کد خبر: ۶۴۹۶۳
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۳۹۲ - ۱۱:۲۴
با نزدیک شدن به زمان برگزاری اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل و تصمیم روحانی برای شرکت در این اجلاس از یک سو و تبادل پیام های مثبت میان ایران و آمریکا از سوی دیگر، بخش عمده ای از مطالب مطبوعات بین المللی درباره ایران به این موضوع اختصاص یافته است.
 
به گزارش تابناک، روزنامه «دیلی استار» لبنان اظهارات بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل را بازتاب داده که در دیدار با وزیر خارجه ایران، از تلاش های ایران برای پیشبرد روند گفت و گوی بین المللی تقدیر کرده است. به نوشته این روزنامه، بان در دیدار با ظریف ضمن تقدیر از تلاش های دولت جدید ایران برای تعامل با جامعه بین المللی، از اقدام اخیر ایران در آزادی شماری از زندانیان امنیتی نیز استقبال کرده است. وی همچنین از برنامه خود برای دیدار با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در حاشیه حضور وی در سازمان ملل خبر داده است.
 
فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه، دیگر شخصیت بین المللی است که از تصمیم خود برای دیدار با روحانی خبر داده است. به نوشته خبرگزاری «رویترز»، اولاند شب گذشته اظهار داشته پیام دعوت ارسال شده برای دیدار با روحانی در حاشیه اجلاس مجمع عمومی را پذیرفته و با رئیس جمهور ایران دیدار خواهد کرد. وی گفته: «تصمیم دارم تا بنا به درخواست رئیس جمهور ایران، با وی دیدار کنم».
 
اما فعال شدن ایران در عرصه دیپلماسی و رویکرد تعامل جویانه کشور، به مذاق برخی خوش نیامده است. در این زمینه، روزنامه «تایمز اسرائیل» اظهارات بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل را بازتاب داده که بار دیگر سخنان روحانی را «فریب» خوانده است. به نوشته این روزنامه، نتانیاهو در واکنش به مصاحبه روحانی با شبکه خبری «ان بی سی» اظهار داشته جهان نباید فریب اظهارات آشتی جویانه رئیس جمهور ایران را بخورد. وی گفته: «ایرانی ها همچنان در حال فریب هستند تا سانتریفیوژهایشان به چرخش ادامه دهد. آزمون واقعی، در عمل حکومت ایران مشخص می شود، نه در جملات». نتانیاهو افزوده: «در حالی که روحانی به مصاحبه می نشیند، برنامه هسته ای ایران را نیز ادامه می دهد».
 
در نهایت، کانادا نیز موضعی مشابه رژیم اسرائیل را بیان و تلاش کرده تا رویکرد جدید ایران در سیاست خارجی را زیر سوال ببرد. به نوشته «نشنال پست»، دفتر نخست وزیر کانادا اعلام کرده نسبت به رویکرد ایران «به شدت بدبین» است. در بیانیه دفتر نخست وزیری کانادا، مجموعه ای از اتهامات نیز علیه ایران مطرح شده و آمده: «ما همچنان نسبت به تعهد حکومت ایران به اصلاحات به شدت بدبین هستیم؛ زیرا برنامه هسته ای آن ها دست نخورده ادامه پیدا کرده، آن ها به تأمین مالی شبکه های تروریستی، از جمله حکومت جنایتکار اسد که با اتهام جنایت جنگی روبروست ادامه می دهند و همچنین نادیده گرفتن حقوق بشر از سوی آن ها نیز همچنان ادامه دارد»
 
کاخ سفید: اوباما آماده دیدار با رئیس‌جمهور ایران است
 سخنگوی کاخ سفید برای نخستین بار اعلام کرده باراک اوباما آمادگی دارد به طور مستقیم و رو در رو با رئیس جمهور ایران به گفت و گو بنشیند.  جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید گفته در صورتی که ایران نشان دهد نسبت به حل و فصل موضوع هسته ای خود دارای جدیت است، باراک اوباما آمادگی دارد هفته آینده در نیویورک با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران ملاقات کرده و به گفت و گو بنشیند.
 
خبرگزاری «رویترز» ضمن انتشار این خبر اشاره می کند که طی چند روز اخیر، بحث هایی درباره احتمال دیدار «تصادفی» اوباما و روحانی در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک مطرح بوده است. در این میان، هرچند جی کارنی از پاسخ قطعی به این موضوع طفره رفته، اما در نهایت اعلام کرده احتمال دیدار دو رئیس جمهور وجود دارد؛ هرچند هنوز برنامه ای در این زمینه تدوین نشده است.
 
وی در این زمینه گفته: «این احتمال وجود دارد و البته چنین احتمالی همیشه وجود داشته است... از زمانی که رئیس جمهور سوگند یاد کرده، همواره دست دوستی خود را به سوی ایران دراز کرده است».  کارنی همچنین با اشاره به مصاحبه شب گذشته روحانی با شبکه خبری «ان بی سی»، گفته در این مصاحبه موارد مثبتی مطرح شده، اما «اقدامات عملی مهمتر از جملات هستند».
 
وی در ادامه، بار دیگر تأکید کرده اوباما تمایل دارد در صورتی که ایران نسبت به حل و فصل نگرانی های جامعه بین المللی درباره برنامه هسته ای خود جدی باشد، مذاکرات دوجانبه ای را با ایرانی ها به انجام برساند. وی افزوده: «این موضعی است که ما امروز داریم».
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری