کد خبر: ۶۵۴۲۸
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۳۹۲ - ۱۲:۴۴
وزیر امور خارجه ضمن استقبال از اقدامات مرحله ای در پرونده هسته‌ای ایران خبر از تغییر لحن مقامات غربی‌ در قبال کشورمان داد.

به گزارش تسنیم، محمدجواد ظریف در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما در پاسخ به این پرسش که با دیدار نکردن  روحانی با اوباما رسانه های غربی گفته اند که آمریکایی ها مشتاق دیدار بودند اما ایرانی‌ها  گفته اند زمان لازم برای گفتگو فراهم نشده است افزود: موضوع دیدار را نه یک هدف می دانیم و نه یک حوزه ممنوعه، اگر هماهنگی لازم می شد شاید می توانست این دیدار شروع خوبی باشد.

وزیر امورخارجه کشورمان گفت: آقای روحانی مشکلی با اصل دیدار نداشتند و آنچه در جهت منافع ملی و آرمان‌ها و اهداف جمهوری اسلامی ایران باشد در حوزه اختیارات‌شان دنبال خواهند کرد و ما دنبال کارهای نمایشی نیامده ایم، بلکه آمده ایم کارهای مردم را پیش ببریم.

وی با اشاره به اینکه تلاش‌ها برای هماهنگی دیدار وقتی انجام شد که دیگر زمان کافی وجود نداشت افزود: صحبت های نسبتا معتدل تری نسبت به گذشته از طرف آقای اوباما مطرح شد که اگر مبنای رفع سوء تفاهمات و رفع نگرانی‌های مردم ایران باشد شاید بیش از یک دیدار بتواند کمک کند.

ظریف حضور وزیر خارجه آمریکا در نشست 1+5 را فرصتی برای غرب دانست و گفت: باید دید آقای کری با چه دیدگاهی وارد جلسه می شود و چگونه کار را پیش می برد و اینکه آیا  وزیر خارجه آمریکا تمایل دارد موضوع هسته ای را با حفظ حقوق هسته ای ملت ایران و رفع نگرانیهای بین المللی پیش ببرد.

وی افزود: نشانه هایی از این موضوع است که در نشست وزرای خارجه 1+5 کار را به پیش ببریم و سخنرانی آقای روحانی نشان داد آرمان ما پیشبرد صلح جهانی است.

وزیر امور خارجه گفت: سخنرانی آقای روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل این واقعیت را به دنیا نشان داد که آرمانها و منافع ملی ما برای پیشبرد صلح جهانی و جلوگیری از جنگ و خونریزی و افراط گرایی است.

ظریف در پاسخ به این پرسش که علت استقبال افکار عمومی جهان از سخنرانی آقای روحانی چه بود که سخنرانی وی در مجمع عمومی سازمان ملل از بیش از 50 شبکه منطقه ای و بین المللی پخش شد؟ افزود: سخنرانی آقای روحانی در واقع تلاشی از طرف جمهوری اسلامی ایران برای بیان دیدگاههای کشور بر اساس سیاست تدبیر و امید بود.

وزیر امور خارجه گفت: پیشنهاد برای مقابله با جنگ و افراط گرایی حرکت جدیدی است که می توان در مقالات، محافل علمی و در گفتمان سیاسی به عنوان حرکتی که هم پایگاه سیاسی و هم پایگاه مردمی دارد مطرح و پیگیری کرد.

وی افزود: مردم ما با حضور حماسی خود در انتخابات شرایط جدیدی را ایجاد و از طریق صندوق رای دیدگاههای خود را تثبیت کردند.

ظریف گفت: این شرایط در منطقه ما نمونه ای ندارد و با این انتخاب پرشور قدرتی عظیم و حرکتی جدید آغاز شد.

وی با  اشاره به ملاقات های آقای روحانی با روسای جمهور فرانسه،‌ اتریش و لبنان افزود: در 30 ملاقاتی هم که تا کنون با وزرای خارجه کشورهای مختلف داشته ام طرف‌های مقابل، جمهوی اسلامی ایران را به عنوان بازیگر عمده می شناسند.

ظریف گفت: آنها می بینند که حرف برای گفتن داریم و از موضع استقلال و خودباوری دیدگاه منطقی خودمان را مطرح می کنیم.

وی افزود: این لحن منطقی و زبان بین المللی مواضعی است که خیلی از کشورها آن را مواضع خودشان می دانند و در این شرایط سخنرانیها و مواضع ما مورد استقبال قرار می گیرد.

وزیر امور خارجه گفت: واکنش وزرای خارجی که با من دیدار داشتند  نشان می داد که برداشت مثبتی از این ملاقات‌ها دارند.

وی با بیان اینکه در همه این دیدارها بر حقوق ملت ایران با لحنی منطقی تاکید شد افزود: خانم اشتون هم ملاقات خود را مثبت ارزیابی کرد و  امیدواریم این دیدگاهها در مذاکرات 1+5 هم دیده شود.

ظریف گفت: می توانیم دیدگاههای جمهوری اسلامی ایران را بدون وارد شدن به مسائل حاشیه ای و بدون اینکه مورد سوء استفاده مغرضان و جنگ افروزان قرار گیرد، مطرح کنیم.

وی افزود: به یاری خداوند امیدوارم بتوانیم از منافع مردم کشورمان حمایت و حراست کنیم و وضعیت معیشت مردم را از همین طریق بهبود بخشیم.

توافق بر اقدامات مرحله ای در مذاکرات 1+5 می تواند ایجاد اعتماد کند
وزیر امور خارجه گفت: توافق بر سر اقدامات مرحله ای در مذاکرات گروه 1+5 می تواند ایجاد اعتماد کند.

ظریف افزود: جلسه پنج شنبه، محتوایی و در سطح وزرای خارجه 1+5 است.

وزیر امور خارجه گفت: این جلسه برای نشان دادن اراده سیاسی بر اساس احترام به حقوق ملت ایران و رفع نگرانی بین المللی است تا در فاصله زمانی کوتاه به راه حل جامعی برسیم و قدمهایی را که به صورت گام به گام است به پیش ببریم.

وی با اشاره به ملاقاتها و سخنرانی ها در مجمع عمومی سازمان ملل  افزود: اگر کشورهای 1+5 هم آماده مذاکره باشند این جلسه به عنوان  شروع می تواند با اراده سیاسی همراه باشد.

ظریف گفت: دور بعدی مذاکرات نیمه اکتبر (اواخر مهر) انجام می شود ولی اینکه در چه سطحی برگزار شود هنوز گفتگوها ادامه دارد.

لحن صحبت‌های مقامات غربی کاملا" عوض شده است
وزیر امور خارجه گفت: لحن صحبتهای مقامات غربی کاملا عوض شده است.

ظریف در پاسخ به این سئوال که آیا در جریان دیدار با مقامات غربی اراده سیاسی را برای واقع بینی در برابر ملت ایران دیدید افزود: در سال‌های گذشته طرف‌های مذاکره ما کمتر کشورهای غربی بودند اما در روزهای گذشته آنقدر درخواست برای ملاقات با من و آقای روحانی بود که فرصت نکردیم به این درخواست‌ها پاسخ دهیم.

وزیر امور خارجه گفت: این نشان دهنده تغییر دیدگاه و جهت گیری و تغییر واقعی در رفتار آنهاست.

وی ابراز امیدواری کرد این حرکت شروعی برای اقدامات عملی و راهکاری برای حل مشکلات باشد تا بتوانیم آینده بهتری را هم  برای ملت ایران و هم برای صلح و ثبات منطقه رقم بزنیم.

هشدار نسبت به خطر سلاحهای کشتار جمعی در دستان گروههای تکفیری در سوریه
وزیر امور خارجه گفت:‌ سلاحهای کشتار جمعی در دست گروههای تکفیری در سوریه از هر خطر دیگری در منطقه جدی تر و شدیدتر است.

ظریف با اشاره به قطعنامه 1540 شورای امنیت سازمان ملل درباره سلاحهای کشتار جمعی در دست گروههای غیر حکومتی افزود:‌ تقریبا همه وزرای خارجه ای که با آنها ملاقات داشتم بر این مسئله اتفاق نظر داشتند که باید هر برنامه بین المللی برای خلع سلاح  ،‌ شامل خلع سلاح گروههای تکفیری هم بشود.

وزیر امور خارجه گفت: سلاح شیمیایی در هر شکلی بدون توجه به عاملان استفاده از آن محکوم است.

وی با اشاره به اینکه مردم ما هم قربانی سلاح‌های کشتار جمعی بوده اند افزود: گام خوبی  برای جلوگیری از استفاده سلاح‌های شیمیایی در سوریه برداشته شده است.

ظریف با استقبال از اقدام سوریه در پذیرش کنوانسیون منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی گفت: این اقدام باعث شد صدای طبل جنگ در منطقه کاهش یابد و تهدید جنگ در منطقه کمتر شود.

وزیر امور خارجه تصریح کرد : از هیچ تلاشی برای حل بحران سوریه فرو گذار نخواهیم کرد.

وی با تاکید بر این نکته که باید در سوریه راه حل سیاسی دنبال و راه برای گفتگوهای سوری سوری هموار شود افزود:‌ راه حل نظامی جز کشتار غیر نظامیان نتیجه دیگری ندارد و این نکته ایست که تقریبا همه درباره آن اتفاق نظر دارند.

وی افزود:‌ در مجمع عمومی سازمان ملل همه می گویند ایران ستاره مجمع از جهت مثبت است.

ظریف گفت: موضوع سوریه، موضوع غالب همه بحثها و گفتگوها در مجمع عمومی سازمان ملل است.

سخنان آقای روحانی درباره جنایات رژیم صهیونیستی بر اساس مواضع ایران بود
وزیر امور خارجه گفت:‌ سخنان رئیس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل درباره جنایات رژیم صهیونیستی علیه ملت مظلوم فلسطین بر اساس مواضع جمهوری اسلامی ایران بود.

ظریف با اشاره به سخنان آقای روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل که گفته بود کلمه آپارتاید برای جنایاتی که در فلسطین می گذرد وزن کمی دارد افزود: این سخنان آقای روحانی با مقایسه و تصویرسازی جنایاتی که بر ملت فلسطین می گذرد نشان دهنده توان بالای حقوقی و سیاسی است.

وزیر خارجه گفت: آقای روحانی بدون اینکه برای جنایتکاران راه فرار یا امکان این را ایجاد کند که بتوانند مظلوم نمایی کنند جنایات آنها را بر ملا کرد.

وی با اشاره به اینکه تنها صندلی خالی هنگام سخنرانی آقای روحانی صندلی رژیم صهیونیستی بود افزود: آنها چون می دانستند دیگران به همراهشان جلسه را ترک نمی کنند پیش از سخنرانی آقای روحانی جلسه را ترک کردند.

ظریف گفت: تعدای از مقاماتی هم که بیرون سالن بودند برای سخنرانی آقای روحانی وارد سالن شدند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری