کد خبر: ۷۳۹۷۱
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۰:۵۳
دولت تنهاست عنوان مطلبی است که ˈعلی تاجرنیاˈ نماینده سابق مجلس در تحلیل سخنان دیروز رییس جمهوری در جمع دانشگاهیان در صفحه اخبار سیاسی رونامه اعتماد چاپ شده است.
تاجرنیا در روزنامه اعتماد نوشته است: سخنان دیروز رییس جمهوری سخنانی بود که دیر یا زود باید گفته می شد. از ابتدا هم قابل پیش بینی بود، چرا که انتقادات و گلایه های دیروز حسن روحانی در جمع دانشگاهیان و اساتید و روسای دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی پاسخی بود به تندروی های جریانی که طی ماه های اخیری که دولت یازدهم به سر کار آمده است بسیار فعال شده اند.

فعال شدن آنها هم به این دلیل بود که عده ای فکر می کردند در روند انتخابات 24 خردادماه گذشته امور بر اساس برنامه ریزی آنها پیش خواهد رفت و باز هم می توانند سکاندار امور اجرایی کشور باشند. اما حضور چشمگیر مردم در روز انتخابات معادلات آنها را برهم زد و حماسه یی مانند دوم خرداد را آفرید.حقیقت این است که دولت تدبیر و امید یازدهم در میان سایر نهادهای نظام به گونه یی تنهاست و تندروی و نقدها و هجمه هایی که علیه عملکرد دولت می شود سبب شده است تا دولت در میان نهادهای دیگر نظام که در اختیار جناح راست است احساس تنهایی کند. عدم همراهی اکثریت مجلس و سایر نهادها در ارتباط با دولتمردان هم این احساس را تشدید می کند.در کنار این احساس و موقعیت دولت روحانی در میان دیگر نهادهای نظام رویکرد جریانات افراطی که در دوره اصلاحات هم رویکردشان مخالفت با دولت بود در این دوره علاوه بر حوزه های سیاسی و فرهنگی دولت خاتمی به مسائل اقتصادی و منافع اقتصادی آنها گسترده شده است. چرا که عملکرد دولت های نهم و دهم در به وجود آوردن پدیده ویژه خواری به اسم دفاع از نیروها سبب شکل گیری طبقه جدیدی در جریان اصولگرایی شده است. طبقه یی که از طبقه سنتی اصولگرایان تندروتر است و مضاف بر این به مسائل اقتصادی هم وابسته اند.تندروهای این طبقه آنچنان است که از ترس به خطر افتادن منافع شان از سوی دولت یازدهم نمی توانند رابطه و تعاملی منطقی با دولت معتدل روحانی برقرار کنند و ترجیح می دهند برای حفظ منافع شان در کار دولت اخلال وارد کنند به همین دلیل هم هست که به گفته آقای روحانی ذره بین به دست به دنبال ایراد و عیب جویی از دولت تدبیر و امید هستند.متاسفانه در این میان سکوت جریان اصولگرای سنتی در برابر تندروی های آنها که گاهی ضربه های جبران ناپذیری هم بر اعتبار جناح راست وارد کرده است باعث گسترده تر شدن اقدامات این طیف افراطی شده است.به همین دلیل هم هست که آقای روحانی طبیعتا به حمایت طبقه متوسط و روشنفکر جامعه نیازمند است و از آنجا که این طبقه از دانشگاه تاثیرپذیر است، رییس جمهوری هم تلاش دارد دانشگاه و دانشجویان را با دولت خود همراه کند.چرا که از یک جهت دانشگاه محل علم آموزی و تحقیق و بستر مطالعات روشنفکری است و از جهت دیگر همیشه قشر متوسط جامعه را به خاطر خصایص ذکر شده نمایندگی کرده است. بنابراین روحانی تلاش می کند فضای دانشگاه را که در سال های اخیر رو به رخوت و خمودگی و یاس بوده است امیدوار و پویاتر کند تا دانشگاه و جریانات دانشگاهی با رویکرد حق طلبانه خود به مساعدت دولت بیاید و با روشنگری صحیح به جامعه آگاهی بخشی کند.
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۸
0
0
مردم با دولت هستن اما متاسفانه بر خلاف شعارها مردم هیچکاره اند.فقط ی عده خاص (بقول اقای مطهری محافلی که به صدا وسیما دستور میدن)هرکار خواستن میکنن..
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری