کد خبر: ۶۰۰۹۲
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۳۹۲ - ۰۹:۰۲

 

*کیهان

مشکل ما آن است که روحانی میانه‌رو نیست

لس‌آنجلس‌تایمز در گزارشی نوشت: دولت آمریکا درخواست‌ها برای ادامه پیشنهاد جدید به ایران برای پایان دادن به بن‌بست طولانی بر سر مذاکرات هسته‌ای را رد می‌‌کند.

این روزنامه‌خاطرنشان کرد: به رغم اصرار برخی از مقامات ارشد سابق آمریکا و دیپلمات‌های خارجی برای ابتکار عمل جدید آمریکا، یک مقام ارشد آمریکایی گفت دولت در پیشنهاد قبلی‌اش تجدید‌نظر نخواهد کرد و در عوض منتظر پاسخی مثبت تر از جانب دولت ایران است که به زودی با هدایت «حسن روحانی» رئیس‌جمهور منتخب شروع بکار خواهد کرد.

این مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، به گروهی از خبرنگاران گفت: پیشنهاد ما مطرح شده و منتظر یک پیشنهاد جدی در مقابل آن هستیم. در نهایت مسئولیت با ایران است.

گزارش «لس‌آنجلس‌تایمز» حاکی است: پیروزی غیرمنتظره روحانی در انتخابات ماه گذشته، این امید را پدید آورده است که در نهایت پس از سالها که پیشرفتی در مذاکرات صورت نگرفته است، تمایلی به توجه به این مسئله پیدا خواهد شد. چندین نفر از جمله دو مشاور هسته‌ای سابق «اوباما» ، از کاخ‌سفید خواسته‌اند تا با ارائه پیشنهادی موجب از سرگیری مذاکرات به منظور اجتناب از هدر دادن یک فرصت نادر برای پیشرفت در این مذاکرات شود.

لس‌آنجلس تایمز خاطرنشان می‌کند: «کارشناسان و دیپلمات‌ها از دولت مصرانه می‌خواهند به جای ارائه پیشنهادهای کوتاه مدتی که طی سال‌های اخیر مورد بحث قرار گرفته یک مصالحه جامع‌تر به تهران پیشنهاد کند. برخی می‌گویند آمریکا باید پیشنهاد لغو تحریم‌های اقتصادی را که اکنون اجرا می‌شود به این امید به ایران بدهد که انگیزه‌ای را برای همکاری این کشور در مهار برنامه هسته‌ای آن به وجود آورد. اما این مقام ارشد دولت (اوباما) گفت نیازی به مطرح کردن اینگونه ابتکار عمل‌ها نیست».

این گزارش می‌افزاید: کارشناسان آمریکایی گفتند هر چند که دلایل تاکتیکی معقولانه‌ای برای کاخ‌سفید وجود دارد که از اقدام اول خودداری کند اما یک دلیل سیاسی نیز هست. آنها گفتند از زمان انتخاب روحانی، محافظه‌کاران سیاسی آمریکایی هشدار داده‌اند که وی یک میانه‌رو واقعی نیست بلکه حامی شدید برنامه هسته‌ای است یعنی «گرگی در لباس میش» است(!!)

یکی بیاید مرا بازداشت کند!

کارگردانی که میلیاردها تومان پول بیت‌المال را بالا کشید و سپس از اردوگاه فتنه سبز سر درآورد، می‌گوید به دیدار یک نوه و مادر بزرگ بهایی رفته و پای کودک بهایی را بوسیده است.

«محمد-ن» در فیس‌بوک خود می‌گوید پدربزرگ این کودک به خاطر جاسوسی اعدام شده و پدر و مادرش در زندان به سر می‌برند. وی این را هم گفته که با التماس از او پوزش خواستم و بر پاهای کوچکش بوسه زدم. از او خواستم که می‌تواند بر روی من شیعه آب ‌دهان بیندازد و به صورتم سیلی بزند.

محمد- ن در ادامه سعی کرده از یک سو وجهی عاطفی و تراژیک به موضوع بدهد و از طرف دیگر چنین القا کند که مسئله مسلمانان با بهائیت یک امر اعتقادی و مذهبی صرف است. این همان شگرد نخ‌‌نما و لو رفته‌ای است که سران گروهک استعمارساخته بهائیت و صهیونیست‌ها در تبلیغات خود به کار می‌گیرند.

بهائیت فرقه‌ای جعلی و حزبی استعمارساخته است که از سوی رژیم انگلیس پایه‌گذاری شد و مقر آن در شهر حیفا واقع در فلسطین اشغالی قرار دارد. سران این گروه، پیوند عمیقی با صهیونیسم جهانی و شبکه فراماسونری دارند. سران بهائیت در رژیم پهلوی از نخست‌وزیری و وزارت تا مدیریت‌ها و بنگاه‌های بزرگ اقتصادی ایران را قبضه کردند و به غارت منابع ملی پرداختند.

آنها پس از انقلاب نیز در حوزه‌های جاسوسی، اخلالگری اقتصادی از جمله در حوزه ارز، و نفوذ و خرابکاری در حوزه مطبوعات و سینما و هنر، و نهایتاً نقش‌آفرینی در تشنج‌آفرینی‌های سیاسی فعال بوده‌اند. شماری از اعضای این گروهک در جریان فتنه‌انگیزی و اهانت به ساحت امام حسین(ع) روز عاشورای سال 88 دستگیر شدند.

با این وصف، آقای «ن» دنبال رد گم کنی است و همان طور که اخیراً محسن مخملباف ( از سخنگویان فتنه سبز در خارج) ضمن ساختن فیلمی عاطفی و مظلوم‌نمایانه در خدمت بهائیان، برای آستان بوسی به تل‌آویو رفت، احتمالاً آقای «ن» نیز می‌خواهد تا چند وقت دیگر سر از حیفا و تل‌آویو در بیاورد و اکنون مشغول تدارک فاکتور است.

یادآوری این نکته نیز ضروری است که فرد یاد شده طی یکی دو سال گذشته می‌کوشد با ارتکاب انواع جرائم و اتخاذ مواضع تند و غیرقانونی و ایراد اتهام و اهانت به جمهوری اسلامی، به هر طریق که شده بازداشت شود!!

سخنگوی ستاد عارف: نام روحانی در اجماع اصلاح‌طلبان مطرح نبود

سخنگوی ستاد انتخاباتی عارف می‌گوید عارف از عملکرد شورای مشورتی اصلاح‌طلبان در دور زدن وی ناراحت شده است.
اظهارات حسن رسولی رازگشایی از این سوال است که چرا اصلاح‌طلبان بعد از انتخابات، چند جلسه تشکر و قدردانی از عارف برپا کردند.
رسولی در مصاحبه با نشریه آسمان گفت: از چهار نامزد اصلاح‌طلبان (عارف، شریعتمداری، جهانگیری و مهرعلیزاده) دو نفر یعنی عارف و شریعتمداری ثبت‌نام کردند.

دکتر عارف و سایر همراهان ایشان در نحوه عمل به نتایج حاصل از جلسات گوناگون این شورا انتقاداتی داشته و داریم. انتظار بود بین چهار نفر قبل از ثبت‌نام یک نفر به عنوان کاندیدای اصلاح‌طلبان تعیین گردد. متاسفانه با عدم همراهی برخی دوستان و مصاحبه‌های تک روانه آنان و اعلام زودهنگام نتیجه اجماع نشانه‌ها و شایعاتی را باعث گردیدند که موجب گله‌مندی درون خانوادگی جبهه اصلاحات شد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا در جلسه آخر شورای مشورتی که نتایج نهایی نظرسنجی‌ها اعلام و برای نامزد نهایی تصمیم‌گیری شد، شرکت نکردید؟ گفت: علت عدم حضور نمایندگان آقای عارف در این جلسه نقض مکرر قول و قرارهای قبلی بود. به عنوان نمونه قرار بود نتیجه نهایی اجماع با تکیه بر نتایج نظرسنجی و نیز مصلحت‌سنجی به آقای خاتمی ارائه شود و آقای دکتر رهامی به نمایندگی از شورای هماهنگی جبهه اصلاحات آن را به اطلاع عموم برساند.

بدون توجه به این قرار و در تداوم فعالیت‌های تبلیغاتی، برخی دوستان به صورت انفرادی در گرماگرم رقابت انتخاباتی اظهارنظرهایی می‌کردند که موجب نگرانی و گله‌مندی ستاد عارف را فراهم کرد. به این دلیل ما در جلسه نهایی شورا شرکت نکردیم و عملا به نمایندگی از عارف برخلاف آنچه یکی از دوستان روز دوشنبه قبل از انتخابات گفت که نتیجه اجماع با حضور نمایندگان عارف تعیین گردید، نه من و نه آقای توفیقی در آن جلسه حضور نداشتیم.

رسولی در این باره که «به نظر می‌رسد اما با دلخوری این اتفاق افتاد و آقای عارف با نارضایتی کنار رفتند. به نحوی که حتی حاضر نشدند در بیانیه انصراف اعلام حمایت خود از روحانی را مطرح کنند» خاطرنشان می‌کند: بله آقای عارف ناراحت و دلخور بودند اما نه به این دلیل که به نفع آقای روحانی کنار رفتند. به دلیل برخوردها و عملکردی که در شورای مشورتی صورت گرفت. به این دلیل که برخلاف وعده‌هایشان عمل کردند. برخی از دوستان از بیم اینکه آقای عارف کناره‌گیری را نپذیرد، برخلاف نظر شورای مشاوران و نمایندگان نامزدها اقدام به مصاحبه و اعلام خبر اجماع به نفع آقای روحانی کردند.

وی درباره مسئله اصلی عارف و حامیان وی گفت: گلایه آقای عارف و ستاد ایشان به این بود که دوستان در شورای مشاوران به تعهدات خود عمل نکردند. این اجماع از ابتدا قرار بود بین آقایان جهانگیری، مهرعلیزاده، شریعتمداری و عارف باشد.

واشنگتن‌پست: بازی تمام نشده اسلامگرایان به مصر باز نمی گردند

«اسلامگرایی در مصر دارای ریشه‌های عمیق است و برکناری محمد مرسی به معنای روی کارآمدن سکولارها در انتخابات نخواهد بود.»
رئول مارک گرکت از افسران سابق سازمان سیا این تحلیل را در روزنامه واشنگتن‌پست عنوان کرد و نوشت: «اسلامگرایی ریشه‌هایی عمیق در مصر دارد و محبوبیت آن پایدار است.

سکولارها هرگز در هیچ انتخاباتی در این کشور پیروز نخواهند شد و تنها نقطه اتکای آنها، قدرت ارتش است» در این تحلیل آمده است: آیا کودتای ارتش مصر علیه دولت منتخب برخاسته از «اخوان‌المسلمین» قادر است بر اسلامگرایی، روشنفکری سیاسی و مهم‌ترین جنبش خاورمیانه از دهه 1960 تا به امروز، تاثیرگذار باشد. آیا سقوط اخوان‌المسلمین، طرد ایمان و اعتقادات دینی است. اخوان‌المسلمین در سال 1928 در دورانی که مصر پرشتاب مسیر غرب‌زدگی را می‌پیمود به عنوان نیرویی فکری علیه امپریالیزم انگلیس تشکیل شد و از همان بدو امر فرماندهی بنیادگرایی سنی مذهب را بدست گرفت.

افسر سابق سیا خاطر نشان کرد: قدرت واقعی این اسلام و پیامبر آن ]ص[ در سراسر رود نیل و پیرامون آن و در ایمان جاری شده است.
وی با اشاره به آشوب اخیر مصر می‌نویسد: در تظاهرات گسترده اخیر بسیاری از مصریهایی شرکت داشتند که در انتخابات دو سال پیش و همه‌پرسی قانون‌اساسی به اسلام و اسلامگرایان رای داده بودند. شگفتی اخوانیها هم از همین امر بود. اخوانی‌ها در این مدت دستور کار مشخصی نداشتند و با آزمون و خطا رفتار می‌کردند.

گرکت معتقد است: «در مصر امکان ندارد ارتش فاسد که قدرت را یک‌بار دیگر به دست گرفته، بتواند به خاطر اتفاق اخیر، یک حکومت غیراسلامی ایجاد کند. مسلمانان راستین همچنان اکثریت بافت جمعیتی جامعه مصر را تشکیل می‌دهند که شریعت اسلام را قانون زندگی می‌دانند. بسیاری از سکولارهای مصر و هواداران غربی آنها از درک این حقیقت غافل هستند رویای آنها مصر لیبرال است که در آن شریعت اسلام و سنت اسلامی نتواند در انتخابات پیروز شود و قانون اساسی بنویسد.»

واشنگتن پست خاطر نشان کرد: مرسی یک عوام فریب بی‌کفایت و ملال‌آور بود. مقامات ارتش با درس گرفتن از تجربه اخیر ترکیه اجازه نخواهند داد اسلامگرایان دارای روح انتقام وارد انتخابات شوند و پیروز شده و ارتش را دفع کنند. مشکلات مصر اینک به دوش ارتش و لیبرالها افتاده و در نهایت هم آنها را شکست خواهند داد و اسلامگرایان را مجددا به خیابانها خواهد کشاند.

رئول مارکت گرکت در پایان نوشت: امکان ندارد در انتخابات بعدی سکولارها برنده شوند، قدرت غیرقانونی حاکم، عامل رشد قوی اسلامگرایی در مصر خواهد شد. برخلاف تصور لیبرال‌ها، بازی در مصر تمام نشده است.

سفیر اسرائیل: ایران بزرگ‌ترین چالش پیش روی ماست

سفیر اسرائیل در واشنگتن می‌گوید برخلاف برخی تصورات اولیه، اوباما دوست واقعی و دارای اهداف مشترک با اسرائیل است.
مایکل اورن در مصاحبه با هاآرتص گفت: اسرائیل درباره سخنرانی سال 2009 اوباما در قاهره، استمداد او از جهان عرب، و تلاش برای صلح گفت: اسرائیل در رابطه با این تلاش‌ها دچار سوء برداشت شد زیرا در اسرائیل همه چیز بر مبنای حس امنیت و یا ناامنی ارزیابی می‌شود. به عنوان نمونه، سفر رئیس‌جمهوری آمریکا به مصر و ترکیه و نیامدن او به اسرائیل، حسی از ناامنی ایجاد می‌کند.

وی اظهار داشت: سخنرانی اوباما در قاهره و تقاضای او برای توقف ساخت و ساز در کرانه باختری و قدس این حس را در تابستان 2009 ایجاد کرد که او به اندازه کافی به امنیت اسرائیل متعهد نیست، در صورتی که من می‌توانم با اطمینان بگویم که این حس، اشتباه است و آنچه در 4 سال گذشته رخ داد و سفر سال جاری اوباما به قدس شاهدی بر درستی این ادعاست. اوباما، دوست واقعی ماست و فردی جدی است که کسی نباید او و عزم و اراده‌اش را دست‌کم بگیرد.

اورن گفته است که اوباما و نتانیاهو اهداف مشترکی در مقابل برنامه هسته‌ای ایران و مسئله فلسطین دارند. ایران بزرگ‌ترین چالش پیش روی ماست.

اسرائیل: برد موشک‌های حماس افزایش یافته است

حماس در حال آزمایش موشک‌های دوربرد و میان‌برد است که قابلیت هدف قرار دادن تل‌آویو را دارند.
روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت گزارش داد: حماس موشک‌های ام 75 هشت اینچی را ساخته و این موشک‌ها را در انبارهای ویژه‌ای در نوار غزه نگهداری می‌کند.

ژنرال «بنی گانتز» رئیس ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی گفت: حماس به ارتقای توانایی‌هایش ادامه می‌دهد اما اکنون برای این کار بیشتر از کمک گرفتن از خارجی‌ها به تولید در داخل متوسل شده است.

حماس سال گذشته در واکنش به تهاجم رژیم صهیونیستی، موشک‌های فجر 5 را با برد 75 کیلومتر به شهرهای تل‌آویو و هرتزلیا شلیک کرد و آرامش را از صهیونیست‌ها گرفت. سپر موشکی گنبد آهنین در برابر شماری از این موشک‌ها ناکارآمد عمل کرد و خبر ارتقای موشک‌های حماس می‌تواند خبری بسیار ناگوار برای صهیونیست‌ها باشد.

در همین حال محافل اطلاعاتی ارتش صهیونیستی می‌گویند حزب‌الله لبنان نیز کمیت و کیفیت موشک‌های خود را افزایش داده و اکنون بالغ بر 70 هزار موشک حزب‌الله آماده شلیک به اهداف مختلف صهیونیستی است.

*آرمان

 اصلاح‌طلبان آماده انتخابات 96

شنیده شد که اشارات و تحلیل‌های سران جناح اصلاح‌طلب، این روزها نشان می‌دهد آنها دولت دکتر حسن روحانی را به منزله پلی برای عبور از شرایط کنونی جهت رسیدن به قدرت می‌دانند.

صراط نوشت؛ یکی از سران جناح اصلاحات در تشریح وضعیت دولت روحانی می‌گوید: «شاید بهتر باشد اصلاح‌طلبان، درون مدیریت نباشند تا بتوانند خود را احیا کنند.» به نظر می‌رسد با توجه به شرایط دشوار اقتصادی، اصلاح‌طلبان ترجیح می‌دهند خود را با مشکلات این مرحله درگیر نکنند و با این تحلیل که دولت دکتر روحانی نمی‌تواند توفیق چندانی به دست آورد، خود را برای دردست گرفتن قدرت در انتخابات ریاست جمهوری سال 1396 آماده کنند.
 
لیست‌های منتشرشده، غیرواقعی است

شنیده شد که یک منبع نزدیک به دکتر روحانی، گمانه‌زنی‌ها درمورد کابینه دولت آینده را تکذیب کرد. انتخاب نوشت؛ وی گفت: با وجود درخواست مکرر دفتر رئیس‌جمهور منتخب و شخص دکتر روحانی درمورد پرهیز از گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه دولت آینده، این روند همچنان در برخی رسانه‌ها ادامه دارد.

این منبع نزدیک به روحانی افزود: متاسفانه این اتفاق باعث سهم‌خواهی‌ها، توقعات نابه‌جا و برخی مشکلات شده است. وی همچنین این خبر را به «تیک» داد که «هنوز هیچ گزینه‌ای در کابینه دولت آینده قطعی نشده است» این منبع نزدیک به روحانی در پایان بار دیگر خواسته رئیس‌جمهور منتخب را تکرار کرد که «رسانه‌ها از گمانه‌زنی درمورد کابینه آینده پرهیز کنند.»

بخشنامه جمع آوری اطلاعات مدیران ارشد اجرایی

شنیده شد که روزنامه خراسان نوشت؛ بر اساس بخشنامه روزهای اخیر یک مسئول ارشد دولتی مقرر شده به منظور بهره‌مندی بیشتر از قابلیت‌ها، توانمندی‌ها و تجربیات مدیریتی کشور، بخشی به نام «دفتر امور مدیران ارشد» در دفتر رئیس‌جمهور نسبت به جمع‌آوری و ثبت اطلاعات مربوط به سوابق، تجربیات و توانمندی‌های مدیران ارشد کشور اقدام کند و مقامات و مدیران ارشد شامل وزیران، معاونان و مشاوران رئیس‌جمهور، استانداران، سفرا و معاونین وزیران و مقامات همتراز موظفند اطلاعات خود را در سامانه‌ای خاص درج کنند.

مالیات تنبیهی

شنیده شد که برای صادرکنندگان مالیات تنبیهی هم به بازار آمد! جمهوری اسلامی در اردبیل نوشت؛ رئیس اطاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان اردبیل در مصاحبه با خبرنگاران ضمن اعلام این خبر گفت چنین برخوردی در هیچ نقطه دنیا با صادرکنندگان و فعالان اقتصادی که نوعی کم‌توجهی به صادرات کشور است، مشاهده نمی‌شود. وی افزود: از دولت آینده انتظار می‌رود جوایز صادراتی را که سال‌هاست مورد غفلت قرار گرفته و به‌جای آن مالیات‌های سنگین برقرار گردیده، احیا نماید.

گلایه از کندی ساخت مصلاها در کشور

شنیده شد که خراسان نوشت؛ بر اساس گزارش یک نهاد نظارتی که به درخواست یکی از مراکز فرهنگی کشور صورت‌گرفته، روند ساخت مصلاها در استان‌های مختلف کشور با سرعت و پیگیری مناسبی همراه نبوده و برخی از قراردادهای منعقده در این زمینه، پس از تعلل و اختلافات میان کارفرما و پیمانکار وارد فاز شکایت و داوری شده و این موضوع عملا کار ساخت را متوقف کرده است.

تجمع کارگران اخراجی فولاد زاگرس مقابل مجلس

شنیده شد که کارگران اخراج شده کارخانه فولاد زاگرس واقع در استان کردستان برای دومین روز متوالی مقابل مجلس تجمع کردند. این کارگران روز گذشته نیز مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کرده و خواستار رسیدگی به مشکلات شان بودند. تجمع‌کنندگان خواستار بازگشت به کار خود بوده و بر لزوم پردخت مطالبات معوقه خود تاکید دارند.

علیرضا محجوب دبیرکل خانه کارگر و نماینده مردم تهران در مجلس با حضور در جمع تجمع‌کنندگان ضمن گوش فرا دادن به دغدغه و مطالبات آنها به گفت‌وگو با آنان پرداخت. بر اساس این گزارش سه‌شنبه 18 تیر ماه بیش از 200 نفر از کارگران کارخانه فولاد زاگرس واقع در استان کردستان اخراج شدند.

سفر روحانی به عراق

شنیده شد که ایلاف به نقل از منابع مطلع از سفر قریب‌الوقوع حسن روحانی رئیس‌جمهور منتخب به عراق خبر داد. انتخاب نوشت؛ منابع عراقی می‌گویند حسن روحانی رئیس‌جمهور منتخب ایران پس از مراسم تنفیذ و تحلیف، به بغداد سفر خواهد کرد. علی موسوی مشاور نوری المالکی نخست‌وزیر عراق گفت: دولت عراق ابراز امیدواری می‌کند که در دولت روحانی روابط دو کشور بر اساس احترام و منافع متقابل مستحکم‌تر شود.

موسوی سفر احمدی‌نژاد به بغداد را اقدامی سمبلیک در پایان دوره‌اش دانست و گفت: رئیس‌جمهور ایران به منظور زیارت به نجف و کربلا خواهد رفت. به گفته این مشاور نوری المالکی، هیچ توافقی در طول این سفر انجام نمی‌گیرد اما احمدی‌نژاد دیدارهایی با سران عراق خواهد داشت. اولین سفر احمدی‌نژاد به عراق به‌عنوان رئیس‌جمهور ایران در سال 2008 صورت گرفت.

تیزر تبلیغاتی جنجالی در آفریقای جنوبی

شنیده شد که ساخت یک تیزر تبلیغاتی برای اثبات تازه بودن ماهی‌های بازار ماهی کیپ‌تاون جنجال زیادی در آفریقای جنوبی بپا کرده است. انتخاب نوشت؛ در این تیزر بازیگری سفیدپوست مشاهده می‌شود که صورتش سیاه شده است تا به شکل سیاهپوستان درآید و به تقلید از دیکتاتورهای آفریقایی روی آورد.

این فرد دیکتاتور از اموال عمومی به سود منافع شخصی خود سوءاستفاده می‌کند. بسیاری از مردم آفریقای جنوبی این تبلیغ را نژادپرستانه تشخیص داده‌اند. شماری از کاربران اینترنت در شبکه‌های اجتماعی نوشته‌اند این اقدام وقیحانه تداعی‌کننده دوره تیره و تار کشور است. برخی دیگر از کاربران اینترنت می‌گویند متوجه نشده‌اند چرا برای نشان دادن فساد به سیاه‌پوستان اشاره شده است.

*تهران امروز

مناظره‌ها چند بیننده داشت؟

معاون سیمای رسانه ملی اعلام کرد: مناظره‌ها 65 میلیون مخاطب داشتند.به گزارش مهر، علی دارابی در مراسم تقدیر از منتخبان برنامه‌های انتخاباتی با تاکید بر اینکه رسانه ملی با برنامه‌ریزی حرفه‌ای و هدفمند تبلیغات پر زرق و برق در انتخابات ریاست‌جمهوری را به حاشیه راند، گفت: فقط در روز انتخابات قریب به 10000 نفر در کل کشور درگیر برنامه‌های انتخاباتی رسانه ملی بودند.

دارابی افزود: از سوی دیگر موضوع رقابت با شبکه‌های ماهواره‌ای را پیش رو داشتیم تا هم بتوانیم برنامه‌های آنها را خنثی و هم در این زمینه روشنگری کنیم. دارابی همچنین گفته: طبق نظرسنجی‌ها بیش از 85 درصد مردم رسانه ملی را در انتخابات 92 بی‌طرف دانستند.

تکذیب یک دیدار

دفتر رئیس‌جمهور منتخب در واکنش به برگزاری نشست‌های خبری منتسب به حسن روحانی اعلام کرد که تنها مجرای اعلام برنامه‌های رئیس‌جمهور منتخب دفتر وی است.به گزارش ایسنا در پی برگزاری برخی نشست‌ها در آستانه پایان دوره انتقال به نام رئیس‌جمهور منتخب، از سوی دفتر دکتر حسن روحانی تاکید شد: «کلیه برنامه‌های رئیس‌جمهور منتخب از طریق دفتر وی به اطلاع رسانه‌ها خواهد رسید و کلیه برنامه‌هایی که خارج از چارچوب دفتر اعلام می‌شود، هیچ ارتباطی با رئیس‌جمهور منتخب و برنامه‌های وی ندارد.

گویا جمعی با عنوان ستاد مردمی دکتر حسن روحانی اقدام به برگزاری نشستی با هدف طرح مطالبات هنرمندان از رئیس‌جمهور منتخب کردند، که بنابر اظهارات آنها حاضران در این نشست امکان حضور در آنچه آنها نشست روز یک‌شنبه رئیس‌جمهور منتخب با هنرمندان خوانده‌اند را خواهند داشت.

آخرین وضعیت پرونده مهدی هاشمی

پرونده مهدی هاشمی هنوز در دادسراست و پس از تکمیل تحقیقات در دادسرا و رفع نواقص به دادگاه فرستاده می‌شود.محمود علیزاده طباطبایی وکیل خانواده هاشمی گفت: پرونده مهدی هنوز در دادسراست و موفق به مطالعه آن نشده‌ایم.به گزارش مهر، علیزاده طباطبایی گفته: پرونده مهدی هاشمی پس از تکمیل تحقیقات در دادسرا و رفع نواقص به دادگاه فرستاده می‌شود.گفتنی است پرونده مهدی هاشمی پس از برگزاری نخستین جلسه دادگاه، برای رفع نواقص پرونده به دادسرا بازگردانده شد.

جماران: آقای احمدی‌نژاد، این رسم امانتداری نبود!

سایت جماران در مطلبی با عنوان آقای احمدی‌نژاد این رسم امانتداری نبود نوشته:تحویل دولت دهم چالش‌هایی را به همراه دارد که موجب شده تا برخی از کارشناسان ساکت ننشینند و اعتراض خود را نسبت به اقدامات دولت بیان کنند.

این سایت در ادامه می‌نویسد: محمد رضا رحیمی معاون اول رئیس‌جمهور می‌گوید: دولت احمدی‌نژاد به اندازه کل دولت‌های قبل و بعد از انقلاب کار کرده است و هر کس که بیاید و آماری بیاورد که دولت‌های قبل یک قدم جلوتر از دولت فعلی بوده‌اند من به او جایزه خواهم داد.

رحیمی معتقد است که در دولت احمدی‌نژاد ایران قدرت هفدهم اقتصاد دنیاست و ما در دولت نهم و دهم اموال دولت را پیدا و فروخته‌ایم و خرج طرح‌های نیمه تمام کرده‌ایم. در اینجا سوالی مطرح می‌شود که چرا با وجود اینکه اکنون در پله هفدهم اقتصاد دنیا هستیم قدرت خرید مردم به این میزان کاهش یافته و گرانی موجب شده تا هزینه بسیاری از خانوارها تامین نشود.

فضای مچ‌گیری

محمدرضا عارف، در دیدار با جمعی از خبرنگاران با اشاره به تفاوت‌های نقد و مچ‌گیری گفته: فضای کشورهای در حال توسعه مثل ایران مچ‌گیری است در حالی‌که باید به‌دنبال اصلاح بود نه مچ گیری. فضای کشور بعد از انتخابات نسبت به گذشته بهبود پیدا کرده است. اگر آقای روحانی مشترکات و نظرات کاندیداها و مطالبات مردم را مبنای حرکت قرار دهد، قطعا موفق خواهد شد.

نظر احمدی‌نژاد درباره ریاست فوتبال چه بود؟

محمد علی‌آبادی رئیس کمیته ملی المپیک در گفت‌وگو با تسنیم درباره برخی صحبت‌ها مبنی بر اینکه احمدی‌نژاد برای ریاست فدراسیون فوتبال قصد کاندیداتوری داشت گفته: به هیچ عنوان چنین موضوعی صحت ندارد و اگر اینچنین بود من به‌عنوان نزدیکترین فرد در امور ورزش به آقای احمد‌ی‌نژاد در آن زمان در جریان این موضوع قرار می‌گرفتم.

 علی آبادی گفته: در آن سال شرایط به‌گونه‌ای بود که همه علاقه‌مندان و کسانی که قصد حضور در فدراسیون فوتبال را داشتند می‌توانستند ثبت‌نام کنند اما اینکه آقای احمدی‌نژاد بخواهد چنین کاری را انجام دهد صحت ندارد.علی آبادی گفته: در آن زمان هیچ صحبتی دراین‌باره مطرح نشده و من نمی‌دانم نقل قول‌های اخیر درمورد تمایل رئیس‌جمهور از کجا منشأ می‌گیرد.

تا آنجایی‌که می‌دانم و با توجه به اینکه در آن زمان به‌عنوان معاون ورزشی در دولت آقای احمدی‌نژاد فعالیت می‌کردم ایشان کوچک‌ترین بحثی درباره حضور در انتخابات نداشت و هیچ نظری نیز دراین‌باره به ما اعلام نکرد. ضمن اینکه من هم هیچ علاقه‌ای به حضور در این فدراسیون نداشتم.

اسناد‌ تخلفات «تامین اجتماعی» ناپد‌ید‌ شد!

سایت قانون نوشت:اسناد‌ به د‌ست آمد‌ه از تخلفات سازمان تامین اجتماعی که با حجم چند‌ین کارتن د‌ر اتاقی جنب کتابخانه مرکزی سازمان نگهد‌اری می‌شد‌، به د‌لایلی نامعلوم ناپد‌ید‌ شد‌ه است. کلید‌ این اتاق تنها د‌ر اختیار گروه تفحص‌کنند‌ه قرار د‌اشته، اما وقتی نمایند‌گان قصد‌ مراجعه به اسناد‌ را د‌اشته‌اند‌ متوجه شد‌ند‌ که اتاق و اسناد د‌ر کار نیست، د‌یوارها تخریب شد‌ه و اتاق با سالن اد‌غام شد‌ه است.

نتیجه این تحقیق و تفحص یکساله که از مهم‌ترین تحقیق و تفحص‌ها د‌ر طول عمر مجلس هشتم بود‌ه اکنون د‌یگر د‌ر د‌ست نیست، نتیجه‌ای که به قول یکی از کارشناسان کار گروه تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی تکان‌د‌هند‌ه و نگران‌کنند‌ه و د‌ر پاره‌ای موارد‌ غیرقابل تصور بود‌ه. «قانون» نوشته که پیگیری‌های اعضای کمیته تحقیق و تفحص برای اطلاع از سرنوشت اسناد‌ تاکنون بی‌نتیجه ماند‌ه و هیچ‌کس پاسخگوی شرایط پیش آمد‌ه نیست.

اظهارات ضدایرانی طارق‌الهاشمی

طارق الهاشمی معاون سابق رئیس جمهور عراق که به علت دست داشتن در کشتار شهروندان عراقی در انفجارهای تروریستی تحت تعقیب عراق و پلیس بین الملل قرار دارد، گفت‌وگویی تفصیلی با روزنامه سعودی الشرق الاوسط انجام داد.وی در این گفت‌وگو با اشاره به اینکه عراق امروز در دوراهی قرار دارد و ممکن است به سمت هرج و مرج کشیده شود، مدعی شد که ساختار سنی عربی در عراق مورد جنایت‌هایی قرار می‌گیرند که تا حد پاکسازی نژادی پیش می رود.

 این ادعا در حالی مطرح شده که بیشتر انفجارهای تروریستی در عراق علیه شیعیان این کشور انجام می شود. وی مدعی دخالت ایران در امور داخلی عراق شده و آن را باعث افزایش مصیبت‌های ملت عراق قلمداد کرده ‌و گفته که کشورهای خلیج فارس باید نقش مهمی در این راستا داشته باشند و اجازه نفوذ به ایران را در عراق ندهند.

*ابتکار

تغییرات معنادار در یک دانشگاه بزرگ

شنیده های ابتکار حکایت از آن دارد که در آخرین روزهای مانده به پایان کار دولت دهم در یکی از دانشگاه های معروف و فراگیر در کشور، تغییرات گسترده ای در حوزه های اداری و مالی آن انجام شده و افرادی با گرایش خاص جایگزین مدیران سابق شده اند. به گفته یک منبع آگاه در این دانشگاه، یکی ازمعاونان این دانشگاه که دارای سابقه مدرک سازی برای برخی از مسئولین بوده با حفظ سمت یک معاونت دیگر را نیز در اختیار گرفته است. گم شدن چندصد تن کاغذ و واگذاری برخی از زمین ها و ساختمان های این دانشگاه نیز از جمله شایعاتی است که درباره این دانشگاه به گوش می رسد.

احتمال رفع حصر کروبی در آینده نزدیک

منتجب نیا گفت: اقداماتی در راستای آزادی کروبی در حال صورت گرفتن است که قطعا به نتیجه خواهد رسید.رسول منتجب نیا در گفتگو با «تهران پرس»، درباره آغاز به کار دوباره حزب اعتماد ملی اظهار داشت: به زودی تکلیف دبیرکل حزب اعتماد ملی(کروبی) مشخص خواهد شد و این حزب با اعضای شورای مرکزی خود آغاز به کار خواهد کرد.

قائم مقام حزب اعتماد ملی همچنین درباره آزادی کروبی گفت: اقداماتی در راستای آزادی وی در حال صورت گرفتن است که قطعا به نتیجه خواهد رسید، پس از مشخص شدن نتیجه آن حزب اعتماد ملی به صورت رسمی آغاز به کار خواهد کرد.

*جمهوری اسلامی

رحیمی:استان سمنان همانند احمدی نژاد جثه‌اش کوچک ولی اراده‌اش قوی است

* محمدرضا رحیمی باز هم با یک توصیف غیرمنتظره از احمدی نژاد تمجید کرد. معاون اول رئیس‌جمهور که پیش از این جملات عجیبی در مدح احمدی نژاد گفته بود، دیروز از آخرین تریبون‌هایی که در دولت دهم در اختیارش قرار می‌گیرد استفاده کرد و در جمع مردم حسین آباد کالپوش گفت: استان سمنان همانند احمدی نژاد جثه‌اش کوچک ولی اراده‌اش قوی است.

به گزارش مهر رحیمی در حالی جثه احمدی‌نژاد را با مساحت استان سمنان مقایسه کرده که براساس تقسیمات کشوری استان سمنان هفتمین استان بزرگ کشور است و با 4911/97 کیلومتر مربع مساحت، بالاتر از استان‌های پهناوری مثل خراسان، هرمزگان و خوزستان قرار دارد. به جز کرمان، استان‌های زادگاه همه روسای جمهور پیشین کم مساحت‌تر از استان سمنان هستند.

مستندسازان متهم به همکاری با شبکه بی بی سی تبرئه شدند

* مشاور حقوقی سازمان سینمایی کشور از رفع اتهام مستندسازان همکار با شبکه بی‌بی سی خبر داد. بهزاد ابتهاج در گفتگو با مهر گفت: مستندسازان متهم همکار با شبکه بی‌بی‌سی فارسی بعد از انجام تحقیقات لازم از سوی بازپرس پرونده رفع اتهام شدند. وی ادامه داد: طبق آخرین درخواست قضایی که از ما شده بود، من به عنوان مشاور حقوقی سازمان سینمایی کشور آثار پخش‌شده از شبکه بی‌بی‌سی فارسی را که سازندگان آن مستندسازان داخل در کشور بودند، بازبینی کردم تا درباره ضدانقلابی بودن یا نبودن این آثار نظر دهم.

مشاور حقوقی سازمان سینمایی کشور توضیح داد: من بعد از بازبینی پرونده، نظر نهایی خود را به عنوان مشاور حقوقی سازمان سینمایی ارائه کردم. در نهایت در پرونده مستندسازان متهم به همکاری با شبکه بی‌بی‌سی فارسی بعد از انجام تحقیقات و مشخص شدن آن که آثار مربوط هیچ کدام محتوای ضد انقلاب و تبلیغ علیه نظام نداشتند، حکم برائت متهمان صادر شد.

ممنوعیت رفتن به مراسم افطار برای کارمندان دولتی ازبکستان

* ازبکستان برای کارمندان دولتی، رفتن به مراسم افطار در ماه رمضان را ممنوع اعلام کرد. به گزارش مشرق، رسانه‌های ازبکی اعلام کردند تمام مسئولین کارخانه‌های دولتی شهر "تاشکند" مرکز ازبکستان رفتن به افطار در ماه رمضان را برای کارمندان خود ممنوع اعلام کرده و هشدار داده‌اند که هر کس از این مسئله سرپیچی کند نام او را در لیست سیاه خدمات امنیتی ملی ازبکستان وارد خواهند کرد.

یکی از کارمندان بانک مردمی شهر تاشکند دستور منع رفتن به مراسم افطاری را تأیید نموده و تأکید کرد: از ما خواسته شده که به مراسم افطاری نرویم و همه پس از اتمام ساعت کاری به خانه‌های خود می‌رویم ضمن این که مسئولان ادارات ساعت خروج کارمندان را به شدت کنترل می‌کنند.

 این کارمند بانک در ادامه گفت: این دستور از طرف رئیس بانک مرکزی ازبکستان به تمام کارمندان بانک‌های کشور ابلاغ شده ولی برخی از شهروندان ازبک گفته‌اند که آنان به طور پنهانی در مراسم افطاری‌های دوستان و نزدیکان خویش حضور خواهند داشت. قبل از شروع ماه مبارک رمضان نیز در بازارهای ازبکستان اقدامی علیه زنان باحجاب آغاز شده و پوشیدن حجاب برای تاجران زن ازبک ممنوع اعلام شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: