کد خبر: ۶۱۳۴۷
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۲ - ۰۶:۱۹
*کیهان 

میانه‌روهای مورد نظر آمریکا باید برانداز باشند!

یک شبکه خبری آمریکایی ضمن ابراز تردید در خصوص میانه‌رو بودن رئیس جمهور جدید ایران، به اوباما توصیه کرد از براندازان جمهوری اسلامی حمایت کند.

فاکس‌نیوز، شبکه خبری وابسته به نومحافظه‌کاران آمریکا به باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا هشدار داده نباید رئیس جمهور جدید ایران را یک میانه‌رو تصور کند و به جای آن باید از نیروهای برانداز در ایران حمایت کند.

فاکس‌نیوز حسن روحانی را شخصی دانسته که در جریان آشوب‌های تیر ماه 78 در تهران، خواستار اعدام دانشجویان دستگیر شده بوده و همچنین توانسته در مذاکرات هسته‌ای، بین ایالات متحده و اتحادیه اروپا تفرقه ایجاد کند.

در این گزارش به نقل از جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، انتخابات 24 خرداد انتخاباتی غیرعادلانه جلوه داده شده و همچنین از رئیس جمهور جدید ایران به خاطر حمایت از رئیس جمهور سوریه به عنوان خط مقدم مقابله با صهیونیسم انتقاد شده است.نویسندگان گزارش همچنین به باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا توصیه کرده‌اند از نیروهای برانداز در ایران حمایت کند.

خون قربانیان آشوب سال 88 به گردن سران اصلاح‌طلبان است

«ده‌ها نفر در خشونت‌های سال 88 کشته شدند، حداقل 22 نفر حزب‌اللهی شهید شدند. اگر بزرگان اصلاح‌طلب مصالح نظام را رعایت می‌کردند این اتفاقات رخ نمی‌داد».

حبیب‌الله عسگراولادی در مصاحبه با روزنامه مردم‌سالاری ضمن بیان مطلب فوق گفت: شما ملاحظه بفرمایید در همین انتخابات اخیر از دماغ کسی خون نیامد همه هم نتایج را پذیرفتند و به رئیس جمهور منتخب با آن که اختلاف رأی بسیار پایین بود تبریک گفتند اما چه شد که در سال 88، اختلاف بیش از 11 میلیون رأی فرد منتخب با رقیب اصلی انکار شد و فرمان شورش صادر شد؟ فرد مورد حمایت آقای خاتمی قبل از پایان رای‌گیری و قبل از شمارش آرا خود را پیروز انتخابات نامید؛ در کجای دنیا یک چنین رفتار سیاسی مورد قبول است؟ آقای خاتمی باید مردانه در این معرکه حاضر می‌شد و از جمهوریت نظام دفاع می‌کرد.

وی با بیان این که «بنده به صراحت از آقای کروبی و موسوی به عنوان برادر یاد کردم اما آنها پاسخ مرا ندادند» افزود: بنده خواستم راه را برای بازگشت آنها به آغوش پرمهر انقلاب و نظام و رهبری باز کنم اما متاسفانه هنوز تغییری نشان نداده و در موضع خود ایستاده‌اند. یک رجل سیاسی اگر اشتباه کرد باید آنقدر شجاعت داشته باشد در برابر مردم ظاهر شود و بگوید اشتباه کردم و عذر تقصیر به پیشگاه خداوند متعال ببرد.   

تصویب تحریم‌های تازه امید مذاکره با ایران را نابود می‌کند

رسانه‌های آمریکایی تصویب تحریم‌های جدید را پیامی منفی و خصمانه به ملت و دولت جدید ایران ارزیابی می‌کنند.
مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه با 400 رأی موافق و تنها 20 رأی مخالف دور تازه تحریم‌های نفتی را علیه ایران به تصویب رساند و این در حالی است که سیاستمداران آمریکایی پیش از این مدعی استقبال از انتخاب ملت ایران بودند!

روزنامه کریستین ساینس مانیتور درباره مصوبه جدید مجلس نمایندگان آمریکا نوشت: همزمان با شروع به کار روحانی به عنوان رئیس جمهور جدید ایران، برخی در کنگره در پی ارسال پیام متفاوتی به تهران با تصویب تحریم‌های جدید و ایجاد فشار بیشتر بر ایران هستند. روحانی قرار است کار خود را از روز یکشنبه آغاز کند.

این روزنامه می‌افزاید: کدام رهیافت برای ترغیب ایران به قبول محدودیت‌های مورد تایید بین‌المللی بر برنامه هسته‌ای آن بهتر است؟ مجلس نمایندگان آمریکا با رأی‌گیری در روز چهارشنبه با اعمال تحریم‌های شدیدتر بر صنعت نفت ایران و همچنین سایر بخش‌های ضعیف اقتصاد ایران نظر خود را ابراز کرد. گرچه این اقدام به تنهایی قبل از تایید کنگره و تصویب لایحه مورد تایید خود که احتمالا در ماه سپتامبر خواهد بود جنبه اجرایی ندارد.

طرفداران یک رهیافت مسالمت‌آمیزتر با رهبری جدید ایران بر این اعتقادند که رای مجلس نمایندگان آمریکا در زمان نامناسبی ارائه شده است. این افراد نگرانند که تحریم‌های جدید با شروع به کار روحانی به عنوان دری بسته مورد ملاحظه قرار گرفته و احتمالا هر گونه امید به بهبود روابط آمریکا و ایران را نابود کند. آنها می‌گویند تحریم‌های جدید به عنوان اولین واکنش رسمی آمریکا به پیروزی روحانی مورد ملاحظه قرار خواهد گرفت.

کریستین ساینس مانیتور ادامه می‌دهد: در عین حال، از نظر برخی دیگر اکنون دقیقا زمانی است که با توجه به این که ایران انتظار می‌رود به گفت‌وگوهای برنامه هسته‌ای با اعضای دائم شورای امنیت به اضافه آلمان برگردد این کشور را متوجه ساخت که آمریکا و غرب قصد عقب‌نشینی ندارند. مارک دبوویتز مدیرعامل اجرایی بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها در مصاحبه اخیر خود با خبرنگاران گفت که هیئت اجرایی اوباما بایستی به دور بعدی مذاکرات با دست بالاتر بسیار قویتری وارد شود.

روزنامه نیویورک‌تایمز هم در تحلیل مشابهی خاطرنشان کرد: مخالفان تحریم‌های جدید در آمریکا می‌گویند این کار حامل پیغام غلط به رئیس جمهور منتخب ایران بود. برخی صاحب‌نظران سیاسی معتقدند که این رأی‌گیری دقیقا چهار روز قبل از مراسم تحلیف حسن روحانی رئیس جمهور جدید ایران انجام می‌گیرد و از این حیث می‌تواند حامل پیامی غلط به رئیس جمهور منتخب ایران باشد که یکی از مهمترین اولویت‌های دستور کارش را ترمیم روابط با آمریکا قرار داده است.

«کیت الیسون» نماینده دموکرات مجلس نمایندگان از ایالت «مینه‌سوتا» و از مخالفان زمان رأی‌گیری عنوان کرده است: «ایرانی‌ها رأی‌گیری را علامتی برای اعلام دشمنی تعبیر خواهند کرد. یک کارشناس تحریم‌ها در دانشگاه کالیفرنیا برکلی در این باب اظهار می‌دارد: «اکثر مردم زمان رأی‌گیری کنگره برای دور سخت تحریم‌ها علیه ایران را بسیار نامناسب می‌دانند».

نیویورک‌تایمز نوشت: بسیاری از نمایندگان طرفدار تصویب قانون تحریم ایران جزو 131 نماینده کنگره آمریکا هستند که در تاریخ 19 ژوئیه با ارسال نامه‌ای به اوباما از او خواسته‌اند از تصویب هرگونه اقدامی که رویکرد رئیس جمهور جدید ایران را زیر سؤال ببرد صرف نظر کند.

اتحاد با القاعده علیه حزب‌الله آخرین توصیه صهیونیست‌ها به نتانیاهو!

یک کارشناس صهیونیست به نتانیاهو توصیه کرد با القاعده و جبهه النصره در سوریه علیه حزب‌الله متحد شود.
به گزارش روزنامه لبنانی الاخبار، موردخای کیدار، پژوهشگر و عضو مرکز مطالعات بگین‌سادات در دانشگاه بار ایلان که در گذشته افسر سازمان امنیت نظامی اسرائیل بوده و به عنوان یک چهره متخصص در اوضاع سیاسی و اجتماعی کشورهای عربی متخاصم با اسرائیل شناخته می‌شود، در مقاله‌ای که در شماره جدید مجله عبری «میرئه» نوشته، ابراز عقیده کرده که در وضعیت فعلی به سود اسرائیل است که تا آن جا که می‌تواند از شبکه القاعده و شاخه‌های آن در لبنان، به ویژه جبهه النصره حمایت کند تا در برابر حزب‌الله لبنان بجنگند چرا که پیروزی القاعده بر حزب‌الله و تسلط آن بر لبنان و سوریه تهدیدی جز تهدید تاکتیکی برای اسرائیل و غرب نخواهد بود. در نتیجه هزینه‌ای که از سوی اسرائیل برای مهار حزب‌الله پرداخت خواهد شد بسیار کمتر از هزینه‌ای است که اسرائیل خود راسا با حزب‌الله وارد جنگ شود و بخواهد آن را شکست دهد.

به گزارش دیپلماسی ایرانی وی در ادامه می‌نویسد، جبهه النصره در لبنان به رغم آغاز فعالیت‌هایش علیه حزب‌الله و ارتش لبنان همچنان در مرحله نوپای حضور خود در این کشور به سر می‌برد، اما پیش‌بینی می‌شود که به زودی افرادی از لبنان و فلسطین و جهادی‌هایی از دیگر کشورهای عربی به آن بپیوندند تا به این ترتیب عرصه درگیری‌های اسلامی در لبنان به وضعیتی شبیه وضعیت عراق، سوریه و لیبی تبدیل شود. انتظار می‌رود ارتش لبنان با این مجموعه وارد جنگی تمام‌عیار شود اما نتواند بر آنها غلبه کند و در نتیجه حزب‌الله وارد عمل شده و صحنه به رویارویی حزب‌الله با جبهه النصره بینجامد. به این ترتیب بدترین سناریوی جنگ داخلی در لبنان از زمان استقلال آن در سال 1943 تاکنون رقم خواهد خورد.

موردخای کیدار تصریح می‌کند: به این ترتیب فرصتی طلایی برای اسرائیل فراهم می‌شود تا بتواند با حمایت از جبهه النصره و القاعده از دست حزب‌الله که در حقیقت شاخه‌ای از قدرت ایران در مرزهای اسرائیل محسوب می‌شود، خلاص شود. اگرچه ممکن است که این درگیری به دلیل حضور پررنگ این جریان در لبنان و سوریه در آینده و خصومت اعتقادی‌ای که با اسرائیل دارد به ضرر امنیت ملی اسرائیل تمام شود اما این حقیقت را نیز باید درک کرد که در صورتی که ایران و حزب‌الله بتوانند بر این جریان برتری یابند و آنها را شکست دهند، تهدید قدرتی که آنها از این برتری به دست می‌آورند به مراتب بدتر از تهدید جبهه النصره برای اسرائیل خواهد بود. به ویژه که در این صورت جایگاه اسد نیز تقویت خواهد شد و این مساله تهدید امنیتی ملی اسرائیل را چند برابر خواهد کرد.

روایت سایت اصلاح‌طلبان از جلسه منزل هاشمی

برخی منابع رسانه‌ای از فشار بر رئیس جمهور منتخب برای حذف نام رحمانی فضلی (گزینه پیشنهادی وزارت کشور) خبر می‌دهند.
به گزارش سایت «آینده» (نزدیک به اصلاح‌طلبان و کارگزاران) سه‌شنبه شب گذشته رئیس جمهور منتخب، برای انجام مشورت‌های نهایی به منزل هاشمی رفته است. در این زمان هاشمی رفسنجانی به روحانی اظهار می‌کند که خاتمی و سید حسن خمینی نقطه نظراتی درباره کابینه دارند و سپس خاتمی و سیدحسن خمینی با حضور در منزل هاشمی به بیان دیدگاه‌های خود درباره برخی افراد می‌پردازند.

حجت‌الاسلام روحانی نیز دلایل خود را بیان کرده و برخی از دلایل رسیدن به فهرست کنونی را در میان می‌گذارد.
این که این رایزنی‌ها چه میزان در تغییر فهرست کابینه موثر بوده، اخبار دقیقی در دست نیست، اما برخی احتمال می‌دهند منتفی شدن رحمانی فضلی برای وزارت کشور از نتایج این جلسه بوده است.

افراطیون پیش از این اعلام کرده‌اند به هر قیمتی که شده باید وزارتخانه‌هایی مانند کشور و علوم و ارشاد و اطلاعات را قبضه کنند یا لااقل اختیار آنها به دست افراد فاقد استقلال رأی سپرده شود تا از این طریق بتوانند خط ایجاد التهاب و تشنج و بن‌بست درون حاکمیت را پی بگیرند.

به گزارش خبرگزاری آریا، گزارش‌های جدید حاکی از آن است که پس از به میان آمدن نام رحمانی فضلی، اصلاح‌طلبان و طیف‌های نزدیک به اکبر هاشمی رفسنجانی به این تصمیم حسن روحانی اعتراض کرده‌اند. پیش از این رحمانی فضلی که هم اکنون رئیس دیوان محاسبات مجلس است در مصاحبه‌ای تایید کرده بود که با او برای پست وزارت کشور رایزنی شده است.

مدافعان انتخاب رحمانی فضلی می‌گویند با توجه به نزدیکی این گزینه به علی لاریجانی و اصولگرایان تعامل مجلس و دولت برای سایر گزینه‌ها و رأی‌آوری آنها بیشتر خواهد شد ضمن این که آنها می‌گویند انتخاب گزینه اصلاح‌طلب برای این پست رأی اعتماد به همراه نخواهد داشت.

دو دستگی در مجمع روحانیون بر سر ملاقات با روحانی

در مراسم افطاری حامیان عارف، حاضران دلخوری خود را نسبت به معرفی اعضای کابینه دکتر روحانی ابراز داشتند.
مشرق نوشت: در جلسه‌ای که 11 نفر از اعضای مجمع روحانیون مبارز حضور داشتند، یکی از حاضران پیشنهاد دیدار اعضای مجمع با حسن روحانی را مطرح کرده و گفته است: «پس از انتخابات تشکل‌هایی چون جامعه روحانیت و شورای سیاستگذاری ائمه جمعه با وی دیدار کرده‌اند اما ما حرکتی نکرده‌ایم پیشنهاد می‌کنم دیداری را با وی هماهنگ کنیم».

این پیشنهاد با مخالفت اکثر اعضا مواجه شد و یکی از اعضا مجمع طی سخنانی اعلام کرد: «دیدن روحانی رفتن یعنی مشروعیت بخشیدن به او. روحانی از نردبان اصلاحات بالا رفت اما بویی از اصلاحات نبرده است. او نیروی حاکمیت و نظام است.»

مشرق همچنین نوشت: در مراسم افطاری حامیان عارف، حاضران دلخوری خود را نسبت به معرفی اعضای کابینه دکتر روحانی ابراز داشتند و معتقد بودند زمانی که عارف از کاندیداتوری انصراف داد باید توافقنامه‌ای را با روحانی و خاتمی و هاشمی امضا می‌کردیم. پیروز این انتخابات هاشمی بود که با فشار آوردن روی خاتمی، عارف را مجبور به کناره‌گیری کردند و حالا هم بدون امتیاز دادن به وی، کابینه خود را چیده‌اند. ما باید قبل از کناره‌گیری عارف، حداقل معاون اولی و پنج وزارتخانه ‌را می‌گرفتیم و بعد به نفع روحانی انصراف می‌دادیم.

*آرمان

 دفتر جدیدی برای احمدی‌نژاد

شنیده شد که روز پنجشنبه اسفندیار رحیم مشایی در جمع خبرنگاران گفت در دفتر رئیس‌جمهور سابق ادامه کار می‌دهد، ولی همزمان مدعی شد که از روند شکل‌گیری و محل استقرار آن بی‌خبر است. جمهوری اسلامی نوشت؛ این اظهارات دوگانه مشایی درحالی است که اسناد موجود نشان می‌دهد وی از جزئیات این اقدام هم با خبر است و از جمله هفتم مردادماه جاری، برای مجتبی سروش‌پور، مدیر سابق تشریفات ریاست‌جمهوری به عنوان رئیس امور پشتیبانی دفتر رئیس‌جمهور دوره‌های نهم و دهم حکم صادر نموده و از بقایی درخواست کرده برای این سمت جدید، پست سازمانی 1901 را اختصاص دهد.

نکته جالب توجه دیگر در این حکم، آنکه مشایی از سربرگ جدید و اختصاصی «دفتر رئیس‌جمهور دوره‌های نهم و دهم» استفاده کرده است! دفتر رئیس‌جمهور دوره‌های نهم و دهم در حوالی میدان ونک تهران درحال تجهیز است.

آمریکا امیدوار به کاهش تنش با ایران

شنیده شد که آمریکا به حسن روحانی امیدوار است. رویترز نوشت؛ دولت اوباما نشانه‌هایی از امید به کاهش تنش‌های هسته‌ای را در پی انتخاب دولت جدید ایران از خود نشان می‌دهد؛ اما اقدامات اساسی را به ابراز تمایل رئیس‌جمهور جدید به انجام مذاکرات جدی منوط کرده است.

 این خبرگزاری، ‌حمایت نکردن دولت آمریکا از تحریم‌های جدید مجلس نمایندگان این کشور علیه ایران را یکی از این نشانه‌های امیدواری نسبت به دولت روحانی دانسته اما در عین حال می‌نویسد، مقامات آمریکایی همچنان نسبت به غنی‌سازی سطح بالای اورانیوم در ایران نگران هستند.

آژانس‌های مسافربری ایران تحریم شدند

شنیده شد که تعدادی از آژانس‌های بین‌المللی گردشگری از رزرو پرواز به ایران به دلیل تحریم‌ها علیه تهران سر باز می‌زنند. تیک نوشت؛ با کلیک روی گزینه جست‌وجو برای پروازی به سوی ایران در سایت مشهور «اروبیتز» با این پیغام مواجه می‌شویم: پرواز «از» یا «به سوی» ایران توسط اروبیتز صورت نمی‌گیرد.

 لطفا مکان دیگری را انتخاب نمایید. شورای ایرانی آمریکایی در واکنش به این اقدام تعدادی از آژانس‌های مشهور گردشگری، با ارسال نامه‌ای خواستار توقف این حرکت شده است. یکی از این کمپانی‌ها در پاسخ به این درخواست آورده است: به خاطر رعایت الزامات و حفظ شرایطمان به‌عنوان کمپانی تجاری، باید بهترین راه‌حل را اتخاذ کنیم.

احمدی‌نژاد در خانه 2 میلیارد و 800 میلیونی

شنیده شد که خانه چهارطبقه نوساز دکتر محمود احمدی‌نژاد در منطقه نارمک حدود 2 میلیارد و 800 میلیون تومان برآورد ارزش شد. مهر نوشت؛ اگر براساس گفته رئیس‌جمهور، زمین خانه وی 175 متر باشد، بیش از 60 درصد زیربنای مفید می‌دهد، یعنی زیربنای مفید هر طبقه حدود 105 تا 110 متر می‌شود. حال اگر ملاک را سخنان رئیس‌جمهور قرار دهیم، خانه وی چهار طبقه حدود 110 متری می‌شود، یعنی درمجموع 440 متری زیربنای مفید در منطقه نارمک.

مشاوران املاک اعلام می‌کنند که در منطقه نارمک مسکن نوساز متری به‌طور متوسط حدود 6 میلیون و 500 هزار تومان و اگر لوکس باشد، متری بیش از 7 میلیون و 500 هزار تومان است. برهمین اساس، اگر 440 متر زیربنای مفید خانه دکتر محمود احمدی‌نژاد در منطقه نارمک را در عدد 6 میلیون و 500 هزار تومان ضرب کنیم، دو میلیارد و 860 میلیون تومان ارزش ساختمان می‌شود. البته اگر این مسکن به صورت لوکس ساخته شده باشد، ارزش آن تا 3 میلیارد و 300 میلیون تومان هم افزایش می‌یابد.

محاکمه یک یهودی به اتهام تماس با سفارتخانه‌های ایران

شنیده شد که دستگاه قضایی اسرائیل یک یهودی اولترا ارتدوکس را به اتهام «آمادگی داوطلبانه» برای «جاسوسی برای ایران» و «تماس با سفارتخانه‌های ایران» به پای میز محاکمه کشانده است. تیک نوشت؛ رسانه‌های اسرائیل پنجشنبه دهم مرداد، خبر دادند که این مرد در تماس با دیپلمات‌های ایران گفته است «حاضر است اسرائیلی‌ها را نیز به قتل برساند». رسانه‌های اسرائیل نام این مرد ۴۶ ساله را ذکر نکردند اما در همین حال معلوم نیست که آیا او تابعیت اسرائیلی نیز دارد یا خیر.

 کیفرخواستی که از سوی دستگاه قضایی اسرائیل علیه این مرد یهودی صادر شده است، مدعی است که او به دیپلمات‌های ایران در سفارتخانه ایران در برلین، پایتخت آلمان، گفت «حاضر به جاسوسی علیه اسرائیل و حتی کشتن صهیونیست‌هاست». این کیفرخواست می‌گوید که پیش از آن، این مرد به چند دفتر نمایندگی و سفارتخانه ایران مراجعه کرده بود.

ابقای قالیباف با 22 رای!

شنیده شد که «گزارش‌های رسیده از شورای اسلامی شهر تهران حکایت از آن دارد که محمدباقر قالیباف دارای 22 رای موافق برای ماندن در مسئولیت شهرداری تهران است و برخی از چهره‌های اصلاح‌طلب نیز از حامیان جدی ابقای وی در شهرداری هستند.» مشرق با انتشار این خبر نوشت؛ بر اساس نظرسنجی صداوسیما، 62 درصد مردم تهران خواستار ادامه فعالیت محمدباقر قالیباف در شهرداری تهران شده‌اند. در این نظرسنجی افرادی چون غلامحسین کرباسچی و محسن هاشمی به عنوان رقیب قالیباف مطرح بوده‌اند.

آخرین درخواست احمدی‌نژاد

شنیده شد که آخرین صحبت دکتر احمدی‌نژاد در جلسه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی این‌گونه بود: «من در پایان این جلسه آخر تقاضایی دارم؛ اگر صلاح می‌دانید با تقاضایم موافقت کنید. من می‌خواهم دانشگاهی با نام «ایرانیان» تأسیس کنم. دانشگاهی در حوزه فناوری‌های برتر مثل نانو، هسته‌ای و هوا فضا.»

گاف العربیه درباره شیخ حسین انصاریان

شنیده شد که سایت شبکه العربیه در خبری مدعی شد که «شیخ حسین انصاریان از مردم ایران به خاطر اوضاع نابسامان کشور عذرخواهی کرده است».!! مشرق نوشت؛ اقدام ناشیانه سایت شبکه العربیه در انتشار این خبر دروغ و تحریف شده درحالی است که همین خبر دو سال قبل از سوی شیخ حسین انصاریان تکذیب شده بود.

«العربیه.نت» مدعی شد که بر اساس گزارش‌های رسیده، انصاریان در مراسم احیای شب بیست‌وسوم ماه رمضان که در حسینیه همدانی‌های تهران برگزار شد، در حضور هزاران نفر ضمن اشاره به برخی مشکلات و نابسامانی‌های موجود در کشور، از مردم عذرخواهی کرد. این در حالی است که پس از انتشار این خبر تحریف شده و دروغ در رمضان سال 90، شیخ حسن انصاریان اعلام کرده بود که «من به خاطر انقلاب از مردم عذرخواهی نکردم و عذرخواهی‌ام به‌خاطر وضعیت حجاب و جریان انحرافی بود.»!

*خراسان

مجوز واردات خودرو برای 13 دیپلمات ایرانی

بر اساس موافقت وزیران عضو کمیسیون ماده ۱ آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات که طی روزهای اخیر توسط محمدرضا رحیمی معاون اول رییس جمهور به دستگاه‌های مربوطه ابلاغ شده، خودروهای 13 دیپلمات ایرانی مجوز ورود و ترخیص بدون رعایت ضوابط فنی واردات خودرو مصوب دولت در سال 1382 را پیدا کرده اند.

دستورات جالب دولت برای دریاچه نمک قم

بر اساس ابلاغیه های اخیر دولت به دستگاههای اجرایی، تصمیمات مختلفی برای دریاچه نمک قم اتخاذ شده و قرار است ضمن صدور مجوز فعالیت های معدنی در این دریاچه تقسیمات کشوری به نحوی اصلاح شود که کل دریاچه در محدوده استان قم قرار گیرد. دولت همچنین دستور آغاز مطالعات احداث واحد تولید اکسید منیزیم از املاح تبخیری دریاچه قم را نیز صادر کرده است.

*تهران امروز

احمدی‌نژاد تغییرات اموالش را اعلام کرد

محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور سابق دیروز در نامه‌ای تغییرات پدید آمده در اموال خود، در مدت هشت سال ریاست‌جمهوری را به ریاست قوه قضائیه اعلام کرد.در نامه احمدی‌نژاد به آیت‌الله صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه آمده:در اجرای اصل یکصد و چهل و دوم قانون‌اساسی و پیرو اعلام اموال اینجانب در سال 1384 به اطلاع می‌رساند که در این مدت تغییری که در اموال اینجانب پدید آمده است بازسازی و نوسازی منزل مسکونی قدیمی نارمک است که با کمک همسر و فرزندان و با استقراض از بانک و همچنین صندوق نهاد و برخی بستگان چهار واحد حدود یکصد متر مربعی احداث شده که با فرزندان در آن سکونت داریم.مساحت زمین 175 متر مربع و زیربنای فرسوده قبلی حدود 130 متر مربع بوده است.

آخرین حکم

مریم مجتهدزاده به سمت معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده منصوب شد.به گزارش مهر، رئیس‌جمهور در حکمی که در آخرین ساعت عمر دولت دهم منتشر شده مرکز امور زنان و خانواده را به معاونت ارتقا داده است.در این حکم که 5 مرداد ماه به امضای رئیس‌جمهور رسیده و 12 مرداد ماه در سایت مرکز امور زنان و خانواده قرار گرفته است، مریم مجتهدزاده به سمت معاون امور زنان و خانواده منصوب شده است.

روایت عسگراولادی از ضربه موسوی و کروبی

حبیب‌الله عسگراولادی دبیرکل جبهه پیروان گفته: جدا ماندن موسوی و کروبی از امت و امامت باعث شد بیداری اسلامی که از ایران الگو گرفته شده بود دچار اختلال شود.به گزارش فارس، عسگراولادی گفته: عذرخواهی نکردن آنها از مردم و نظام باعث می‌شود این بیداری اسلامی که از ایران الگو گرفته است به اختلاف کشیده شده و این اختلافات پا بر جا بماند.

نامه ۷۶ سناتور به اوباما برای تشدید فشارها بر ایران

به گزارش تسنیم به نقل از جروزالم پست؛ 76 سناتور آمریکا با ارسال نامه‌ای به باراک اوباما، رئیس‌جمهور این کشور خواستار تشدید تحریم‌ها علیه ایران ‌بدون توجه به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری شدند. سناتورهای آمریکایی اعلام کرده‌اند: «زمان برای دیپلماسی به سرعت در حال سپری شدن است.

 ایران در گذشته و در زمانی که روحانی مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای بود از مذاکرات برای وقت‌کشی استفاده کرده و در هر حال رهبر ایران تصمیم‌‌گیر اصلی درباره پرونده هسته‌ای ایران است.»در این نامه آمده است: «آقای رئیس‌جمهور ما از شما درخواست داریم تا به این روند جنبه فوری بدهید. ما نیاز داریم که فورا آگاه شویم تا تهران بالاخره برای مذاکره آماده است یا خیر؟ تهران باید بداند که زمان برای دیپلماسی در حال به پایان رسیدن است.»

سناتور‌های آمریکایی در این نامه که دو روز قبل از مراسم تحلیف روحانی و یک روز پس از تصویب طرح تحریم‌های جدید از سوی کنگره فرستاده می‌شود از دولت آمریکا خواسته‌اند تا تحریم‌ها را تشدید کند و بر گزینه استفاده از نیروی نظامی همزمان با پیشبرد راه‌حل دیپلماتیک تاکید کند. «رابرت منندز» دموکرات و رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا به همراه «لیندسی گراهام» سناتور جمهوری‌خواه ایالت کارولینای جنوبی و از اعضای کمیته نیروهای مسلح سنا از جمله سناتورهای پیشرو در نامه روز گذشته هستند.

منابع نزدیک به گنگره به این روزنامه صهیونیستی گفته‌اند دو ماه آتی – اواخر سپتامبر زمانی که سنا لایحه تحریم‌ها را به رای می‌گذارد-برای آمریکا و ایران بسیار حساس خواهد بود و فرصت کوتاهی است که دو کشور قبل از تحریم‌های جدید به یک توافق دیپلماتیک دست یابند.

دولت یازدهم به استخدام بی‌بلیت‌ها رسیدگی می‌کند

اکبر ترکان مشاور رئیس‌جمهور با بیان اینکه رفتارهای دولت دهم در روزهای آخر نشان از همیاری با دولت یازدهم نداشت، گفته: فروش یا واگذاری دارایی‌های دولت، استخدام و عقد قراردادهای جدید مواردی نیست که با سرعت و عجله انجام شود. ترکان در گفت‌وگو با خانه ملت درخصوص استخدام‌های مشکوک و خارج از قانون در روزهای پایانی دولت دهم گفته: استخدام‌هایی که قبل از ۲۴ خرداد ۹۲ صورت گرفته، طبق روال عادی کار دولت بوده و مجلس درباره آنها نظر داده است.

مشاور رئیس‌جمهور گفته: اگر استخدام‌های عجولانه‌ای در فاصله ۲۴ خرداد تا ایام انتقالی دولت انجام شده باشد، باید بررسی دقیق شود.ترکان همچنین گفته: استخدام«بی‌بلیت»‌ها تعبیری بود که آقای روحانی به کار برد و نسبت به آن ابراز نگرانی کرد و جای نگرانی است که این استخدام‌ها از روی بررسی و انصاف نبوده باشد.

وی گفته: گزارش‌هایی رسیده که در آزمون‌های برگزار شده، اشخاصی با نمره‌های بالا که سواد و شایستگی‌مناسب داشتند از استخدام محروم ماندند و در مقابل کسانی با امتیاز ضعیف اما ارتباط قوی استخدام شدند. ترکان گفته: تنها بحث استخدام‌ها نیست و به نظر می‌رسد در روزهای اخیر قراردادها و واگذاری‌ها نیز خارج از قاعده و قانونی در حال انجام است.

حق روسای جمهور سابق

علی مطهری، درباره اینکه در مراسم تحلیف رئیس‌جمهور، مهمانان خارجی زیادی از سراسر دنیا به صورت رسمی دعوت شده‌اند و همچنین رئیس‌جمهور منتخب حق دارد از روسای جمهور سابق دعوت کند که در این مراسم حضور داشته باشند، گفت: برای روز تحلیف 2 مسئله مطرح است، مسئله اول مهمانان خارجی مثل جک استراو است که نمی‌دانم تصمیم به آمدن دارد یا نه و دیگری بحث شرکت آقای خاتمی در مراسم تنفیذ و تحلیف است.

به گزارش قانون، مطهری با تاکید براینکه مهمان همیشه باید محترم شمرده شود گفته: گرامی داشتن مهمان جزو تعالیم دینی ماست و جز رژیم صهیونیستی، مقامات بقیه کشورها اگر خواهان حضور در مراسم رسمی ایران باشند باید آن را تکریم کنیم و دلیلی ندارد اختلافات صد ساله خود را در هر ملاقاتی دخالت دهیم.مطهری با اشاره به اینکه همین حضورهاست که می‌تواند در بهبود روابط خارجی و فضای اقتصادی کشور موثر باشد گفته: اظهارات آقای حسینیان که گفته با گوجه فرنگی به جک استراو حمله می‌کنیم حرف سخیفی است که با تدبیر و اعتدال سازگار نیست.

وی همچنین درباره شرکت خاتمی در مراسم تحلیف گفته: این حق روسای جمهور سابق است که بتوانند در چنین مراسمی شرکت کنند و اگر برخی معتقدند خاتمی از سران فتنه است باید وی را به صورت علنی محاکمه کنند و مردم حرف‌های وی را بشنوند و با حقایق آشنا شوند و دادگاه درباره آنها حکم دهد.مطهری گفته: نباید اجازه دهیم این افراد خودشان درباره خاتمی و دیگران حکم بدهند و آنها را مفسد فی‌الارض بدانند و آنها را از حق حضور در عرصه سیاسی و حقوق اجتماعی و شهروندی خود محروم کنند. آنها حق ندارند خاتمی را از حضور در مراسم تحلیف منع کنند.

مطهری همچنین در توصیه‌ای به افراطیون گفته: پیام انتخابات اخیر را که همان اعتدال و آشتی ملی بود جدی بگیرند و اجازه بدهند این آشتی ملی، نمود عینی و واقعی پیدا کند و این افراد دست از روش‌های 4 سال اخیر خود بردارند.مطهری گفته: مردم باوجود تخریب‌هایی که افراطیون علیه افراد معتدل داشتند، به اعتدال رای دادند و معلوم است روش آن‌ها موثر نبوده و آنها باید روش خود را اصلاح کنند.مطهری گفت: رئیس‌جمهور منتخب قرار است سوگند بخورد که از آزادی و حقوق مشروع مردم حمایت کند ولی تندروها این حق را برای وی قائل نیستند.

این زنگنه همان زنگنه نیست؟

روزنامه کیهان در مطلبی نوشت: آقای روحانی در آذرماه سال 81 و از جایگاه دبیر شورای عالی امنیت ملی با ارسال نامه‌ای خطاب به آقای خاتمی رئیس‌جمهور وقت به عملکرد بیژن زنگنه وزیر نفت کابینه اصلاحات به شدت اعتراض کرده و اقدام ایشان در انعقاد قرارداد نفتی «کرسنت» را بیرون از چارچوب قانون و از طریق «واسطه» دانسته و این قرارداد را دارای آثار منفی فراوان برای جمهوری اسلامی ایران دانسته بود و اکنون زمزمه نام بیژن زنگنه به عنوان گزینه احتمالی تصدی وزارت نفت با توجه به سوابق زنگنه که مورد اعتراض روحانی نیز بوده است، در میان صاحبنظران اقتصادی و سیاسی با تعجب آمیخته به تاسف روبه‌رو شده است.

 بنابر آخرین خبرها و احتمالا به خاطر برخی فشارهای فزاینده به رئیس‌جمهور منتخب، احتمال معرفی زنگنه به عنوان وزیر نفت به مجلس افزایش یافته و این در حالی است که زنگنه دارای سوابق تخلفات بزرگ اقتصادی و سیاسی است. وی ضمن اینکه یکی از نقش آفرینان فتنه و آشوب سال 88 در مرکزیت ستاد موسوی بود، یکی از عوامل و متهمان اصلی امضای قرارداد خائنانه فروش گاز به امارات است.

احمدی‌نژاد: یکشنبه به دانشگاه ایرانیان می‌روم

محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور سابق که پس از برگزاری مراسم تنفیذ و تحویل کلید پاستور به رئیس‌جمهور جدید به محله نارمک، محل سکونت خود بازگشت، در گفت‌وگو با فارس در پاسخ به این سؤال که حس شما پس از 8 سال خدمتگزاری چیست، گفت: من از مردم تشکر می‌کنم و ما همیشه خدمتگزار مردم بوده‌ایم.احمدی‌نژاد در پاسخ به این سؤال که برای انتخابات ریاست‌جمهوری 96 منتظر شما باشیم یا نه، گفته: منتظر امام زمان (عج) باشید تا ان‌شالله زودتر بیاید.رئیس‌جمهور سابق در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه برنامه شما برای روز یک‌شنبه چیست، تأکید کرد: بنده به سر کار در دانشگاه ایرانیان می‌روم.

*ابتکار

گلایه آیت الله مهدوی کنی

 آیت‌الله مهدوی کنی در جلسه افطار اساتید دانشگاه امام صادق(ع) از برخی افراد که فقط خود را معیار انقلابی بودن می‌دانند گلایه کرده است. به نوشته مشرق وی در این جلسه گفته است:”عده‌ای فقط خود را حزب‌اللهی میدانند و امثال ما را انقلابی نمی‌دانند در حالی که سوابق بنده نشان می‌دهد از شما حزب‌اللهی‌تر هستم."

*جمهوری اسلامی

 هیئت مؤسس دانشگاه ایرانیان به دلیل حضور مشابی و بقایی تایید نشد

* فهرست اعضای هیئت مؤسس دانشگاه ایرانیان به دلیل حضور مشابی و بقایی در این هیئت به تأیید شورای عالی انقلاب فرهنگی نرسید.

 به گزارش خبرگزاری تسنیم، فهرست اعضای هیئت مؤسس دانشگاه ایرانیان که پیش از این به امضا و تأیید کامران دانشجو وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و محمد حسن طریقت منفرد وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رسیده و برای تأیید نهایی به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارجاع شده بود،‌ برای اصلاح بازگردانده شد. براساس اخبار کسب شده، یکی از دلایل مخالفت شورای عالی انقلاب فرهنگی، حضور اسفندیار رحیم مشایی و حمید بقایی در این فهرست بود.

همچنین شورای عالی انقلاب فرهنگی به مسئولان این دانشگاه اعلام کرده که اعضای هیئت مؤسس این دانشگاه باید به تأیید این شورا برسند. در آخرین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی در دولت دهم با ایجاد این دانشگاه موافقت شد و رئیس‌جمهور نیز شب شنبه گذشته در آخرین گفت و گوی تلویزیونی خود به تشریح راه‌اندازی این دانشگاه پرداخت و حتی با اعلام شماره حسابی از مردم خواست در جهت کمک مالی به دانشگاه ایرانیان پول واریز کنند و سهام‌دار شوند.

ادامه انتصابات عجولانه در شرکت‌های تحت پوشش شستا

* علیرغم به پایان رسیدن عمر دولت دهم؛ انتصابات عجولانه در شرکت‌های تحت پوشش شستا همچنان ادامه دارد. در این راستا افرادی فاقد صلاحیت و تجربه از منسوبین و اطرافیان مدیران فعلی شستا به عنوان مدیر عامل برای شرکت پرسود انتخاب می‌شوند، تا دولت جدید در مقابل کار انجام شده قرار گرفته و نفوذ جریان انحرافی در شرکت‌های مهم صنعتی تا مدت‌ها در ساختار اقتصادی ادامه‌دار باشد. در صورت عدم دقت در انتصابات انجام شده در هفته‌های اخیر، احتمال می‌رود این روند بتواند ضربه‌ای اساسی به شرکت‌ها و موسسات و درآمدهای شستا در دولت جدید وارد نماید.

تبلیغ غذای حلال یهود از سوی انجمن جهانی صهیونیستی

* رستوران‌هایی که بر روی تابلو آنها کلمه "حلال" دیده می‌شود و غذای حلال در آنها ارائه می‌گردد در سال‌های اخیر گسترش جهانی یافته است. استقبال زیاد مردم غیرمسلمان از این رستوران‌ها در جهان به علت درک قاعده‌مندی نوع گوشت، ذبح حیوان و احترام به روزی و غذا از سوی مسلمانان؛ موجب شده است انجمن جهانی صهیونیستی غذای حلال یهود با تبلیغ مارک غذای "کوشیر" به مفهوم غذای حلال یهود سعی در تبلیغ این علامت نماید.

اخیراً در یک نمایشگاه دارویی در چین، انجمن صهیونیستی یهود این کشور برروی تمام کارت‌های ورودی این نمایشگاه به تبلیغ علامت غذای حلال یهود پرداخته بود که نشانه‌ای از برنامه ریزی این جریان در مراسم‌هایی دارد که در آنها ده‌ها هزار نفر افراد متخصص حضور می‌یابند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری