کد خبر: ۶۶۷۷۵
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۲ - ۱۴:۳۳
رئیس جمهور به دلیل انجام سفر نیویورک با تاخیری ۲۱ روزه در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها، مراکز پژوهشی و فناوری حضور یافت که این مراسم با حاشیه هایی همراه بود که در ادامه مورد اشاره قرار می گیرد.

به گزارش مهر برخی حاشیه های حضور رئیس جمهور در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها، مراکز پژوهشی و فناوری که پیش از ظهر امروز در تالار علامه امینی کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران برگزار شد بدین شرح است:

آنچه در ابتدای این مراسم توجه حاضرین را به خود جلب می کرد چیدمان خانم ها و آقایان بود که خانم ها در سمت راست سالن و آقایان در طرف مقابل استقرار یافته بودند البته دیری نپایید که این چیدمان به دلیل کثرت تعداد حاضرین و استقبال دانشگاهیان از سخنان رئیس جمهور به هم خورد و بعضا آقایان و بالعکس خانم ها را در سمت راست و چپ سالن نشستند

جعفر توفیقی سرپرست وزارت علوم پیش از آغاز مراسم از درب ورودی دانشجویان خبرنگاران و اساتید وارد سالن شد که توسط مسئولان برگزاری به ردیف های جلویی سالن محل برگزاری مراسم راهنمایی شد.

از بین چهره های دولتی افرادی نظیر حسین فریدون برادر و دستیار ویژه رئیس جمهور، جعفر توفیقی سرپرست وزارت علوم، علی اصغر فانی سرپرست وزارت آموزش و پرورش، حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی، الهام امین زاده معاون حقوقی رئیس جمهور، حسین هاشمی استانداران تهران، حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی رئیس جمهور در این مراسم حضور داشتند، ضمن این که در اواسط این برنامه محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور به جمع دولتی های حاضر در این مراسم اضافه شد.

از چهره های دانشگاهی و روسای دانشگاه ها نیز می توان به حضور فرهاد رهبر رئیس دانشگاه تهران، حمید میرزاده سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی، رضا روستا آزاد رئیس دانشگاه شریف، جعفریان رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران، حجت الاسلام محمدیان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، محمود سریع القلم از اساتید دانشگاه و شخصی که از او به عنوان یکی از نویسندگان متن های سخنرانی رئیس جمهور نامبرده می شود و... در این مراسم اشاره کرد ضمن این که اعضای فراکسیون دانشگاهیان مجلس و افرادی نظیر حسین کامران نماینده اصفهان در مجلس در این مراسم حضور داشتند.

در بخشی از این مراسم مراسم فرهاد رهبر رئیس دانشگاه تهران به سخنرانی پرداخت و با محبوب و مقتدر خواندن رئیس جمهور در طی سخنانش دو بار در آغاز و پایان از حاضرین در جلسه خواست به افتخار رئیس جمهور کف بزنند. او همچنین از روحانی به دلیل درخواست احیای سنت حسنه برگزاری مراسم بازگشایی دانشگاه ها و آغاز سال تحصیلی در دانشگاه تهران قدردانی کرد.

رئیس دانشگاه تهران همچنین از رئیس جمهور خواست که در جلساتی دیگر و با فضایی که بیشتر دانشجویان آن را تشکیل می دهند به پرسش و پاسخ بپردازد و نظرات تشکل های دانشجویی را بشنود.

نیمی از کسانی که در سالن برگزاری مراسم حاضر بودند از اساتید، معاونان و روسای دانشگاه ها و عمدتا افراد میانسالی بودند که نمی توانستند دانشجو باشند، عده زیادی از دانشجویان جلوی درب ورودی کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران ایستاده بودند و از کسانی که وارد سالن می شدند سوال می کردند کارت دعوت را چگونه تهیه کرده اند.

در ادامه یکی از نمایندگان تشکل های دانشجویی که به عنوان نماینده دانشگاه تهران معرفی شد به سخنرانی پرداخت و عمده سخنانش درباب جایگاه و اهمیت دانشگاه تهران و خواسته های صنفی دانشجویان این دانشگاه بود. این دانشجو همچنین به رئیس جمهور پیشنهاد کرد که دولت در کنار دیپلماسی فعال سیاسی به فکر فعال کردن دیپلماسی علمی و استفاده بردن از این ظرفیت عظیم باشد. همچنین جعفریان رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران به نمایندگی از دانشگاه های علوم پزشکی کشور در محضر رئیس جمهور سخنرانی کرد.

سخنران بعدی این مراسم جعفر توفیقی سرپرست وزارت علوم بود که هنگام قرائت نامش از سوی مجری برنامه با استقبال حاضرین مواجه شد و دقایقی چند پیش از انجام سخنرانی مورد تشویق حضار قرار گرفت.

حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی سخنرانی بعدی مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها در دانشگاه تهران بود که بیشترین بخش سخنرانی اش نسبت به مسائل سیاسی و تشریح موضوع اعتدال بود. آقای وزیر همچنین بر لزوم مطرح بودن اندیشه های آزاد و آراء متفاوت در دانشگاه ها تاکید کرد که پس از بیان این جمله مورد تشویق حاضرین قرار گرفت.

پس از پایان سخنرانی وزیران قرار شد بیانیه دو تشکل دانشجویی دانشگاه تهران در حضور رئیس جمهور قرائت شود. در ابتدا نماینده بسیج دانشجویی دانشگاه تهران بیانیه این تشکل را که عمدتا مربوط به مسائل فتنه سال ۸۸ و ۷۸ بود قرائت کرد. وی از آنچه در نیویورک گذشت انتقاد کرد و گفت دولت به تمامی کارهای اقتصادی را مبتنی بر دیپلماسی و وابستگی به و ارتباط با خارج می داند و بر توانمندی های داخلی تکیه ندارد. وی از چرایی معرفی توفیقی به عنوان سرپرست وزارت علوم پرسید و گفت: سخنان دولتمردان و رسانه های دولتی که بر خلاف شعار های انتخاباتی روحانی است و منتقدان افراطی خوانده می شوند و حتی توسط برخی تروریست.

نماینده بسیج دانشجویی دانشگاه تهران همچنین از عملکرد تیم حفاظت رئیس جمهور به دلیل جلوگیری از اهداء لوحی به روحانی در این مراسم که منقش به شهدای ایرباس بود انتقاد کرد.

در ادامه بیانیه انجمن اسلامی دانشگاه تهران و علوم پزشکی دانشگاه تهران قرائت شد. انتقاد از عدم حضور مسئولان دولت گذشته و مسئولان دانشگاه در جمع دانشجویان و پاسخ ندادن به سوال های این قشر، انتقاد از محروم شدن دانشجویان از تحصیل و بازنشستگی پیش از موعد اساتید به دلیل بیان انتقاد بخشی از بیانیه این تشکل دانشجویی را تشکیل می داد.

نماینده انجمن اسلامی دانشگاه تهران درادامه با تاکید بر این که دانشگاه نباید دستاویز جریان های سیاسی باشد، گفت: آقای رئیس جمهور برخی اساتید و اعضای هیئت علمی در سال های اخیر بدون توانمندی های لازم وارد عرصه آموزشی شده اند. انتظار داریم بنا به وعده ای که پیش تر داده اید افراط بدون بلیط از اتوبوس آموزشی کشور پیاده شوند.

نماینده این تشکل دانشجویی با تاکید این که رابطه نیروهای امنیتی با دانشگاه و دانشجویان باید شفاف، حقوقی و مشخص باشد یادآور شد: صندوق های رای نشان داد مردم از افراطی گری به نام انقلابی گری بیزارند و حل مشکلات مربوط به مسائل اقتصادی و سیاست خارجی را در اولویت می دانند، آزادی زندانیان سیاسی و افراد در حصر مانده از دیگر مطالبات انجمن اسلامی دانشگاه تهران از رئیس جمهور بود.

پس از پایان این سخنرانی ها مراسم تقدیر از برگزیدگان کنکور سراسری سال ۹۲ با حضور رئیس جمهور برگزار شد. رئیس جمهور درحین تقدیر از برگزیدگان این آزمون لحظاتی کوتاه را با هر کدام از آن ها سخن می گفت و سپس الواح تقدیر و یادبود را به آنان اهدا می کرد. در مراسم تقدیر از برگزیدگان کنکور سراسری توفیقی سرپرست وزارت علوم، قاضی زاده وزیر بهداشت و خدایی رئیس سازمان سنجش رئیس جمهور را همراهی می کردند ضمن این که در حین اهداء یادبود به برگزیدگان ازحجت الاسلام محمدیان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها خواسته شد که در جمع مسئولان حاضر در بالای سن حاضر شود.

در تمام طول سخنرانی صدای دانشجویانی که با فریاد و کوبیدن درب ورودی انتهای سالن می خواستند وارد محل برگزاری مراسم شوند در قسمت انتهایی سالن شنیده می شد اما به دلیل ازدیاد جمعیت و شلوغی محل برگزاری مسئولان از حضور افراد بیشتر ممانعت به عمل می آوردند.

با پایان یافتن مراسم قدردانی از برگزیدگان کنکور نوبت به سخنرانی رئیس جمهور رسید که پیش از آغاز سخنان دکتر روحانی یکی از حاضرین که پیرمردی با شال سبز بود از جایش بلند شده و با صدای بلند یک قرآن و کتابی به قلم رهبر معظم انقلاب را به رئیس جمهور اهدا کرده و برای دولت تدبیر و امید آرزوی موفقیت کرد.

سخنرانی رئیس جمهور با جملاتی که درباره تولید علم فقط در تولید مقالات ISI نیست، دولت فشارهای محفلی را بر دانشگاه نخواهد پذیرفت، برخی تلاش می کنند ۷۵- ۷۶ ملیون جمعیت کشور را ضرب در دو کنند یعنی همه دو چهره داشته باشند، اگر جو امنیتی شود نفاق توسعه می یابد، تمام کشورهای پیشرفته دنیا بدون استثنا در نیویورک طالب ملاقات با رئیس جمهور ملت ایران بزرگ بودند دولت در شرایطی کار خود را آغاز کرده است که با یک خزانه خالی و انبوهی از بدهی رو به رو است دولت تدبیر و امید با همه کشورهای دوست و حتی جهان همزیستی و همبستگی مسالمت آمیز خواهد داشت ما نیاز به دیپلماسی علمی داریم و از همین جا به مسئولان امنیتی و وزارت اطلاعات می گویم راه را برای این دیپلماسی باز کنید؛ بارها مورد تشویق حاضرین در سالن قرار گرفت.

رئیس جمهور همچنین پاسخ بسیج دانشجویی دانشگاه تهران را درباره دیپلماسی فعال خارجی ایران داد و تاکید کرد: درست است که باید با تکیه بر ملت و سرمایه انسانی خودمان در برابر بیگانگان بایستیم اما یک نکته را از یاد نبرید در دنیایی که زندگی می کنیم دیوارها و مرزبندی ها به صورت سابق نیست ما باید جهانی شدن را باور کنیم. شما می گویید به پای خود بایستیم اما در اولین موضوع که درآمد بودجه است به فروش نفت و میعانات گازی وابسته هستیم. کالا را باید بفروشیم و از طرفی وارد کنیم. مگر در دنیای امروز درون گرا و درون نگر به شکل گذشته ممکن است.

سخنان رئیس جمهور درباره بدهی بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی دولت که به جای مانده از دولت گذشته است به دو صندوق با تشویق برخی حضار مواجه شد که این موضوع خنده حاضرین و رئیس جمهور را به همراه داشت. دکتر روحانی در واکنش به این موضوع گفت: البته این جای کف زدن ندارد اما می دانیم که می خواهید بگویید با درد دل شما همراه هستیم.

این مراسم قرار بود که ابتدای سال تحصیلی جدید در دانشگاه تهران برگزار شود اما به دلیل انجام سفر رئیس جمهور به نیویورک و سخنرانی در سازمان ملل با ۲۱ روز تاخیر برگزار شد. در شش سال اخیر رئیس جمهور در مراسم بازگشایی دانشگاه ها حضور نمی یافت.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری