کد خبر: ۶۷۹۱
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۳۹۰ - ۰۹:۰۸
در نیمه راه سفر چین،
ادامه حرکت در مسیر جدید پروازی امکان پذیر نبود لذا خلبان هواپیما مجبور شد ساعت 9 و نیم شب به وقت ایران در روز یکشنبه پس از ورود به آسمان ترکمنستان به دوباره به ایران بازگردد

هواپیمای حامل عمر البشیر رئیس جمهور سودان که روز یکشنبه ایران را به سمت چین ترک کرده بود؛ به کشور بازگشت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت خارجه سودان اعلام کرد هواپیمای تشریفاتی حامل عمرالبشیر عصر دیروز یکشنبه از ایران خارج شد و وارد آسمان ترکمنستان نیز شد اما دوباره به ایران بازگشت.

در بیانیه وزارت خارجه سودان که توسط خبرگزاری رسمی این کشور نیز منتشر شده آمده است: ورود عمرالبشیر به شهر پکن که قرار بود یکشنبه شب صورت بگیرد با تاخیر روبه رو شد. این تاخیر به دلیل تغییر در مسیر پروازی هواپیمای عمر البشیر در هنگام عبور از ترکمنستان اتفاق افتاد.

این بیانیه اضافه می کند: ادامه حرکت در مسیر جدید پروازی امکان پذیر نبود لذا خلبان هواپیما مجبور شد ساعت 9 و نیم شب به وقت ایران در روز یکشنبه پس از ورود به آسمان ترکمنستان به دوباره به ایران بازگردد.

بیانیه وزارت خارجه سودان ادامه داد: سفارتخانه های سودان در تهران و پکن تحولات را پیگیری کردند و مسیر جدیدی به دست آمد. انتظار می رود او امروز دوشنبه وارد پکن شود.

 

 

 

براساس برنامه ریزی قبلی قرار بود عمرالبشیر شامگاه یکشنبه برای سفر سه روزه وارد پکن شود و مذاکرات با مقامات چینی را روز دوشنبه (امروز) آغاز کند اما چنین نشد.

عمرالبشیر رئیس جمهور سودان براساس حکم دادگاه بین المللی لاهه تحت تعقیب بین المللی است. دلیل این حکم اتهام عمرالبشیر به دخالت در جنایت علیه انسانیت در منطقه دارفور در غرب سودان است اما او این اتهام را رد می کند.

عمر البشیر قرار بود در سفری دوره ای از سه کشور ایران، چین و مالزی دیدار کند اما به دلیل فشارهای سازمان های حقوق بشری در مالزی، دیدار رئیس جمهور سودان از این کشور لغو شد.

این نخستین سفر عمرالبشیر به کشوری خارج از کشورهای عربی و آفریقایی از زمان صدور حکم جلب وی از سوی دادگاه بین المللی لاهه است. این حکم بازداشت در فوریه 2009 صادر شد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری