کد خبر: ۶۹۱۹۰
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۳۹۲ - ۰۹:۴۵
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با بیان این که در مذاکره با ایران خوب پیشرفت کردیم و امیدواریم پیشرفت بیش‌تری داشته باشیم، وزیر خارجه آمریکا عازم ژنو می‌شود تا اگر توافقی حاصل شد در ژنو باشد.

با ورود سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه به هتل محل مذاکرات ژنو و همچنین شدت گرفتن احتمالات درباره سفر وزرای خارجه چین و آمریکا، گمانه زنی ها درباره نزدیک تر شدن طرفین به توافق شدت گرفته است. افزون بر این، برخی گزارش ها حاکی از آن است که دیگر وزرای خارجه نیز برای حضور در مذاکرات دعوت شده اند.

افزایش احتمال رسیدن به توافق با حضور وزرای خارجه در ژنو

افزایش احتمال رسیدن به توافق با حضور وزرای خارجه در ژنوبا ورود سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه به هتل محل مذاکرات ژنو و همچنین شدت گرفتن احتمالات درباره سفر وزرای خارجه چین و آمریکا، گمانه زنی ها درباره نزدیک تر شدن طرفین به توافق شدت گرفته است. افزون بر این، برخی گزارش ها حاکی از آن است که دیگر وزرای خارجه نیز برای حضور در مذاکرات دعوت شده اند.

به گزارش «تابناک» از ژنو، برخی اخبار تأیید نشده حکایت از آن دارد که کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از وزرای خارجه کشورهای عضو گروه 1+5 دعوت کرده تا ضمن سفر به ژنو، در مذاکرات هسته ای ایران شرکت کنند. این در حالی است که وزیر خارجه روسیه ساعتی پیش وارد هتل محل مذاکرات شد.

در همین راستا، گزارش های خبرنگار «تابناک» از ژنو حاکی از آن است که تدابیر امنیتی در هتل اینترکنتینانتال لحظه به لحظه در حال شدت گرفتن است و به خبرنگاران گفته شده فردا نمی توانند وارد هتل شوند و باید از محل سالن کنفرانس های بین المللی ژنو روند مذاکرات را گزارش کنند. همین امر، گمانه ها درباره احتمال ورود بقیه وزرای خارجه تا صبح فردا را تقویت کرده است.

این در حالی است که مایکل مان، سخنگوی اشتون، بعدازظهر امروز گفته بود تنها در صورتی که طرفین وارد مرحله نهایی شوند و امضای توافق نزدیک باشد، از وزرای خارجه برای حضور در ژنو دعوت خواهد شد.

به این ترتیب، در صورتی که خبر دعوت اشتون از وزرای خارجه 1+5 صحت داشته باشد و به صورت رسمی تأیید شود، می توان گفت که طرفین بالاخره توانستند درباره محتوا و متن توافق به همسویی دست پیدا کرده و به تفاهم برسند. البته به شرطی که بار دیگر کارشکنی های دقیقه 90 روند اوضاع را تغییر ندهد!

 

کری می‌آید تا اگر توافقی حاصل شد در ژنو باشد

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با بیان این که در مذاکره با ایران خوب پیشرفت کردیم و امیدواریم پیشرفت بیش‌تری داشته باشیم، گفت: وزیر خارجه آمریکا عازم ژنو می‌شود تا اگر توافقی حاصل شد در ژنو باشد.

آلن ایر درباره هدف سفر جان کری به ژنو خاطرنشان کرد: در چند روز پیش پیشرفت خوبی داشتیم و اشتون که در حال رهبری مذاکرات است گفت‌وگوها را دنبال می‌کند.

او با اشاره به ادامه مذاکرات تا نیمه شب در ژنو افزود: فکر می‌کنیم مذاکراتی طولانی امشب خواهیم داشت. الان کار در حال انجام است و اشتون سخت در تلاش است و کری به دلیل دوری مسافت زودتر عازم ژنو شد تا اگر توافق حاصل شد در ژنو باشد.

ایر با بیان این که دو طرف سخت در حال کار کردن هستند ادامه داد: ما می‌توانیم بیش‌تر پیشرفت کنیم. نباید تصور کنیم که الان در حالت انفعال در مذاکرات هستیم. اشتون از سوی شش کشور سخت در حال تلاش است. اختلافات را کم‌تر کردیم و مواضع را به هم نزدیک کردیم. این پیشرفت در ساعات گذشته ادامه پیدا کرد و وزیرخارجه ما، جان کری به دلیل این پیشرفتی که حاصل شد تصمیم گرفت عازم ژنو شود تا فردا در جلسه با همتایان خود حضور یابد و با آنان رایزنی کند.


وزرای خارجه در راه سوییس

شهر ژنو از روز چهارشنبه 29 آبان به فاصله 10 روز بعد از نشست قبلی و برای سومین بار در دولت یازدهم میزبان مذاکرات ایران و گروه 1+5 است.

جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده که تن به زیاده خواهی‌ها نمی‌دهد و هیچ پیش شرطی را نمی‌پذیرد.

مقامات کشورمان همواره اعلام کرده‌اند که موضوع غنی سازی به هیچ وجه قابل مذاکره نیست.

در نشست قبلی که به مدت سه روز 16، 17 و 18 آبان (هفتم، هشتم و نهم نوامبر) با حضور وزرای خارجه ایران، آمریکا، روسیه،‌ انگلستان، فرانسه، آلمان، قائم مقام وزیر خارجه چین و کاترین اشتون در این شهر برگزار شد و البته تا نیمه شب 19 آبان نیز به طول انجامید قرار بود توافقنامه‌ای بین طرفین به امضا برسد که به دلیل ارائه یکسری اصلاحیه‌ها از سوی فرانسه و طرح مواضع حداکثری، تفاهمی حاصل نشد و در نهایت توافق شد نشست بعدی در 20 نوامبر در این شهر برگزار شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری