کد خبر: ۸۲۴۳۵
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۳ - ۲۰:۵۱

منصوره عرضی در جمهوریت نوشت:

ارتش رژیم اشغالگر قدس؛ بعد از ظهر روز 13 ژوئن اعلام کرد که در حال جستجو برای یافتن سه تن از شهروندانی است که  روز قبل در جنوب کرانه غربی رود اردن ناپدید شده اند.

سخنگوی نیروی پلیس اسرائیل، میکی روزنفیلد، اعلام کرد؛ یکی از این سه اسرائیلی طی تماس تلفنی با پلیس اعلام کرده که ربوده شده اند.

سربازان اسرائیلی  تمام مناطق روستای و حواشی شهر الخلیل فلسطین اشغالی را برای یافتن این شهروندان انجام دادند. راه ها را مسدود کردند ،  تمامی منازل اطراف منطقه را یک به یک جستجو کردند؛ اما کوچکترین اثری از این سه جوان یافت نشد.

 
سربازان اسراىییلی اقدام به جستجوی خانه های اردوگاه های فلسطینی کردند. ارتش اسراییل اقدام به دستگیری بسیاری از فلسطینیان بخصوص فعالان حماس نموده است.



بنیامین نتانیاهو ؛ نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس ؛ با وزرای قوای امنیتی جلسه مخصوصی راجع به این گروگان گیری تشکیل داد و اعلام کرد اسرائیل؛ محمود عباس و خالد مشعل؛ رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین  و حماس را مسئول سلامت این سه شهروند اسرائیلی می داند.

بسیاری معتقدند انگیزه این گروگان گیری اعتصاب غذای سیصد زندانی فلسطینی در زندانهای اسرائیل است. بسیاری از این زندانیان کسانی هستند که اسرائیل دهها سال است از آزادی آنها خودداری کرده است. این آدم ربایی در روز پنجم این اعتصابها انجام شده است.

سازمان اطلاعات اسرائیل اعلام کرد نیروهای امنیتی درحال تلاش برای جمع آوری اطلاعات راجع به این موضوع هستند.

با وجود اینکه ىر روزچهارم بعد از این اتفاق، طی تماس تلفنی که بین نتانیاهو و محمود عباس انجام گرفت محمود عباس طبق آنچه خبرگزاری های اسراییلی اعلام کردند اظهار کرده بود امیدوار است عملیات جستجوی سه اسرائیلی ربوده شده بدون درگیری و خشونت بین دو طرف انجام شود.

روز 16 ژوئن بنیامین نتانیاهو اعلام کرد حماس پشت این آدم ربایی است. اما او به این اتهام اکتفا نکرد و محمود عباس؛ رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین را به همکاری و دست داشتن در این آدم ربایی با حماس و خالد مشعل محکوم کرد ، زیرا اوست که با حماس پیمان صلح بسته و دولت وفاق ملی تشکیل داده است. اما این اتهامات؛ بسیاری شهروندان اسرائیلی را تاکنون  قانع نکرده است.

کسانی که خواستار تشکیل هیئت تحقیقاتی هستند که دلایل شکست پلیس اسرائیل برای عدم یافتن محل ربوده شدگان را بررسی کنند. با وجود اینکه یکی از ربوده شدگان با پلیس اسرائیلی تماس گرفته است و اینکه چرا پلیس اسرائیل نتوانسته به موقع به سازمانهای امنیتی اطلاع رسانی نماید.

نتانیاهو در آغاز جلسه هفتگی هیئت دولت صهیونیست ها اعلام کرد؛ اسرائیل معتقد است حماس یا یکی از جنبش های اسلامی مسئول این آدم ربایی می باشد.

همجنین در مجلس وزرای خارجی کشورهای اسلامی در کنفرانس موسسه " همکاری کشورهای اسلامی " در برابر همه اعلام کرد دولت فلسطینی تمام تلاش خود را خواهد کرد که سه شهروند اسراییلی به خانه و خانواده هایشان باز گردند و اعلام کرد این سه شهروند مثل هریک از شهروندان ما هستنىد و ما همه تلاش خود را برای بازگرداندن آنها انجام خواهیم داد و معتقدیم کسانی که چنین عملی را انجام داده اند تصمیم به نابودی ما داشته اند زیرا ما قدرت مواجهه نظامی با اسراییل را نداریم و تاکید کرد حکومت وفاق فلسطینی ملتزم و متعهد به برنامه های سازمان آزادسازی فلسطین است و مسوول ایجاد هماهنگی امنیتی بیشتری با اسرائیل است تا برای ملت فلسطین امنیت و آرامش بیشتری فراهم کند.

حماس نیز با اعلام این موضوع که این اتفاق ىر مناطق تحت کنترل اسراییل انجام شده از پذیرفتن مسولیت این عملیات شانه پس می کشد.

با همه این توصیفات مقامات تل آویو دست از جستجوی خانه به خانه و دستگیری فلسطینیان برنداشته اند.

هرچند در کنفرانس سازمان همکاری کشورهای اسلامی, سخنگویی که به نام حماس سخن می گفت و حرکت جهاد اسلامی به گفته های محمود عباس ،  اعتراض کردند و جنبش جهاد اسلامی اظهار داشت این هماهنگی امنیتی که محمود عباس از آن سخن می گوید به همان کاسه زهری شباهت دارد به اسم پیمان اسلو  که به حلق مردم فلسطین ریخته شد.

(20 سال قبل ىر سال 1991 میلادی رئیس وقت سازمان آزادی بخش فلسطین یاسر عرفات  با اسحاق رابین، نخست وزیر اسرائیل، در حالی که در محوطه کاخ سفید با یکدیگر دست می‌دادند، در ملا عام اعلام کردند که یکدیگر را به رسمیت شناخته‌ و تفاهم نامه موقتی را که طی مذاکرات محرمانه‌ای در اسلو صورت گرفته‌ است، امضا کردند. در سال 1993 این تفاهم نامه به امضای رسمی رسید و طی ان این دو ملیت یگدیکر را به رسمیت می شناسند. پیمان اسلو و موافقت‌نامه‌های گوناگونی که از آن حاصل شدند، به مرجع اصلی میان فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها تبدیل شده است؛ اما از نظر بسیاری از مردم فلسطین، این پیمان به جای آنکه صلح دائم را برای آنها به ارمغان آورد، به عامل اصلی ادامه اشغال فلسطین به دست رژیم صهیونیستی تبدیل شده است )

سخنگوی حماس نیز به مرگ تدریجی زندانیهای فلسطینی در زندانهای اسراییل اشاره کرد و اظهار داشت این گفته های محمود عباس، هزاران خانواده فلسطینی را از بازگشت عزیزانشان نا امید می کند.

ارتش اسراییل نیز تلاشهای خود را برای دستگیری رهبران حماس بیشتر کرده و اجازه عبور و مرور فلسطینیان ىر کرانه غربی رود اردن بسیار سخت شده  و جستجوهای خانه به خانه و دستگیری ها ادامه دارد.
 


یک مقام ارشد نظامی اسرائیل نیز گفت: ربایندگان، این سه نفر را به خارج از کرانه باختری منتقل نکرده اند و به این دلیل نیروهای امنیتی اسرائیل در شهر الخلیل متمرکز شده اند. این شهر به صورت کامل محاصره شده است و اسرائیلی ها با بتون های سیمانی نقاط ورودی و خروجی این شهر را بستند و حملات اسرائیلی ها به برخی از منازل فلسطینیان ادامه دارد.

عاموس هارئیل خبرنگار نظامی هاآرتص ( روزنامه اسراییلی ) می گوید این عملیات شبیه عملیات گروگان گیری است که سال 2006 به دست حزب الله لبنان انجام شد و منجر به 33 روز جنگ میان اسراییل و لبنان شد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری