کد خبر: ۸۰۱۲۶
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۱۶:۴۳
به گزارش رویترز، واردات نفت خام چین از ایران در ماه آوریل نسبت به یک سال قبل، بیش از دو برابر شد و رکورد جدیدی را ثبت کرد.

این افزایش قابل توجه، حجم واردات نفت چین از ایران در چهار ماهه ابتدایی امسال را به حجم واردات در زمان پیش از تحریم ها رساند. آمارهای گمرک چین نشان داد که واردات نفت خام چین از ایران در ماه آوریل، با 115.3 درصد افزایش نسبت به آوریل 2013 به 799 هزار و 865 بشکه در روز رسیده است. طرف غربی مدعی است بر اساس توافق موقت ژنو، صادرات نفت ایران در طول شش ماه منتهی به 20 جولای، نباید به بیش از یک میلیون بشکه در روز برسد، اما بر اساس آمارهای رسمی، حجم خریدهای کشورهای آسیایی از ایران از ماه نوامبر تاکنون بیش از این میزان بوده است.

واردات نفت چین، به اضافه واردات حدودا 225 هزار بشکه ای هند و همچنین واردات 135 هزار بشکه ای کره جنوبی، میزان صادرات نفت ایران در ماه آوریل را برای یک ماه دیگر به بیش از یک میلیون بشکه در روز رسانده است. به گفته تجار، واردات نفت چین از ایران امسال عمدتا به دلیل خرید حجم بیشتری میعانات و همچنین به دلیل احتمال افزایش خرید شرکت سینو پک چین از ایران در قالب یک قرارداد بلند مدت، رشد داشته است. بر اساس مقایسه آمارهای خرید روزانه، واردات نفت چین از ایران در ماه آوریل نسبت به واردات 555 هزار و 182 بشکه ای این کشور در ماه مارس، 44 درصد رشد داشته است.

بدین ترتیب، حجم واردات نفت چین از ایران در چهار ماهه نخست سال 2014 میلادی به 618 هزار و 170 بشکه در روز رسید که 54.5 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش نشان می دهد. بر اساس این گزارش، با توجه به مذاکرات در حال انجام بین شرکت دولتی ژوهای ژنرونگ چین و دولت ایران برای انعقاد یک قرارداد واردات میعانات از این کشور، واردات نفت چین از ایران در سال 2014، افزایش بیشتری خواهد یافت. به گفته تجار، شرکت سینوپک چین احتمالا در چهارچوب تلاش های جدید خود برای کاهش هزینه خرید نفت، واردات نفت از ایران را از اواخر سال 2013 افزایش داده است، زیرا قیمت نفت ایران نسبت به نفت کشورهایی نظیر عربستان با همان کیفیت، رقابتی تر است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری