کد خبر: ۷۵۱۵۳
تاریخ انتشار: ۰۹ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۰:۰۰
تلاش دولت یازدهم برای فرهنگ سازی در خصوص نامه های مردمی ؛
نامه نگاری و تلاش برای رساندن آن به رییس جمهور در دولت احمدی نژاد با این تفکر که حجم نامه ها نشان دهنده رابطه خوب مردم با دولت است، رو به فزونی نهاد تا جایی که از یک شهر 2میلیون نفری، یک میلیون نامه جمع شد اما دولت یازدهم بر آن است که این کار را سامانمند کند و اعلام شده دیگر نامه های مردمی را جمع آوری نمی کنند.

هانیه خاکپور در جمهوریت نوشت؛ جمع‌آوری بیش از 35 میلیون نامه در شش سال اولیۀ حضور احمدی نژاد در سفرهای موسوم به استانی وی و انتقادات مکرر به آن، شاید از مهمترین دلایلی بود که دولت یازدهم به عنوان منتقد رفتارهای پوپولیستی از سوی مقام ارشد اجرایی کشور، به دنبال تمهیدات و تدابیری باشد تا چنین رویه هایی ادامه پیدا نکند.


نوشتن نامه از سوی مردم و تلاش برای رساندن مکتوبات خود به مسئولان ارشد کشور، از جمله راههایی بود که برخی را در جامعه به این مسیر سوق داد تا مشکلات و مسائل خود را از راههایی جز کانالها و مراجع رسمی پیگیری کنند؛ پس چه بهتر که این نامه به بالاترین مقام اجرایی کشور نوشته شود تا شانس به ثمر رسیدن درخواستها بیشتر نیز باشد.

اگرچه این رویه همواره در کشور ما وجود داشته است، ولی در دولت احمدی نژاد با این تفکر که حجم نامه ها نشاندهنده رابطه خوب مردم با دولت است، رو به فزونی نهاد و گسترش فرهنگ نامه نویسی به احمدی نژاد، موجب شد فقط در دور اول سفرهای استانی هیئت دولت وی، دو‌میلیون و ۲۰۰‌هزار فقره از این قبیل نامه ها به کمیته امداد ارجاع شود و دولت مجبور باشد ۲۵۰‌میلیارد تومان اعتبار برای رسیدگی و پاسخگویی به این نامه‌ها در نظر بگیرد.

این رویکرد دولت سابق، کمیته امداد را بر آن داشت تا پیش از آغاز دور سوم سفرهای استانی، در نامه ای به احمدی نژاد یادآور شود که جمع آوری نامه های مردمی، "بدون اثر" و "منشاء سوءاستفاده" است. امری که موجب شد در همان ایام این خبر منتشر شود که مکانیسم دریافت نامه‌های مردمی‌‌ در سفرهای استانی حذف می‌شود. البته نه تنها اینگونه نشد بلکه برخی منابع غیررسمی گزارش دادند در بحبوحه انتخابات ریاست جمهوری دهم، نهاد ریاست جمهوری در پاسخ هر نامه مردمی، صرفنظر از نوع تقاضا و یا میزان کمک درخواستی، مبالغی بین 100 تا 300 هزار تومان پرداخت می‌‌کند.

با چنین رویکرد و نگاهی، جمع آوری بیش از 35 میلیون نامه، رهآورد هشت سال ریاست جمهوری احمدی نژاد و حضور وی در میان مردم شهرها و استانهای مختلف کشور شد؛ به گونه ای که در سومین سفر استانی احمدی نژاد به کهکیلویه و بویراحمد چیزی معادل 150 گونی نامه به دست رییس جمهور رسید!

گسترش فرهنگ چنین نامه نویسی هایی موجب شد در سفر احمدی نژاد در سال 88 به شهر 2 میلیون نفری کرمان، کرمانی‌ها یک میلیون نامه به او بنویسند و البته دولت به این آمار و ارقام می بالید و آن را نقطه قوتی برای کارنامه خود تلقی می کرد.

نامه های مردمی به احمدی نژاد؛ از فیلم مستند تا سطل زباله

ماجرای نامه نگاری به احمدی نژاد حواشی خاصی نیز به همراه داشت؛ از مستند "نامه ای به رییس جمهور" ساخته کارگردانی اهل چک تا شایعه اهدای هدیه های ده، بیست هزار تومانی از طرف دفتر ریاست جمهوری برای نویسندگان نامه ها و فیلمی که از سرنوشت نامه های ارسالی مردم ارومیه به احمدی نژاد در جریان سفر وی و هیئت دولت در فروردین 92 در شبکه های اجتماعی قرار گرفت و شایع شد تعداد زیادی از نامه های مردم به درون زباله ها ریخته شده است و اینکه احمدی نژاد، این روزها نیز روی نامه هایی که به وی می رسد، دستور رسیدگی می دهد.

در همان زمان رییس سازمان بازرسی کل کشور با انتقاد از چنین رویکردی، جمع‌آوری نامه‌های مردمی به رییس جمهور را "امری اشتباه" خواند و گفت: اینکه مردم برای انجام یک کار ساده به رییس جمهور نامه می نویسند، نشان از نظام اداری ناتوان کشور دارد.

همه چیز متفاوت از سفرهای استانی احمدی نژاد

انتقادات به رفتارهای احمدی نژاد در سفرهای استانی به دلیل پوپولیستی بودن آن، باعث شد روحانی و اطرافیان او در دولت یازدهم مراقب باشند تا راه و روش رییس جمهور سابق را ادامه ندهند؛ از پرهیز برای داشتن مصوبات فله ای تا تغییر نام سفرهای استانی به "پایش و پویش استانی" ، دویدن مردم به دنبال ماشین، مدیریت کاروانهای استقبال از رییس جمهور و نیز تلاش برای کاهش نامه نگاری به روحانی.

این تدابیر در نخستین سفر روحانی موفق نبود و سفر وی به استان خوزستان با دریافت 227 هزار و 347 نامه مردمی معادل11گونی نامه همراه بود که با انتقاداتی نیز مواجه شد و منتقدان از روحانی خواستند از شعارزدگی و پوپولیسم دوری کند.

همین امر موجب شد در پایان نخستین سفر روحانی، اعلام شود دولت دیگر در سفرهای استانی نامه‌های مردمی را دریافت نمی‌کند. معاون رئیس‌جمهوری در نشستی، با بیان اینکه برای آخرین بار نامه‌های مردمی را در استان خوزستان جمع‌آوری کردیم، گفت: برای ارتباط با مردم، سامانه ارتباطی ۱۱۱ جایگزین نامه‌های مردمی خواهد شد.

دومین سفر روحانی به هرمزگان از این منظر مورد توجه قرار گرفت و با هدف فرهنگ سازی در این خصوص بود که استاندار این استان از مردم خواست از نوشتن نامه به رئیس جمهور خودداری کنند و مسائل و مشکلات را از طریق شماره 111 بیان و پیگیری کنند.

اگرچه علیرغم اطلاع رسانی های انجام شده، مردم باز هم نامه نوشتند.

نامه های مردمی را دریافت میکنیم ولی دنبال فرهنگ سازی هستیم

علی اصغر احمدی، معاون هماهنگی و پیگیری معاونت اجرایی رئیس جمهور درباره سفر رییس جمهور به استان هرمزگان و اینکه گفته شده بود دیگر نامه های مردمی را جمع آوری نمی کنند، به جمهوریت گفت: اگر کسی نامه ای داشته، حتما دریافت شده است.

وی با اشاره به اینکه نمی توان به صورت صفر یا صدی با مردم برخورد کرد، توضیح داد: نمی توان با مردم اینگونه برخورد کرد و به نامه های آنها بی توجه بود؛ اما باید فرهنگ سازی کرد تا این رویه تصحیح شود ولی من خودم دیدم اگر فردی نامه ای داشت، همکاران ما دریافت کرده اند.

معاون هماهنگی و پیگیری معاونت اجرایی رئیس جمهور بیان کرد: بعضی ها نامه می نویسند و فکر می کنند قرار است پولی به دستشان برسد؛ در حالیکه اینگونه نیست و ما از آنها خواهش کرده ایم مطالب خود را از طریق سامانه 111 مطرح کنند.

با توجه به اینکه هنوز سفر رییس جمهور به هرمزگان پایان نیافته، احمدی از حجم نامه های مردمی واصل شده در این سفر اظهار بی اطلاعی کرد.

قرار نیست به دلیل برخی انتقادات، صورت مساله را پاک کنیم

مجید نصیرپورسردهایی، معاون نظارت و هماهنگی معاونت پارلمانی رئیس جمهور ایران نیز به جمهوریت گفت: در سفرهای تمام روسای جمهور گذشته و در تمام ادوار از دوره آیت الله هاشمی تا آقای خاتمی و احمدی نژاد، مردم فرصت را از این باب غنیمت می دانستند که با دسترسی به مقامات ارشد کشور، مسائل و مطالبات خود را در قالب مکاتبات و نامه هایی مطرح کنند.

 وی با اشاره به انتقاداتی که درخصوص جمع آوری نامه های مردمی در سفر روحانی به خوزستان مطرح شده، توضیح داد: ویژگی یک دستگاه پویا این است که اشکالات خود را برطرف و نقاط قوت را برای بازدهی بیشتر تقویت کند و قرار نیست به دلیل برخی انتقادات، صورت مساله را پاک کنیم.

نصیرپور افزود: تمهید اولیه این است که نامه ها متناسب با موضوع به دستگاههای اجرایی اولیه ارجاع شود و پاسخگویی لازم اتفاق بیفتد و این کار در دفتر ارتباطات مردمی ریاست جمهوری که هم از حیث پرسنل وضعیت قابل قبولی دارد و هم از نظر نرم افزاری، برنامه هایی را طراحی کرده اند که پاسخگویی با سرعت و دقت انجام شود، تا حصول نتیجه نهایی پیگیری می شود.

معاون نظارت و هماهنگی معاونت پارلمانی رئیس جمهور ایران تاکید کرد: حتی نامه هایی که از سوی مراجعان نمایندگان مجلس به دست ما می رسد، در دولت مورد پیگیری قرار می گیرد؛ چراکه اراده دولت قطعا پاسخگویی به مطالبات مردمی است.

اگرچه علیرغم درخواستهای مسئولان پس از سفر روحانی به خوزستان، مردم بازهم به رییس جمهور در جریان دومین سفر وی به هرمزگان، نامه نوشتند و قصد رساندن آن به روحانی را داشتند ولی نباید توقع داشت سنتی که در هشت سال گذشته مورد تعریف و تمجید بود، به یکباره محو و کنار گذاشته شود. مردم بعد از این هم نامه خواهند نوشت، ولی تردیدی نیست اولین و مهمترین نتیجه ای که فرهنگ سازی در این زمینه و ارائه راهکارهای سامانمند برای پیگیری مطالبات مردمی خواهد داشت، حفظ شأن مردم به عنوان ولی نعمتان جامعه خواهد بود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری