کد خبر: ۶۱۴۹۲
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۲:۰۱

کابینه ۵۹ ساله حسن روحانی، کهن‌سال‌ترین کابینه تاریخ جمهوری اسلامی ایران است؛ چه اینکه میانگین سنی کابینه اول و کابینه دوم هاشمی رفسنجانی ۴۱ و ۴۹ سال، کابینه حجت‌الاسلام خاتمی ۴۶ و ۴۷ سال و کابینه احمدی‌نژاد ۴۹ و ۵۰ سال بوده است.

در ایام انتخابات که نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در هر دوره از برنامه‌های خود برای چهار سال آینده کشور سخن می‌گویند، در بیشتر موارد، با اشاره به نسل جوان و نیروهای زبده تحصیلکرده داخلی، از اعتماد و اطمینان خود به جوانان می‌گویند و در شعارهایشان از بیشترین استفاده از نیروهای جوان و مدیران شایسته انقلاب استفاده می‌کنند. با این حال نگاهی به کابینه روسای جمهور گذشته نشان می‌دهد معولا سطوح مدیریت بالای کشور چون وزیران معمولا در بین متولدین دهه‌های 10، 20 و 30 شمسی جا‌به‌جا شده و از دهه 30 به بعد کمتر مدیری توانسته به حلقه مجریان و مدیران رده بالای دولتی وارد شود.

در اوایل انقلاب و دوران جنگ، حلقه مدیران بسیار باز بود و استفاده از نیروهای جوان در پست‌های کلیدی چه در صحنه نبرد و چه در صحنه اداره کشور، کاملا مشهود و ملموس بود اما با ورود به عصر سازندگی و اصلاحات، این مسئله کمتر مورد توجه دو رئیس‌جمهور دهه‌های 60 و 70 قرار گرفت و بعضا استفاده از جوانان به تشکیل سازمان ملی جوانان و استفاده از مشاوران جوان به عنوان مشاورانی تازه کار در کنار مشاوران قدیمی و کار کشته  منحصر می‌شد‌.

این سیستم بسته با ورود محمود احمدی‌نژاد به پاستور شکسته شد؛ او که با شعار کابینه 70 میلیونی پیروز انتخابات سال 84 شد، بلافاصله بعد از آن حلقه مشاوران جوان رئیس‌جمهور که در زمان دوران شهرداری و بعد از آن در دوران رقابت‌های انتخاباتی وارد میدان شده و عملکرد خوبی از خود به نمایش گذاشته بودند‌، را علاوه بر کارگروههای مشاوران جوان، به داخل دولت نیز وارد کرد.

در این دوره اگر چه فضای غالب اعضای کابینه با متولدین دهه 30 بود اما چندین متولد دهه 40 و البته دو متولد دهه 50 نیز با ابراز شگفتی کارشناسان قدیمی، وارد کابینه شدند و از سوی دیگر دیگر اثری از متولدین دهه 20 و قبل از آن نبود‌.

 در کابینه‌های نهم و دهم به جز علی اکبر صالحی‌، محمد سعیدی‌کیا، محمد حسن طریقت‌منفرد که همگی متولد دهه 20 و حمید بهبهانی که متولد 1319 بود‌، اکثر اعضای کابینه که به خاطر سفرهای استانی مرتب رئیس‌جمهور به اقصی نقاط کشور، باید از نیروهای جوان و فعال انتخاب می‌شدند. بر همین اساس نیز متولدین دهه 30 و 40 عهده‌دار امور اجرایی شدند. امروز به جرات می‌توان گفت که این وزرای جوان کارنامه خوبی نیز از خود به نمایش گذاشتند‌.

سید شمس‌الدین حسینی و عبدالرضا شیخ‌الاسلامی متولد 1346‌، علی نیکزاد‌ و کامران باقری لنکرانی متولد 1344، رستم قاسمی متولد 1343 و مجید نامجو متولد سال 1341 علیرضا طهماسبی‌، اسدالله عباسی‌، پرویز فتاح و محمد حسینی متولد 1340 بودند که در نیمه دوم دهه چهارم زندگی‌شان و یا نیمه اول دهه 50 سالگی وارد دولت شدند.

* محرابیان 33 ساله؛ جوان‌ترین وزیر دولت احمدی‌نژاد

 اما این افراد معروفترین جوان‌های کابینه نبودند؛ علی‌اکبر محرابیان متولد 1353 و مهرداد بذرپاش متولد 1359 معروفترین جوانهای کابینه احمدی‌‌نژاد بودند که حاشیه‌های زیادی نیز در مورد نحوه حضور و آشنایی‌شان با احمدی‌نژاد و همچنین ورود به کابینه و عملکردشان در وزارت صنایع و معادن و یا ریاست شرکت خودرو‌سازی سایپا وجود داشت‌.

از نظر میانگین سنی می‌توان کابینه احمدی‌نژاد را جزو کابینه‌های جوان کشور دانست‌ گرچه هاشمی در این خصوص همچنان به جهت تغییر حکومت و نبود افراد زبده در کشور،رکورددار  به کارگیری وزرای جوان است. البته احمدی‌نژادخود نیز  در ابتدای آغاز رقابت‌های انتخاباتی دوره نهم ریاست‌جمهوری یکی از جوانتر‌ین‌ نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری بود‌. به هر روی می‌توان گفت میانگین سنی اعضای کابینه نهم و دهم روی هم، در پایان دولت دهم، 54 سال بوده است‌.

یکی از ابتکارات احمدی نژاد در دهه چهارم انقلاب اسلامی، استفاده از جوانان در سطوح مدیریت کلان و استفاده از بانوان برای حوزه وزارت، بود که این امر در کابینه پیشنهادی دولت یازدهم دیده نمی‌شود‌.

میانگین سنی وزرای 4 کابینه هاشمی، خاتمی، احمدی‌نژاد و روحانی


* دولت روحانی؛ کهن‌سال ترین کابینه تاریخ جمهوری اسلامی

شاید این، اقتضای اولویت‌های اصلی کاری حجت‌الاسلام روحانی‌، رئیس‌جمهور 63 ساله جدید ایران باشد که سعی دارد از همان دولتمردان و نام آشنایان زمان کارگزاران و سازندگی در دولت جدید خود استفاده کند‌. این امر به نحوی در کابینه تجلی پیدا کرده است که جوانترین وزرای کابینه را محمدجواد ظریف و علی‌طیب‌نیا با 53 سال سن تشکیل می‌دهند.

در کنار این مشاهده می‌شود که میانگین سنی کابینه پیشنهادی یازدهم در سال اول ورود این افراد به کابینه و نه سال آخر، 59 ساله است که این عدد 10 سال از میانگین سنی وزرای دولت نهم  و 9 سال از میانگین سنی وزرای دولت دهم در آغاز کار، بیشتر است.


اگر 4 سال فعالیت وزرای دولت یازدهم  را به میانگین سنی کابینه در حال حاضر اضافه کنیم، در زمان خروج از کابینه این افراد 63 ساله خواهند بود و اگر فرض ما تداوم دولت روحانی در 8 سال همچون دولت احمدی نژاد باشد، میانگین سنی افراد کابینه در زمان ترک دولت‌، 67 سال خواهد بود.

در پایان باید گفت که کابینه حسن روحانی، کهن‌سال‌ترین کابینه تاریخ جمهوری اسلامی ایران است؛ چه اینکه میانگین سنی کابینه اول و کابینه دوم هاشمی رفسنجانی به صورت مجزا  41 و 49 سال، میانگین سنی کابینه اول و دوم حجت‌الاسلام خاتمی 46 و 47 سال و میانگین سنی کابینه اول و دوم احمدی‌نژاد به ترتیب 49 و 50 سال بوده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری