کد خبر: ۷۷۷۵۸
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۳۹۳ - ۱۲:۰۰

رییس اداره حفاظت محیط زیست دماوند از پلمپ داوطلبانه ۷۶ اسلحه پروانه دار در این شهر خبر داد.

به گزارش ایرنا، ظهر روز پنجشنبه ˈعباس میرزا کریمیˈ در مراسم تقدیر از برترین های اجرای طرح مسیر سبز ساحل و و تجلیل از عوامل مجموعه نوروزی پایتخت ۳ به عنوان نماینده محیط بانان استان تهران، گفت: تاکنون ۱۱۶ نفر از نیروهای یگان حفاظت محیط زیست کشور برای حفظ و پاسداری از حیات وحش و محیط زیست شهید شده اند.

وی ادامه داد: براساس اصل ۵۰ قانون اساسی حفظ محیط زیست بر عهده همگان است و حراست از محیط زیست بدون کمک مردم به ویژه رسانه های جمعی امکان پذیر نیست. میرزاکریمی با اشاره به تشکیل کلاس های آموزشی برای محیط بانان به عنوان ضابطین دادگستری افزود: برای نخستین بار بیمه مسئولیت مدنی و حوادث برای محیط بانان در شهرستان دماوندآغاز و به مرحله اجرا درآمده است.

وی افزود: با وجود اخبار ناگوار از کاهش آمار حیات وحش در سطح کشور، این رقم در شهرستان دماوند رو به رشد است. میرزا کریم اظهار کرد: از شروع سال ۹۳ تاکنون ۷۶ نفر از شکارچیان محلی که دارای سلاح مجاز و پروانه شکار هستند به صورت داوطلبان ثبت نام کرده اند که سلاح شکاری خود را پلمپ کردند.

وی در ادامه بیان کرد: در خط مرزی بین استان تهران و سمنان که بهترین محیط زیستگاهی حیوانات وحشی مانند پلنگ، گربه پالاس و سیاه گوش که در معرض خطر انقراض هستند می باشد. این مقام مسئول گفت: در این محدوده با صدور مجوزها ساخت و ساز بدون ضابطه ،تخریب زیست گاه های حیات وحش این حیوانات در حال وقوع است که از مسئولان کشوری و مردم طلب یاری برای حل این معضل را کرد.

وی با اشاره به مجموعه پایتخت ۳ گفت: محیط بانان درددل های بسیاری دارند که بهبود فریبا در این سریال بسیاری از مشکلات معیشتی و حقوقی محیط بانان را مطرح کرد. در این مراسم از الهام غفوری تهیه کننده، سیروس مقدم کارگردان و بازیگران(علیرضا خمسه، محسن تنابنده، احمد مهران فر و مهران احمدی) مجموعه تلویزیونی نوروزی پایتخت ۳ و مهدی فرجی مدیر شبکه یک سیما به پاس فرهنگ سازی در زمینه محافظت از محیط زیست و حفاظت از پلنگ مازندران با اهدا لوح و تندیس یوز پلنگ ایرانی تقدیر شد.

در این مراسم از ناصر محمودی فر فرماندار دماوند، عباس صفری شهردار دماوند، پرویز قنبری شهردار آبسرد به عنوان برترین های اجرای طرح مسیر سبز ساحل پاک و عباس میرزاکریمی رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان دماوند، با اهدا لوح سپاس مورد تقدیر و تشکر قرار گرفتند.

در ادامه این مراسم به صورت نمادین یکی از ۷۶ نفر شکارچی که به صورت داوطلبانه اقدام به پلمپ اسلحه شکاری خود کرده بودند با حضور مهران احمدی (بهبود فریبا) اقدام به پلمپ ماشه تفنگ شکاری خود برای صیانت از حیات وحش کردند. در پایان این مراسم با حضور در محوطه دو پرنده شکاری توسط بازیگران سریال پایتخت ۳ رهاسازی شد.

این مراسم فرماندار دماوند، معاونان و مدیران کل ستادی سازمان حفاظت محیط زیست، مدیر شبکه یک، عوامل سریال پایتخت و جمعی از مسئولان و قضات شهرستان دماوند و خانواده های محیط بانان در اردوگاه مصطفی خمینی برگزار شد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری