کد خبر: ۶۲۱۲۱
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۲ - ۰۸:۵۶


*کیهان

روی آتش فتنه آب می‌ریختند یا بنزین؟!

خانواده یکی از شهدای فتنه و آشوب سال 88 می‌گویند محمدعلی نجفی به همراه مسجد جامعی و ابتکار به منزل آنها رفته بودند تا تقصیرها را گردن رهبری بیندازند.به گزارش جهان‌نیوز، بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی در مجلس شورای اسلامی با حاشیه‌هایی همراه بود. مهم‌ترین این اتفاقات در بررسی صلاحیت محمدعلی نجفی برای وزارت آموزش و پرورش رخ داد و دکتر زاکانی اعلام کرد که وزیر پیشنهادی در کمیسیون اعلام کرده که به فتنه اعتقادی ندارد. اما این تنها یک بعد ماجراست. فعالیت‌های آقای نجفی در زمان فتنه بیش از این‌ها بوده است. برخی از خانواده‌های کشته‌شدگان فتنه 88 گفته بودند که آقای نجفی در آن زمان با هدف تطهیر فتنه‌گران و انداختن تقصیر به گردن رهبری این دیدارها را انجام می‌داده است.

پدر شهید محمدحسین فیض در این باره گفته است: خانم ابتکار و آقای مسجد جامعی و نجفی آمده بودند. من تعجب کردم،‌ آمده بودند تقصیر را بیندازند گردن رهبری! به کنایه می‌گفتند که ما تعجب می‌کنیم چرا «آقا» با این‌ها برخورد نمی‌کند! هم ایشان را مقصر می‌دانستند و هم دولت را. در اصل آمده بودند که این را بگویند. بعد می‌گفتند که این حوادث تقصیر ما نیست و ربطی به میرحسین موسوی هم ندارد!
یادآور می‌شود نجفی- نامزد تصدی وزارت آموزش و‌ پرورش- در مجلس مدعی شد به ویژه پس از خطبه‌های نمازجمعه رهبر معظم انقلاب در 29 خرداد آن سال با جریان فتنه و آشوب همراهی نکرده و برای آرام گرفتن خانواده‌های قربانیان و ریختن آب روی آتش به دیدار آنها رفته است! و این در حالی است که وی اواخر مرداد همان سال نامه‌ای را به همراه برخی نمایندگان افراطی مجلس ششم و گروهی از تندروهای دولت اصلاحات و سازندگی در حمایت از فتنه امضا کرده است.

در این نامه که نام نجفی و میلی منفرد ( 2 وزیر پیشنهادی) در کنار اسامی محسن آرمین، فائزه هاشمی، رجب مزروعی، جلایی‌پور، مرتضی حاجی، محمد سلامتی، شکوری‌راد، رضا خاتمی، احمد شیرزاد، مسجد جامعی، ناصر قوامی، کلانتری، مرتضی مبلغ، مصطفی معین، محمد رضا بهزادیان، ترکان، انصاری‌راد، خانیکی و... دیده می‌شود، از موسوی و کروبی و خاتمی حمایت و از نظام خواسته شده بر خواسته‌های [غیرقانونی آنان] توجه شود. این نامه ادعا و القا می‌کرد انتخابات مهندسی شده و مردم نتیجه آن را باور ندارند و باید به نگرانی‌های جدی و عمیق موسوی و کروبی و خاتمی ترتیب اثر داده شود. این در حالی بود که سران فتنه به هیچ نحو حاضر نبودند به مسیر قانون برگردند و دست از همراهی با گروهک‌های ضد انقلاب بردارند.نجفی از اعضای مرکزیت حزب کارگزاران سازندگی است که سخنگوی آن چند سال پیش تصریح کرد این حزب یک حزب لیبرال است و اعتقاد دارد اسلام فاقد نظام حقوقی و سیاسی است!

ترکان: دوستان ما روحانی را هاشمی دوم می‌دانند

وزیر دولت سازندگی می‌گوید اینکه برخی دوستان روحانی را هاشمی دوم می‌نامند دور از واقعیت نیست.اکبر ترکان که هم اکنون از مشاوران رئیس جمهور است در مصاحبه با شبکه العالم و درباره این ادعا که ترکیب کلی دولت جدید، از همکاران هاشمی رفسنجانی یا وابسته به جریان اصلاحات هستند، گفت: این موضوع زیاد از واقعیت دور نیست، چون آقای هاشمی خیلی به آقای روحانی نزدیک است. برخی از دوستان ما آقای روحانی را آقای هاشمی دوم می‌نامند. پس آنهایی که می‌گویند انتخاب آقای روحانی به انتخاب آقای هاشمی نزدیک است، زیاد اشتباه نمی‌کنند. چون بخش زیادی از افکار آقای هاشمی و آقای روحانی به هم نزدیک است. ولی این به معنای آن نیست که موضوع مذکور کلا منطبق با واقعیت باشد.

ترکان درباره علت مشخص نشدن دبیر شورای امنیت ملی و رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: به نظر من کاندیداهای این سمت‌ها در ذهن آقای روحانی معین و مشخص هستند، ولی چون کاندیداهای این سمت‌ها به مجلس شورای اسلامی معرفی نمی‌شوند، به مجلس معرفی نشدند.وی افزود: نام دکتر علی‌اکبر صالحی برای تصدی سازمان انرژی اتمی مطرح شده است زیرا ایشان در دوران ریاست سازمان انرژی اتمی به شایستگی فعالیت کردند و مورد علاقه رئیس جمهور هم هستند.

در مورد گزینه دبیری شورای امنیت ملی هم آقای فروزنده یکی از اسامی پیشنهادی است ولی من هنوز نمی‌دانم که آقای روحانی چه تصمیمی خواهند گرفت و آقای فروزنده نیز باید در خصوص تصدی دبیری شورای عالی امنیت ملی اظهارنظر کند.
ترکان تصریح کرد: درباره این که آقای دکتر علی‌اکبر ولایتی برای تصدی دبیری شورای عالی امنیت ملی پیشنهاد شده است، چیزی نشنیده‌ام.

وی درباره انتخاب سیدمحمود علوی برای وزارت اطلاعات، در حالی که وی برای نمایندگی مجلس نهم رد صلاحیت شده، گفت: در مورد آقای علوی، اظهارنظری مطرح شده، ولی از منظر دیگر، ایشان تایید صلاحیت شده و عضو مجلس خبرگان است، عضویت در مجلس خبرگان خیلی مهمتر از عضویت در مناصب دیگر است، بنابراین وقتی کسی در آن سطح صلاحیت دارد، چنین گفته‌ای صحیح نیست.این در حالی است که علوی رئیس سازمان عقیدتی- سیاسی وزارت دفاع بوده و در زمینه تخصصی وزارت اطلاعات سابقه لازم را ندارد.

بولتن دانشمندان آمریکایی:ایران به عمو سام آری نمی‌گوید!

رویکرد تشدید فشار بر ایران نتیجه عکس برای آمریکا در پی خواهد داشت.نشریه «بولتن دانشمندان آمریکایی» با انتشار این تحلیل به قلم ماتیو داس و لارنس جی‌کورب (دو عضو اندیشکده مرکز پیشرفت آمریکا) نوشت: برخی سیاستگذاران آمریکایی استدلال می‌کنند که بهترین و تنها راه رسیدن به توافق بر سر برنامه هسته‌ای ایران، اعمال فشار و تهدید این کشور است و منطق اصلی آخرین دور تحریم‌هایی نیز که مجلس نمایندگان آمریکا در 31 ژوئیه (نهم مردادماه سال جاری) علیه ایران تصویب کرد، همین بوده است: «آنقدر فشارها را ادامه دهید تا سرانجام ایران فروپاشیده به لحاظ اقتصادی، «عمو» (سام) را صدا بزند.»

این تحلیل خاطرنشان می‌کند: شاهد چندانی در زمینه موثر بودن این رویکرد وجود ندارد. در واقع این رویکرد نتیجه عکس خواهد داد؛ درست مانند سخنان جرج‌ بوش درباره «محور شرارت» که تحسین جنگ‌طلبان آمریکایی را برانگیخت اما هرگونه امکان آشتی را که بسیاری از اصلاح‌طلبان ایرانی حامی آن بودند، به کلی نابود کرد. تا به حال، تهران اقداماتی از این دست را که در واشنگتن طراحی شده، نشانه‌ای از یک تهاجم غیرمنطقی تلقی کرده است.

بولتن دانشمندان آمریکایی معتقد است: غرب نباید درباره رئیس‌جمهور جدید ایران دچار توهم شود و خیال کند او به سادگی تسلیم خواسته‌های غرب خواهد شد.

ادامه خصومت با ایران مقامات آمریکایی هیچ نیاموخته‌اند

یک وزیر رژیم صهیونیستی گفت غرب نباید از فشار بر ایران بکاهد.یووال اشتاینیتز در مصاحبه با لوموند گفته است غرب نباید تحریم‌ها را به اسم حسن‌نیت کم کند. این مهم است که پیام ارسالی به ایران روشن باشد. تحریم‌ها آثار حقیقی بر ایران دارد و باید تشدید شود. خواسته‌های غرب روشن است؛ توقف غنی‌سازی، انتقال کل ذخیره اورانیوم غنی‌شده به خارج از ایران و توقف ساخت رآکتور اراک(!)
او با حمله به حسن روحانی گفته است: انتقاد روحانی از احمدی‌نژاد در تبلیغات انتخاباتی این بود که چرا صریح و تهاجمی سخن می‌گوید حال آن که می‌تواند خود را جای بره جا بزند. در سال 2003 او فعالیت‌های پیش غنی‌سازی را متوقف کرد چرا که گمان می‌کرد آمریکایی‌ها پس از تسخیر عراق، قادر به بمباران ایران هستند. اما در طول این مدت، به روند ساخت زیرساخت‌ها سرعت بخشید تا در زمان مقتضی، فعالیت‌ها را بهتر از قبل از سر گیرد. کاری که ایران در سال 2005 انجام داد. روحانی بسیار به این امر مفتخر است و این افتخار را پنهان نمی‌کند.

در همین حال پایگاه صهیونیستی دبکا فایل در تحلیلی خاطرنشان کرد: کنگره آمریکا پناهگاه نتانیاهو برای تشدید فشار به ایران و ممانعت از رفع تنش‌های موجود است.دبکا فایل می‌نویسد: روحانی یک بار در سال 2003 موفق به توقف برنامه هسته‌ای ایران شد. آن زمان تهدید نظامی آمریکا مطرح بود اما بعد از یک سال که ارتش آمریکا در عراق زمینگیر شد، ایران برنامه هسته‌ای خود را احیا کرد.

این سایت صهیونیستی می‌افزاید: نتانیاهو با توجه به این تاریخچه، به گروه 36 نفره از اعضای کنگره که در بیت‌المقدس به سر می‌بردند توصیه کرد که مطالبات روحانی را برای کاهش فشار و تحریم‌ها جدی نگیرند زیرا هیچ اقدام دیگری مفید نیست.این پایگاه خبری افزود: در همین حال نخست‌وزیر اسرائیل نیز به مانند مهمانان آمریکایی‌اش به خوبی می‌داند که فشار در شکل تحریم هرگز حرکت هسته‌ای ایران را کند نکرده است بلکه باعث تسریع آن نیز شده است.

از سوی دیگر روزنامه دیلی استار چاپ لبنان در تحلیلی خاطرنشان کرد: «سخنان اخیر حسن روحانی رئیس‌جمهور جدید ایران، معطوف به اعتمادسازی، احترام متقابل، منافع مشترک و مواضع برابر بود اما پاسخ آمریکا به این سخنان چه بوده است؟ دور جدیدی از تحریم‌ها و درخواست سناتورهای کنگره برای تشدید تدابیر تنبیهی علیه این کشور که نشان می‌دهد بالاترین مقامات منتخب آمریکا در یک دهه گذشته هیچ نیاموخته‌اند.

این روزنامه افزود: از این گذشته کاخ سفید در بیانیه تبریک خود به نکته‌ای اشاره کرد که می‌تواند برای بیشتر ایرانی‌ها توهین‌آمیز باشد. این نکته شامل تلاش برای رفع هر چه سریع‌تر نگرانی جامعه بین‌المللی بر سر برنامه هسته‌ای ایران و عمل به تعهدات بین‌المللی‌اش بود. مشکل این رویکرد که سالهاست شکست خورده این است که بر اساس برآوردهای متکبرانه یا پیش‌بینی‌های جنگ‌طلبانه به دست آمده که هیچ دولتی در جهان آن را نمی‌پذیرد.»

دیلی استار در ادامه به بیانیه کاخ سفید پرداخت و نوشت: کاخ سفید در بیانیه‌اش ایران را متهم می‌کند که به صورت جدی وارد تعامل نشده در حالی که ایران بارها به شکل اساسی خواستار تعامل بوده، از جمله تعلیق غنی‌سازی برای حدود دو سال و اجازه به ناظران آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای ورود به تاسیسات غنی‌سازی‌اش اما اکنون حاضر نیست بیشتر پا پیش بگذارد زیرا پاسخ آمریکا را به این امر تنها با تحریم، تهدید و جنگ‌های سایبری دیده است. آمریکا و دیگر کشورهای غربی هیچ فرصتی را برای تهدید نظامی ایران از دست نمی‌دهند اما در این زمینه از ایران می‌خواهند پیش‌قدم شود.

حمایت ایران از حزب‌الله با تغییر دولت‌ها تغییر نمی‌کند

«کسانی که خیال می‌کنند روابط عمیق ایران و حزب‌الله با تعیین دولت‌ها در ایران تغییر می‌کند، ساده‌لوح یا خیالپردازند.»
وب‌سایت آمریکایی المانیتور ضمن انتشار این تحلیل خاطرنشان کرد: در ایران رئیس دولت یا اعضای کابینه هر که باشند، حزب‌الله همان حزب‌‌الله برای جمهوری اسلامی خواهد بود.المانیتور در ادامه از قول یک مقام ناشناس ایرانی می‌نویسد: «حزب‌‌الله کارت‌بازی نیست و رکن ارزشمند جبهه مقاومت قلمداد می‌شود. میانه‌روی رئیس‌جمهور در ایران نیز به معنای دست کشیدن ایران از پایگاه‌هایش در منطقه نیست.»
وب‌سایت آمریکایی می‌افزاید: «حزب‌الله خط مقدم جبهه مقاومت علیه اسرائیل و گروه‌های تکفیری (رادیکال) قلمداد می‌شود و این بدان معنا است که باید حمایت بیشتری از آن شود. اسرائیل، دشمن اصلی ایران در منطقه است و حزب‌الله در سال 2006، تل‌آویو را شکست داد و در صورت بروز جنگی دوباره قادر به شکست این رژیم است.»

المانیتور افزود: در رابطه با اسرائیل و روابط ایران با گروه‌های مقاومت، روحانی خود فردی تندرو(!) قلمداد می‌شود. او در پاسخ به پیام «سیدحسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله به مناسبت پیروزی‌اش در انتخابات ریاست‌جمهوری ایران گفت: «بی‌تردید تلاش‌های خستگی‌ناپذیر شما و سربازان حزب‌الله در صحنه مقاومت وعده پیروزی قطعی فلسطینی‌ها و لبنانی‌ها را که همواره تحت حمایت جمهوری اسلامی بوده، در مقابل رژیم صهیونیستی قرار می‌دهد.»

در ادامه این تحلیل آمده است: روابط با حزب‌الله در سطح رهبری جمهوری اسلامی است. رهبر جمهوری اسلامی رهبر حزب‌الله نیز هست و آنها رهبری عالی ایران را رهبر جهان اسلام قلمداد می‌کنند. به همین دلیل روابط حزب‌الله با ایران بیش از رابطه با یک کشور، عقیدتی است و این همان مسئله‌ای است که بسیاری واقعا آن را درک نمی‌کنند.نویسنده افزود: حزب‌الله، ولایت فقیه را باور دارد و بسیاری در عراق، لبنان، پاکستان و دیگر مناطق این دکترین را قبول دارند و به همین دلیل است که رهبری حزب‌الله به طور مستقیم با رهبر عالی ایران و کسانی که ایشان انتصاب می‌کند، همکاری می‌نماید.

*خراسان

کمک دولت به تامین اجتماعی در آخرین جلسه

گفته می شود بر اساس بررسی های کارشناسان یک نهاد نظارتی، هیئت دولت دهم در آخرین جلسه خود قبل از حضور حجت الاسلام روحانی در کابینه، با صدور ابلاغیه ای به دستگاه‌های مختلف اجرایی اعلام کرده است که به منظور کمک دولت به سازمان تأمین اجتماعی، سازمان ملی زمین و مسکن مکلف است نسبت به تمدید قرارداد به مدت 6 سال دیگر درباره یکی از پروژه های مهم شستا در شرق کشور اقدام کند.

گلایه برخی نهادهای فرهنگی از تعلل 5 ساله دولت

شنیده شده در حالی که دولت نهم در جلسه مهرماه سال 87 خود با ائمه جمعه سراسر کشور، وعده های مختلفی چون معافیت مالیاتی قراردادهای پیمانکاری برای احداث و تجهیز مصلی ها، مدارس علمیه، حوزه ها و مساجد را مطرح کرده بود، برخی نهادهای فرهنگی طی ماه‌های اخیر با ارسال نامه هایی به مسئولان ارشد دولت دهم خواستار اجرایی شدن این وعده‌ها از طریق صدور دستورالعمل و ابلاغیه ها لازم شده بودند که نتیجه ای در بر نداشته است.

*تهران امروز

دستور رحیمی به سه وزیر درباره عطاری‌ها

ظاهرا رحیمی در روزهای آخر ابلاغیه‌ای برای حمایت از عطاران صادر کرده است.به گزارش روزنامه خراسان، بر اساس ابلاغیه روزهای اخیر محمدرضا رحیمی معاون اول سابق رئیس‌جمهور که به وزارتخانه‌های بهداشت، صنعت و جهادکشاورزی ارسال شده، این 3 وزارتخانه موظف شده‌اند نسبت به ممنوعیت عرضه داروهای ترکیبی بدون مجوز در عطار‌ی‌ها، نظارت بر عرضه گیاهان دارویی با بسته‌بندی مناسب و بهداشتی و نیز برنامه‌ریزی و اجرای آموزش عطاران در اسرع وقت اقدام کنند.

رسایی: با پول آگهی کار می‌کنم

به گزارش تسنیم، ضرغام صادقی، عضو هیات رئیسه مجلس، جوابیه حمید رسایی، مدیر مسئول هفته‌‌نامه 9 دی در پاسخ به مطالب مطرح شده توسط تعدادی از نمایندگان را قرائت کرد رسایی نوشته:هفته‌‌نامه 9 دی رسانه‌ای است مستقل که به هیچ حزب و جریان سیاسی وابستگی ندارد و مورد حمایت مالی هیچ جریان خاصی نیست.رسایی نوشته:استقبال عمومی نیز از این هفته‌‌نامه به اندازه‌ای است که در برخی از استان‌ها با فروش صددرصدی مواجه می‌شود امورات این نشریه مانند برخی از نشریات دیگر از راه فروش نشریه و قبول آگهی، قناعت و تدبیر در هزینه‌ها می‌گذرد و مانند همه نشریات دیگر از کمک‌های رسمی و قانونی نهادهای ذی‌ربط استفاده می‌کند.رسایی نوشته:هفته‌‌نامه 9 دی مانند حماسه 9 دی جیبش بسته و دهانش باز است و همین خصلت بارزترین دلیل بر استقلال این نشریه است. نویسندگان این نشریه عمدتا نیروهای جوان و انقلابی هستند که بدون هیچ توقعی در این نشریه قلم می‌زنند.

کلید داران هسته ای چه کسانی هستند؟

دکتر یوسف نجفی، نماینده ادوارمجلس و کارشناس مسائل سیاسی و اقتصادی، در گفت وگو با بولتن نیوز، در مورد ویژگی‌های دبیر شورای امنیت ملی گفته چنین فردی باید -دارای تجربه سیاسی، امنیتی، اطلاعاتی، اقتصادی واجتماعی باشد.بامسائل وفنون مذاکره آشنا باشد.، چهره معتدل و حتی فراجناحی باشد.،مورد احترام ووثوق نسبی جریان‌های سیاسی داخلی باشد، توان ایجاد هماهنگی در بین قوای سه گانه را داشته باشد و مورد اعتماد رهبری باشد.وی با اشاره به اینکه تاکنون اسامی چه کسانی مطرح شده و شما از بین اسامی مطرح شده، چه کسانی را بهتر ارزیابی کرده‌اید، گفته: از بین افراد مطرح شده آقایان فروزنده و محمد شریعتمداری را بهتر ارزیابی کرده‌اند و هردو ازچهره‌های مثبت و با کارنامه خوبی در نظام هستند که دکتر روحانی باید ازبین آنها یا افراد دیگر، به شاخص‌های مثبت آنها توجه کند زیرا باید کسی انتخاب شود که هنر آشتی‌سازی دربین گروه‌های سیاسی کشوررا داشته باشد و فضای تنش را به همدلی تغییر دهد و فضای تنش بین‌المللی را به سمت مذاکره و گفت وگو و توجه به‌حقوق هسته‌ای ایران هدایت کند.وی گفته: انتخاب و پیشنهاد دکتر ظریف به عنوان وزیر امورخارجه، حاکی از نگاه مثبت روحانی به روابط خارجی و تعامل سازنده با تمام کشورها به‌ویژه کشورهای اروپایی و آمریکا وعزم جدی ایشان به حل مسائل خارجی بخصوص تحریم‌ها و پرونده هسته‌ای است. زیرا ظریف یک چهره شناخته شده در عرصه بین‌المللی و مسلط به مسائل حقوق بین‌الملل و آشنا با چهره‌های سیاسی ودیپلماتیک اروپایی وآمریکایی است وزبان دیپلماسی اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها را خوب می‌فهمد هرچند که تعدد مراجع تصمیم‌گیری و اظهارنظر درخصوص مسائل خارجی در کشور ازجمله موانع ایشان خواهد بود.

*جمهوری اسلامی

* آیت‌الله دری نجف آبادی، وزیر اسبق اطلاعات و امام جمعه کنونی اراک، با ارسال نامه‌ای به دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی خواستار فرصتی برای پاسخگوئی به اتهامات حمید رسائی به دستگاه‌های امنیتی در سال‌های 76 و 77 در جلسه مجلس شد. وی در این نامه نوشت در این زمینه تحلیلهای غلط و ناصوابی ارائه شد که اولاً خلاف واقع و بدور از حقیقت است، ثانیاً برخلاف مصالح کشور می‌باشد، ثالثاً تعرض به اشخاصی که خود حضور و امکان دفاع و توضیح ندارند، کار صحیح و اخلاقی نیست و برخلاف رهنمودهای امام راحل قدس سره می‌باشد و رابعاً تحلیل و مقایسه‌ها نیز دور از واقعیت بوده و نباید برای تخریب وزیر پیشنهادی خدمات دیگران را زیر سؤال برد و آنان را تخریب کرد." وزیر اسبق اطلاعات در این نامه افزود: "اینجانب در صورت نیاز و صلاح آماد‌گی لازم برای ارائه توضیحات کافی دارم."

* والدین یک نوزاد پسر در ایالت تنسی آمریکا به این خاطر که نامش به شدت یادآور حضرت عیسی(ع) است، دیگر حق ندارند او را مسیح صدا کنند. شبکه خبری "او ار اف" اتریش گزارش داد، دادگاهی در این ایالت نام این نوزاد هفت ماهه را به اجبار تغییر داد. به گزارش تابناک به نوشته روزنامه "تنسین"، لو آن بالو، قاضی دادگاه گفت: "کلمه مسیح یک عنوان است که فقط برای یک شخص به کار می‌رود و آن شخص هم عیسی است." والدین این کودک هفت ماهه می‌خواستند او مسیح مارتین نامیده شود. اما حالا دادگاه این حق را از آنان سلب کرده است. آنها فقط باید او را مارتین صدا کنند. مادر کودک قصد تجدیدنظر خواهی دارد. انتظار می‌رود رای نهایی در شهریور ماه صادر شود.

* رئیس کمیته امور خارجی مجلس عربستان معتقد است به قدرت رسیدن حسن روحانی رئیس‌جمهور جدید ایران تأثیری در روابط سرد و پرتنش تهران - ریاض ایجاد نخواهد کرد. به گزارش عصر ایران "عبدالله العسکر" به خبرگزاری رویترز گفت: "تفاوت دوره احمدی نژاد با دوره روحانی به نظر من مثل تفاوت "کوکاکولا" و "پپسی" است. من فکر نمی‌کنم روحانی مثل احمدی نژاد حرف‌های تند بزند، اما روحانی در موضوعات کلان در چارچوب سیاست‌های کلی حرکت خواهد کرد که رهبری ایران ترسیم می‌کند." برخلاف نظر عبدالله العسکر، دکتر روحانی عزم خود را برای بهبود بخشیدن به روابط ایران با کشورهای منطقه از جمله عربستان جزم کرده و سیاست رهبری نیز همین است.

*آرمان

 مقصد بعدی قالیباف کجاست؟

شنیده شد که محمدباقر قالیباف، شهردار فعلی تهران ظاهرا قرار است پس از پایان دوران شهرداری خود در کلانشهر تهران به بنیاد مستضعفان برود. پانا نوشت؛ شهردار فعلی تهران در نظر دارد به پیشنهاد برخی مقامات درباره قبول مسئولیت مدیریت بنیاد مستضعفان پاسخ مثبت دهد.

شمقدری فیلم میلیاردی می‌سازد

شنیده شد که بنیاد سینمایی فارابی هرگونه مشارکت در ساخت فیلم آینده شمقدری را رد کرده است. بانی فیلم نوشت؛ گفته می‌شود نام موقت فیلم تازه رئیس سازمان سینمایی «22 روز» است که اتفاقات مربوط به جنگ 22 روزه لبنان را به تصویر می‌کشد. تولید این پروژه میلیاردی در دستور کار شمقدری قرار دارد تا به محض خداحافظی‌اش از سازمان سینمایی مشغول فیلمسازی شود. فیلمی که قرار است در ایران، لبنان و غزه فیلمبرداری شود. پیش از این گفته می‌شد فیلمساز دیگری در تدارک ساخت فیلمی با همین مضمون است که به نظر می‌رسد با اقدام شمقدری برای تولید این پروژه ساخت آن توسط کارگردانی د‌‌یگر منتفی شده باشد.

تشکیل گروه ضربت ضد اسلام هراسی

شنیده شد که به‌دنبال رفع نگرانی‌های جامعه مسلمانان انگلستان و آرام نمودن جو حاکم بر این کشور، نخست‌وزیر انگلستان از «مسجد جامع منچستر» بازدید کرد و با مسئولان و مسلمانان حاضر در مسجد درباره افزایش اسلام‌هراسی و اقدامات ضداسلامی و همچنین عملکرد دولت و نیروهای پلیس برای مقابله با این حملات به گفت‌وگو پرداخت. باشگاه خبرنگاران نوشت؛ وی اظهار کرد: من به‌شدت حملات ضداسلامی را محکوم می‌کنم ولی مهم‌ترین مساله پس از محکومیت این حملات، اقداماتی است که باید برای جلوگیری از روی دادن این‌گونه حوادث اجرا شود. به همین منظور گروه ضربتی را برای مقابله با اقدامات ضد اسلامی به‌کار خواهیم گرفت.

تاکید روسیه بر حضور ایران در ژنو 2

شنیده شد که معاون وزارت امورخارجه روسیه بار دیگر اعلام کرد که از حضور ایران در کنفرانس بین‌المللی درباره سوریه استقبال می‌کند. خبرگزاری شینهوا نوشت؛ گنادی گاتیلوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه گفت که مسکو پیش‌بینی می‌کند کنفرانس بین‌المللی درباره سوریه بعد از سپتامبر برگزار شود. وی ادامه داد که کشورش می‌خواهد این نشست در اسرع وقت برگزار شود «اما باید شرایطی واقعی را که می‌تواند بر این نشست تاثیرگذار باشد درنظر داشته باشیم». گاتیلوف اظهار کرد که نمایندگان روسیه و آمریکا اواخر ماه اوت برای مذاکره درباره جزئیات مربوط به تدارکات این کنفرانس با یکدیگر دیدار می‌کنند.

کیفرخواست پرونده ستار بهشتی صادر نشده است

شنیده شد که با وجود اعلام دادستان تهران مبنی بر پایان تحقیقات پرونده ستار بهشتی در تاریخ ۱۸ تیرماه، هنوز کیفرخواستی برای متهمان این پرونده صادر نشده است. تسنیم نوشت؛ درحالی که عباس جعفری‌دولت‌آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران روز 18 تیرماه و در جمع خبرنگاران از پایان تحقیقات در پرونده ستار بهشتی خبر داده و گفته بود بازپرس درحال اخذ آخرین دفاعیات از متهمان پرونده است، اما هنوز خبری از صدور کیفرخواست برای متهمان و ارسال پرونده به دادگاه نیست. بازپرس پرونده نیز در این زمینه گفت: رسیدگی به این پرونده همچنان ادامه دارد و کیفرخواستی برای متهمان صادر نشده است.

درآمد هنگفت عربستان از گردشگری

شنیده شد که با پایان پروژه توسعه صحن مسجدالحرام و افزایش ظرفیت پذیرش عمره‌گذاران از سال آینده، درآمد گردشگری مذهبی عربستان سالانه به ۳۰۰ میلیارد ریال (سعودی) خواهد رسید. احمد بافقیه، نایب‌رئیس شورای اداری حج و نماینده شرکت گسترش گردشگری عربستان گفت: با پایان پروژه توسعه صحن مسجدالحرام تا چهار سال آینده و افزایش ظرفیت پذیرش عمره‌گذاران تا ۳۰ میلیون نفر در سال‌، با احتساب اینکه زائر برای اقامت ۱۰ روزه در مکه و مدینه حداقل ۱۰ هزار ریال عربستان هزینه کند حداقل ۳۰۰ میلیارد ریال در پایان سال بخش گردشگری مذهبی عربستان در آمد کسب خواهد کرد.

سرپرست خبرگزاری ایرنا مشخص شد

شنیده شد که علی خزایی با پیشنهاد دفتر رئیس‌جمهور به‌عنوان سرپرست خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران منصوب شد. یک منبع آگاه در دولت در گفت‌وگو با «ندای انقلاب» با اعلام این خبر تصریح کرد: قرار است تا ۲ روز آینده مراسم تودیع و معارفه سرپرست ایرنا از سوی محمدرضاصادق مشاور روحانی در محل این خبرگزاری برگزار شود. خزایی در اولین تغییراتش در ایرنا، امیریان خبرنگار دوران ریاست‌جمهوری هاشمی را به عنوان دبیر سیاسی این خبرگزاری منصوب کرد. خزایی در زمان ریاست‌جمهوری هاشمی، مدیرکل اخبار داخلی و در دوران احمدی‌نژاد که بهداد مدیرعامل ایرنا بود، مسئول دفتر خبرگزاری در روسیه و در زمان علی‌اکبر جوانفکر به عنوان سردبیر اقتصادی این خبرگزاری بود.

فساد دبیرکل سابق اوپک

شنیده شد که دادستان الجزایر در یک کنفرانس خبری از تحت تعقیب‌قرار گرفتن شکیب‌خلیل دبیرکل سابق اوپک و وزیر سابق انرژی این کشور به‌همراه 9 نفر از اعضای خانواده و نزدیکانش به‌دلیل پرداخت رشوه خبر داد. روزنامه الشرق الاوسط نوشت؛ قضات الجزایری به‌منظور بازداشت شکیب خلیل وزیر سابق انرژی الجزایر حکم قضایی خود را به پلیس بین‌المللی ارائه کرده‌اند. این حکم به‌منظور فساد و پرداخت رشوه وزیر سابق انرژی الجزایر هنگامی که در شرکت نفت و گاز دولتی الجزایر مشغول به کار بود صادر شده است.

بازداشت مدیرعامل شرکت بزرگ صنعتی

شنیده شد که مدیرعامل یک شرکت بزرگ صنعتی- معدنی از چهارشنبه هفته گذشته بازداشت شده است. فارس نوشت؛ «پ» در دولت نهم به مدیرعاملی یکی از شرکت‌های بزرگ صنعتی منصوب شد، اما به‌دلیل تخلفات وی به‌خصوص در بحت واگذاری بلوک عمده این شرکت که در تحقیق و تفحص مجلس نیز دنبال و پیگیری شد از مدیریت آن کنار گذاشته شد. نحوه عرضه و قیمتگذاری محصولات این شرکت بزرگ در بورس کالا در سال گذشته انتقاد تولیدکنندگان را برانگیخت و برخی از تشکیل پرونده این تخلفات در سازمان بازرسی کل کشور خبر دادند. گفته می‌شود در مقاطعی وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز برای برکناری این فرد تلاش کرد، اما این تلاش‌ها با نفوذ یک جریان خاص در دولت ناکام ماند.
تذکریک نماینده به پخش زنده جلسات مجلس

شنیده شد که نماینده مردم زاهدان با اشاره به درگیری‌های لفظی صورت گرفته در مجلس گفت: من متاسفم از اینکه چرا این گونه برنامه‌ها را به صورت زنده از تلویزیون پخش می‌کنید. در پایان جلسه علنی نوبت عصر مجلس تعدادی از نمایندگان در واکنش به بی نظمی مجلس و عدم رعایت شان مجلس توسط نمایندگان تذکراتی را به هیات رئیسه و رئیس جلسه داند. حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت به عنوان اولین تذکر‌دهنده گفت: تذکر من در خصوص ماده 24 آئین نامه مجلس است چرا که شان مجلس توسط همکاران محترم رعایت نشد.

*قدس

توصیه قرائتی به دولت جدید

فردا: حجت الاسلام والمسلمین قرائتی در برنامه سه شنبه «سمت خدا» که به صورت زنده از شبکه سوم سیما پخش شد، گفت: امیدواریم مسؤولان دولت یازدهم همه مدیران سابق را درو نکنند و مسؤولان خوب را هم ببینند.

ترفند تازه برای باقی ماندن مرتضوی

ایلنا: یکی از کارشناسان سازمان تامین اجتماعی، فاش کرد مرتضوی به عضویت هیات امنای سازمان تامین اجتماعی درآمده است تا در مدت باقی مانده از استقرار کامل وزیر کار دولت یازدهم، به‌عنوان نماینده هیات‌امنا به مسؤولیت اجرایی‌اش در سرپرستی سازمان ادامه دهد.

تأسیس دانشگاه کاملاً آمریکایی در عراق

گروه سیاسی- عرب: آمریکا یک دانشگاه کاملاً آمریکایی در سلیمانیه عراق تأسیس کرد.
این دانشگاه بر اساس سرفصلهای آموزش عالی و قوانین آمریکا اداره می‌شود و وزارت تعلیم عالی عراق حق دخالت در این دانشگاه را ندارد.

تکذیب ضیافت ناهارلاریجانی با روحانی

خانه ملت: حسن زمانی مشاور رئیس‌ مجلس، ضمن تکذیب خبر برخی رسانه ها در مورد ضیافت ناهار روز دوشنبه روسای دو قوه گفت: رئیس جمهور پس از پایان یافتن نشست علنی مجلس در نوبت صبح برای استراحت و صرف ناهار به دفتر خود واقع در پاستور مراجعه کرده است.

نماینده معترض با تبلت سوژه شد!

فارس: پس از صحبت‌های روز دوشنبه بزرگواری، نماینده مردم کهگیلویه در جلسه بررسی صلاحیت وزرای دولت یازدهم، به سرعت عکسی از دوران نوجوانی وی با کراوات در سایتها و شبکه‌های اجتماعی پخش شد. این در حالی است که ایرج ندیمی، نماینده لاهیجان در جلسه مجلس نیز با یک تبلت، تصویر بزرگواری را به دیگر نمایندگان، نشان داده است.

«م.الف» نام من است

ایسنا: معصومه ابتکار با اشاره به برخی اظهارات صورت گرفته در مورد وی و شورا در جلسه دوشنبه مجلس گفت: «م.الف» مطرح شده در جلسه مجلس ربطی به اختلافها ندارد و نام من است.

باعث تعجب روحانی ‌شدم

مهر: مسعود سلطانی‌فر، وزیر پیشنهادی دولت یازدهم برای وزارت ورزش و جوانان با تاکید بر اینکه با اطلاعاتی که در مورد ورزش داشتم برخی اوقات باعث تعجب رئیس جمهور می شدم، گفت: آقای روحانی بر گسترش ورزش همگانی و سالم سازی جامعه تأکید ویژه دارند.

کیفرخواست صادر نشده است

تسنیم: با وجود اعلام عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران مبنی بر پایان تحقیقات پرونده ستار بهشتی در تاریخ 18 تیرماه، هنوز کیفرخواستی برای متهمان این پرونده صادر نشده است. بازپرس پرونده در این زمینه گفت: رسیدگی به این پرونده همچنان ادامه دارد و کیفرخواستی برای متهمان صادر نشده است.

جریانهای متوهم

تابناک: منصور حقیقت‌پور عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه برخی نمایندگان مجلس به خانواده هاشمی آلرژی دارند، گفت: جریانهای متوهم همه اتفاقات کشور را به خانواده هاشمی مربوط می‌کنند.

سایت دالایی‌لاما هک شد

قدس آنلاین: یک شرکت امنیت رایانه هشدار داد، وب سایت چینی زبان دالایی لاما توسط هکرها هک شده و رایانه های متعلق به بازدید کنندگان این وب سایت نیز به این ویروس آلوده می شود.

سمیرجعجع در آستانه طلاق

مشرق: سمیر جعجع رئیس حزب القوات اللبنانیه و همسرش ستریدا طوق مشهور به ستریدا جعجع به دلیل اختلافات، پس از 22 سال زندگی مشترک که 4 سال اخیر آن را به طور جدا از هم سپری کرده اند، در آستانه جدایی از هم قرار دارند.

اگر ناراحتید خود را دار بزنید!

ایسنا: رابرت موگابه 89 ساله، رئیس جمهوری زیمبابوه خطاب به آن دسته از افرادی که از پیروزی شگرف وی در انتخابات ناراضی هستند، گفت: اگر ناراحتید بروید خودتان را دار بزنند.

تکذیب ادعای رسانه‌های آذربایجان

مهر: سفیر ایران در باکو ادعای دروغین به گروگان گرفته شدن یک کودک بیمار تبعه آذربایجان در بیمارستان شهید مدنی تبریز به علت ناتوانی والدین کودک درپرداخت هزینه‌های درمان را تکذیب کرد و گفت: نظام پزشکی و درمانی ایران تحت تاثیر تبلیغات منفی قرار نگرفته و همچنان وظایف انسانی خود را در قبال بیماران خارجی از جمله اتباع جمهوری آذربایجان انجام می‌دهند.

مقابل رئیس جمهور هم استرس ندارم

جهان: مرتضی حیدری که قرار است اجرای مناظره‌های شبکه اول را عهده‌دار باشد، درباره‌ اجرای برنامه‌های مناظره‌ای تلویزیون و استرسی که این گونه برنامه‌ها به همراه دارند، گفت: در اجرای هیچ یک از برنامه‌هایم استرس ندارم، حال آن برنامه برابر رئیس‌جمهور باشد یا فردی دیگر. وی درباره‌ گفت‌وگوی اختصاصی‌اش با رئیس جمهور مقابل دوربین گفت: هنوز درباره مصاحبه اختصاصی با جناب آقای روحانی برنامه‌ریزی خاصی نشده است و چیزی مشخص نیست.

دریافتی از 2 سال توقف غنی‌سازی

قدس آنلاین: «پاول فون مالتسان» سفیر پیشین آلمان در تهران گفت: ایرانی‌ها 10 سال پیش برای 2 سال غنی‌سازی را متوقف کردند، اما جز قول و وعده چیزی دریافت نکردند.

ابراز بی‌اطلاعی یمن

ایسنا: وزارت خارجه یمن درخبری عجیب اعلام کرد که دولت این کشور از محل نگهداری دیپلمات ایرانی ربوده شده صنعا بی‌اطلاع است.

درخواست مذاکرات محرمانه!

مشرق: به رغم اینکه ایران تمایلی به مذاکرات با آمریکا به دلیل سیاستهای خصمانه این کشور ندارد، اندیشکده اروپایی «گروه بحران بین‌الملل» به واشنگتن توصیه کرده است که با تهران وارد مذاکره مستقیم اما محرمانه شود!.

بازداشت یک مدیرعامل

مشرق: آقای «پ»مدیرعامل یکی از بزرگترین شرکت‌های صنعتی-معدنی کشور که ارتباط بسیار نزدیکی با حلقه انحرافی دولت دهم داشت به اتهام مفاسد مالی دستگیر شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری