتهدزاده ضمن تقدیر از فیلم شیار 143 گفت: این فیلم تمام لحظه‌ها و حالت‌های مادر شهید مفقود را نشان می‌داد و خیلی زیبا بود که احساسات یک مادر نگران و منتظر در قالب فیلم به نمایش درآمد لذا باید تلاش شود تا آثار بیشتری در این رابطه به نسل‌های بعد منتقل شود.

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
-
|
۰۰:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۶
0
1
زنده نگه داشتن شهدا امری است بسیار مهم و ارزشمند امام سیاسی کردن موضوع شهدا و افتراق بین آنها امری است مضموم از نظر بنده . وزارت امورخارجه بیش از 19 شهید تقدیم انقلاب نموده که شهید موسوی یکی از آنها است با کمترین سابقه خدمت در دستگاه دیپلماسی. متاسفانه بنا به دلائلی که در شان نام شهید نیست رانت هایی موجب شده اند که دیگر دپلماتهای شهید وزارت خارجه به فراموشی سپرده شده اند و خانواده آنها در سختی و مشقت و بی توجهی مسئولین بسر می برند و عملا کل شهدا دستگاه دیپلماسی خلاصه شده در این شهید جالب است خانواده این شهید در مراسم سالیانه ای که برای خانواده شهدا و ایثارگران گرفته می شود شرکت ننموده و مسئولین دستگاه دائما مراسم ویژه ای برای این شهید می گیرند بخاطر نفوذ برادر و همسر این شهید بزرگوار در دستگاه دیپلماسی و ریاست جمهوری (برادر شهید از زمان شهادت مدیرکل و مشاور کلیه وزرای خارجه بعد انقلاب بوده اند. ارتقا سطح شغلی شهید از مدرک دیپلم به لیسانس و مسئولیت دفتری به مقام کارشناسی و کارداری پس از شهادت و تغییر رسته اداری به سیاسی از دیگر اقداماتی بوده که این برادر به نفع خانواده این شهید عزیز اقدام نموده و این ظلمی آشکار در تمایز بین شهدای دستگاه وزارت خارجه محسوب میشود که گزارش کامل آن در کارگزینی موجود و قابل دسترسی است (با زبان روزه عرض کردم دروغ نیست به خانم کارگردان بفرمایید با برخی خانواده شهدای وزارتخارجه تماس و کمی هم از زندگی این بچاره ها که به باد فراموشی سپرده شده اند فیلم تهیه نماید
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: