کد خبر: ۷۲۲۰۳
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۲ - ۱۲:۵۴
خودروهای بمب گذاری شده در کجا آماده می شوند؟ چه کسانی در این زمینه فعالیت می کنند؟ شیوه انتقال آنها به مناطق مختلف لبنان چگونه است؟ و ... پاسخ این پرسش ها در گزارش زیر داده می شود.

به گزارش تسنیم، نضال حماده در گزارشی که شبکه المنار آورده است، به موضوع خودروهای بمب گذاری شده و کسانی که در آماده سازی و ارسال آن به مناطق مختلف لبنان برای منفجر کردن در میان مردم و کشتار آنها فعالیت می کنند، پرداخته است.

وی می گوید طی ماه دسامبر گذشته دو بار به منطقه عرسال لبنان رفته و چندین گزارش تهیه کرده است که یکی از آنها به مساله خودروهای بمب گذاری شده می پردازد که از طریق دیدار و گفت و گو با برخی از ساکنان این منطقه و با توجه به اظهارات آنها و همچنین خبرهای طرف های ذیربط، این گزارش را آماده کرده است.

وی با اشاره به اینکه عملیات انفجار خودروها از تابستان گذشته همچنان ادامه دارد و با گذشت زمان، آهنگ رو به رشدی به خود گرفته است، می گوید نشانه های همسویی یک طبقه سیاسی در لبنان با این پدیده در تشییع جنازه محمد شطح مشاور ارشد سعدالحریری و وزیر سابق نمایان شد که به مناسبتی برای نبش قبرهایی از کینه و دفن جوانان لبنانی به جای آن تبدیل شد با وجود آنکه ادله و مدارک جنایی بر اساس تحقیقات و بررسی دستگاه های ذیربط در خصوص عامل ترور وجود دارد که عاملان این ترور در هر حال از محیطی بودند که بهیه الحریری از طیف سعدالحریری در صیدا از آنها حمایت کرده است. عامل عملیات انفجاری اخیر هم خیلی از فضای سازمان های تکفیری و فضای سیاسی حریری دور نیست که تمام زیر ساخت ها و کمک های لازم را برای آنها فراهم می کند.

این گروه هایی که وارد عرسال شدند یا در داخل آن رشد و نمو یافتند و اقلیت را در شهر تشکیل می دهند، در سایه سیطره سیاسی حریری بر تصمیم گیری شهر و امور آن از ابتدای بحران سوریه رشد و نمو یافته اند.

در این گزارش آمده است در خصوص عملیات بمب گذاری خودروها کسانی که با آنها در عرسال دیدار کردیم، می گویند که اکثر خودروها در جرود البلده و برخی در یبرود سوریه بمب گذاری می شود و گروهی از کسانی که در عرسال حضور دارند و همدستان ابوطاقیه به همراه ارتش آزاد سوریه به طور مستقیم در عملیات بمب گذاری خودروها و آماده سازی و ارسال آن به داخل لبنان از طریق گذرگاه های کوهستانی مشارکت دارند که این گذرگاه ها به صورت مستمر در کوه ها و دره های اطراف عرسال و مرتبط با بقاع شمالی باز می شود.

به منظور ادامه آماده بودن راه ها و بسته نبودن آنها، ماشین آلات راه سازی به طور مستمر در دره ها و کوه ها مستقر هستند. همچنانکه گروه هایی که مسئول بمب گذاری خودروها و رساندن آن به داخل لبنان هستند در برهه اخیر برای جلوگیری از انفجار خودروهای بمب گذاری شده به سبب راه های صعب العبور و نامناسب بودن وضع جاده های خاکی در کوه ها از جرثقیل برای حمل خودروهای مرگ استفاده می کنند.

شبکه بمب گذاری خودروها در عرسال از چندین نفر تشکیل شده است و محور اساسی آن یک عراقی است که ابوطاقیه را که به ابوبکرالبغدادی معروف است، همراهی می کند. البغدادی با ابوطاقیه در عرسال دیده شده اند. البغدادی کارشناس مجربی در زمینه مواد منفجره در عراق به شمار می رود که به همراه گروه موسوم به طرح و برنامه امدادرسانی سعودی برای یاری برادران سوری به عرسال آمد. این گروه به طور مستقیم از محمد بن نایف وزیر کشور عربستان دستور می گیرد و یکی از حلقه های تامین مالی است که ابوطاقیه از شیخ حسان العتیبی دریافت می کند و ادامه حمایت های مالی سعودی به حضور البغدادی در کنار الحجیری مرتبط است.

دومین فردی که در زمینه بمب گذاری خودروها کار می کند، یک تروریست اهل ترکیه است که در عرسال اقامت دارد، مادرش از روستای النبی عثمان است و نام این فرد محمد صباح اوزبکان است و در قرار دادن مواد منفجره در داخل خودرو بدون اینکه ظاهر خودروها تغییر کند،همکاری می کند.

سومین فرد، تکنیسین فنی خودرو از عرسال است که م. إ. ح خوانده می شود و ماموریتش وصل کردن بمب به برق خودرو است.

رابطه هماهنگی میدانی و تامین هزینه های مالی میان شبکه های انفجاری زنجیره ای پخش شده در عرسال و شمال لبنان و اردوگاه عین الحلوه در جنوب برقرار است به طوری که این شبکه ها تحت فرماندهی واحدی قرار دارد و سرکردگان این شبکه ها، به سبب اطلاع داشتن از سقوط قریب الوقوع یبرود در قلمون سوریه، وضعیت آنها را ساماندهی کرده اند که سقوط قلمون ارتباط میان عرسال و شرق به سمت سوریه را قطع می کند و عملیات نفوذ از سمت جنوب به دمشق یا از سمت شمال به حمص را دشوار و پیچیده می کند.

به نظر می رسد خروج محمد حسن الحجیری از منطقه قلمون و عرسال و رفتن به داخل لبنان در چارچوب راهبرد جدیدی قرار دارد که سازمان ها و تشکل های سلفی تصمیم گرفته اند بر اساس این استراتژی در برهه آتی فعالیت کنند که این استراتژی بر افزایش انفجار خودروهای بمب گذاری شده در تمام مناطق لبنان مبتنی است.

شش هزار دلار هزینه قاچاق هر خودرو بمب گذاری شده به مناطق مختلف لبنان
گروه دیگری مسئولیت عملیات انتقال خودروهای بمب گذاری شده را به داخل بقاع شمالی برعهده دارد. به گفته منابع محلی، مبلغ شش هزار دلار به قاچاقچی که خودرو را منتقل می کند، پرداخت می شود که جاده مورد استفاده قاچاقچیان را طی می کند تا به اولین روستا خارج از عرسال برسد که معمولا روستای الفاکهه یا راس بعلبک است که در این مکان ها، فردی خودرو بمب گذاری شده را تحویل می گیرد تا آن را به مقصد نهایی برساند که معمولا به عامل انفجار خودرو تحویل داده می شود.

اسامی خطرناک ترین تروریست های فعال در زمینه آماده سازی خودروهای مرگ
در ادامه این گزارش، سامی تروریست هایی که در آماده کردن خودروهای بمب گذاری و ارسال آن به مناطق مختلف لبنان فعالیت می کنند، آورده شده است که به این شرح است :

محمد حسن الحجیری :
الحجیری از خطرناک ترین افراد تحت پیگرد دستگاه های امنیتی لبنان در پرونده انفجار تروریستی الرویس(جنوب بیروت) به شمار می رود که عرسال را مخفیگاه خود قرار داده است.

روز یکشنبه ۲۲ دسامبر سال گذشته میلادی، دستگاه های امنیتی لبنان، تحرکات محمد حسن الحجیری را در منطقه الهرمول رصد کردند که به نظر می رسید به سمت شمال لبنان حرکت می کرد. دستگاه های ذیربط از طریق کنترل تلفن همراه الحجیری، او را در منطقه الهرمل رصد کردند به طوری که الحجیری به مدت دو دقیقه با تلفن همراه خود با شمال شهر الهرمل در دو راهی الهرمل و روستای القصر در موازات مرزهای سوریه تماس می گرفت.

بلافاصله پس از اطمینان دستگاه های ذیربط از مکان حضور محمد حسن الحجیری، ایست هایی برای دستگیری وی ایجاد شد، اما به سبب اشتباه بزرگی که در خصوص تصویر پخش شده از وی رخ داد، عملیات دستگیری وی با شکست همراه شد، زیرا مشخص شد تصویر پخش شده مربوط به الحجیری نیست و مربوط به شخص دیگری است که تحت پیگرد دستگاه های امنیتی لبنان و سوریه به اتهام وابستگی به شبکه القاعده قرار دارد و نامش عدنان کرومبی است که میان الرقه و عرسال در رفت و آمد است .

ابوجبل
ابوجبل از ساکنان روستای جوسیه در حومه القصیر سوریه است که تابعیت دوگانه لبنانی و سوری دارد . وی پیش از آنکه سرکردگی یکی از گروه های وابسته به آنچه گردان الفاروق خوانده می شود، در حومه القصیر را برعهده بگیرد، به کار چوپانی مشغول بود.

شبکه های ماهواره ای، تصویر وی را در حالی که خواستار کشتار شیعیان شده بود، پخش کردند که یکی از فرماندهان ابوجبل از وی خواسته بود لحن سخنانش را تغییر دهد. وی به طور مستقیم با گروه ابوطاقیه کار می کند .

وی به سبب تجربه ای که در جاده های کوهستانی دارد با توجه به اینکه قبلا چوپان بوده، راه هایی را که باید برای قاچاق خودروهای بمب گذاری شده طی کرد به خوبی می شناسد. وی همچنین حلقه ارتباطی با یک گروه از زنان سوری به شمار می رود که برای قاچاق خودروهای بمب گذاری شده و سلاح به عرسال و بالعکس مورد استفاده قرار می گیرند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری