کد خبر: ۷۴۵۳
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۰ - ۰۱:۴۷
رشد تا 138 درصدی قیمت‌ها در رمضان90 نسبت به رمضان 86

ماه مبارک رمضان امسال به واسطه افزایش بی‌سابقه قیمت‌ها و کاهش قدرت خرید مردم رنگ و بوی دیگری خواهد داشت، چراکه رشد 26 تا 138 درصدی قیمت مواد غذایی در آغازین روزهای تیرماه سال‌جاری نسبت به ماه رمضان سال 86 در کنار رشد روزافزون قیمت‌ها پس از اجرای قانون هدفمند‌سازی یارانه‌ها و تاثیرپذیری از نوسانات قیمت‌های جهانی، گذشته از پیام نامیمون گرانی، خبر از کاهش هرچه بیشتر قدرت خرید مردم دارد.

گزارش‌های خرده‌فروشی بانک مرکزی نشان می‌دهد قیمت گوشت گوسفندی در پایان خردادماه سال‌جاری نسبت به ماه رمضان سال 86 بیش از 138 درصد رشد داشته و از هفت هزار و 229 تومان در سال 86 به بیش از 17 هزار و267 تومان در پایان خردادماه سال‌جاری رسیده است. قیمت ماست، تخم‌مرغ، روغن مایع، شکر، قند، گوشت گوساله و گوشت مرغ نیز در بازه زمانی مورد بررسی به ترتیب 47، 79، 73، 116، 75، 72 و 68 درصد رشد داشته است. البته در گروه سبزی‌ها و میوه‌های تازه نیز افزایش قیمت‌هایی وجود داشته که بخش عمده آن ناشی از شرایط جوی و کاهش سطح زیر کشت این گروه کالایی بوده است. همان‌طور که آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد قیمت تمامی گروه‌های کالایی با افزایش چشمگیر همراه بوده و اجرای قانون هدفمند‌سازی یارانه‌ها نیز روند صعودی قیمت‌ها را تسریع و موجبات کاهش قدرت خرید مردم را فراهم کرده است.

اجرای این قانون که به گفته دولتی‌ها قرار بود همراه با بسته‌های سیاستی و حمایتی برای تمامی بخش‌ها و تدابیر ویژه برای تنظیم بازار باشد با نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان با شعار تنظیم بازار بدون یارانه دنبال می‌شود و به گفته معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر بازرگانی تخصیص یارانه به تنظیم بازار و کالاهای مشمول این طرح از دستور کار خارج شده است. این اتفاقات و کاهش قدرت خرید مردم در حالی است که به باور کارشناسان اگر دولت پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها قیمت‌ کالاهای مختلف را با شیب ملایمی افزایش می‌داد، ضمن حفظ عدالت و حمایت از اقشار کم‌‌درآمد جامعه که از اهداف اصلی اجرای این قانون اعلام شده است، افزایش قیمت کالا‌ها متناسب با توان خرید مردم می‌بود و در شرایطی که پیش آمده دولت باید با مدیریت مناسب از افزایش بی‌رویه قیمت کالا در بازار جلوگیری کند.

 

دولت باید با برقراری تعادل میان افزایش قیمت کالا‌ها و توان خرید مردم، اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها را دنبال کند و به عدالت و حمایت از اقشار کم‌‌درآمد جامعه که از اهداف اصلی اجرای این قانون است، برسد.

 


برنامه‌ای نداریم

 

هرساله با نزدیک شدن به ماه رمضان مسوولان برپایی نمایشگاه‌های عرضه مستقیم کالا و اعمال سیاست‌های حمایتی و نظارتی را اعلام کرده و از موفقیت در اجرای این طرح خبر می‌دادند. از کیفیت پایین نمایشگاه‌ها و عرضه اجناس بی‌کیفیت و برندهای درجه‌چندمی که بگذریم، به نظر می‌رسد برنامه‌های سال‌جاری دولت در این زمینه با اقبال چندانی همراه نخواهد بود و ماه رمضان سختی در انتظار روزه‌داران خواهد بود، چراکه به گفته رییس مرکز امور اصناف و بازرگانان وزارت بازرگانی، هیچ برنامه‌ای برای حمایت از مردم و تقویت قدرت خرید آنها وجود ندارد.

 


حسن رادمرد با اشاره به کاهش شدید قدرت خرید مردم در ماه‌های اخیر به «شرق» گفت: با حذف یارانه تنظیم بازار شرایط دشواری در انتظار مردم خواهد بود و در شرایط کنونی تمامی دستگاه‌های مربوطه و تولید‌کنندگان باید با همکاری و تعامل نزدیک زمینه‌های ایجاد آرامش در بازار و اطمینان خاطر مصرف‌کنندگان را فراهم کنند.

 


رادمرد با بیان این مطلب که احتمال برگزاری جلساتی در این راستا وجود دارد، ادامه داد: برنامه‌های کنونی برای ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا بوده و هیچ تدبیری برای معضل به‌وجودآمده و تقویت قدرت خرید مردم وجود ندارد. رییس مرکز امور اصناف و بازرگانان برنامه‌های تنظیم بازار را مختص تهیه و تامین مایحتاج مورد نیاز و پرمصرف در این ماه دانست و ادامه داد: تامین کالاهای پرمصرف و جلوگیری از نوسانات شدید قیمتی به واسطه تقاضای زیاد در ایام خاص سال، مهم‌ترین هدف تنظیم بازار است و برای افزایش قیمت‌ها و عدم توانایی مردم برای تهیه مایحتاج خود تدبیری اتخاذ نشده است.

 


موج جدید گرانی در راه است

 

افزایش قیمت کالاهای اساسی و مواد مصرفی در ماه‌های اخیر و کاهش قدرت خرید مردم به همین جا ختم نمی‌شود و به گفته مسوولان و تولید‌کنندگان، سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان در آینده نزدیک مجوز افزایش قیمت تعدادی دیگر از محصولات تولید داخل را صادر خواهد کرد که با این اقدام سازمان حمایت، دور جدید گرانی آغاز خواهد شد. در همین رابطه یکی از تولید‌کنندگان مواد غذایی با اشاره به افزایش بی‌سابقه قیمت مواد اولیه و همچنین تاثیر قیمت حامل‌های انرژی بر قیمت تمام شده تولیدات خود به «شرق» گفت: بازار محصولات غذایی از رونق افتاده و نوعی رکود بازار این محصولات را فرا گرفته است. کامرانی ادامه داد: بلاتکلیفی صنایع این بخش در مورد نرخ انرژی در هدفمندی یارانه‌ها و همچنین تحقق نیافتن وعده‌های حمایتی دولت موجب سردرگمی تولید‌کنندگان شده است. وی اظهار داشت: تولید‌کنندگان این بخش در صورت آگاهی از چگونگی میزان رشد قیمت‌ها پس از موافقت سازمان حمایت، قادر به برنامه‌ریزی برای تولید و کاهش اثرات منفی اجرای قانون هدفمند‌سازی یارانه‌ها به حداقل خواهند بود. وی با اشاره به ادامه سنگین‌تر شدن سایه رکود در بازار این بخش تصریح کرد: بلاتکلیفی صنایع این بخش در مورد چگونگی افزایش قیمت‌ها موجب سردرگمی تولید‌کنندگان این بخش شده است. وی با بیان اینکه رکود نسبی بازار محصولات غذایی نتیجه کاهش قدرت خرید مردم و مدیریت هزینه توسط سرپرستان خانوار است، خاطر نشان کرد: کاهش قدرت خرید مردم از ابتدای سال تاکنون تاثیر عمده‌ای بر بازار این بخش داشته و تاکنون نیز رفع نشده است. کامرانی درخصوص تاثیر مستقیم و غیرمستقیم حذف یارانه‌ها بر قیمت تمام شده این بخش اضافه کرد: هنوز تاثیر حذف یارانه‌ها به طور کامل مشخص نشده است؛ چرا که وزارت بازرگانی تثبیت قیمت‌ها پس از اجرای قانون هدفمندی را در دستور کار قرار داد و همین امر تاثیر‌گذاری اجرای این قانون در قیمت تمام شده را با تاخیر همراه کرد. وی با اشاره به ورود کالاهای رقیب خارجی به بازار ایران افزود: هم‌اکنون شاهد تبلیغات گسترده این کالاها در سطح شهر هستیم که این امر در کنار سایر عوامل به ویژه هدفمند شدن یارانه‌ها، کاهش رقابت‌پذیری تولیدات داخلی را به همراه دارد.

 

کمبود کالا در پیش است

 


وضعیت نابسامان تولید‌کنندگان در ماه‌های اخیر، کاهش قدرت خرید مردم، افزایش نرخ ارز، واردات بی‌رویه و محقق نشدن وعده‌های حمایتی دولت، شرایطی را ایجاد کرده که به باور تحلیل‌گران اقتصادی تداوم آن می‌تواند تولید داخلی را با چالش‌های بسیار جدی مواجه کند؛ چراکه دولت برخلاف شعار خود مبنی بر برقراری اقتصاد آزاد، با اعمال نفوذ در تمامی بخش‌ها از جمله قیمت‌گذاری کالا و ارز، زمینه‌های ایجاد اختلال در بازار را ایجاد کرده است؛ اختلالی که با نوسانات جهانی قیمت‌ها همراه شده و به گفته رییس مجمع عالی واردات در صورت تداوم دخالت‌های دولت در بحث قیمت‌گذاری عوامل یاد شده، کمبود کالا و شرایط بغرنجی را در پی خواهد داشت. رییس مجمع عالی واردات نیز با تاکید بر تاثیر سوء دخالت دولت در بازار به فارس گفت: قول کاهش قیمت می‌دهیم اگر دولت قیمت‌گذاری را رها کند. محمد حسین برخوردار گفت: در نزدیکی ماه مبارک رمضان دولت تعرفه واردات شکر را از 20 درصد به 30 درصد افزایش داده و قیمت جهانی آن نیز در هر تن 120 دلار افزایش پیدا کرده است. وی در پاسخ به این سوال که آیا دلیل افزایش قیمت‌های فعلی ریشه در واردات دارد، گفت: دلیل افزایش قیمت‌های فعلی در واردات نیست، بلکه از طرفی قیمت‌های جهانی افزایش یافته، از طرف دیگر شاهد افزایش نرخ ارز هستیم اما با توجه به اینکه سازمان حمایت، قیمت‌ها را ثابت نگه داشته و اجازه افزایش قیمت نمی‌دهد دیگر برای واردکننده صرف نمی‌کند که کالای مورد نظر را وارد کند. برخوردار گفت: در اقلام غذایی، بهداشتی و آرایشی به دلیل تحریم‌ها نمی‌توان گشایش ال.سی کرد بنابراین باید از صرافی‌ها استفاده کنیم و استفاده از صرافی با توجه به هزینه نقل و انتقال، نرخ ارز را برای واردات 15 تا 20 درصد افزایش می‌دهد و می‌توانیم بگوییم که نرخ ارز برای واردات بالاتر از هزار و 300 تومان تمام می‌شود. رییس مجمع عالی واردات گفت: با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه در جهان و عدم اجازه افزایش قیمت‌ها توسط سازمان حمایت اگر به همین نحو جلو برویم در کشور کمبود کالا ایجاد می‌شود و کمبود کالا هم باعث گرانی می‌شود. برخوردار در تبیین روش مهار وضعیت فعلی قیمت‌ها اظهار داشت: دولت باید قیمت‌گذاری را رها کند، بازار رقابتی شود و اگر این اتفاق بیفتد، قول می‌دهیم قیمت‌ها کاهش پیدا کند. وی با تاکید بر اینکه اکثر کالاهای قاچاق، کالاهای بی‌کیفیت چینی هستند، گفت: باید توجه کنیم که چین برای آمریکا و اروپا هم تولید می‌کند اما هر چه تاجر ما بخواهد می‌رود و عرضه می‌کند. رییس مجمع عالی واردات گفت: اگر سازمان حمایت و قیمت‌گذاری در دست بخش خصوصی باشد، قیمت‌ها کاهش پیدا می‌کند. بی‌شک اجرای قانون هدفمند‌سازی یارانه‌ها یکی از اقدامات ماندگار دولت احمدی‌نژاد خواهد بود اما چگونگی اجرای این قانون که به بزرگ‌ترین چالش فعلی اقتصاد ایران بدل شده، پیامدهای تلخی را در پی خواهد داشت و باید منتظر ماند و دید اولین چالش ایجادشده که زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده در نهایت به کجا ختم خواهد شد.

   

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ترکش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۷ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۸
0
0
شما فراموش کردید که ما هم تو این مملکت زندگی میکنیم و حقایقو میبینیم .درج این گزارش سرتا سر شانتاژتون نشون میده که از خدمات دولت داره خیلی ناراحتید. شما رفتین قیمت گوشت را با قیمت 4 سال پیش مقایسه کردین.یهو میرفتین با سال 70 مقایسه میکردید. ضمنا اگر ما با آب خالی هم افطار کنیم از حمایت دولت احمدی نژاد دست برنمداریم.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری